Art

Pisanie ręczne pomaga dzieciom w nauce

24.02.2015
Pisanie ręczne pomaga dzieciom w nauce

Komputery, tablety i telefony skutecznie eliminują papier i długopis. Szybciej i wygodniej jest zapisać coś na klawiaturze niż tradycyjnie w notesie. Dotyczy to szczególnie młodszych dzieci, które od małego są przyzwyczajane do ekranu. Komputery mogę być bardzo przydatne w nauce, jednak są także minusy ich nadmiernego używania.

Badania przeprowadzane na setkach dzieci i studentów na Uniwersytecie Princeton udowadniają, że uczniowie, którzy w czasie zajęć zapisywali wszystko na laptopie robili dokładniejsze notatki, jednak ci którzy notowali ręcznie zapamiętywali i rozumieli o wiele więcej z tego co piszą. Dowiedziono, że osoby piszące ręcznie mieli większą zdawalność egzaminów.

Dlaczego tak się dzieje?

Ręczne robienie notatek aktywuje wiele ośrodków w mózgu, o wiele więcej niż w czasie pisania na klawiaturze. Wymaga więcej wysiłku i mimo że jest to wolniejszy sposób robienia notatek, ma korzystny wpływ na proces uczenia i zapamiętywania. Studenci i uczniowie, którzy nie są w stanie zapisać każdego słowa skracają notatki używając własnych słów. Dla porównania przy robieniu notatek na komputerze można z łatwością zapisać prawie każde słyszane słowo, nie trzeba też zastanawiać się nad ortografią, bo komputer zrobi to za nas. Takie pisanie często jest automatyczne i nie ułatwia zapamiętania tego co się zapisuje, nie wymaga analizy i dobrego zrozumienia.

Co ciekawe badania pokazują, że nawet studenci, którzy podsumowywali notatki na laptopie własnymi słowami nie zapamiętywali tyle co studenci piszący ręcznie. Może to wynikać z tego, że pisanie odręczne aktywuje ośrodki pamięci oraz emocji i pomaga szybciej wyciągać wnioski. Co za tym idzie przy powtarzaniu swoich notatek o wiele łatwiej jest się ich nauczyć.

Kolejnym aspektem badań było sprawdzenie czy osoby korzystajcie z laptopa w czasie zajęć wykorzystywały go do robienia notatek. 40% osób używało go do sprawdzania nowych aplikacji, albo do odwiedzania portali społecznościach. Aż 90% studentów korzystało w tym czasie z internetu przez co najmniej 5 minut, a 60% przez połowę zajęć.

Proces uczenia wymaga uwagi, którą często rozprasza ekran i inne programy czy strony internetowe. Technologia w wielu przypadkach jest bardzo pomocna i ciężko się bez niej obejść, jednak w przypadku robienia notatek najlepiej sprawdza się tradycyjna metoda pisania. Ułatwia naukę, wykorzystuje inteligencję i aktywuje wiele ośrodków w mózgu.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Endoproteza stawu biodrowego - rehabilitacja

23.02.2015
Endoproteza stawu biodrowego - rehabilitacja

Wymiana stawu biodrowego czyli endoprotezoplastyka to bardzo często wykonywany zabieg w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego, a także w wyniku urazów i złamań kości tej okolicy.

W czasie zabiegu część stawu lub cały staw biodrowy zostaje zastąpiony sztucznymi elementami. Zniszczone fragmenty kości zostają usunięte, a następnie „montowane” implanty.

Po operacji rozpoczyna się proces rekonwalescencji, który powinien być dobierany indywidualnie do pacjenta, w zależności od jego stanu zdrowia, wieku i potrzeb. Bardzo ważna jest edukacja pacjenta przedstawienie ruchów których nie powinien wykonywać, a także wskazanych ćwiczeń. Istotna jest nauka podstawowych ruchów jak np. wstawianie z krzesła czy obciążane operowanego biodra. Ruchem zabronionym jest przywodzenie kończyny czyli np. zakładanie nogi na nogę, które może skończyć się zwichnięciem stawu i ponowną operacją.

 

Wbrew pozorom rehabilitacja po zabiegu rozpoczyna się bardzo szybko, już w pierwszej dobie. Wczesne działania pomagają szybciej wrócić do samodzielnego przemieszczania, początkowo za pomocą kul. W pierwszych dniach należy skoncentrować się na zmniejszeniu dolegliwości bólowych i poprawie elastyczności blizny pooperacyjnej. W kolejnym etapie ważne jest wzmocnienie siły mięśniowej, szczególnie mięśni pośladkowych czworogłowego oraz mięśni kulszowo-goleniowych. Zapobiega to niestabilności chodu i obluzowywaniu endoprotezy w czasie chodu. Dużą ulgę może przynieść delikatny masaż, a także krioterapia, która pomoże pozbyć się obrzęku.

 

Po około 6 tygodniach rehabilitacja nieco się zmienia, pacjent powoli zaczyna obciążać operowaną kończynę i może odstawić kule. Ciągle nie jest w stanie robić wszystkich ruchów, np. ruchów skrętnych stawów biodrowych. Polecane są ćwiczenia na piłce, lub innym niestabilnym podłożu. Z czasem wprowadzane są bardziej dynamiczne ruchy. Najważniejsza jest systematyczność i wykonywanie codziennego zestawu ćwiczeń poleconego przez fizjoterapeutę.

 

Głównym celem rehabilitacji jest uzyskanie mobilności, stabilności i siły mięśniowej operowanej nogi. Po zakończonej rehabilitacji pacjent powinien czuć się pewnie w czasie codziennej aktywności fizycznej. Takie rezultaty można osiągnąć nawet u starszych pacjentów. Po operacji pacjenci uwalniają się od bólu, jaki towarzyszył im w czasie choroby zwyrodnieniowej i znacznie poprawia się jakość ich życia.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

23 lutego - Dzień Walki z Depresją

23.02.2015
23 lutego - Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W języku potocznym depresja to przejściowe i szybko przemijające pogorszenie nastroju. Jednak dla wielu osób jest to poważna choroba, która wymaga leczenia. Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, wykształcenia czy sytuacji życiowej. Może przyjść nagle albo narastać stopniowo, pozbawiając chorego energii i pozytywnych uczuć. Nie jest to zwykłe przygnębienie, oznaka słabości ani przejaw lenistwa. Depresja stanowi najpoważniejszą przyczynę zaburzeń w życiu ludzi. Ze względu na przyczynę wystąpienia depresji można wyodrębnić jej różne rodzaje, jednak objawy zwykle są do siebie podobne i zdecydowanie nie powinny być bagatelizowane. Nie bójmy się szukać pomocy. Depresja jest chorobą uleczalną. Z okazji Dnia Walki z Depresją, w wielu placówkach organizowane są bezpłatne konsultacje z psychoterapeutami.  Warto skorzystać z takiej okazji i umówić się na wizytę. Zapraszamy również do zapoznania się z naszą infografiką: DepresjaUE

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się