Art

Oczyszczające działanie wody z solą

12.10.2016
Oczyszczające działanie wody z solą

Picie wody z solą to jedna z metod oczyszczania organizmu. Nie jest to popularna metoda, ale ze względu na dużą skuteczność, przebywa jej zwolenników. Najlepiej to kuracji oczyszczającej użyć soli himalajskiej, albo czarnej „kala namak”, ze względu na większą zawartość minerałów.  Woda, które rozpuszczamy sól powinna być ciepła. Dlaczego warto ją pić? Oto kilka zalet:

 

Oczyszczanie z toksyn

Pita regularnie oczyszcza wątrobę i usprawni prace jelit. Ułatwia też usuwanie metali ciężkich. To dobre wspomaganie organizmu w czasie detoksu, głównie diet skokowych, albo w czasie głodówek.

 

Zapewnia dobre nawodnienie organizmu

Samo picie wody, zwłaszcza przy diecie ubogiej w sól, nie zawsze jest dobrym nawodnieniem organizmu. Woda mineralizowana zapewnia optymalne nawodnienie, ponieważ zawiera cenne mikroelementy, które tracimy w ciągu dnia wraz z potem i moczem. Woda filtrowana sprawdza się na co dzień, ale kiedy więcej trenujemy, albo nasze ciało obficie się poci warto postawić na wodę wysoko mineralizowaną. Sól kuchenna powoduje gromadzenie wody w organizmie i prowadzi do obrzęków, dlatego trzeba jej unikać. Odwrotnie działają naturalne sole jak himalajska czy czarna- kala namak. Dostarczają potrzebnych mikroelementów, nie powodują jednak gromadzenia wody.

 

Wspomaga trawienie

Słony smak działa stymulująco na ślinianki oraz enzymy trawienne. Dzięki temu żołądek wydziela więcej kwasu żołądkowego. Wspomaga to przemianę materii, a także zapobiega zaparciom i wzdęciom.

 

Dostarcza minerałów

Sól himalajska zawiera aż 84 naturalnie występujących minerałów, sól czarna ma bardzo zbliżony skład. Nie poleca się spożywania soli morskiej, która często dodatkowo zawiera substancje chemiczne, zapobiegające tworzeniu brył.

 

Jak przygotować oczyszczający napój?

Do szklanki z ciepłą wodą, o temperaturze nie przekraczającej 40 stopni Celsjusza, należy wsypać około 1/4 łyżeczki-1/2 łyżeczki soli czarnej lub himalajskiej. Po dokładnym zamieszaniu należy wypić wodą z solę na czczo lub przed snem. Taka kuracja powinna trwać przez 7 kolejnych dni. Można powtarzać ją 1-2 razy w miesiącu. W czasie kuracji należy pamiętać o wypijaniu przynajmniej 2 litrów wody w ciągu dnia.

 

Daria Występek

 

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Głóg

11.10.2016
Głóg

Sezon na głóg trwa, jego pięknie pachnące kwiaty są miłym aromatem, często kojarzącymi się z nadchodzącą wiosną. Drzewka i krzewy głogu rosną w nasłonecznionych miejscach, często przy drogach, na skraju lasu i na nieużytkach. To jedne bardzo powszechnych roślin, które zawsze były w starych sadach.

 

Jak rozpoznać głóg?

Szukajcie białych kwiatów, przypominających te z krzewów agrestu. Uważajcie na ostre ciernie, które mogą pokaleczyć dłonie. Na zbiory warto zabrać grube bawełniane rękawice i ostry nóż, albo nożyce ogrodowe.

 

Co zrobić z głogiem?

Głóg można wykorzystać na wiele sposobów, wartościowe są zarówno kwiaty, liście jak i owoce. Mają wysoką zawartość flawonoidów, które dobrze działają na naczynia wieńcowe. Napary, wywary i nalewki z głogu działają wzmacniająco na serce. Można stosować je profilaktycznie, a po konsultacji z lekarzem także włączyć je do stałego leczenia.  Roślina to wspomaga obniżanie ciśnienia tętniczego. Nie jest zalecany osobom z niskim ciśnieniem, jednak nie powinien wyrządzić krzywdy. Głóg jest uznawany za jedno z najbezpieczniejszych ziół. Jest dobrze tolerowane przez organizm i nie powoduje skutków ubocznych. Szczególnie zalecany jest osobom starszym z nadciśnieniem tętniczym.

