Art

Powrót do formy po porodzie

21.11.2014
Powrót do formy po porodzie

Okres połogu, czyli cofania zmian ciążowych trwa zazwyczaj od 6-8 tygodni po porodzie. W tym czasie zachodzi w organizmie szereg zmian, goją się rany poporodowe, macica się obkurcza, narządy wracają na „swoje miejsce”, zachodzą zmiany w gruczołach piersiowych. Obniża się stężenie hormonów ciążowych co może mieć wpływ na obniżony nastrój. Bóle kręgosłupa w tym okresie są spowodowane powracaniem naturalnych krzywizn i przesunięcia środka ciężkości. Kobieta nie powinna dźwigać ciężkich przedmiotów, nie jest to jednak przeciwskazaniem do pojmowania aktywności fizycznej. Ćwiczenia poporodowe są bardzo ważne, proste sekwencje ruchowe umożliwiają szybszy powrót mięśni do normy. Szczególnie mięśni brzucha i dna miednicy, które uległy rozciągnięciu oraz osłabieniu u okresie ciąży i porodu.   Jakie są korzyści ćwiczenia w okresie połogu? - poprawa samopoczucia, - przyspieszenie procesu obkurczenia macicy, - eliminacja problemu nietrzymania moczu, - poprawa postawy ciała, - wzmocnienie mięśniu brzucha, - podniesienie sprawności fizycznej.   Proste ćwiczenia można zacząć wykonywać już w pierwszej dobie po porodzie. Leżąc w łóżku należy napinać i rozluźniać kolejno poszczególne grupy mięśniowe, zaczynając od dostanych mięśnie w okolicy stawów nadgarstkowych i skokowych. Pobudza to krążenie krwi i zapewnia lepsze odżywienie osłabionych mięśni. Ważne są także ćwiczenia oddechowe, które usprawniają pracę przepony oraz mięśni międzyżebrowych. Takie krótkie ćwiczenia można wykonywać kilka razy dziennie. Przeciwwskazaniem są źle gojące się rany poporodowe, a także zakrzepowe zapalenie żył. Zawsze przed podjęciem ćwiczeń trzeba skonsultować się z lekarzem prowadzącym.   W 4-5 dobie po porodzie można już włączyć ćwiczenia dna miednicy, które uległy rozciągnięciu podczas porodu. W kolejnych dniach wprowadzamy napięcia mięśni brzucha. Wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane w bardzo wolnym tempie. Nie wykonujemy w tym czasie ćwiczeń angażujących kończyny dolne, które mogą nadmiernie przeciążyć mięśnie grzbietu. Ważne są spacery, które są najlepszą aktywnością kobiet w okresie połogu.   Po 6 tygodniu można wykonywać ćwiczenia systematycznie kilka razy w tygodniu. Najważniejsze, aby się nie przemęczać i stopniowo wprowadzać kolejne ćwiczenia. Dużo szybciej do formy wracają kobiety, które były aktywne przez ciążą oraz w trakcie jej trwania. Mięśnie brzucha u większości kobiet potrzebują około roku, żeby wrócić do swojego pierwotnego wyglądu. Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Poranne nudności ciężarnych

20.11.2014
Poranne nudności ciężarnych

Poranne nudności ciężarnych to stan, kiedy nasz żołądek czuje się tak, jakby jeździł kolejką górską.

Kiedy kobieta w ciąży przeżywa codzienne napady nudności, nie jest to zaskakujące; nie oznacza jednak, że ich przyczyna jest prosta do wyjaśnienia. Lekarze uważają, że tak zwane poranne nudności ciężarnych - które niekoniecznie występują rano - mogą być efektem podwyższania się stężenia estrogenu, łagodnego odwodnienia lub niższego stężenia cukru we krwi charakterystycznego dla wczesnej ciąży.

Stres, podróże, pewne pokarmy, witaminy przeznaczone dla przyszłych matek i niektóre zapachy mogą nasilić tę dolegliwość.

