Art

Powody dla których warto nie pić alkoholu

18.10.2016
Powody dla których warto nie pić alkoholu

Alkohol spożywany od czasu do czasu w niewielkich ilościach nie jest bardzo szkodliwy, jednak rzadko jest tak spożywany. Większe ilości powodują liczne zmiany i zaburzenia w organizmie. Nie trzeba unikać spotkań towarzyskich, ale warto pić z umiarem i sięgać po bezalkoholowe trunki.

Zyskaj zdrowie

Alkohol jest odbierany przez ciało jako trucizna. Wywołuje on stan alarmowy i niepokój organizmu. Zaburza odporność, osłabia komórki, a spożywany w dużych ilościach zabija je. Niekorzystne skutki picia alkoholu przeważają nad korzystnymi i warto o tym pamiętać.

Puste kalorie

Osoby odchudzające się unikają alkoholu ze względu na dużą zawartość kalorii, często jest w nich też sporo cukru. To puste kalorie, a w czasie jednego wieczoru można dostarczyć ich nawet 700-800 w jednej butelce wina. To często więcej niż dwudaniowy obiad. Ponadto spożywanie dużych dawek cukru nie sprzyja zdrowiu.

Zaburzony sen i gorszy wygląd

Alkohol pozbawia bardzo ważnej fazy REM w czasie snu. Prowadzi to do poczucia zmęczenia, znużenia i senności, nawet kilka dni po imprezie. Ponadto alkohol odwadnia skórę, co uwydatnia zmarszczki i przyspiesza starzenie skóry. Jeśli pijesz alkohol, pamiętaj, żeby w trakcie pić też więcej wody.

Kłopoty z koncentracją i depresja

Alkohol spożywany regularnie sprzyja zaburzeniom koncentracji, a także potęguje depresję i znacznie utrudnia wyleczenie. U osób z choroba alkoholowa obserwuje się trwałe zmiany w układzie nerwowym i uszkodzenia komórek mózgowych. Może to prowadzić do chorób psychicznych, a także problemów z pamięcią, a z czasem nawet do chorób takich jak Parkinson czy Alzheimer.

Więcej energii do działania

Osoby, które nie piją alkoholu mają o wiele więcej energii i są bardziej kreatywni.  Oczywiście każdy od czasu do czasu może pozwolić sobie na umiarkowana ilość alkoholu, jednak nadmiar działa na nas bardzo niekorzystnie. Otumania umysł i zaburza osobowość, do tego szkodzi zdrowiu.

Zachowując umiar można uniknąć przykrych konsekwencji, dlatego warto pamiętać jakie skutki niesie za sobą spożywanie nadmiernej ilości alkoholu.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Nie zmuszaj dziecka do jedzenia

17.10.2016
Nie zmuszaj dziecka do jedzenia

Problem niejadków jest bardzo męczący dla rodziców, stosują oni wiele praktyk które w przyszłości mogą okazać się problematyczne dla dziecka. Kiedy dziecko odmawia spożywania posiłków warto poradzić się specjalisty, pomoże to szybciej osiągnąć dobre rezultaty. Zbyt duża kontrola rodziców w kontekście ilości spożywanego jedzenia może w przyszłości skutkować problemami z nadwagą, otyłością czy zaburzeniami odżywiania.

Jakich zachowań należy unikać?

- zmuszana dziecka do jedzenia,

- monitorowania ilości zjedzonego pożywienia,

- ograniczenia dotyczące spożywanych pokarmów,

- określanie tego co dziecko powinno jeść.

Takie zachowanie mogą prowadzić do rozregulowania naturalnych mechanizmów głodu i sytości. Może mieć to szkodliwe konsekwencje zdrowotne w dorosłym życiu. Można oczywiście mieć kontrolę nad tym co je dziecko, nie powinno być to jednak narzucające stanowisko. Warto dawać dziecku przykład swoim zachowaniem, w dużej mierze od tego zależą jego prawidłowe nawyki żywieniowe. Najłatwiej osiągnąć to kiedy sami przygotowujemy posiłki dla dziecka, bardzo często procentuje to w okresie dojrzewania i dorosłym życiu.