 

Młode liście i kwiaty można spożywać na surowo. Zaleca się dodawanie ich do sałatek, omletów, ciast i deserów. Mają słodki aromat, który dobrze komponuje się ze słodyczami. Najbardziej popularne jest przyrządzanie naparów czy herbatek ziołowych i napojów. Nalewki, wina, maceraty czy marynaty to drugi najbardziej znany sposób, do tych wyrobów używa się głównie paków kwiatowych.

Liście czy wity można także zasuszyć i zrobić zapas na późniejsze miesiące. Własny susz jest o wiele bardzie wartościowy niż ten kupiony.

 

Napar w liści czy kwiatów jest bardzo prosty do przygotowania. Zaparzamy około 1-2 łyżeczki liści lub kwiatów, po około 5-7 minutach napar jest gotowy.

Warto korzystać z naturalnych lekarstw i wspomagać swoje zdrowie sezonowymi ziołami. Zbiory mogą być też okazją to wyprawy poza miasto, a rozpoznawanie kwiatów może ułatwić atlas roślin.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Trening siłowy dla kobiet

10.10.2016
Trening siłowy dla kobiet

Trening siłowy ciągle nie jest często praktykowany przed kobiety. Pokutuje wiele mitów, na temat jego szkodliwości i nadmiernie rozbudowanej muskulatury. To jednak bardzo korzystna forma forma treningu dla każdego i warto się nim zainteresować, zwłaszcza jeśli zależny ci na wysmukleniu sylwetki.

 

Budowanie masy mięśniowej to ciężka praca, u kobiet wymaga o wiele większego wysiłku, ze względu na mniejszy poziom testosteronu. Nie trzeba obawiać się nadmiernie rozbudowanej muskulatury. Taki typ treningu przede wszystkim pozwala na rozbudowanie tkanki mięśniowej, a jednocześnie pomaga spalić tkankę tłuszczową. Na tym głównie zależy kobietom, które zaczynają trenować. Mięśnie zapewniają także spalanie dodatkowej ilości kalorii także w czasie spoczynku, zużywają znacznie więcej kalorii niż tkanka tłuszczowa.

 

Warto podnosić ciężary

Już po kilku tygodniach regularnych treningów widać różnicę w wyglądzie, ale też w składzie ciała. Głównym celem jest pozbycie się tkanki tłuszczowej, ale w rezultacie poprawiamy także swoją kondycję, zdrowie, metabolizm i samopoczucie.

 

Trening siłowy wymaga ogromnej precyzji i dobrego rozplanowania. Trzeba znacząc od odpowiedniego dla siebie poziomu, żeby nie nabawić się kontuzji. Konsekwentnie wykonywany trening szybko pozwoli podnieść poprzeczkę i sprawi, że szybko zauważymy poprawę siły. Większe obciążenia nie będą dla nas problemem.

 

To świetny sposób na zachowanie smukłej i wysportowanej sylwetki, ale też najlepsza profilaktyka osteoporozy. Trening siłowy wpływa na polepszenie mineralnej gęstości kości, a także zwiększa siłę, dzięki które minimalizuje się ryzyko upadków. To dobry sport dla kobiet w każdym wieku. Można rozpocząć, nawet kiedy nie mamy pojęcia o treningu siłowym. Wtedy znaleźć trenera, który pomoże ułożyć dobry plan dostosowany indywidualnie od nas.

Trenować warto 1-2 razy w tygodniu, a w inne dni wykonywać także 1-2 treningi kardio, które poprawią nasza wydolność tlenową. Regularne aktywność wpływa dobrze na ciało, ale także na samopoczucie i samoocenę, która zwłaszcza u kobiet często potrzebuje wzmocnienia.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Copyright ©2017 RankingLekarzy.pl

Zapytaj lekarzaStrefa lekarza Zaloguj się