Art

Oleje. Naturalna pielęgnacja ciała. Część 2

11.01.2014
Oleje. Naturalna pielęgnacja ciała. Część 2

Zawarte są w wielu kosmetykach, zwłaszcza tych naturalnych. Ich właściwości znacznie przewyższają podobne produkty mineralne oraz zwierzęce. Często możemy je odnaleźć w sklepach z żywnością. Dziś przyjrzyjmy im się dokładniej oraz sprawdźmy właściwości poszczególnych z nich. W poprzedniej części opisywaliśmy na czym polegają poszczególne procesy ich pozyskania. Wyróżniliśmy metody: ekstrakcji, rafinacji oraz tłoczenia na zimno. Czynne substancje zawarte w olejach zimnotłoczonych mają wiele właściwości pielęgnacyjnych i leczniczych.

Zapoznajmy się z kilkoma z nich.  

Olej jojoba

Zawiera skwalen, występujący w naturalnym płaszczu tłuszczowym skóry, dzięki czemu idealnie się wchłania, pozostawiając ją miękką. Świetnie się wchłania i odżywia. Używany jest do produkcji kremów oraz kosmetyków do pielęgnacji włosów, ponieważ nadaje im blasku. Przyspiesza gojenie ran oraz trądziku. Świetny do pielęgnacji po kąpielach słonecznych.  

Olej migdałowy

Zawiera witaminy: A, B1, B2, B6, E i D. Jest bardzo delikatny, łatwo się wchłania, bardzo dobrze nawilża. Stosuje się w leczeniu egzemy, łuszczycy oraz skóry podrażnionej, swędzącej lub suchej. Często używany do masażu. Ze względu na swoje łagodne działanie świetnie się nadaje również do pielęgnacji skóry niemowląt.  

Olej ryżowy

Ma delikatny, pomarańczowy kolor oraz łagodny zapach. Dzięki dużej zawartości antyutleniacza - tokotrienola, powstrzymuje powstawanie komórek rakowych. Występująca w nim naturalnie witamina E, świetnie nawilża, a gamma-orynazol pobudza skórę do wytwarzania nowych komórek, tym samym hamując procesy starzenia. Posiada naturalny filtr UV.

Masło kokosowe

Olej ten dzięki wysokiej temperaturze tężenia występuje w postaci masła. Na skórze tworzy doskonały filtr ochronny, dlatego świetnie sprawdza się dla osób z problemem przesuszenia. Jednak najczęstsze jego zastosowanie to pielęgnacja włosów. Dzięki niemu nabierają one blasku, zostają wzmocnione oraz nabłyszczone. Wystarczy nałożyć na ok 10-15 minut na suche włosy przed myciem głowy. Znakomicie ułatwi rozczesywanie oraz poprawi ich kondycję.

Na koniec warto dodać, że oleje używane w formie balsamów do ciała, mają naturalne właściwości rozgrzewające, co szczególnie przyda się w te chłodne, zimowe dni. Zachęcam do sprawdzenia oraz dzielenia się swoimi obserwacjami i uwagami!  

Autorka: Clementine Zielińska  

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak szybko wyzdrowieć? Domowe sposoby i receptury. Część 1.

09.01.2014
Jak szybko wyzdrowieć? Domowe sposoby i receptury. Część 1.

Dorosły choruje średnio trzy razy w roku, a dzieci nawet do siedmiu razy. Szczególnie narażeni na infekcje jesteśmy w okresie przesileń. Organizm po lecie trudno dostosowuje się do chłodu i wilgoci jesienno, zimowej. Na szczęście są sposoby na zapewnienie sobie odporności oraz jeśli już dojdzie do choroby - leczenie domowymi metodami.

Zacznę od tego co można zrobić, aby nie zachorować. Bardzo korzystnie wpływa na cały organizm uprawianie sportu. Może to być dowolnie wybrana dyscyplina, jedna lub więcej. Najważniejsze, żeby codziennie zapewnić sobie aktywność, nieco bardziej wyczerpującą, niż sprint do autobusu. Poprawi to krążenie, dotleni i wspomoże odnowę komórek. Dobrze jest również “nauczyć” organizm walczyć z infekcjami.

Jak to zrobić? Polecane są spacery i wszelka aktywność na świeżym powietrzu, a dla odważniejszych hartowanie za pomocą zimnego prysznica rano. Dodatkowo należy wystrzegać się diametralnych zmian temperatury, czyli nie przegrzewać się zbytnio w pracy lub domu, kiedy na dworze jest zimno. Lepiej ubrać się nieco cieplej, ale regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywamy. To samo tyczy się naszej sypialni. Lepiej wyśpimy się przy otwartym oknie lub chociaż wywietrzonym uprzednio miejscu.

Dla wzmocnienia organizmu przed chorobą istotne jest również to na jakiej diecie jesteśmy. Dobrze zapewnić sobie taką, która będzie bogata w owoce i minerały. Pozwoli to nam odpowiednio uodpornić się na choroby. Jedząc codziennie  świeże owoce i warzywa oraz pijąc soki świeżo wyciskane w łatwy i smaczny sposób zapewnimy sobie dobrze przyswajalny i odpowiedni kompleks. Warto również zajadać się tym, czym natura obdarza nas sezonowo: jesienią dynią, burakami oraz innymi warzywami i owocami szczególnymi dla tej pory roku, a truskawkami latem, kiedy są najbogatsze w swoje składniki.

