Art

Problematyczne pajączki

06.01.2016
Problematyczne pajączki

Najczęściej pojawiają się na nogach, szczególnie u kobiet i są dużym problemem estetycznym. Siateczki rozszerzonych naczynek powstają głównie u osób z tendencją na słabych naczyń i u osób otyłych, ale przyczyn może być wiele.

Bardzo istatna jest delikatna pielęgnacja skóry z takimi tendencjami. Nie można stosować na niej mocnych masaży, peelingów gruboziarnistych, czy rozgrzewających balsamów. Przydadzą się delikatne preparaty z wyciągami roślinnymi, które działają korzystnie na wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych.

Najlepiej działającymi składnikami jest wyciąg z kosztanowca i arniki. W obu tych roślinach występują substancje działające wzmacniająco na naczynka. Obkurczają naczynia, zmniejszają ich przepuszczalność i wzmacniają ściany naczyń. Kosmetyki z wyciągiem kasztanowca i arniki maja najczęściej postać żelu lub kremów, które działają łagodząco i pomagają zniwelować uczucie ciężkich nóg.

Pajączki bardzo często idą w parze z obrzękiem nóg, co może świadczyć o rozwijającej się niewydolności żylnej. Kiedy zaniedbamy takie objawy może to prowadzić do niewydolności żylnej w kończynach dolnych, a w późniejszym czasie do powstania żylaków. Zapobiec temu można nosząc specjalnie rajstopy przeciwżylakowe, które powinny być dobrane przez lekarza. Suplementy wzmacniające naczynia krwionośne także mogą pomóc w profilaktyce.

Pielągnacja skóry powinna być gardzo łagodna. Zabronione są inwazyjne zabiegi i głębokie masaże, np. z użyciam bańki chińskiej. Nie należy brać długich kąpieli w gorącej wodzie, które nadmiernie rozszerzają naczynia. Pielęgnacja powinna być prosta i obejmować lecznicze preparaty.

Czy można zlikwidować pajączki?

Najskuteczniejszą metodą jest skleroterapia. Zabieg polaga na wstrzykiwaniu leków działających obkurczajaco na naczynia. Po zabiegu konieczne jest noszenie opatrunków lub rajstop uciskowych. Zabieg jest bardzo skuteczny i warto zdecydować się na niego kiedy zmiany nie są bardzo rozległe.

Pajączki to problem nie tylko estetyczny, warto zadbać o swoje zdrowie i nie dopuszczać do dużych, rozległych zmian. Szybka reakcja pomoże zapobiec kolejnym pękniętym naczyniom.

 

Autorka: Daria Wystepek

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Nieprzyjemny zapach z ust

22.12.2015
Nieprzyjemny zapach z ust
Nieprzyjemny zapach z ust sprawia, że nie jesteś sobą. Powoduje trudności w nawiązywaniu bliskich kontaktów, wpędza nas w poczucie wstydu. Problem jest bardzo powszechny. Są miejsca na świecie, gdzie uznaje się go nawet za jednostkę chorobową! Choć pierwszą przyczyną, która przychodzi na myśl jest dieta i problemy gastryczne, nieprzyjemny zapach w 90% przypadków powodują stany zapalne dziąseł i nieleczona próchnica. To dwa problemy, z którymi nowoczesna stomatologia radzi sobie szybko i skutecznie.

Wszystko, czego nie widać

Pierwsza rzecz w planie leczenia, uwzględniającym wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu z ust, to dokładna diagnostyka w postaci panoramicznego cyfrowego zdjęcia RTG. Dzięki niemu dentysta zobaczy wszystkie stany zapalne, także te, które nie są jeszcze widoczne na zewnątrz gołym okiem. Bardzo przydatne jest także wykonanie tomografii komputerowej w wysokiej rozdzielczości 75μm.

Pozbądź się kamienia!

Stany zapalne dziąseł spowodowane są złogami kamienia nad i pod dziąsłowego. By pozbyć się kamienia należy go usunąć ultradźwiękami w powiększeniu, a później dbać o to, by pojawiało się go jak najmniej. Leczenie zaczynamy od dokładnej diagnostyki w powiększeniu. Dwudziestokrotnie większy obraz jamy ustnej pozwala precyzyjnie rozpoznać problematyczne miejsca.

