Art

Poranne nudności ciężarnych

20.11.2014
Poranne nudności ciężarnych

Poranne nudności ciężarnych to stan, kiedy nasz żołądek czuje się tak, jakby jeździł kolejką górską.

Kiedy kobieta w ciąży przeżywa codzienne napady nudności, nie jest to zaskakujące; nie oznacza jednak, że ich przyczyna jest prosta do wyjaśnienia. Lekarze uważają, że tak zwane poranne nudności ciężarnych - które niekoniecznie występują rano - mogą być efektem podwyższania się stężenia estrogenu, łagodnego odwodnienia lub niższego stężenia cukru we krwi charakterystycznego dla wczesnej ciąży.

Stres, podróże, pewne pokarmy, witaminy przeznaczone dla przyszłych matek i niektóre zapachy mogą nasilić tę dolegliwość.

 

Gdy cieszymy się myślą, że kiełkuje w nas nowe życie, organizm zachowuje się tak, jakby było wręcz odwrotnie. Biorąc pod uwagę, jak bardzo jest nam niedobrze, mamy pełne prawo, aby wypowiadać pod nosem niecenzuralne słowa i od czasu do czasu burczeć na swego partnera. Kiedy nasz żołądek czuje się tak, jakby jeździł kolejką górską, wypróbujmy podane sposoby, aby wyciszyć i uspokoić żołądek. Każdy lek ziołowy należy stosować z taką samą ostrożnością, jak leki chemiczne podczas ciąży - najlepiej najpierw omówić to z lekarzem lub położną.

 

Poranne nudności ciężarnych - porady


 • Nic tak nie pomaga na poranne nudności jak filiżanka herbatki z imbiru lekarskiego. Wskazaniem są również nudności w chorobie lokomocyjnej. Aby przyrządzić napar z imbiru, użyj herbatki imbirowej w saszetkach, dostępnej w sklepach ze zdrową żywnością i supermarketach. Możesz też dodać 1/2 łyżeczki startego kłącza imbiru do filiżanki bardzo gorącej wody; odstaw do naciągnięcia na 5 minut, przecedź i wypij małymi łykami.

 • Znanymi ziołowymi herbatkami łagodzącymi nudności są także herbatki z rumianku pospolitego, melisy lekarskiej i mięty pieprzowej. Wrzuć 1-2 łyżeczki suszonego zioła do filiżanki gorącej wody. Jeśli jednak masz zgagę - unikaj picia naparu z mięty.

 • Zaparz filiżankę herbatki z liści maliny właściwej. Zioło to pomaga na poranne nudności - i wiele kobiet pije ten napar w stopniowo zwiększających się u schyłku ciąży dawkach, aby ułatwić poród, ponieważ działa tonizująco na macicę. Stosuj 1-2 łyżeczki suszonego zioła na filiżankę gorącej wody. Przez pierwsze 3 miesiące ciąży wypijaj nie więcej niż filiżankę dziennie. Niektórzy radzą, aby nie przyjmować liści maliny właściwej w początkach ciąży, a także wtedy, gdy istnieje ryzyko niedonoszenia ciąży lub przedwczesnego porodu. Nie ma dotychczas naukowych dowodów szkodliwego działania tego zioła, mimo że było ono stosowane na całym świecie przez setki lat. Na wszelki wypadek jednak skonsultuj się z lekarzem lub położną.

 • Aby uspokoić żołądek, pij obojętny w smaku napój imbirowy o temperaturze pokojowej. Chociaż nie wiadomo dlaczego, to jednak pomaga on wielu przyszłym, cierpiącym na nudności mamom (popularne napoje imbirowe nie zawierają dostatecznej ilości imbiru, aby mogły dawać jakiś efekt). Nie powinnaś go jednak pić w postaci gazowanej. Bąbelki pobudzają wydzielanie większej ilości niepożądanego kwasu żołądkowego.

 • Żuj owoce biedrzeńca anyżu (anyżku) lub kopru (fenkułu) włoskiego - działają łagodząco na żołądek.

 • W badaniach u kobiet, które przyjmowały 25 miligramów witaminy B6 3 razy dziennie (w sumie 75 miligramów dziennie) przez 3 dni, ustąpiły nudności i wymioty towarzyszące ciąży. Powinnaś jednak pamiętać, że bezpieczną górną granicą dla witaminy B6 jest 10 miligramów dziennie. Jeśli więc jesteś w ciąży, nie powinnaś przyjmować witaminy B6 oraz innych witamin, zanim nie uzgodnisz tego z lekarzem lub położną.

 • Spróbuj nosić plasterki akupresurowe, zaprojektowane dla osób, które cierpią na chorobę morską. Powinny być dostępne w aptekach. Ich działanie polega na stałym ucisku odpowiednich punktów, co wpływa na zniesienie nudności.

 • Jeśli nie możesz kupić plasterka akupresurowego, użyj do akupresury swych palców. Odwróć rękę przedramieniem do góry. Znajdź punkt dwie szerokości kciuka od zgięcia nadgarstka, w "martwym" środku między ścięgnami. Uciskaj ten punkt kciukiem, licząc powoli do 10. Powtarzaj ucisk 3 do 5 razy lub do ustąpienia nudności.

