Art

Poznaj właściwości syropu klonowego

31.08.2016
Poznaj właściwości syropu klonowego

Syrop klonowy od niedawna jest u nas bardzo popularny. Moda na ten słodzik dotarła za Stanów Zjednoczonych, gdzie od dawna jest jednym z najczęściej wybieranych zamienników cukru. Czy rzeczywiście ma dobry wpływ na zdrowie i warto go wybierać?

Alternatywa dla cukru

Syrop klonowy to gęsty i ciepmy syrop, który jest bardzo słodki. Bardzo dobrze komponuje się z wieloma deserami, jest częstym dodatkiem do gofrów czy naleśników. Można słodzić nim herbatę, kawę, dodawać do owsianki czy jaglanki.

Czy można stosować go bezkarnie?

Rzeczywiście jest zdrowszy od cukru i ma wiele cennych właściwości. Jest zdecydowanie lepszym wyborem od cukru i sztucznych słodzików. Dlaczego warto mieć go w kuchni? Słód pozyskiwany z drzewa klonowego pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Jest on naturalny i mniej przetworzony niż np. syrop z agawy. Posiada niski indeks glikemiczny i jest źródłem wielu składników odżywczych. Jego słodki smak hamuje apetyt na słodycze.

Syrop klonowy zwiera sporą dawkę magnezu i cynku, te pierwiastki pomagają w redukcji wagi i budowaniu mięśni. Warto włączyć syrop kolony do zbilansowanej diety. To nie tylko puste kalorie ja w przypadku cukru, dlatego na jego tle syrop wypada znacznie lepiej. Jest szybko trawiony, dostarcza energię i wspomaga eliminację nagromadzonej w organizmie wody.

Jak go stosować?

Poza słodzeniem napojów nadaje się także do wypieków i przygotowania domowego napoje energetycznego. W tym celu należy wymieszać 1 łyżeczkę syropu klonowego z sokiem z połowy cytryny, kilkoma plasterkami imbiru i 0,5 litra wody. Taka mieszanka pobudza organizm i wspomaga oczyszczanie. Warto pić go po wysiłku fizycznym i kiedy czujemy spadek energii. Jest o wiele zdrowszy niż gotowe napoje pobudzające.

Należy jednak pamiętać, że trzeba jeść go z umieram, wystarczą 2-3 łyżeczki dziennie. Nie należy przesadzać z jego ilością, bo jest to jednak słodzik, który w nadmiarze nie jest zalecany.

Syrop klonowy jest łatwo dostępny i znajdziesz go w większości marketów, a także  w sklepach ze zdrową żywnością

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Bolesna miesiączka a endometrioza

30.08.2016
Bolesna miesiączka a endometrioza

Bolesne miesiączki to problem ponad 75% kobiet. Nie należy uznawać go za normalną dolegliwość warto zgłaszać lekarzowi problem i starać się szukać przyczyny.

Przyczyną może być endometrioza czyli choroba, w której błona śluzowa macicy przemieszcza się i zagnieżdża w innym miejscu, np. na jajowodach czy pęcherzu moczowym.  Prowadzi to do powstania stanu zapalnego i wielu schorzeń. Jednym z najbardziej odczuwalnych objawów jest bolesność. Nie należy lekceważyć takich dolegliwości im wcześniej rozpozna się choroba tym lepiej. Narządy objęte stanem zapalnym nie funkcjonują prawidłowo, a z czasem mogą nawet ulec zniszczeniu. Pojawiają się na nich blizny i zrosty, które znacznie je osłabiają.

U Polek rozpoznawalność jest bardzo niska, często zgłaszają się do lekarza, kiedy choroba rozwija się od kilku lat. Dlaczego tak się dzieje?  Ból menstruacyjny jest jednym z pierwszych objawów, który pojawia się w przypadku endometriozy. Kobiety uznają go za normalny i często lekceważą ten objaw. Choroba nie jest łatwa do diagnozy, jednak są pewne sygnały, które wysyła chory organizm.

