Art

Polskie pomysły na rewolucje w medycynie

08.02.2016
Polskie pomysły na rewolucje w medycynie

Smartfon zamiast igły dla cukrzyka, implant do operacji przepukliny, słuchawki leczące szumy uszne, płyn do transportu narządów oraz domowy sprzęt do wykrywania raka piersi – za tymi cudami medycyny nie stoją nobliści. Wyszły spod rąk polskich naukowców. Do końca lutego można na nie głosować w plebiscycie SOCZEWKI FOCUSA 2015.  Poznajcie pięć polskich wynalazków medycznych, które ubiegają się o miano najważniejszego wydarzenia naukowego minionego roku. Zostały nominowane w plebiscycie SOCZEWKI FOCUSA 2015 w kategorii "innowacje medyczne". Każda z nich jest na innym etapie rozwoju – od fazy eksperymentów aż do gotowego produktu. Wszystkie te pomysły łączy jedno – pracują nad nimi jedni z najzdolniejszych naukowców w Polsce, a nikt inny na świecie nie wpadł na nie wcześniej.

„Magiczna” gąbka na przepuklinę

W Polsce codziennie wykonuje się prawie 200 operacji przepukliny. Najczęściej chirurdzy stosują specjalną siatkę, która jednak po zabiegu na zawsze pozostaje w organizmie i może być przyczyną infekcji. Naukowcy ze Szczecina wymyślili płyn polimerowy, który po wstrzyknięciu do organizmu zamienia się w elastyczną gąbkę. Można ją dowolnie formować, by wypełnić przestrzenie w organizmie. Co najważniejsze – elastyczny materiał z czasem się wchłania, a cała operacja przepukliny trwa tylko pół godziny.

Smartfon nadzieją dla cukrzyków

Dzięki młodym naukowcom z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie chorujący na cukrzycę nie będą musieli używać igły, by zbadać poziom glukozy we krwi. Pomiar dokonywany jest z wykorzystaniem światła. Służy do tego opaska podobna do tych, z których korzystają miłośnicy fitnessu. Dane o organizmie zebrane przez taką opaskę analizuje potem aplikacja na smartfona. Przypomina też choremu o konieczności zażycia leku czy zjedzenia pokarmu.

Płyn życia dla transplantologii

Zanim wątroba, nerka czy trzustka trafią od dawcy do biorcy trzeba je przemyć i przetransportować w specjalnym płynie. Do tej pory polskie szpitale korzystały z zagranicznych płynów. Śląscy naukowcy z firmy Biochefa odkryli jednak alternatywę. Płyn ich pomysłu został sprawdzony przez transplantologów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest równie skuteczny jak zagraniczne odpowiedniki, a przede wszystkim – o wiele tańszy. 

Terapia w słuchawkach zamiast muzyki

Specjaliści z warszawskiej kliniki Kinetic – Centrum Nowoczesnej Audiologii opracowali nową metodę leczenia szumów usznych. Zamiast leków lub operacji wystarczy założyć słuchawki połączone z urządzeniem przypominającym odtwarzacz mp3. To neuroprocesor, który zamiast muzyki emituje zastępczy sygnał o specjalnie dobranej dla chorego częstotliwości. Dźwięki z czasem zmniejszają aktywność części kory mózgowej odpowiedzialnej za powstawanie szumu usznego.

Domowy tester raka piersi

Naukowcy pracujący w firmie Braster z Ożarowa Mazowieckiego skonstruowali urządzenie, dzięki któremu każda kobieta może zbadać piersi w domu. Ogniska zmiany nowotworowej mają wyższą temperaturę. Dlatego ciekłokrystaliczne matryce w zetknięciu z badaną piersią pozwalają na wykrycie zagrożenia nowotworem. Metoda badania zwana termografią jest uzupełnieniem mammografii i ultrasonografii. Jest prosta w użyciu, bezbolesna i bezpieczna.

Głosowanie trwa, nagrody czekają

Plebiscyt SOCZEWKI FOCUSA to najważniejsze wydarzenie naukowe tego rodzaju w Polsce. Od kilku lat organizuje je redakcja miesięcznika „Focus”. W poprzednich edycjach plebiscytu w kategorii „innowacje medyczne” wygrały Luna EMG – robot, który towarzyszy pacjentowi w rehabilitacji ruchowej, oraz nanomateriał – dodatek do tworzyw sztucznych mający właściwości przeciwbakteryjne, który można zastosować w sprzęcie medycznym. W głosowaniu udział wziąć może każdy. Swoich faworytów można wybierać do 29 lutego na stronie www.soczewki.focus.pl. Uczestnicy plebiscytu, którzy poza oddaniem głosu zostawią na stronie uzasadnienie wyboru, mogą wygrać nagrody. Laureatów SOCZEWEK FOCUSA 2015 poznamy w kwietniu.

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Plank - wszechstronne ćwiczenie

07.02.2016
Plank - wszechstronne ćwiczenie

Domowe treningi mogą być równie skuteczne jak te na siłowni, wystarczy odpowiedni plan treningowy. Warto włączyć ćwiczenia, które działają na całe ciało. Jednym z takich ćwiczeń jest plank, czyli deska. Do wykonania nie potrzeba żadnego sprzętu, wystarczy jedynie karimata.