 

Gdy cieszymy się myślą, że kiełkuje w nas nowe życie, organizm zachowuje się tak, jakby było wręcz odwrotnie. Biorąc pod uwagę, jak bardzo jest nam niedobrze, mamy pełne prawo, aby wypowiadać pod nosem niecenzuralne słowa i od czasu do czasu burczeć na swego partnera. Kiedy nasz żołądek czuje się tak, jakby jeździł kolejką górską, wypróbujmy podane sposoby, aby wyciszyć i uspokoić żołądek. Każdy lek ziołowy należy stosować z taką samą ostrożnością, jak leki chemiczne podczas ciąży - najlepiej najpierw omówić to z lekarzem lub położną.

 

Poranne nudności ciężarnych - porady


  • Nic tak nie pomaga na poranne nudności jak filiżanka herbatki z imbiru lekarskiego. Wskazaniem są również nudności w chorobie lokomocyjnej. Aby przyrządzić napar z imbiru, użyj herbatki imbirowej w saszetkach, dostępnej w sklepach ze zdrową żywnością i supermarketach. Możesz też dodać 1/2 łyżeczki startego kłącza imbiru do filiżanki bardzo gorącej wody; odstaw do naciągnięcia na 5 minut, przecedź i wypij małymi łykami.

  • Znanymi ziołowymi herbatkami łagodzącymi nudności są także herbatki z rumianku pospolitego, melisy lekarskiej i mięty pieprzowej. Wrzuć 1-2 łyżeczki suszonego zioła do filiżanki gorącej wody. Jeśli jednak masz zgagę - unikaj picia naparu z mięty.

  • Zaparz filiżankę herbatki z liści maliny właściwej. Zioło to pomaga na poranne nudności - i wiele kobiet pije ten napar w stopniowo zwiększających się u schyłku ciąży dawkach, aby ułatwić poród, ponieważ działa tonizująco na macicę. Stosuj 1-2 łyżeczki suszonego zioła na filiżankę gorącej wody. Przez pierwsze 3 miesiące ciąży wypijaj nie więcej niż filiżankę dziennie. Niektórzy radzą, aby nie przyjmować liści maliny właściwej w początkach ciąży, a także wtedy, gdy istnieje ryzyko niedonoszenia ciąży lub przedwczesnego porodu. Nie ma dotychczas naukowych dowodów szkodliwego działania tego zioła, mimo że było ono stosowane na całym świecie przez setki lat. Na wszelki wypadek jednak skonsultuj się z lekarzem lub położną.

  • Aby uspokoić żołądek, pij obojętny w smaku napój imbirowy o temperaturze pokojowej. Chociaż nie wiadomo dlaczego, to jednak pomaga on wielu przyszłym, cierpiącym na nudności mamom (popularne napoje imbirowe nie zawierają dostatecznej ilości imbiru, aby mogły dawać jakiś efekt). Nie powinnaś go jednak pić w postaci gazowanej. Bąbelki pobudzają wydzielanie większej ilości niepożądanego kwasu żołądkowego.

  • Żuj owoce biedrzeńca anyżu (anyżku) lub kopru (fenkułu) włoskiego - działają łagodząco na żołądek.

  • W badaniach u kobiet, które przyjmowały 25 miligramów witaminy B6 3 razy dziennie (w sumie 75 miligramów dziennie) przez 3 dni, ustąpiły nudności i wymioty towarzyszące ciąży. Powinnaś jednak pamiętać, że bezpieczną górną granicą dla witaminy B6 jest 10 miligramów dziennie. Jeśli więc jesteś w ciąży, nie powinnaś przyjmować witaminy B6 oraz innych witamin, zanim nie uzgodnisz tego z lekarzem lub położną.

  • Spróbuj nosić plasterki akupresurowe, zaprojektowane dla osób, które cierpią na chorobę morską. Powinny być dostępne w aptekach. Ich działanie polega na stałym ucisku odpowiednich punktów, co wpływa na zniesienie nudności.