Symptomy choroby

Bolesne miesiączki, a także częsty ból w okolicy podbrzusza, nie tylko w czasie menstruacji może być sygnałem do konsultacji lekarskiej. Ból może pojawić się także przy oddawaniu moczu czy współżyciu. Konieczna jest konsultacja lekarska, którą lekarz powinien rozpocząć od szczegółowego wywiadu. Następnym krokiem jest badanie ginekologiczne, a często także USG.

Jakie są przyczyny choroby?

Jednoznaczna przyczyna ciągle nie jest znana. Cierpi na nią wiele kobiet, u których zdiagnozowano inne choroby układu immunologicznego. Ciągle trwają badania nad znalezieniem konkretnej przyczyny, która pomoże w skutecznym dobraniu terapii.

Obecnie poza lekami, chorym zaleca się także dietę ograniczająca spożywanie mięsa, szczególnie czerwonego. , a także eliminacja przetworzonej żywności. Ma to na celu  zmniejszenie stanów zapalnych i zwiększenie naturalnej odporności. Wprowadzenie posiłków bazujących na pełnowartościowym pożywieniu w połączeniu z dużą ilością świeżych warzyw i owoców zapewnia lepsze zdrowie i zmniejsza ryzyko stanów zapalnych w organizmie.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Dużo ćwiczysz - pamiętaj żeby odpocząć

29.08.2016
Dużo ćwiczysz - pamiętaj żeby odpocząć

Przemęczenie może objawiać się na wiele sposobów. Aktywność fizyczna w nadmiarze może także szkodzić i być przyczyną osłabienia. To także jedna z przyczyn zatrzymania wagi w miejscu, kiedy zależy nam nam na zmniejszeniu jej o kilka kilogramów. Jeden dzień odpoczynku w tygodniu jest konieczny dla zachowania zdrowego balansu.

Dobrze przemyślany plan treningowy zawsze powinien zawierać tzw. rest day. To czas na regenerację i wypoczynek przed kolejnymi wyzwaniami sportowymi. Codzienny wysiłek fizyczny ma dobry wpływ na zdrowie, formę i figurę. Warto znaleźć czas na poranny jogging, basen czy inną ulubioną aktywność. Pamiętaj, żeby po intensywnym treningu, następnego dnia zrobić lżejszy trening i dać mięśniom odpocząć. Ma to też kilka innych korzyści:

Odbuduj zapas glikogenu

Dobry posiłek po treningu to podstawa. Intensywna aktywność, która trwa powyżej 45-60 minut sprawia że zapas glikogenu mięśniowego zostaje wyczerpany. Dobrymi przekąskami po treningowymi są owoce, szczególnie dojrzałe banany i daktyle. Warto przygotować sobie koktajl owocowy i wypić go do godziny po wysiłku.

Zmniejsz ilość kortyzolu

Hormon stresu wzrasta kiedy organizm jest przemęczony. Nie sprzyja to odchudzaniu, wręcz przeciwnie. Wysoki poziom kortyzolu przyczynia się do odkładania tłuszczu. Przetrenowanie to duży stres dla organizmu, dlatego nie należy do tego dopuszczać.

Gorsza forma

Osłabione mięśnie nie są wydolne i o wiele gorzej znoszą kolejne treningi. Jeśli mino regularnych treningów nie widzisz postępów, pomyśl o wprowadzeniu dnia, a nawet dwóch wolnych od treningu. Dzięki temu szybciej wrócisz do sił.

Radość z treningów

Sport przede wszystkim powinien sprawiać radość. Kiedy zaczynamy się do niego zmuszać, czas zastanowić się co jest nie tak. Często przyczyną jest wyczerpanie organizmu, dlatego pamiętaj o regeneracji i o wybieraniu odpowiedniego jedzenie, które odżywi i wzmocni organizm. Dzięki temu będziesz mieć energię i zapal do kolejnych treningów.

Pamiętaj, że trening ma być przede wszystkim przyjemnością!

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się