Wylecz próchnicę

Walczymy dalej. Problem numer dwa to próchnica. Współcześnie leczenie próchnicy standardowo jest bezbolesne (wykonujemy je w komputerowym znieczuleniu miejscowym The Wand STA) i trwa krótko. Często jesteśmy w stanie wyeliminować problem w ciągu jednej wizyty.

Powiększona higiena

Lupy powiększające przydają się, kiedy higienistka przystąpią do zabiegu higienizacji, czyli czteroetapowego czyszczenia zębów. Zaczyna się od usunięcia kamienia (scalling) oraz wszelkich osadów (piaskowanie). Trzeci etap to polerowanie zębów. Ostatnią rzeczą jest fluoryzacja zębów, w celu zabezpieczenia ich przed nawrotem problemu. Ukoronowaniem wizyty jest zazwyczaj indywidualnie dopasowany (wszak każdy z nas ma inny układ zębów, inne strefy problematyczne) instruktaż higieny wraz z poleceniem odpowiedniej szczoteczki, nitki, pasty oraz płukanki.

Trudne przypadki

Czas zachwiana flora bakteryjna jamy ustnej wymaga mocniejszego działania. Pacjentom, u których nieprzyjemny zapach pochodzi ze zmienionych chorobowo kieszonek zębowych i kostnych, polecamy zabiegi z użyciem systemu VECTOR. Zabieg jest bezbolesny i przeprowadzany w znieczuleniu komputerowym The Wand STA. Bakteryjny biofilm zostaje usunięty za pomocą specjalnego urządzenia i fluidu, który podawany jest pulsacyjnie. Strumień płynu, zawierającego hydroksyapatyt, czyści chorobowo zmienione miejsca. Vector to jedyna metoda niechirurgicznego leczenia głębokich stanów zapalnych stanowiących przyczynę paradontozy. Jakie są efekty leczenia? Flora bakteryjna jamy ustnej wraca do normy. Kamień z zębów i szkodliwa zostają usunięte w 100%. Nieprzyjemny zapach znika, a dodatkową korzyścią są wypolerowane powierzchnie korzenia – każdy ząb zyskuje szansę na skuteczniejszy przyczep do dziąsła. Same dziąsła zyskują zdrowy, różowy kolor i odzyskują sprężystość. Znika ich obrzęk, zaczerwienienie i bolesność.

Wszystko w Twoich rękach

Każdy Pacjent, który borykał się z problemem nieprzyjemnego zapachu z ust z powodu kamienia nazębnego i stanów zapalnych dziąseł, poczuje ulgę po tak przeprowadzonym leczeniu. Dalsze zdarzenia zależą już wyłącznie od Ciebie. Po tak skutecznym wyleczeniu kamienia i próchnicy kluczowa jest dbałość o codzienną, domową higienę. Jeśli myjesz zęby po każdym posiłku, włączasz do rytuału mycia nić dentystyczną i dopasowany płyn do płukania ust, nie zapominasz o wymagających szczotkowania języku i dziąsłach, na pewno uda Ci się na długo zapomnieć o wstydliwym problemie nieprzyjemnego zapachu.

download (4)

Dr Piotr Puchała – lekarz stomatolog

artysciusmiechu

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

W 2016 zagraj o swoje zdrowie

01.01.2016
W 2016 zagraj o swoje zdrowie

Czy kwestia “od przyszłego roku biorę się za siebie” brzmi znajomo? Jeśli tak, pewnie wiesz też, że kiedy tylko minie pierwszy zapał, już w karnawale czekają pierwsze pokusy. Imprezy, tłuste jedzenie, mróz zniechęcający do aktywności fizycznej ­ i jak tu dbać o zdrowie? Odpowiedź brzmi: tak, jak starasz się o sukces na kolejnych etapach ulubionej gry. Do realizacji celów zastosuj gamefulness.