  • Jeśli nie możesz kupić plasterka akupresurowego, użyj do akupresury swych palców. Odwróć rękę przedramieniem do góry. Znajdź punkt dwie szerokości kciuka od zgięcia nadgarstka, w "martwym" środku między ścięgnami. Uciskaj ten punkt kciukiem, licząc powoli do 10. Powtarzaj ucisk 3 do 5 razy lub do ustąpienia nudności.

  • Kobiety, które piją szklankę wody co godzinę, mają znacznie mniej nasilone poranne nudności. Pij również szklankę wody za każdym razem, gdy wstajesz w nocy do toalety. Pozwoli to rozpocząć następny dzień z w miarę dobrym samopoczuciem. Zanim spłuczesz sedes, sprawdź, jaki kolor ma mocz. Jeśli pijesz dostatecznie dużo wody, mocz powinien być prawie przezroczysty. Jeśli jest ciemny, opada na dno lub ma silny zapach - musisz przyjmować więcej płynów.

  • Gdy nic nie chce pozostać w żołądku, liż sorbet. Tym samym uzupełnisz cukry utracone przez wymiotowanie. Ponieważ sorbet jest zamrożonym sokiem owocowym (oczywiście z wodą), pomaga nawodnić organizm.

  • Wąchaj plasterek cytryny. Niektóre kobiety w ciąży twierdzą, że pomaga im to na poranne nudności.

  • Możesz także spróbować pić wodę z cytryną albo inny napój zawierający cytrynę.

  • Zetrzyj odrobinę skórki grejpfruta, pomarańczy lub mandarynki i dodaj do herbaty. Pamiętaj, aby zmyć ze skórki wosk.

  • Zjedz coś rano zanim wstaniesz. Niech przy łóżku leżą śmietankowe krakersy. Sięgnij po kilka po przebudzeniu.

  • Jedz w ciągu dnia więcej mniejszych posiłków. Łatwiej ci będzie tolerować małe ilości pokarmu niż jeden duży posiłek. Jedz co 1-2 godziny pamiętając, aby przekąski były małe. Dobre będą kiść winogron, jabłko, kilka orzechów, 1-2 plasterki sera.

  • Przyjmuj prenatalne witaminy dla przyszłych matek wraz z jedzeniem, aby mogły pozostać w żołądku. Pomóc może nawet krakers lub kromka chrupkiego pszennego pieczywa.

  • Unikaj smażonych, tłustych potraw, które powodują i nasilają nudności (być może dlatego, że są wolniej trawione).

  • Poranne nudności są wywoływane przede wszystkim przez zapach - u kobiet, które cierpią na brak powonienia, rzadko kiedy występują. Jeśli jesteś podatna na poranne nudności, postaraj się przebywać w dobrze przewietrzanych pomieszczeniach, w których nie gromadzą się rozmaite zapachy. Być może uznasz, że powinnaś poprosić rodzinę o dokładniejsze mycie zębów - brzydki zapach z ust również może wywoływać nudności. Wrażliwość ta ustępuje zwykle po 12-14 tygodniach...


Bez względu na to, jak nieszczęśliwe czują się kobiety, poranne nudności stają się powodem niepokoju tylko wówczas, gdy ciężarne nie są w stanie utrzymać w żołądku żadnych pokarmów i płynów i zaczynają chudnąć. Skontaktuj się z lekarzem, gdy nudności i wymioty nie ustępują po upływie 4. miesiąca ciąży i nie łagodzą ich domowe sposoby. Natychmiast zgłoś się do lekarza, jeśli wymiotujesz krwią lub substancją, która przypomina zmieloną kawę, jeśli schudniesz więcej niż kilogram lub kiedy wymiotujesz długo i dużo, co może prowadzić do odwodnienia i niedożywienia.