 • Kobiety, które piją szklankę wody co godzinę, mają znacznie mniej nasilone poranne nudności. Pij również szklankę wody za każdym razem, gdy wstajesz w nocy do toalety. Pozwoli to rozpocząć następny dzień z w miarę dobrym samopoczuciem. Zanim spłuczesz sedes, sprawdź, jaki kolor ma mocz. Jeśli pijesz dostatecznie dużo wody, mocz powinien być prawie przezroczysty. Jeśli jest ciemny, opada na dno lub ma silny zapach - musisz przyjmować więcej płynów.

 • Gdy nic nie chce pozostać w żołądku, liż sorbet. Tym samym uzupełnisz cukry utracone przez wymiotowanie. Ponieważ sorbet jest zamrożonym sokiem owocowym (oczywiście z wodą), pomaga nawodnić organizm.

 • Wąchaj plasterek cytryny. Niektóre kobiety w ciąży twierdzą, że pomaga im to na poranne nudności.

 • Możesz także spróbować pić wodę z cytryną albo inny napój zawierający cytrynę.

 • Zetrzyj odrobinę skórki grejpfruta, pomarańczy lub mandarynki i dodaj do herbaty. Pamiętaj, aby zmyć ze skórki wosk.

 • Zjedz coś rano zanim wstaniesz. Niech przy łóżku leżą śmietankowe krakersy. Sięgnij po kilka po przebudzeniu.

 • Jedz w ciągu dnia więcej mniejszych posiłków. Łatwiej ci będzie tolerować małe ilości pokarmu niż jeden duży posiłek. Jedz co 1-2 godziny pamiętając, aby przekąski były małe. Dobre będą kiść winogron, jabłko, kilka orzechów, 1-2 plasterki sera.

 • Przyjmuj prenatalne witaminy dla przyszłych matek wraz z jedzeniem, aby mogły pozostać w żołądku. Pomóc może nawet krakers lub kromka chrupkiego pszennego pieczywa.

 • Unikaj smażonych, tłustych potraw, które powodują i nasilają nudności (być może dlatego, że są wolniej trawione).

 • Poranne nudności są wywoływane przede wszystkim przez zapach - u kobiet, które cierpią na brak powonienia, rzadko kiedy występują. Jeśli jesteś podatna na poranne nudności, postaraj się przebywać w dobrze przewietrzanych pomieszczeniach, w których nie gromadzą się rozmaite zapachy. Być może uznasz, że powinnaś poprosić rodzinę o dokładniejsze mycie zębów - brzydki zapach z ust również może wywoływać nudności. Wrażliwość ta ustępuje zwykle po 12-14 tygodniach...


Bez względu na to, jak nieszczęśliwe czują się kobiety, poranne nudności stają się powodem niepokoju tylko wówczas, gdy ciężarne nie są w stanie utrzymać w żołądku żadnych pokarmów i płynów i zaczynają chudnąć. Skontaktuj się z lekarzem, gdy nudności i wymioty nie ustępują po upływie 4. miesiąca ciąży i nie łagodzą ich domowe sposoby. Natychmiast zgłoś się do lekarza, jeśli wymiotujesz krwią lub substancją, która przypomina zmieloną kawę, jeśli schudniesz więcej niż kilogram lub kiedy wymiotujesz długo i dużo, co może prowadzić do odwodnienia i niedożywienia.

 

Ludzie od dawna wierzyli, że jeśli kobiety w ciąży cierpią na poranne nudności, rzadziej występuje u nich poronienie. Czy jednak jest to prawdą? Tak. Poranne nudności związane są z mniejszym prawdopodobieństwem poronienia, jak też z mniejszym ryzykiem przedwczesnego porodu, niskiej wagi dziecka przy urodzeniu i okołoporodowej śmierci. Poranne nudności, za których występowanie są odpowiedzialne określone hormony, mogą także odgrywać rolę (przez działanie tych samych hormonów) w prawidłowym rozwoju łożyska. Zatem, chociaż koszmarnie się czujesz, staraj się myśleć pozytywnie i z nadzieją. Owe nudności są oznaką, że ciąża przebiega dobrze - i że będzie donoszona.

Autor: Zbigniew Hamer, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu

http://sekretyzdrowia.blogspot.com/

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Terapia czaszkowo - krzyżowa

15.09.2016
Terapia czaszkowo - krzyżowa

Płyn mózgowo-rdzeniowy to bardzo ważny płyn w naszym organizmie. Odpowiada za wiele ważnych funkcji, między innymi za urzynanie prawidłowego cienienia śródczaszkowego. Kiedy jego przepływ nie jest prawidłowy mogą pojawić się silna bóle głowy, permanentne zmęczenie, a nawet stany depresyjne. Praktykowanie terapii czaszkowo- krzyżowej pozwoli przywrócić prawidłowy przepływ płynu i wrócić do zdrowia.

