Art

Niedobór żelaza

10.04.2017
Niedobór żelaza

Żelazo jest bardzo ważnym składnikiem mineralnym, od którego zależy prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Odpowiada za transport tlenu do tkanek, wpływa na to jak się czujemy oraz odgrywa istotną rolę w pracy naszego serca. Jego brak może doprowadzić do anemii.

Występowanie

Organizm sam nie ma możliwości produkcji żelaza. Znajduje się ono w produktach, które spożywamy. Najwięcej w mięsnych, czyli w wątrobie wołowej, a także cielęcej. Spożywanie tych produktów powoduje też najlepszą przyswajalność żelaza. Oprócz mięsa ten potrzebny minerał znajdziemy w roślinach strączkowych, natce pietruszki, burakach, jajach, a także produktach zbożowych. Najlepiej jest przyswajalny, gdy spożywa się go razem z witaminą C.

Konsekwencje niedoboru żelaza

Skutkiem niedoboru żelaza może być ciągłe zmęczenie, spadek odporności oraz mniejsza sprawność fizyczna. Dana osoba może czuć się sfrustrowana oraz ciągle narzekać na kiepski nastrój. Częstym objawem jest też zaburzenie pracy serca. Niedobór żelaza może też odbijać się na kondycji psychicznej. Efektem tego może być spadek sprawności umysłowej oraz gorsza koncentracja. Kiedy organizm nie posiada zapasów żelaza może dojść do anemii, czyli niedokrwistości. Występuje ona jeśli poziom hemoglobiny u kobiet i dzieci spadnie poniżej 120 g/l, a u mężczyzn poniżej 130 g/l. Brak żelaza w organizmie może wystąpić u pań, które mają obfite miesiączki.

Objawy

Niedobór żelaza w organizmie dziecka można rozpoznać po tym, że traci ono apetyt, nie wykazuje energii życiowej i jest podatne na zachorowania. Występuje także bladość skóry. Niedobór żelaza może objawiać się występowaniem wrzodów w jamie ustnej, gardle i języku, a także zajadów w okolicach ust. Zdarza się często, że dana osoba ciągle ma ochotę spać oraz uskarża się na bóle i zawroty głowy, a także krwawienie z nosa. Każdy wysiłek fizyczny okupiony jest dużym zmęczeniem, a nawet dusznościami. Niedobór żelaza objawia się również bledszą cerą, suchą i szorstką skórą, a także sińcami pod oczami. Jeśli występuje też blednięcie koloru tęczówek, spojówek oraz warg, to prawdopodobnie osoba z tymi przypadłościami ma anemię. Przy niedoborze żelaza włosy stają się łamliwe z rozdwojonymi końcówkami, a czasami nawet wypadają. Na paznokciach pojawiają się podłużne prążki. Osoba z bardzo niskim poziomem żelaza ma tendencje do siniaków.  

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 2

lukosz

25.04.2017

gonia, z tego co wiem marketing, ktoś potwierdzi??

gonia

21.04.2017

a napoje z żelazem np.: oshee mogą uzupełnić czy to tylko chwyt maketnigowy? proszę o ODP

Art

Jak dbać o stawy?

09.04.2017
Jak dbać o stawy?

Stawy w naszym organizmie pełnią bardzo istotną rolę. Dzięki nim nie tylko możemy się sprawnie poruszać, ale również spożywać i żuć pokarmy. Jest to po prostu połączenie kości, dzięki któremu może być wykonywany ruch.

W ciele człowieka znajdują się następujące stawy: zawiasowy, obrotowy, zawiasowo-obrotowy, śrubowy, eliptyczny, siodełkowaty, kulisty, panewkowy oraz płaski. Są one często narażane na przeciążenia, co doprowadza do występowania bólu, zapaleń oraz chorób zwyrodnieniowych oraz schorzeń reumatycznych. Jak więc sobie radzić, aby unikać tych dolegliwości?

Często tak jest, że dźwigając jakiś ciężar, paczkę, torbę pełną zakupów, to obciążamy najczęściej tylko jedną stronę naszego ciała. Ważne więc, żeby taki ciężar rozkładać równomiernie. Przy unoszeniu ciężkich przedmiotów rób to z przysiadu, a nie ze skłonu. Lepiej coś pchać np. w wózku lub przenosić w dwie osoby niż samemu.    

Kolejną ważną sprawą jest wzmacnianie mięśni oraz ćwiczenia pozwalające na podnoszenie ruchomości naszych stawów. Joga, pływanie, zajęcia fitness, gimnastyka, marszobiegi, jazda na rowerze to aktywności, które pozwolą na stymulowanie stawów i utrzymywanie ich na właściwym poziomie sprawności. Poza tym ruch wzmocni również nasze kości.

