Proste sposoby jak dbać o wzrok

03.08.2017
Proste sposoby jak dbać o wzrok

O własny wzrok należy dbać, nawet jeśli nie mamy z nim żadnych problemów. To bardzo ważny organ, więc należy go specjalnie traktować. Nie tylko osoby z wadami oczu powinny interesować się jakością swojego wzroku. Profilaktyka jest tu kluczową kwestią, jeśli w późniejszym wieku chcemy wciąż dobrze widzieć. Co zatem należy zrobić, aby w prosty sposób należycie dbać o jakość naszego wzroku?

Pożywienie
Dieta jest bardzo ważnym elementem, aby być zdrowym. Na jakość naszego wzroku duży wpływ ma spożywanie cynku, witaminy A, C, E oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Te składniki znajdziemy w takich produktach jak: pomidor, marchew, dynia, jajka, mango, szpinak, a także w morelach, ziemniakach i rybach.

Ochrona oczu
Wybierając się na powietrze, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie warto zakładać okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem. Tylko wtedy będą stanowiły ochronę oczu przed promieniami UV, które mogą spowodować uszkodzenia wzroku. Pracując przed komputerem, czy też oglądając telewizję starajmy się by odległość od ekranu wynosiła co najmniej 20 cm, poza tym róbmy sobie co jakiś czas przerwy, żeby oczy mogły odpocząć. Postarajmy się również, aby jakość oświetlenia w pomieszczeniach, w których przebywamy była odpowiednia. Czytanie książek przy marnym świetle lub w półmroku jest szkodliwe dla naszych oczu.

Masaże, okłady i ćwiczenia
Zmęczone całym dniem pracy oczy potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Na powieki można nakładać zimne okłady z rumianku oraz plasterki ogórka. Dobrym sposobem jest także nawilżanie oczu poprzez ich zakraplanie. Pomaga także masowanie palcami. Świetnym ćwiczeniem dla oczu jest mruganie, co powoduje, że dzięki temu są one właściwie nawilżane.

Ruch na świeżym powietrzu
Kiepska kondycja ogólna odbija się także na naszym wzroku. Dlatego dobrze jest oderwać się od czytania książek, ślęczenia nad komputerem, czy też wpatrywania w ekran telewizora i wyjść z domu. Można pobiegać, poćwiczyć oraz pojeździć na rowerze, co wpłynie na nasze lepsze samopoczucie.

Higiena i profilaktyka
Papierosy mają wpływ na powstanie zaćmy i mogą spowodować poważne uszkodzenie oka. Należy też pamiętać o odpoczynku, który jest zbawienny dla oczu i wysypianiu się, co wpływa na ich regenerację. Warto także regularnie odwiedzać okulistę, bo z wiekiem nasze widzenie może się pogarszać.

Popijanie do posiłku

02.08.2017
Popijanie do posiłku

Wiele osób nie wyobraża sobie, aby nie popijać przy spożywaniu posiłku. Wtedy łatwiej pokarm jest przełykany, a my nie obawiamy się zadławienia. Praktycznie przy każdym posiłku towarzyszy nam szklanka napoju w postaci herbaty, kawy, czy też innego trunku. Jednak takie postępowanie nie jest właściwe i wpływa bardzo negatywnie na nasz układ trawienny. Odbija się to potem na naszym zdrowiu i funkcjonowaniu organizmu.

Po spożyciu posiłku żołądek potrzebuje czasu na wykonaniu swojej pracy. Polega ona na prawidłowym strawieniu pokarmu, zwłaszcza białka. Odpowiedzialne za to są soki trawienne. Jeśli w trakcie posiłku lub zaraz po nim zaczynamy popijać, to skutecznie im w tym przeszkadzamy. Po prostu soki trawienne zostają przez napój bardzo mocno rozcieńczone, co powoduje że nie działają tak jak powinny. Dzieje się tak zwłaszcza, jeśli spożywamy potrawy, czy produkty które wymagają dłuższego strawienia. Poza tym proces trawienia zostaje zaburzony, gdyż napój przenosi niestrawiony pokarm w kierunku jelit.

