Art

Oddychanie – jak pomóc dziecku prawidłowo oddychać?

24.01.2017
Oddychanie – jak pomóc dziecku prawidłowo oddychać?

Oddychanie to kluczowa funkcja życiowa. Bez jedzenia możemy przetrwać kilka tygodni, bez picia kilka dni, bez oddechu kilka… minut.

Tak istotny  i tak bardzo przez nas niezauważany - oddychamy bez przerwy , o co tak naprawdę chodzi z tym oddychaniem ?

 

Spokojny, cichy oddech pierwszego niemowlęcia w rodzinie budzi niepokój  rodziców: “Czy ona na pewno  oddycha?”

 

Jako dorośli zapominamy co to  znaczy dobrze oddychać.

Do chrapania,  głośnego oddychania w nocy, sapania i łapania powietrza jesteśmy znacznie bardziej przyzwyczajeni i wydaje nam się to normalne.

 

Nos pełni podstawową rolę w oddychaniu. Chociaż możemy brać  powietrze przez usta, to właśnie oddychanie nosem  pozwala  dostarczyć wysokiej jakości powietrze do płuc i zapewnić prawidłową wymianę gazów.

Nawilżanie, filtrowanie i ogrzewanie jakie przebiega w jamie nosowej daje komfort w starciu ze  środowiskiem zewnętrznym, przez wszystkie cztery pory roku. Okres jesienno - zimowy jest dużym wyzwaniem dla dróg oddechowych – zimne powietrze, na zmianę z bardzo suchym  i gorącym  w ogrzewanych pomieszczeniach może być zgubne. Okres wiosna – lato - przegrzewanie oraz kwitnienie z dużą ilością pyłków  – może doprowadzać do narażenia błon śluzowych układu oddechowego.

 

Oddychanie  suchym, zimnym  lub zbyt gorącym, powietrzem przez usta powoduje: suchość w gardle, skurcz oskrzeli pojawienie się wydzieliny w nosie i w oskrzelach, często nawet  kaszel. Są to naturalne odruchy, które pozwalają nam przetrwać i zachować prawidłową wymianę gazów.

 

Kiedy czujemy jakikolwiek niepokój nasz rytm oddychania przyśpiesza.  Jest to naturalna reakcja na stres. – w celu przetrwania.  Ten dyskomfort prowadzi do dalszych reakcji: przesuszenia błony śluzowej nosa, uczucia braku powietrza i oddychania przez usta.

Wdech przez usta jest  nieograniczony. Gdy oddychamy ustami  zwiększa się ilość wdychanego powietrza. Dzięki powyższym procesom objętość wdychanego powietrza może podwoić się a czasem potroić (!) a powyższe procesy są znacząco nasilone.

 

Stąd już całkiem blisko do zakażenia, przekroczenia uszkodzonych barier odpornościowych czyli zagnieżdżenia się chorobotwórczych bakterii, wirusów czy grzybów.

 

Nadmierne oddychanie, podobnie jak nadmierne jedzenie przynosi wiele problemów.

Uczucie zmęczenia, chrapanie, astma, alergiczny nieżyt nosa to tylko część z nich. Nadmierne oddychanie ustami może przyczyniać się np. do otyłości i zaburzeń hormonalnych.

 Dzięki zwróceniu uwagi na prawidłowe oddychanie możemy przerwać przyczynę  nawracających infekcji dróg oddechowych takich jak zapalenia ucha czy migdałków.  Poprawić kontrolę nad przewlekłymi chorobami takimi jak astma, a zapobiegając nadmiernemu pobudzeniu układu nerwowego, zredukować stres i ustrzec się przed diagnozą zaburzeń koncentracji.

 

Biorąc pod uwagę częstość oddechów (12/min u dorosłych ale 40/min u noworodków) powyższe procesy mają szczególne znaczenie u dzieci. Podwojenie liczby oddechów i pogłębienie oddychania może dramatycznie zwiększyć przepływ powietrze z 4-9 litrów na minutę do 10-15.

 

Proste rozwiązania typu -  ułożenie na boku i przytrzymanie brody do góry w celu utrzymania zamkniętej buzi w trakcie snu zwykle przynoszą znakomite efekty. Czasem konieczna jest toaleta nosa tzw : jala neti przed położeniem się do snu.

Ustawienie temperatury w pokoju dziecka na 16-19 stopni C lub wyłączenie ogrzewania na noc będzie dobrym rozwiązaniem.

Zachęcanie dziecka do oddychania nosem w trakcie czuwania i zabawy uczące prawidłowe oddychanie powinny być stałym punktem edukacji zdrowia tak jak np. mycie rąk przed jedzeniem.

 

Artykuł pochodzi z zaprzyjaźnionego portalu www.przedszkoland.pl najlepsze przedszkola i żłobki

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Co może szkodzić niemowlakowi? Nie kupuj tego do pokoju dziecięcego.

23.01.2017
Co może szkodzić niemowlakowi? Nie kupuj tego do pokoju dziecięcego.

Młodzi rodzice są zasypywani poradnikami i niezbędnikami dla niemowlaka. Często jednak wiele rzeczy kupowanych jest pochopnie i nie mają później dużego zastosowania.  Warto dobrze przemyśleć zakupy dla malucha, na wielu rzeczach można zaoszczędzić.