Jednak ważny jest także budulec, a tym dla naszego organizmu są właściwe produkty spożywcze. Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta wpłynie na poprawę jakości stawów. Warto jest dostarczać im sporej dawki witaminy C zawierającej kolagen, który podziała na nie regenerująco i wzmacniająco. Znajduje się on w różnego rodzaju galaretkach, a także porzeczkach. W zapobieganiu zapalenia stawów bardzo dobre są kwasy omega-3, które występują w rybach, owocach morza, oleju rzepakowym, pestkach dyni oraz witamina E zawarta w oleju słonecznikowy, a także orzechach laskowych. Na zmęczone i bolące stawy właściwe będzie spożywanie imbiru. Dodaje się go do potraw, lemoniad przeciwzapalnych, a także różnego rodzaju sałatek.

Dbając o stawy należy utrzymywać odpowiednią wagę, gdyż otyłość może spowodować ich przeciążenia, a także wywołać choroby zwyrodnieniowe. Warto też pomyśleć o odpoczynku i relaksie, gdyż stres wpływa na występowanie chorób autoimmunologicznych, a także powoduje napięcie mięśni, co ma wpływ na przeciążenie stawów.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 3

Bogdan

21.04.2017

Od schodzenia mogą być problemy. Przy wchodzeniu pracują mięśnie więc jest ok.

rwetes

20.04.2017

spokojnie geranium, nie panikuj:) pojdz do lekarza ortopedy i skonsultuj. Ja też sporo chodzę po schodach i nic mi nie jest, don`t panic:)

geranium

09.04.2017

a mnie bolą stawy:( wydaje mi się że od częstego schodzenia ze schodów (10 piętro) - czy to możliwe??????

Art

Badania profilaktyczne dla aktywnych

08.04.2017
Badania profilaktyczne dla aktywnych

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest ruch i aktywny styl życia. Ci, którzy decydują się na amatorskie uprawianie różnych dyscyplin sportowych powinni pamiętać, o tym że również istotne jest regularne konsultowanie się ze specjalistami, którzy dokładnie przebadają ich organizm. Obciążenia jakimi poddawane jest nasze ciało podczas ćwiczeń wymagają, aby ze szczególną troską je potraktować.

Przynajmniej raz w roku powinniśmy zlecić wykonanie kilku badań, aby mieć pewność czy intensywny wysiłek nie powoduje negatywnych zjawisk w naszym organizmie. Po pobraniu próbki krwi, czyli  przy badaniu morfologicznym będziemy znali stan hematokrytów oraz hemoglobiny. Jeśli jest zbyt niski, to znaczy, że prawdopodobnie obniżył się poziom żelaza. Badanie wskaże także na zawartość leukocytów. Są one odpowiedzialne za ochronę organizmu właśnie podczas znacznego osłabienia. Analiza próbki krwi może również objąć lipidogram, czyli badanie wykrywające nieprawidłowy poziom cholesterolu, a także trójglicerydów. Pobierając krew sprawdza się także tzw. OB, czyli czy w organizmie występuje stan zapalny. Wyniki pokażą też poziom glikozy.  

Ważne jest również, aby wykonać badanie moczu. Daje ono odpowiedź na temat stanu narządów wewnętrznych w naszym organizmie. Pozwala też dowiedzieć się, czy prawidłowo się odżywiamy. Wynik tego badania pozwoli też na ustalenie nieprawidłowości związanych z drogami moczowymi oraz w wykryciu chorób nerek.

Warto, aby osoby aktywne ruchowo miały wiedzę na temat stanu własnego układu oddechowego. To można uzyskać poprzez badania wydolnościowe. Dzięki temu dowiemy się jak podczas intensywnego wysiłku pracuje nasze serce, a także płuca. Jednym z takich badań  jest spirometria. Pokazuje ona jaka jest wydolność organizmu podczas spoczynku. Natomiast pracę serca w czasie wysiłku wykaże EKG wydolnościowe. Wyniki badań powinien obejrzeć specjalista, który oceni zdolność pacjenta do dalszego uprawiania aktywności fizycznej. Podpowie też jaka powinna być częstotliwość treningów.  

Ważną kwestią jest też to, aby udać się do fizjoterapeuty, który oceni zakres ruchu naszego ciała. Być może zaleci odpowiednie ćwiczenia po to, aby wykorzenić pewne naleciałości i poprawić układ sylwetki. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć kontuzji wynikających z przeciążeń podczas treningów.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 4

kitlle

21.04.2017

W przychodni Bessera robią w sosnowcu? ktoś wie?????

jentoła

20.04.2017

wujek Google pomoże :P

paula

09.04.2017

tanie badania w sosnowcu????

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się