Kiedy popijamy np. w trakcie tradycyjnego dwudaniowego obiadu, to po posiłku często mamy uczucie wypełnionego, aż do granic żołądka. Po prostu soki trawienne zostały ,,zaatakowane" przez płyn, który przyjęliśmy. Pojawia się więc niestrawność.

Najlepiej jest pić ok. 30 minut przed każdym posiłkiem. Nie tylko pozwoli to na nie zaburzanie pracy układu trawiennego, ale również da nam uczucie sytości. Nie będziemy musieli zatem spożywać zbyt dużego posiłku. Dzięki temu pokarm zostanie szybko strawiony i nie będzie odkładany w postaci tłuszczu. Czyli nie będziemy przybierać na wadze. Tak więc popijanie przed posiłkiem jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą przytyć lub zamierzają zrzucić zbędne kilogramy.

Powinniśmy dać czas naszemu żołądkowi, aby pokarm został dokładnie strawiony. Jeśli mamy zamiar konsumować obiad dwudaniowy, to po spożyciu zupy, również należałoby odczekać zanim zabierzemy się za drugie danie. Po posiłkach najlepiej jest także dać sporo czasu sokom trawiennym na ,,zagospodarowanie" przyjętego pokarmu. Dlatego popijać dobrze jest na ok. godzinę po jedzeniu.

Art

O czym powinieneś pamiętać wybierając się na wycieczkę do lasu?

31.07.2017
O czym powinieneś pamiętać wybierając się na wycieczkę do lasu?

Przebywanie na łonie przyrody w środowisku leśnym jest dla człowieka bardzo ważne i potrzebne. Dotlenienie organizmu wpływa na lepszą pracę mózgu, płuc i poprawienie ogólnej kondycji. Cisza, spokój i kojący szum drzew, to elementy które potrafią skutecznie zwalczać stres i poprawić nasz nastrój psychiczny, a podpatrywanie życia zwierząt bywa inspirujące i przybliża nam ich świat. Jest zatem wiele zalet przebywania w lesie, jednak należy również pamiętać o wielu ważnych kwestiach.

Las to dom zwierząt

Przede wszystkim w lesie powinniśmy być gośćmi, a nie intruzami. Spłoszona zwierzyna może wpaść w panikę i potratować się nawzajem, kiedy np. natrafimy na stado. Niektóre samice potrafią także zaatakować człowieka, jeśli poczują, że stanowi on zagrożenie dla jej  młodych. Dlatego szanujmy leśnych mieszkańców, nie gońmy za nimi, nie szczujmy psami, tylko spokojnie wycofajmy się, gdy natrafimy na ich obecność. Nie podchodź do dzikiej zwierzyny i nie próbuj jej głaskać. Ugryzienie np. przez lisa może grozić wścieklizną.

Nie śmieć

W lesie często możemy spotkać mnóstwo śmieci pozostawionych przez turystów. Jeżeli potrafimy przynieść ze sobą puszki pełne piwa, to po wypiciu ważą one jeszcze mniej, więc nie ma problemu, żeby je zgnieść i zabrać ze sobą. Możemy wcześniej przygotować foliowe torebki na różne odpadki np. po pożywieniu, do których je włożymy, żeby nie pobrudzić sobie wnętrza torby, czy plecaka. Zostawmy las takim stanie, jakim był zanim się w nim pojawiliśmy.

Zabezpiecz się

Przed wejściem do lasu warto jest posmarować się lub spryskać substancjami przeciwko komarom, muchom i kleszczom. Ich ugryzienie może być nie tylko bolesne, ale również grozić poważnymi chorobami, a nawet śmiercią. Warto też wybierając się na wycieczkę do lasu wziąć butelkę z wodą. Jeśli się odwodnisz, to łatwo możesz opaść z sił i dalsza wyprawa będzie męczarnią.

Orientuj się

Wiele dróg leśnych jest do siebie bardzo podobnych. Wybierając się na grzyby lub owoce leśne łatwo jest się pogubić w labiryncie ścieżek. Dlatego zawsze zapamiętaj, w którą stronę skręcasz. Weź też ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią, gdybyś musiał wezwać pomoc.