 

Poduszka

Nie powinna leżeć w łóżeczku dziecka. Chodzi o zespół śmierci łóżeczkowej, gdzie poduszka może nieść zagrożenie uduszenia, ale też inne czynniki. Noworodek ma zupełnie inne proporcje ciała i napięcie mięśniowe. Chęć zapewnienia wygodnej pozycji może być błędnie określana z perspektywy dorosłej osoby.

Dziecko nie kontroluje ułożenie swojej głowy, łatwiej utrzymać mu wygodną pozycję na płaskim podłożu. Będzie mu łatwiej kontrolować pozycję w jakiej się znajduje.

 

Bujaczek

Dziecko najlepiej poznaje świat i czuje swoje ciało kiedy może być w ruchu. Umieszczanie go w bujaczku, gdzie musi być nieruchomo i tylko obserwuje świat nie jest dobrym rozwiązaniem. Ruch zapewnia dziecku rozwijanie mięśni, kształtuje harmonijny rozwój i pozwala na stymulowanie układu nerwowego.

Zbyt częste unieruchomianie dziecka zaburza prawidłowy rozwój motoryczny. Może mieć problem z przemieszczaniem się lub przetaczaniem na drugą stronę. Im bardziej aktywne dziecko tym rozwój jest szybszy. Dziecko ma szansę nauczyć się swojego ciała i poznac ograniczenia.

 

Chodzik

Dzieko wstanie kiedy będzie na to gotowe i nie powinno się przyspieszać tego procesu. Najlepiej jeśli przechodzenie przez wszystkie etapy lokomocji następuje płynnie i nie jest sztucznie stymulowane. Chodzik to jeden z najbardziej szkodliwych sprzętów w rozwoju dziecka. Zaburza rozwój psychomotoryczny, nie pozwala na rozwój równowagi, która jest sztucznie wymuszana przez chodzik.

Zwłaszcza dzieci ze słabym napięciem mięśniowym mogą mieć duże problemy z chodzeniem po odstawieniu chodzika. Nie warto patrzeć na inne dzieci, każde rozwija się we własnym tempie. Zmiany powinny przychodzić naturalnie. Pozycja pionowa jest celem każdego dziecka, które obserwuje świat. Powoli uda mu się to osiągnąć, bez sztucznej stymulacji, która zaburza prawidłowy rozwój motoryki.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

lanki

09.02.2017

Super, własne spodziewamy się dziecka, przyda się jeszcze troche informacji, chociaż już glowa boli od nawalu wiedzy !

Art

Przewlekłe zmęczenie- jak sobie z nim radzić?

21.01.2017
Przewlekłe zmęczenie- jak sobie z nim radzić?

Przyczyn takiego stanu może być wiele, czasem wynika w poważniejszych schorzeń, ale często jest to wynik nieumiejętnego dbania o to co istotne. Złe nawyki żywieniowe, niewystarczająca ilość snu, brak aktywności na świeżym powietrzu. To wszystko może powodować poczucie zmęczenia i znużenia. Warto wprowadzić zmiany i obserwować czy następuje poprawa. Co warto zmienić?

 

Ustal co jest najważniejsze

Organizacja dnia jest bardzo ważna, uwzględnij wszystko to co jest niezbędne do zrobienia, ale zaplanuj też czas wolny i chwilę relaksu. Uporządkowanie spraw da ci też poczucie, że panujesz nad czasem i ze wszystkim dasz sobie radę. Często presja czasu i zbyt duże napięcia i stres powodują że jesteśmy wykończeni. Znalezienie czasu na codzienne małe przyjemności i chwilę dla siebie jest ogromnie ważne. Pozwala znaleźć energię do działania.

 

Aktywność fizyczna

Sport pozwala się zrelaksować i jest jedną z lepszych form spędzania wolnego czasu. Zwłaszcza ćwiczenia na świeżym powietrzu sprawiają, że organizm jest lepiej dotleniony, co potęguje efekt odprężenia. Regularna aktywność pozytywnie wypływa na samopoczucie i dodaje energii. Znajdź 30 minut każdego dnia na spacer lub inną aktywność. Jeśli nie masz czasu każdego dnia, trenuj bardziej intensywnie 3 razy w tygodniu przez godzinę.

 

Pij wodę

Odpowiednie nawodnienie organizmu gwarantuje lepsze samopoczucie. Wody nie zastąpią soki i słodzone napoje. Odwodnienie jest jedną z przyczyn chronicznego zmęczenia, może powodować bóle głowy i duże spadki energii. Brak odpowiedniej ilości wody sprawia, że krew staje się bardziej gęsta, co utrudnia pracę serca. Do tkanek i mózgu dostaje się mniej krwi, tlenu i składników odżywczych. W ciągu dnia potrzebujemy około 1,5- 2 litrów wody. Może też zastąpić ją niesłodzonymi herbatami ziołowymi.

 

Spokojny sen

Sen to czas na wypoczynek i regenerację. Powinien być odpowiednio długi i jakościowy. Siedem godzin to optymalne ilość snu, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Nie warto marnować czasu wieczorem na przeglądanie stron internetowych czy telefonu. Postaraj się wyciszyć i zasnąć o odpowiedniej porze. Regularne wysypianie się sprawi, że organizm będzie zregenerowany i będziesz mieć znacznie więcej energii w ciągu dnia.

 

Jeśli wszystkie metody zawiodą i mimo wprowadzenie zdrowych nawyków nie czujesz poprawy koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Wykonanie podstawowych badań pomoże ustalić przyczynę przemęczenia. Trzeba zareagować w porę, żeby nie doprowadzić do poważniejszych schorzeń.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się