Deska polega na utrzymaniu cała w pozycji równoległej do podłogi. Ciało powinno być proste, ułożone w jednej linii. Mata pomoże utrzymać równowagę i zapobiegnie ślizganiu po podłodze. To świetne ćwiczenie, które warto wpleść do każdego treningu. Jest kilka wersji tego ćwiczenia. Można wykonać ja na prostych rekach, ale też na przedramionach.  Jak prawidłowo wykonać ćwiczenie?

Zaczynamy od leżenia na brzuchu. Przedramiona i dłonie powinny być oparte o podłoże pod kątem prostym. Unosimy ciało równolegle do podłoża, nogi są rozstawiona na szerokość bioder. Głowa znajduje się na przedłużeniu kręgosłupa. Biodra utrzymujemy prosto napinając przy tym mięśnie brzucha, co pozwala na odciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W tej pozycji pracują mięśnie całego ciała, staramy utrzymać tę pozycje przez około 30 sekund. Z czasem można zwiększyć czas trwania. Jeśli na początek ćwiczenie sprawia dużą trudność można wykonać je na kolanach, wtedy ciężar spoczywający na dłoniach będzie mniejszy. W takim wariancie cało także powinno być utrzymane w linii prostej. Z czasem uda się wykonać trudniejszą wersję.

Pozycję można modyfikować i utrudniać, kiedy ciało będzie już silniejsze. Można przejść o krok wyżej i wykonać plank na prostych rekach. Kolejnym stopniem trudności będzie unoszenie rąk i nóg. Pozycją wyjściową może być deska na przedramionach lub prostych rękach. Dodaj naprzemienny wyprost rąk i wykonaj 10 razy na każdą stronę. Po krótkim odpoczynku dodaj naprzemienne unoszenia nóg, także 10 raz na każdą stronę. Wygląda niepozornie, ale to bardzo intensywne ćwiczenie, wymaga wiele siły.

Plak wykonywany bokiem będzie kolejnym wyzwaniem. Dzięki temu ćwiczeniu zaangażujesz mięśnie skośne brzucha, To zdecydowanie najtrudniejsza wersje tego ćwiczenia. Cały ciężar ciała opiera się na jednym przedramieniu lub ramieniu. Jest jedynie lekko wspomagane przez stopy. Ciało powinno znajdować się w jednej linii, początkowo można utrzymywać pozycję przed 10-15 sekund, po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń uda się wydłużyć ten czas nawet dwukrotnie. Ważne żeby wykonywać je w kilku seriach przeplatając z innymi mniej wymagającymi ćwiczeniami jak np. wypady nóg czy przysiady.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Sztuka w życiu dziecka

06.02.2016
Sztuka w życiu dziecka

Kontakt ze sztuką od najmłodszych lat dziecka daje ogromne korzyści. Poprawia pamięć, zwiększa wyobraźnię, a także pomaga budować niezależność. Sztuka w edukacji nie ma szczególnego miejsca, dlatego to rodzice muszą o to zadbać. W wielu placówkach organizowane są zajęcia czy spektakle dla dzieci, na które warto zabierać swoje pociechy od najmłodszych lat. Pokazywanie dziecku nowych form sztuki w przyszłości zaprocentuje. Badania pokazują, że dzieci obcujące ze sztuką łatwiej znajdują pasję, co znacznie poprawia jakość życia. Mają też lepszy kontakt z otoczeniem i łatwej nawiązują kontakty z ludźmi. Takie dzieci wyrastają na bardziej empatycznych dorosłych, są otwarci na nowe doświadczenia i bardzo zaangażowane w to czym się zajmują. Sztuka może przybierać różne formy, ważne jest czytanie dziecku, malowanie, oglądnie obrazów, słuchanie różnych dźwięków. Muzyka w życiu noworodka ma ogromne znaczenie, nie bez powodu zaleca się słuchanie muzyki kobietom w ciąży. Dzięki temu mózg dziecka jest bardziej stymulowany co sprzyja szybszej nauce mówienia, a także lepszej pamięci. Granie na instrumencie przekłada się często na lepsze wyniki w przedmiotach ścisłych. Nawet jeśli granie na instrumencie to tylko hobby, znacznie poprawia jakość życia i relacji z ludźmi. Na naukę gry nigdy nie jest za późno, jednak najlepsze efekty osiągają dzieci, które zaczynają nauką wcześnie. Dla dzieci, które nie lubią grać na instrumentach zostaje wiele innych dziedzin sztuki. Warsztaty plastyczne, oglądanie wystaw malarskich czy fotograficznych mają duży wpływ na rozwój. Sztuki wizualne mocno wzmacniają wyobraźnię i kreatywność od najmłodszych lat. Każde dziecko jest artystą, rolą rodziców jest wspieranie talentów i pokazywanie różnych form sztuki. Stymulowanie do lepszego rozwoju i pokazywanie wielu form sztuki umożliwia lepsze zrozumienie świata. Dzięki możliwości tworzenie dziecko wyraża siebie, pomaga rozładować emocje, których często nie potrafi wypowiedzieć. To bardzo ważna sfera życia, której nie należy zaniedbywać.   Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się