Art

Popijanie do posiłku

02.08.2017
Popijanie do posiłku

Wiele osób nie wyobraża sobie, aby nie popijać przy spożywaniu posiłku. Wtedy łatwiej pokarm jest przełykany, a my nie obawiamy się zadławienia. Praktycznie przy każdym posiłku towarzyszy nam szklanka napoju w postaci herbaty, kawy, czy też innego trunku. Jednak takie postępowanie nie jest właściwe i wpływa bardzo negatywnie na nasz układ trawienny. Odbija się to potem na naszym zdrowiu i funkcjonowaniu organizmu.

Po spożyciu posiłku żołądek potrzebuje czasu na wykonaniu swojej pracy. Polega ona na prawidłowym strawieniu pokarmu, zwłaszcza białka. Odpowiedzialne za to są soki trawienne. Jeśli w trakcie posiłku lub zaraz po nim zaczynamy popijać, to skutecznie im w tym przeszkadzamy. Po prostu soki trawienne zostają przez napój bardzo mocno rozcieńczone, co powoduje że nie działają tak jak powinny. Dzieje się tak zwłaszcza, jeśli spożywamy potrawy, czy produkty które wymagają dłuższego strawienia. Poza tym proces trawienia zostaje zaburzony, gdyż napój przenosi niestrawiony pokarm w kierunku jelit.  

Kiedy popijamy np. w trakcie tradycyjnego dwudaniowego obiadu, to po posiłku często mamy uczucie wypełnionego, aż do granic żołądka. Po prostu soki trawienne zostały ,,zaatakowane" przez płyn, który przyjęliśmy. Pojawia się więc niestrawność.

Najlepiej jest pić ok. 30 minut przed każdym posiłkiem. Nie tylko pozwoli to na nie zaburzanie pracy układu trawiennego, ale również da nam uczucie sytości. Nie będziemy musieli zatem spożywać zbyt dużego posiłku. Dzięki temu pokarm zostanie szybko strawiony i nie będzie odkładany w postaci tłuszczu. Czyli nie będziemy przybierać na wadze. Tak więc popijanie przed posiłkiem jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą przytyć lub zamierzają zrzucić zbędne kilogramy.

Powinniśmy dać czas naszemu żołądkowi, aby pokarm został dokładnie strawiony. Jeśli mamy zamiar konsumować obiad dwudaniowy, to po spożyciu zupy, również należałoby odczekać zanim zabierzemy się za drugie danie. Po posiłkach najlepiej jest także dać sporo czasu sokom trawiennym na ,,zagospodarowanie" przyjętego pokarmu. Dlatego popijać dobrze jest na ok. godzinę po jedzeniu.   

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

O czym powinieneś pamiętać wybierając się na wycieczkę do lasu?

31.07.2017
O czym powinieneś pamiętać wybierając się na wycieczkę do lasu?

Przebywanie na łonie przyrody w środowisku leśnym jest dla człowieka bardzo ważne i potrzebne. Dotlenienie organizmu wpływa na lepszą pracę mózgu, płuc i poprawienie ogólnej kondycji. Cisza, spokój i kojący szum drzew, to elementy które potrafią skutecznie zwalczać stres i poprawić nasz nastrój psychiczny, a podpatrywanie życia zwierząt bywa inspirujące i przybliża nam ich świat. Jest zatem wiele zalet przebywania w lesie, jednak należy również pamiętać o wielu ważnych kwestiach.

Las to dom zwierząt

Przede wszystkim w lesie powinniśmy być gośćmi, a nie intruzami. Spłoszona zwierzyna może wpaść w panikę i potratować się nawzajem, kiedy np. natrafimy na stado. Niektóre samice potrafią także zaatakować człowieka, jeśli poczują, że stanowi on zagrożenie dla jej  młodych. Dlatego szanujmy leśnych mieszkańców, nie gońmy za nimi, nie szczujmy psami, tylko spokojnie wycofajmy się, gdy natrafimy na ich obecność. Nie podchodź do dzikiej zwierzyny i nie próbuj jej głaskać. Ugryzienie np. przez lisa może grozić wścieklizną.