 

Leczenie przez dotyk

Dotyk ma kojące działanie, nic tak jak ludzkie dłonie nie jest w stanie wyczuć zmian w obrębie układu mięśniowo- kostnego. Osteopatia ma coraz więcej zwolenników, ta przeprowadzona w obrębia czaszki wymaga od terapeuty wielu lat pracy. Kości czaszki mimo że ściśle do siebie przylegają mogą wykonywać niewielkie ruchy względem siebie. Czaszka łączy się w kręgami, które tworzą kanał dla płynu mózgowo- rdzeniowego. W zdrowym organizmie dorosłego człowieka, każdego dnia powstaje około 500 ml płynu.

 

Chwyty terapeutyczne są bardzo precyzyjne i wymagają ogromnej świadomości terapeuty. Praca na kościach czaszki i kręgosłupa jest bardzo trudna, a nieumiejętnie przeprowadzona terapia może mieć tragiczne skutki.

 

Kiedy dochodzi do zaburzeń przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego?

Prawidłowy przepływ i odpowiednie pulsowanie płynu mózgowo-rdzeniowego w ciele gwarantuje dobry stan zdrowia. Kiedy może dojść to zaburzeń? Między innymi w wyniku wypadków, urazów, operacji, które prowadzą do powstawania zrostów, blizn czy złego ustawienia struktur kostnych.

 

Na czym polega terapia?

Praca terapeuty obejmuje całe ciało i zaczyna się od opracowania stóp. Następnie terapeuta przechodzi przed nogi, stawy biodrowe, brzuch i klatkę piersiową, aż dochodzi do głowy. Dotyk przynosi ukojenie i może powodować pojawienie się silnych emocji, po terapii można niemal natychmiast odczuć ukojenie. Oczywiście czasem potrzeba kilku sesji terapeutycznych, w zależności od natężenia zaburzeń. Kilka sesji terapeutycznych kieruje organizm na dobrą drogę do samoleczenia.

 

Techniki terapeutyczne dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta. Po terapii ciało jest pobudzone jeszcze przez 48 godzin. Mimo, że pacjent leży w czasie terapii może odczuwać po niej fizyczne zmęczenie. Mają na to wpływ także emocje, które uwalniają się z czasie pracy z pacjentem.

To dobra metoda dla osób chorujących na wiele schorzeń. Badania pokazują, że jest to skuteczna metoda wspomagająca leczenie depresji.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Kilka powodów, dla których warto sięgać po kefiry, maślanki i jogurty naturalne

22.11.2014
Kilka powodów, dla których warto sięgać po kefiry, maślanki i jogurty naturalne

W naszym przewodzie pokarmowym żyje ponad 500 bakterii korzystnych dla zdrowia. Wzmacniają one naszą odporność, rozpoczynają procesy trawienia i pomagają we wchłanianiu składników pokarmowych. Warto wspomagać swój organizm zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym kiedy odporność spada. Warto zaopatrzyć swoją kuchnię w naturalne jogurty, kefiry i maślanki. Najkorzystniej jest przygotowywać je domu, nie jest to takie trudne. W sklepach nie znajdziemy produktów o prostym składzie i bez dodatku cukru. Taki nabiał nie jest dla nas zdrowy, warto jednak zrobić domowy jogurt czy kefir, bo działa bardzo dobroczynnie:

 


 1. Reguluje przemianę materii, obniża ciśnienie i poziom cholesterolu. Dostarcza wartościowe białka oraz jest źródłem białka.


 

 1. Jest lekkostrawny, zwłaszcza maślanka, która dodatkowo zawiera dużą ilość lecytyny i wspomaga układ nerwowy.


 

 1. Ułatwia zachować szczupłą figurę, warto zastąpić nimi słodzone i smakowe jogurty i serki.


 

 1. Kefir i jogurty zawierają znacznie mniej laktozy niż mleko dlatego osoby cierpiące na nietolerancję tego cukru mogą spożywać przetwory mleczne.


 

 1. Zawierają żywe kultury probiotycznych bakterii, które gwarantują lepsze funkcjonowanie układu pokarmowego i trawiennego. Wzmacniają odporność dzięki temu, że odbudowują florę bakteryjną. Są zalecane w trakcie i po zakończonej kuracji antybiotykami.


 

 1. Ułatwiają syntezę witamin i składników mineralnych, głównie żelaza. Pomagają przy zaparciach, wzdęciach i nadklasowości żołądka.


 

Warto sięgać po produkty naturalne, dodawać do nich owoce i tworzyć zdrowe przekąski dla siebie i dzieci. Często serki i desery dla dzieci zawierają kilka łyżek cukru, to zabije wszelkie zdrowotne walory. Można dodawać do nich płatki, owoce, domową granolę. Sposobów jest wiele, każdy może znaleźć coś dla siebie.

Dobroczynne bakteria zawarte w naturalnych przetworach mlecznych chronią florę jelitową przed szkodliwymi bakteriami, ale też grzybami i innymi pasożytami. Osoby ze zdrowymi jelitami są znacznie mniej narażone na liczne choroby w tym nowotwory. Warto zapytać babci jak przygotowuje się zsiadłe mleko i korzystać z jego dobroczynnych właściwości.

Autorka: Daria Występek

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się