 

Ludzie od dawna wierzyli, że jeśli kobiety w ciąży cierpią na poranne nudności, rzadziej występuje u nich poronienie. Czy jednak jest to prawdą? Tak. Poranne nudności związane są z mniejszym prawdopodobieństwem poronienia, jak też z mniejszym ryzykiem przedwczesnego porodu, niskiej wagi dziecka przy urodzeniu i okołoporodowej śmierci. Poranne nudności, za których występowanie są odpowiedzialne określone hormony, mogą także odgrywać rolę (przez działanie tych samych hormonów) w prawidłowym rozwoju łożyska. Zatem, chociaż koszmarnie się czujesz, staraj się myśleć pozytywnie i z nadzieją. Owe nudności są oznaką, że ciąża przebiega dobrze - i że będzie donoszona.

Autor: Zbigniew Hamer, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu

http://sekretyzdrowia.blogspot.com/

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak odwdzięczasz się swojej wątrobie?

18.11.2014
Jak odwdzięczasz się swojej wątrobie?

Dzisiejszy list z kolejną ważną porcją informacji o zdrowiu przygotował François Mercier, ekspert w dziedzinie roślin i odżywiania.

Zdrowia życzę, Jean-Marc Dupuis

Twoja wątroba toczy nieustanną walkę, aby stan Twojego organizmu utrzymać w zdrowiu. A co dajesz jej w zamian?…

Wątroba ma dla Twojego organizmu ogromne znaczenie – przetwarza, reguluje i oczyszcza. Pozwala również na syntezę białek z aminokwasów, cholesterolu i soli żółciowych. Wychwytuje i rozkłada toksyczne substancje, na których działanie narażony jest organizm w czasie jedzenia, picia i oddychania.

Dlatego też utrzymuj ją w dobrej kondycji, a kiedy zajdzie taka potrzeba, wspomagaj jej funkcjonowanie znaną od wieków afrykańską rośliną Desmodium adscendens.

Wątroba przetwarza, reguluje i oczyszcza

Wątroba stanowi nie tylko najcięższy narząd w ciele człowieka, ale i jeden z najbardziej złożonych. Waży około 1,5 kilograma i składa się z 300 trylionów wyspecjalizowanych komórek, które biorą udział w podtrzymywaniu ponad 500 podstawowych funkcji organizmu.

Wraz z pęcherzykiem żółciowym pełni kluczową rolę w trawieniu pokarmów i wchłanianiu substancji odżywczych.

Dzięki wątrobie wchłaniane są witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E i K, jak również mikroelementy takie jak żelazo i miedź, które potrafi magazynować w niewielkich ilościach. Narząd ten produkuje też enzymy umożliwiające przebieg niezliczonych reakcji chemicznych niezbędnych do podtrzymywania życia…

Kolejną ważną rolą wątroby jest wspomaganie najbardziej złożonych procesów metabolicznych zachodzących w ciele człowieka. W niej magazynowana jest glukoza w postaci glikogenu, która później w miarę potrzeby zostaje uwalniana do krwi. Co więcej, to właśnie wątroba przekształca tłuszcze w energię.

Jej działanie obejmuje również hormony. Wątroba bierze udział w przemianie chemicznej hormonów tarczycy oraz wydziela hormon IGF-1, który wspomaga wzrost komórek.

Angiotensynogen to substancja również wydzielana przez wątrobę. Z niego powstaje angiotensyna. Jej zadaniem jest regulowanie poziomu sodu i potasu we krwi oraz ciśnienia tętniczego. W momencie, kiedy hormony przestają być potrzebne, wątroba przestaje je wydzielać.

Mówiąc krótko, wątroba jest niezbędna do pozbycia się z organizmu substancji trujących i toksycznych.

Niezależnie od tego, czy substancje te są połykane, wstrzykiwane czy wdychane, wątroba działa jak swoista jednostka uzdatniania odpadów, które dostają się do organizmu (alkohol, zanieczyszczenia, tzw. dopalacze, metale ciężkie, leki itp.). Stara się eliminować wszelkie substancje chemiczne poprzez działanie licznych enzymów. Proces ten przez toksykologów nazywany jest metabolizmem ksenobiotyków.