Nie śmieć

W lesie często możemy spotkać mnóstwo śmieci pozostawionych przez turystów. Jeżeli potrafimy przynieść ze sobą puszki pełne piwa, to po wypiciu ważą one jeszcze mniej, więc nie ma problemu, żeby je zgnieść i zabrać ze sobą. Możemy wcześniej przygotować foliowe torebki na różne odpadki np. po pożywieniu, do których je włożymy, żeby nie pobrudzić sobie wnętrza torby, czy plecaka. Zostawmy las takim stanie, jakim był zanim się w nim pojawiliśmy.

Zabezpiecz się  

Przed wejściem do lasu warto jest posmarować się lub spryskać substancjami przeciwko komarom, muchom i kleszczom. Ich ugryzienie może być nie tylko bolesne, ale również grozić poważnymi chorobami, a nawet śmiercią. Warto też wybierając się na wycieczkę do lasu wziąć butelkę z wodą. Jeśli się odwodnisz, to łatwo możesz opaść z sił i dalsza wyprawa będzie męczarnią.   

Orientuj się

Wiele dróg leśnych jest do siebie bardzo podobnych. Wybierając się na grzyby lub owoce leśne łatwo jest się pogubić w labiryncie ścieżek. Dlatego zawsze zapamiętaj, w którą stronę skręcasz. Weź też ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią, gdybyś musiał wezwać pomoc.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Wakacje z rodziną - jak sprawić by były udane?

30.07.2017
Wakacje z rodziną - jak sprawić by były udane?

Podczas wspólnego urlopu wakacyjnego rodzina najczęściej będzie przebywać ze sobą przez cały czas. W ciągu roku jest tak, że każdy zajmuje się różnymi swoimi obowiązkami. Teraz ma być inaczej. Każdy jednak po swojemu wyobraża sobie ten okres, co może prowadzić po przyjeździe na miejsce wypoczynku do różnych sytuacji konfliktowych. Co więc zrobić, aby wszyscy byli zadowoleni, a urlop był miło wspominany?

Narada rodzinna

Przede wszystkim warto przed wyjazdem omówić wiele kwestii. Jeśli będzie to wypoczynek pod namiotem, to dobrze jest rozważyć sprawę tego, kto jest odpowiedzialny za posiłki, kto za przygotowanie ogniska, sprzątanie obozowiska itp. Później obejdzie się bez problemów i sporów, a przecież chodzi nam o to, żeby było miło.

Czas na indywidualne potrzeby

Chcemy, aby podczas wspólnych wakacji wszyscy byli zadowoleni. Ktoś będzie chciał się opalać, inny pójść na koncert odbywający się na powietrzu albo spędzać czas na aktywności fizycznej. Dobrze będzie, gdy ustalimy, że oprócz chwil spędzonych wspólnie każdy będzie mógł poświęcić się swoim upodobaniom. 

Plan atrakcji   

W rodzinie, to nie tylko rodzice mają być odpowiedzialni za obmyślenie czasu dzieciom. Warto, aby one też w tym uczestniczyły. Niech każdy z członków familii zaplanuje na jeden dzień jakąś atrakcję dla wszystkich. Może to być wycieczka do muzeum, wspólne gry i zabawy, wyprawa do lasu na jagody, czy też wyjście do kina na jakiś film. Takie zadanie pokaże dzieciom, że dorośli liczą się z ich zdaniem oraz nauczy odpowiedzialności.  

Więcej luzu

Wakacje to czas, kiedy możemy choć na chwilę zapomnieć o wielu obowiązkach i zwyczajach. Zamiast kłaść dzieci o ustalonej godzinie do łóżek, to można przecież dłużej z nimi posiedzieć rozmawiając. W takich chwilach być może zechcą nam się zwierzyć z jakiś swoich sekretów. Możemy też pozwolić im się dłużej bawić niż zwykle, bo przecież nie muszą wcześnie rano iść do szkoły. Jako dorośli pamiętajmy, że ten czas nie ma polegać tylko na tym, że będziemy odpoczywać, bo mamy urlop, a dzieci niech się same sobą zajmą. Rodzinne wakacje mają na celu właśnie to, żeby wreszcie pobyć razem i dowiedzieć się nawzajem czegoś o sobie, jednocześnie radośnie i miło spędzić wspólnie czas. Dzięki wszyscy będą zawsze z chęcią wybierać się na taki wypoczynek.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się