Art

Oddychanie przeponowe

25.06.2015
Oddychanie przeponowe

Często słyszymy o oddychaniu przeponowym w kontekście zdrowego, prawidłowego i głębokiego oddechu. Jest szczególnie ważne dla śpiewaków czy trębaczy, ale mogą skorzystać też osoby zestresowane. Warto mieć na uwadze ten szczególny mięsień jakim jest przepona.

Przepona to mięsień oddzielające jamę piersiową od jamy brzusznej. Płynnie przechodzi w najgłębszy mięsień brzucha- mięsień poprzeczny, a z tyłu łączy się z mięśniem lędźwiowym większym. Ma kształt niesymetrycznej, podwójnej kopuły-prawej i lewej. Przepona jest uwypuklona w stronę klatki piersiowej. To mięsień wdechowy, kiedy się kurczy spłaszcza się i obniża, powodując próżnię wewnątrz klatki piersiowej i zasysanie powietrza wdychanego.  Obniżając się zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, dlatego oddech przeponowy powoduje uniesienie brzucha. Wraz z ruchami przepony podczas oddechu z góry na dół przesuwają się także nerki, wątroba, serce, żołądek oraz pojedyncze kręgi.

Oddech przeponowy często nazywany jest brzusznym. Bardzo istotny przy takim oddechu jest mięsień poprzeczny brzucha, który stabilizuje odcinek lędźwiowy. Warto opanować technikę lekkiego napięcia tego mięśnia w czasie wdechu. Wymaga to wprawy, jednak jest do wyćwiczenia. Polega to na delikatnym cofnięciu brzucha pod pępkiem i utrzymanie tego w czasie wdechu, powyżej pępka brzuch powinien napełniać się powietrzem. W jodze istnieją pozycje, w których dzieje się tak samoistnie. Wdech powinien być wolny, wykonany bez napięcia.

Oddech jest ściśle powiązany z układem nerwowym, wdech powoduje jego pobudzenia, a wydech rozluźnienie. Daje nam to możliwość wpływania na stan organizmu przez odpowiednie ćwiczenia oddechowe. Można wykonywać je wszędzie i często przydają się do opanowania stresu. Wydłużanie wydechu pomaga spowolnić tętno i uspokoić organizm. Warto opanować kilka technik oddechowych, które pomogą opanować stres i rozluźnić się.

Jak prawidłowo oddychać przeponowo?

Usiądź prosto w siadzie skrzyżnym lub na brzegu krzesła i zrelaksuj się. Wyczuj dolne żebra i obejmij się kciukami lekko naciskając, pozostałymi palcami spróbuj objąć przednie żebra. W czasie wdechu staraj się rozepchnąć kciuki dolnymi żebrami. Staraj się utrzymać napięcie mięśnia poprzecznego brzucha. Powtórz 10 razy, wykonuj to ćwiczenie co najmniej raz dziennie. Skup się na wykonaniu każdego wdechu i wydechu, postaraj się, żeby nic nie rozpraszało twojej uwagi.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Najlepsze olejki eteryczne do sprzątania

24.06.2015
Najlepsze olejki eteryczne do sprzątania

Wiosna sprzyja gruntownym porządkom. Świeże powietrze i słońce zaglądające przez okno dodaje energii. Warto przyjrzeć się środkom czystości, które mogą zawierać sporo drażniących substancji. Z pomocą mogą przyjść olejki eteryczne, które dzięki licznym właściwościom świetnie nadają się do sprzątania. Dodanie nawet kilku kropel do wody daje skuteczny płyn do czyszczenia wielu powierzchni. To tanie, bezpieczne i ekologiczne rozwiązanie, które warto wypróbować w swoim domu.

Jakie olejki wybrać?


  • Cytryna


Pachnie świeżo i przyjemnie, świetnie sprawdza się do odświeżania powietrza i wielu domowych środkach czyszczących. Ma naturalne właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Zarówno olejek cytrynowy jak i świeża cytryna skutecznie usuwają tłuste plamy. W połączeniu z oliwą nadaje się do czyszczenia drewna.

  • Olejek z drzewa herbacianego


To jeden z olejków, który zawsze warto mieć pod ręką, ma mnóstwo zastosowań. Działa antybakteryjnie i antywirusowo. Zmieszany z wodą w butelce z aerozolem- około 10 kropel na 150 ml wody i to dobry płyn do wszystkich powierzchni.

  • Rozmaryn


Ma silne właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Rozmarynowy olejek można też użyć do prania, albo w domowym płynie do zmywania.