Jest początek stycznia. Zdążyłeś już odchorować Sylwestra, masz mnóstwo energii do działania, a na stole leży lista noworocznych postanowień. Być może wśród nich znalazła się chęć zadbania o swoje zdrowie i bycia w lepszej formie. Zgadliśmy? Nic dziwnego, przecież każdy z nas chciałby mieć więcej energii, być sprawniejszy, uniknąć czyhających za każdym rogiem chorób cywilizacyjnych.W badaniach z 2015 roku wzmocnienie zdrowia znalazło się w pierwszej piątce najczęstszych postanowień noworocznych, niedaleko za chęcią schudnięcia, ambicją również ściśle powiązaną ze zdrowiem.

Niestety, choć w grupie raźniej, to niekoniecznie skuteczniej. Statystyki są nieubłagane: pokazują, że między 73 a 88% Polaków poddaje się, zanim zrealizuje swój cel. Dobra wiadomość jest taka, że to, czy te szacunki potwierdzisz, zależy wyłącznie od Ciebie: Od Twojej determinacji, a także... od metody realizacji zamierzenia, którą wybierzesz.

Częstym powodem niezrealizowanych celów jest znużenie i rutyna. Dlatego też warto szukać przede wszystkim takich strategii, które pozwolą “zaczarować” nawet najbardziej monotonne czynności i zamienić je w ekscytującą przygodę. Jedną z takich “dobrych wróżek” jest koncepcja gamefulness ­ umiejętność wykorzystywania mechanizmów gier w życiu codziennym.

Dlaczego warto przetestować to podejście? Przede wszystkim dlatego, że gry wciągają. Pomyśl tylko, ile razy odniosłeś porażkę w ulubionej grze komputerowej. I zauważ, ile razy się po tej porażce podniosłeś, żeby spróbować jeszcze raz. Co by było, gdybyś w podobny sposób potrafił wciągnąć się w realizację takich celów jak poprawa kondycji i zwiększenie wydolności organizmu? Nie poszedłeś na siłownię i nie dostałeś się na kolejny poziom? To jeszcze nie powód, by popadać w rozpacz i zamawiać pizzę. Wiesz bowiem, że jutro też jest dzień i wręcz nie możesz doczekać się kolejnej (tym razem już zwycięskiej) rozgrywki.

Albo załóżmy, że postanowiłeś zdrowo się odżywiać. Brakuje Ci jednak cierpliwości, aby dwa razy w tygodniu chodzić na zakupy na ekologiczny bazar po drugiej stronie miasta. A co, jeśli to zadanie potraktujesz jak wyprawę, na której możesz zdobyć kolejne “skille”, czy “życia”? I pokonać czarne charaktery ­ na przykład Pana Cholesterola pod postacią kuszącego baru z burgerami lub Panią Hiperglikemię, czyli ciasto, które koleżanka przyniosła do pracy? Ponieważ taką rozgrywkę podejmujesz dobrowolnie i doprawiasz ją szczyptą humoru, zdrowsze nawyki łatwo, zamiast obowiązkiem, staną się źródłem radości i satysfakcji.

Lista zastosowań gamefulness stale rośnie. Jeszcze do niedawna w społeczeństwie pokutowały stereotypy o szkodliwości gier. Dziś natomiast coraz więcej specjalistów

dostrzega ich dobroczynny potencjał. Gry i gamefulness już teraz są szeroko wykorzystywane do utrzymania kondycji umysłowej na stare lata, układania strategii biznesowych, łagodzenia bólu pooparzeniowego, czy też w terapii raka.

Masz poczucie, że i dla Ciebie ta metoda mogłaby być ciekawa, ale nie do końca wiesz, jak ją wykorzystać? Sięgnij po bezpłatny poradnik StrefyRozwoju.pl

b2ap3_thumbnail_packshot bez dw i przyciskw

Zawarte w nim treści są oparte na pionierskich badaniach, w których w ciągu pięciu lat wzięło udział aż 400 tysięcy osób. Dzięki niemu dowiesz się, jak krok po kroku wspiąć się na górę, na której czeka Cię zdrowie i fantastyczna forma fizyczna ­ albo dowolny inny obrany przez Ciebie cel.

Kto wie, może właśnie w ten sposób sprawisz, że 2016 to będzie Twój rok?

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się