Art

Nowalijki. Skarbnica zdrowia! Część 2.

26.05.2014
Nowalijki.  Skarbnica zdrowia! Część 2.

Nowalijki, czyli młodziutkie warzywa, które  pojawiają się na wiosnę. Czy wszystkie są zdrowe? Czym kierować się w trakcie zakupu tych świeżych, chrupkich i soczystych roślin? Sprawdźmy!

W pierwszej części pokrótce opisaliśmy nowalijki.

Teraz sprawdźmy na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Przede wszystkim nie warto sięgać po te, które pojawiają się w sklepach najwcześniej. Mamy wręcz pewność, że pochodzą ze szklarni lub z importu. Pamiętajmy również, że większe i bardziej foremne nie oznacza lepsze. Wygląd może nam również wiele powiedzieć o tym, w jaki sposób zostały wyhodowane. Im bardziej jaskrawe kolory, większe rozmiary, tym więcej sztucznych nawozów oraz innych szkodliwych substancji zostało podanych roślinie. Na wygląd wpływa wyśmienicie, niestety na zdrowie mniej. Co również istotne to zawsze obejrzyjmy dokładnie warzywa i sprawdźmy czy nie są nadpsute lub nadpleśniałe. Często są tańsze dla naszej kieszeni, jednak nie dla naszego organizmu.

Warto wydać czasem trochę więcej i udać się po nie do sklepu ze zdrową żywnością z upraw ekologicznych. Będziemy mieli gwarancję, że nie zjadamy warzyw, do uprawy których użyto jakichkolwiek sztucznych dodatków.

Co również polecam to wybrać się bezpośrednio do rolnika. Kupując warzywa, wybrać te mniejsze, ale jędrne i zdrowe. Część nowalijek takich jak: szczypiorek, koperek, natka pietruszka, czy kiełki możemy również wyhodować na swoim oknie.

A oto parę smakowitych dań z nowalijkami:

Marchewka z ziołami

Składniki: kilka młodych marchewek, masło lub oliwa, czosnek, świeże zioła takie jak tymianek oregano, bazylia (wedle uznania).

Przygotowanie: Marchewki obieramy, lecz nie kroimy, wrzucamy na rozgrzany na patelni tłuszcz, dodajemy pokrojony w plasterki czosnek. Zakrywamy pokrywką i dusimy na małym ogniu. Gdy marchewki już nieco zmiękną (mają pozostać chrupkie, jednak na tyle by widelec łatwo się wbijał) dodajemy posiekane świeże zioła i zakrywamy jeszcze na chwilę, tak by marchewka naciągnęła ich aromat. Tak przygotowane nie wymagają nawet użycia soli.

Rześka sałatka

Składniki: ogórek, rzodkiewka, sałata, szczypiorek, koperek, jogurt naturalny, pieprz i sól.

Przygotowanie: Kroimy ogórka i rzodkiewkę w kształty jakie nam najbardziej odpowiadają. Sałatę drzemy na kawałki. Mieszamy je ze sobą. Do jogurtu dodajemy posiekany koperek ze szczypiorkiem oraz doprawiamy solą i pieprzem. Takim sosem zalewamy sałatkę.

Smacznego!

Autorka: Clementine Zielińska

Art

Naturalne kosmetyki dostępne w każdej kuchni.

23.05.2014
Naturalne kosmetyki dostępne w każdej kuchni.

Coraz bardziej popularne i chętnie używane są produkty naturalne i ekologiczne. Od tradycyjnych różnią się przede wszystkim brakiem sztucznych składników jak konserwanty, barwniki, emulgatory, itp. Ich minusem jest często wysoka cena, jednak część z nich możemy wykonać samodzielnie, bardzo niewielkim kosztem w zaciszu domowym.

Poniżej znajdziecie kilka sposobów na domowe SPA, które odpręży ciało i umysł zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Czy jest coś bardziej kojącego po trudnym tygodniu, niż relaksująca kąpiel?

Legendy o Kleopatrze kąpiącej się w mleku są znane chyba wszystkim. Przenieśmy je zatem do własnej wanny.

Kąpiel z mlekiem

2 litry mleka wlewamy do wanny, a następnie wodę stopniowo zwiększając jej temperaturę. Zamiast mleka można wlać 3 litry maślanki. Dzięki nim nasza skóra zyska gładkość i elastyczność.

Kąpiel z mlekiem i miodem

Z 2 litrów mleka odejmujemy odrobinę i podgrzewamy, tak by rozpuścić w nim łatwo 2 łyżki stołowe miodu. Całość wlewamy do wanny. Miód ma właściwości odżywcze, energetyzujące oraz bakteriobójcze. Świetnie łagodzi podrażnienia, jednak nie wskazane jest stosowanie do cery z rozszerzonymi naczynkami.

Kąpiel ziołowa

Zalej wrzątkiem pół szklanki tymianku z lawendą i nakryj naczynie. Po 10 minutach napar będzie gotowy. Kiedy ostygnie możesz dodać miodu i niewielką ilość oliwy z oliwek, rozetrzeć na pastę i użyć jako peelingu, który spłuczesz z siebie zanurzając się w wannie. Jeśli nie lubisz pływających w kąpieli farfocli, po prostu przecedź wywar i dodaj do wody. Zioła mają działanie relaksująco, energetyzujące. Polecam ten zabieg zwłaszcza po wyczerpującym dniu.