Obecnie wątroba codziennie staje przed nie lada wyzwaniami.

Za wszelką cenę chroń swoją wątrobę

Wątroba jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niezwykłość polega na tym, że jako jedyny narząd w ludzkim ciele potrafi się regenerować.

Oznacza to, że jeśli część wątroby zostanie usunięta lub przypadkowo uszkodzona na przykład poprzez trującą substancję, ten fragment narządu odrośnie na nowo.

Ta niezwykła reakcja jest możliwa dzięki specjalnym komórkom, które działają jak komórki macierzyste. Wystarczy, żeby 25% wątroby było w dobrym stanie, aby jej pozostała część mogła się w pełni odnowić.

Prawdopodobnie już starożytni Grecy byli świadomi tej właściwości. Mitologiczny Prometeusz za to, że darował ludziom ogień, został przez bogów okrutnie ukarany. Przykuli go do skały, do której każdego dnia przylatywał sęp i wyjadał jego wątrobę. Jednak w ciągu nocy wątroba odrastała, co oznaczało, że następnego dnia tortury rozpoczynały się od nowa.

W naturze wszystko ma swoje przeznaczenie. Wątroba ma zdolność regeneracji również nie bez przyczyny. Narząd ten w bardzo łatwy sposób może ulec uszkodzeniu, jako że jest narażony na:

  • działanie toksycznych substancji (takich jak na przykład alkohol),
  • wirusy (zapalenie wątroby typu C i B),
  • nieprawidłowości genetyczne,
  • zaburzenia metabolizmu,
  • nowotwory…

Wątroba ma niezliczonych wrogów…

Choroby wątroby mogą objawiać się:

  • zmęczeniem,
  • problemami z nerkami,
  • problemami z popędem seksualnym,
  • żółtaczką,
  • zwiększeniem rozmiaru brzucha,
  • obrzękami itp.

Z uwagi na tak kluczową rolę wątroby dbaj o jej dobrą kondycję poprzez zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia.

W naturopatii (czyli w leczeniu domowym) terapeuci zalecają regularne przyjmowanie środków wspomagających regenerację wątroby.

Coraz więcej naukowców podkreśla znaczenie wspomagania wątroby zawsze wtedy, kiedy jest ona szczególnie nadwyrężona, czyli

  • przy przyjmowaniu dużych ilości leków (zwłaszcza środków przeciwzapalnych i paracetamolu),
  • w przypadku wystąpienia zapalenia wątroby lub
  • gdy wyniki badań krwi wskazują na jej nieprawidłowe działanie.

Ziołolecznictwo oferuje wiele rozwiązań (mniszek lekarski, czarna rzepa, dzikie karczochy, ostropest), jednak tylko jedna roślina może w pełni poszczycić się w mianem „rośliny dla wątroby”. Jest nią desmodium (Desmodium adscendens).

Desmodium: roślina dla wątroby

Desmodium adscendens rośnie głównie w regionie równikowej Afryki, w miejscach wilgotnych lub przy korzeniach olejowców gwinejskich. Jej liście składają się z trzech mniejszych owalnych elementów o jasnozielonej barwie.

Roślinę tę wykorzystuje się od tysięcy lat w medycynie tradycyjnej niektórych części kontynentu afrykańskiego (przede wszystkim w Senegalu, w Kongo, na Wybrzeżu Kości Słoniowej).

Francuscy naukowcy jako pierwsi dowiedli jej skuteczności

Na początku lat 60. XX w. dr Pierre Tubéry i jego małżonka dr Anne-Marie Tubéry-Crauzes pracowali w przychodni założonej w Kamerunie przez Instytut Małych Braci Jezusa (Charlesa de Foucaulda). Wyjeżdżali ze swojego kraju, aby nieść ludziom zamieszkałym w górach dobrodziejstwa nowoczesnej medycyny, a powrócili z ogromnym odkryciem.