  • Cynamon


Skutecznie chroni przed pleśnią i pomaga się jej pozbyć. Można posypać pleść cynamonem, albo zastosować spray z olejku i wody. Mielony cynamon i olejek eteryczny to także skuteczna broń przed szkodnikami. Żeby je odstraszać należy rozsypać cynamon, albo zastosować kilka kropel nierozcieńczonego olejku.

  • Sosna


Olejek z sosny jest skuteczny w zabijaniu bakterii drożdżowych i E.coli. Pozostawia przyjemny świeży i naturalny zapach. Świetnie sprawdza się do mycia podług, wystarczy tylko kilka kropel zmieszać z wodą, żeby wykorzystać jej cenne właściwości.

  • Tymianek


Jest skuteczny w  zwalczaniu salmonelli, dzięki temu jest idealnym dodatkiem płynów do naczyń domowej roboty. Można użyć go także do dezynfekcji desek do krojenia.

  • Pomarańcza


Ten zapach nie tylko poprawia nastrój, ale też podobnie jak cytryna radzi sobie z tłustymi plamami. Dobrze doczyści płytę kuchenki. Podobnie jak inne olejki z połączeniu z wodą dobrze sprawdza się jako spray do czyszczenia powierzchni.

  • Lawenda


Nie każdy jest jej fanem, ale to jeden z najskuteczniejszych antybakteryjnych olejków. Kilka kropel olejku z octem tworzy dobry roztwór do czyszczenia łazianki, wanny, podłogi. Zapach octu jest bardziej znośny, a łazienka jest czysta i odkażona.

  • Mięta pieprzowa


Ma chłodny, orzeźwiający zapach i antybakteryjne właściwości. To jeden z najlepszych naturalnych odświeżaczy powietrza. Olejek z mięty świetnie odstrasza mrówki i pająki. Przy zakupie najlepiej wybierać naturalne olejki bez zbędnych dodatków. Warto stopniowo wykorzystywać je w swoim domu.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Nie możesz schudnąć, co warto zbadać?

23.06.2015
Nie możesz schudnąć, co warto zbadać?

Jeśli mimo diety i aktywności fizycznej nie tracisz na wadze, może przeszkadzać spowolniony metabolizm. Powodów może być kilka, niektóre źle pracujące organy mogą powodować wiele problemów. Te mają największe znaczenie w procesie odchudzania:


  1. Wątroba.


Odpowiada za ponad 600 funkcji metabolicznych. Odpowiada też za rozkładanie hormonów wydzielanych w całym organizmie, sprawiam że są aktywne biologicznie. Wątroba kontroluje równowagę elektrolitów w organizmie, działa też jak filtr na krew pochodzącą z układu pokarmowego. Metabolizuje białka, tłuszcze i węglowodany. Spożywane pokarmy muszą odżywiać wątrobę, a nie nadmiernie ją obciążać. Nieodpowiednia dieta zaburza procesy zachodzące w wątrobie i może powodować problemy przy zrzucaniu zbędnych kilogramów.

  1. Nadnercza.


Te małe gruczoły, które znajdują się na szczecie nerek, wydzielają hormony, które regulują reakcję organizmu na stres. Pomagają organizmowi dostosować się do zmieniającej się sytuacji. Decydują o tym czy spożywane pożywnie przechować w postaci tłuszczu czy spożytkować jako energię. Wydzielanie hormonów stresu reguluje uwalnianie glukozy lub cukru z mięśni i wątroby, może stymulować, albo spowolnić tempo metabolizmu w organizmie.

  1. Tarczyca.


To gruczoł w kształcie motyle położony w centrum gardła, produkuje hormony głównie T3 iT4. Ma znaczący wpływ na metabolizm. Przy niedostatecznej produkcji hormonów, tez niedoczynności tarczycy pojawiają się problemy z metabolizmem. Duże znaczenie ma też odpowiednio dobrane dieta oraz aktywność fizyczna. Najczęściej konieczne jest leczenie farmakologiczne.

  1. Przysadka mózgowa.


To centralny gruczoł wydzielania wewnętrznego, produkuje wiele hormonów sterujących pracą innych gruczołów. Przysadka między innymi stymuluje działanie tarczycy i wydzielanych przez nią hormonów.

  1. Skład ciała.


Kluczowa dla tempa metabolizmu jest procentowa zawartość mięśni i tłuszczu w organizmie. Im więcej mięśni tym szybsze tempo metabolizmu. Dzięki temu osoby wysportowane spalają więcej kalorii nawet kiedy nie ćwiczą. Duży procent tkanki tłuszczowej może być przyczyną spowolnionego metabolizmu. Na szczęście skład ciała może zmienić stosując odpowiednie żywienie i aktywność fizyczną. To najczęściej spotykane powody, które blokują proces odchudzania, które warto sprawdzić jeśli ten problem nas dotyczy.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się