Maseczka z owsiano - pomidorowa

Weź 3 łyżki stołowe płatków owsianych, dodaj 150 ml jogurtu naturalnego bez cukru oraz dużego pomidora pokrojonego drobno bez skórki. Wymieszaj całość na papkę i odstaw na 15 minut. Nałóż na twarz, a następnie zmyj po 15 minutach ciepłą wodą. Maseczka idealnie oczyszcza i reguluje przetłuszczającą się cerę.

Maseczka nawilżająco – odżywiająca

1 łyżkę stołową miodu wymieszaj z 1 łyżką oliwy z oliwek lub olejku migdałowego, 1 łyżeczką wody różanej i 1 łyżeczką soku z cytryny. Ułatwieniem może być połączenie wszystkich składników poprzez wstrząsanie w zakręconym słoiczku. Całość należy nakładać na umytą i wilgotną skórę twarzy i szyi, omijając okolice ust i oczu. Mikstura ma działanie regenerujące i odświeżające oraz pozwala zachować wodę w skórze.

Autorka: Clementine Zielińska

Art

Majowe wypady. Miły i zdrowy sposób na spędzenie wolnego czasu.

22.05.2014
Majowe wypady. Miły i zdrowy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Maj to przez wielu z nas długo wyczekiwany miesiąc. Wiosna otacza nas pełnym rozkwitem, słońce rozbudza i daje zastrzyk energii, przyroda nabierając coraz jaskrawszych kolorów zaczepia i kusi. Zapach kwiatów również zaprasza na spotkanie. A my? Raczej się nie opieramy! I dobrze! A dlaczego? Jest to czas kiedy przyroda budzi się do życia. Coraz ładniejsza pogoda umożliwia nam częstsze i dłuższe przebywanie na dworze. Pierwsza korzyść to zaczerpnięcie porządnej dawki świeżego powietrza w tym tlenu, którego często brakuje w biurze czy domu, zwłaszcza kiedy na zewnątrz panuje zimna pogoda. Któż  z nas nie pragnie nasycić się pierwszymi promykami wiosennego słońca? Doskonale wpływają one na nasze zdrowie, przede wszystkim ze względu na produkcję witaminy D przez naszą skórę. Dni stają się coraz dłuższe i i nie mamy już ochoty siedzieć w domu przy telewizorze. Zamiast tego decydujemy się na weekendowy wyjazd. Zmiana miejsca choćby na parę dni lub nawet godzin bardzo korzystnie wpływa na odpoczynek nie tylko fizyczny, ale również psychiczny. W dzisiejszym zaganianym świecie warto o tym pamiętać.   Pogoda staje się coraz łaskawsza również pod względem temperatury. Sprzyja ona uprawianiu sportów, grillowaniu, czy długim spacerom do lasu, na plażę, łąkę i wszędzie tam, gdzie wreszcie słychać trel ptaków zamiast warkotu silników.   Jak to stwierdził mój przyjaciel majówka to czas kiedy “mieszczuchy” wreszcie wybywają na łono natury. W końcu mamy taką możliwość, której niestety brakowało zimą. To właśnie w tym okresie spotykamy się częściej z przyjaciółmi i rodziną. Mamy okazję odpocząć od pracy i zregenerować siły. Stajemy się bardziej otwarci na nowe znajomości, przygody, a tym samym łatwiej radzimy sobie ze zwykłą codziennością. Sprawy, które może jeszcze nie dawno nas przerastały, teraz dzięki nowemu spojrzeniu wyglądają dla nas inaczej.   A co kojarzy nam się najbardziej z majówką? Wyjazd i... Piknik! Kto z nas nie lubi wybrać się ze znajomymi jeśli nie nad rzekę to choćby do parku, zabrać kosz smakołyków, psa i frisbee? Dzień tak radośnie spędzony na żartach, pogawędkach i pałaszowaniu smakołyków nie równa się z żadnym innym. A i nierzadko okazuje się pełen niespodzianek i śmiesznych perypetii. Jednymi z bardziej znanych, choćby z kreskówek perypetii są ataki mrówek na kosz piknikowy. Ale ostatnio moim znajomym zdarzyła się inna historia. Jednego dnia pożegnali się w pracy życząc sobie miło spędzonego weekendu, a już następnego dnia spotkali się przypadkowo w innej miejscowości.   W tym okresie również wiele firm zauważa możliwość zarobienia oferując liczne wyjazdy oraz pikniki. Sporo atrakcji czeka nas również pozostając w swoim mieście, ponieważ urzędy, liczne fundacje oraz grupy niezależne coraz częściej i chętniej organizują festyny i zabawy w parkach miejskich.   Na co się zdecydujemy zależy od nas, bo ważne żebyśmy się czuli jak najlepiej. Każdy z nas sam wie jak woli spędzić swój wolny czas. Jednak to, co warto to po prostu skorzystać z wolnego i cieszyć się tym czasem. Czyli, co? Na majówkę?   Autorka: Clementine Zielińska