Podczas badań pacjentów, zgromadzili wiele informacji na temat skutecznych metod leczenia ciężkich przypadków zapalenia wątroby. Z pomocą kameruńskiej pielęgniarki udało im się zidentyfikować roślinę stosowaną przez lokalnych znachorów – Desmodium adscendens.

Po powrocie na Uniwersytet w Tuluzie rozpoczęli badania nad tą rośliną. Analiza czynników aktywnych wykazała obecność alkaloidów, saponin, antocyjanów i flawonoidów.

Liczne próby kliniczne przeprowadzone we Francji, Anglii, Kanadzie i krajach Afryki równikowej potwierdziły zbawienny wpływ Desmodium adscendens podczas leczenia problemów z wątrobą, jak również przy  jej wspomaganiu podczas długoterminowego leczenia farmakologicznego (na przykład chemioterapii) i alergiach. Badania wykazały zdolność tej rośliny do normowania poziomu enzymów, które wątroba może produkować w nadmiarze; do rozluźniania mięśni gładkich; do rozszerzania oskrzeli oraz do działania antyhistaminowego.

Szybko stało się jasne, że roślina stanowi naturalny środek o najwyższej skuteczności pomagający neutralizować zaburzenia funkcjonowania wątroby, zaburzenia zarówno natury wirusowej, jak i chemicznej (powstałe w wyniku zatrucia alkoholowego lub zatrucia lekami).

Co więcej, w praktyce okazało się, że chroniąc komórki wątroby i pomagając w ich regeneracji, Desmodium adscendens utrzymuje system immunologiczny w dobrej kondycji. Właśnie dlatego często stosuje się ją w czasie zmiany pór roku, aby przygotować organizm na ciężkie warunki zimowe czy okresy upałów w lecie.

Jak stosować desmodium?

Przy leczeniu problemów wątrobowych zaleca się:

  • codzienne przyjmowanie wywaru z 6 do 10 g liści desmodium zaparzonych w litrze gotującej się wody.

Leczenie powinno trwać przez 2–4 tygodnie w przypadkach ostrych powikłań i 6–8 tygodni w przypadkach chorób przewlekłych.

Wywar można stosować do zapobiegania potencjalnym zaburzeniom funkcjonowania wątroby, które mogą wynikać z przyjmowania środków farmakologicznych. W tym wypadku do sporządzenia naparu należy:

  • użyć 6–7 g rośliny i pić go przez 2 dni przed leczeniem lub 5 po zakończeniu leczenia.

Przy zaburzeniach natury alergicznej, na przykład związanych z astmą, zalecane dawkowanie to:

  • wywar z 5 g rośliny dziennie.

W celu oczyszczenia i odnowy wątroby należy:

  • przyjmować dawkę 5–15 g rośliny dziennie przez okres 1–3 miesięcy.

Natomiast jeśli wolisz prostsze rozwiązanie niż przyrządzanie naparów, możesz również sięgnąć po kapsułki.

François Mercier

Artykuł pochodzi z newslettera Poczta Zdrowia, przekazującego najnowsze, potwierdzone badaniami naukowymi, informacje o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom. Można go  bezpłatnie  zaprenumerować na stronie www.PocztaZdrowia.pl

Źródła:

Travaux d’ADDY, M.E., et Al. De 1984 à 1995: „Effects of the Extract of Desmodium adscendens on Anaphylaxis.”Journal of Ethnopharmacology, Vol 11 3:282-292 (1984).

Dose-response Effects of Desmodium adscendens Aqueous Extract on Histamine Response.” Content and Anaphylactic Reactions in the Guinea Pig.” J Ethnopharmacol 18 1: 13-20 (1986).

„Effect of Desmodium adscendens Fractions on Antigen- and Arachidonic Acid-induced Contractions of Guinea Pig Airways.” Can J Physiol Pharmacol 66 6: 820-825 (1987).

Travaux de Boye, G & Ampopo, O, 1990. „Plants and Traditional Medicine in Ghana” Economic and Medicinal Plant Research Vol 4, pp 33-34 Academic Press Ltd., Devon, England.

 
Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się