Kiedy jednak nie uda nam się uchronić i już jesteśmy chorzy również bardzo ważne jest właściwe odżywianie. Istotne, by nie objadać się , ponieważ zbyt ciężkie i tłuste jedzenie wymaga zużycia przez nasz organizm dużej ilości energii, którą lepiej, żeby poświęcił na walkę z chorobą. Dlatego zdecydowanie nie będą polecane posiłki smażone oraz zasobne w tłuszcz. Jednocześnie należy dostarczyć organizmowi wszelkich potrzebnych witamin i minerałów. Najlepsze będą gotowane warzywa oraz zupy. Można również zaserwować sobie lekkie surówki lub sałatki oraz surowe owoce, jednak nie należy przyjmować ich zbyt dużo, ponieważ wychładzają organizm. Łatwo poradzi sobie z przyswojeniem tego, co jest mu najbardziej potrzebne. Wskazane jest również unikanie nabiału typu sery i jogurty. One także wychładzają organizm, a dodatkowo powodują, że organizm wzmaga produkcję śluzu, w którym świetnie czują się bakterie oraz inne zarazki. 

O domowych sposobach leczenia chorób przeczytacie w drugiej części!  

Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Przyprawy. Ich korzystny wpływ na zdrowie.

07.01.2014
Przyprawy. Ich korzystny wpływ na zdrowie.

Do potrawy dodaj pół szczypty czegoś zielonego i suszonego, jedną szczyptę ziarnistego, odrobinę startej kory... - Istne czary! A w rzeczywistości nic innego, jak doprawianie potrawy. Jest w tym jednak coś z magii, bowiem każda przyprawa ma swoje właściwości, nie tylko smakowe, ale również zdrowotne. Jakie? Zobaczmy!

Większość z nas używa przypraw na co dzień, jednak nie zawsze ma świadomość, jakie działanie wywołują w organizmie. Najczęściej, z racji przyjmowania ich w postaci pokarmu, wpływają na trawienie. Nie jest to jednak jedyny proces. Wiele z nich oczyszcza organizm z toksyn, ma działanie bakteriobójcze, moczopędne, wzmaga apetyt, poprawia trawienie, czy wpływa rozkurczowo na mięśnie wewnętrzne.

Możemy je podzielić ze względu na rodzaj rośliny oraz partii, z której zostały wytworzone na:
    •    kłącza - np. imbir, chrzan
    •    ziołowe - np. bazylia, tymianek, oregano
    •    kora - np. cynamon
    •    warzywa przyprawowe - np. papryczka chilli, czosnek
    •    pączki - np. goździki
    •    owoce przyprawowe - np. gorczyca, koper włoski
    •    mieszanki przypraw - np. pieprz ziołowy

Zobaczmy, co potrafią zdziałać poszczególne z nich!  

Anyż

Działa rozkurczowo na mięśnie brzucha, co sprawia, że jest świetnym lekarstwem na kolki i zaparcia. Łagodzi nieżyty górnych dróg oddechowych poprzez działanie wykrztuśne.  

Czosnek

Ze względu na swoje silne właściwości baterio-, wiruso- oraz grzybobójcze uważany jest za naturalny antybiotyk. Odkaża układ pokarmowy. Korzystnie wpływa na krążenie zapobiegając nadciśnieniu. Osoby z chorą wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym powinny jednak unikać jego nadmiaru, ze względu na możliwość wzmożenia dolegliwości.  

Goździki

Działają bakteriobójczo oraz przeciwbólowo. W przypadku gdy zacznie nas boleć ząb, zanim dotrzemy do stomatologa możemy uśmierzyć go rozgryzając goździk. Dodatkowo sprzyja świeżemu oddechowi. Szczególnie polecany jest dla kobiet w ciąży, kiedy borykają się z nudnościami, potrafi przynieść ulgę.  

Koper

Łagodzi wzdęcia i kolki jelitowe. W Indiach od wieków żuje się go w celu odświeżenia oddechu. Wzmacnia organizm w trakcie przeziębienia lub grypy. Poprawia pracę jelit ułatwiając trawienie.  

Imbir

Ma działanie odkażające i odświeżające. Świetnie rozgrzewa, dlatego doskonale nadaje się w porze jesienno-zimowej, kiedy chcemy uniknąć przeziębienia lub grypy. Niweluje nudności, stąd polecany jest dla kobiet w ciąży oraz osób mających problemy z choroba lokomocyjną. Korzystnie wpływa na wzrok oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi.  

Oregano

Zwiększa wydzielanie kwasów żołądkowych, co ułatwia proces trawienia. Zmniejsza wzdęcia, działa przeciwbakteryjnie, wiąże szkodliwe produkty przemiany materii, tym samym oczyszczając organizm.  

Chili

Zapobiega chorobom nowotworowym, krążenia oraz stanom zapalnym. Spowalnia proces starzenia. Nie jest jednak wskazane dla osób z chorobą wrzodową dwunastnicy i żołądka.  

Cynamon

Łagodzi wzdęcia jelitowe, kolki oraz biegunki. Pomaga leczyć grypę, ponieważ zwalcza wirusy. Posiada także właściwości bakterio- i grzybobójcze. Obniża poziom glukozy, co zalecane jest u osób cierpiących na cukrzycę typu II.  

Kolendra

Jej owoce zmniejszają proces fermentacji w układzie pokarmowym, co korzystnie wpływa na trawienie. Wspomaga wydalanie toksyn z krwiobiegu oraz działa rozkurczowo na mięśnie brzucha.  

Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się