Dzieci często nakłaniane do jedzenia, zaczynają kojarzyć je jako przykrą czynność. Z czasem mogą nawet przestać odczuwać głód. W efekcie może to zdecydowanie pogorszyć ich zdrowie, a nawet prowadzić zaburzeń odżywiania, które są bardzo złożonym i ciężkim do wyleczenia problemem. Nadmierna kontrola jest największym problemem i nie należy do tego dążyć. Rodzice finalnie powinni zostawić dziecku ostateczną decyzję, czy chce zjeść posiłek. Nie należy też zmuszać do wyczyszczenia talerza. Ważna jest obserwacja dziecka, jego zachowań i przyzwyczajeń.

Podawanie dziecku jedzenia dobrej jakości, dobre rozplanowanie pór, a także kreatywne przygotowanie posiłków może przynieść dobry skutek. Wspólne gotowanie może okazać się dobra zachętą do jedzenia, poznawanie ciekawych przepisów i wspólne wybranie przepisu z kolorowej książki kucharskiej to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu.

Nie należy panikować, ale warto poradzi ć się specjalisty w razie problemów. Rodzic powinien wiedzieć jak prawidłowo powinien odżywiać się maluch, spokojny rodzic będzie lepiej zorganizowany, a złość czy podenerwowanie na pewno nie ułatwi kontaktu z dzieckiem.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Kwasy tłuszczowe MCT

16.10.2016
Kwasy tłuszczowe MCT

MCT to średiołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które wyróżniają się budową chemiczną. Mają zdecydowanie inne właściwości niż kwasy tłuszczowe długołańcuchowe, które dominują w pożywieniu.

Co je wyróżnia?

Kwasy MCT trawią się inaczej niż pozostałe kwasy tłuszczowe. Wchłaniane są z przewodu pokarmowego bezpośrednio przed żyłę wrotną wątroby. Dzięki temu wchłaniają się szybko, bezpośrednio do krwiobiegu. Nie są transportowane w postaci chylomikronów, co nie zwiększa ryzyka miażdżycy. Zalecane są także w stanach zapalnych i chorobowych, kiedy zaburzone jest wchłanianie tłuszczów, a także w przypadkach chorób metabolicznych, chorób wątroby albo niedożywienia. Kwasy MCT mają działanie termogeniczne, ale też antybakteryjne.

Dlaczego warto je spożywać i komu są zalecane?

Najczęściej suplementację zaleca się osobom o zwiększonej aktywności fizycznej, a także sportowcom. Szybkość wchłaniania oleju jest bardzo istotna i umożliwia na oszczędzenie glikogenu mięśniowego w czasie treningu. To bardzo dobre źródło energii, a także szybki sposób na regenerację potreningową. MCT są pomocne w przypadku diety redukującej tkankę tłuszczową, a także przy budowaniu masy mięśniowej.

Olej MCT jest coraz bardziej popularny wśród sportowców, jest też coraz łatwiej dostępny. Dzienna dawka wynosi od 10-50 ml, w zależności do zapotrzebowania i celu stosowania kuracji. Najpopularniejszym olejem MCT, a zarazem najbardziej naturalnym źródłem tych kwasów jest olej kokosowy. Ten bardzo popularny olej jest bardzo korzystny dla zdrowia.

Można przyjmować go na wiele sposobów. W czasie posiłków można dodawać go na wiele sposobów, ważne żeby zużycie zapasów energii powinno mieć miejsce od 2-6 godzin po spożyciu posiłku z MCT. Gwarantuje to wysoki poziom energii i dobrą wytrzymałość w czasie ćwiczeń.

Oleje MCT można dodawać do wszystkich posiłków, omletów, sałatek, koktajli, dań obiadowych czy kanapek. Jego wartości obniża połączenie z olejem słonecznikowym. To dobry sposób na podniesienie kaloryczności posiłków u osób, które trenują bardzo dużo. Często ciężko jest przyswoić dużą dawkę jedzenia w czasie przygotować do zawodów, kiedy treningi odbywają się częściej niż raz dziennie.

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się