Art

Przerwa w pracy. Potrzebna czy niepotrzebna? – oto jest pytanie! Część 2.

03.04.2014
Przerwa w pracy. Potrzebna czy niepotrzebna? – oto jest pytanie! Część 2.

Przerwa w pracy - czy jest potrzebna czy niepotrzebna? - na to pytanie zaczęliśmy szukać odpowiedzi w pierwszej części artykułu.

Czy lepiej jest pracować redukując ilość przerw, by nie rozpraszać się, czy zadbać o ich regularną obecność w harmonogramie obowiązków? Jeśli z nich korzystamy to z pewnością każdy chciałby wiedzieć jak efektywnie z nich skorzystać, tak by wracając do obowiązków mieć wystarczająco dużo siły, chęci i zapału, by szybko i sprawnie wykonać swoje zadania. A jak to osiągnąć?

 

Jak wykorzystać przerwę w pracy tak, by nabrać energii do kolejnych zadań?
Dobrze jest odejść od biurka, a najlepiej wyjść na zewnątrz, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Zająć się czymś co nie jest związane z pracą. Umysł zmieniając aktywność odpoczywa! Dobrze jest zastosować proste ćwiczenia fizyczne.

 

A oto kilka przykładów:


  • Skłon: Dowolnie z pozycji siedzącej lub stojącej, jednak takiej, która pozwoli stabilnie utrzymywać równowagę, wykonujemy skłon. Pozostajemy chwilę z głową na dole tak, by wraz z dokrwieniem mózg mógł się dotlenić (możemy policzyć do 10), po czym spokojnie prostujemy plecy.

  • Ramiona: Stań prosto, zrób głęboki wdech i wydech, następnie unieś ręce nad głową, tak wysoko, jak tylko potrafisz. Naprzemiennie wyciągaj ramiona jeszcze wyżej. Możesz też chwycić nadgarstek jednej ręki i pociągnąć go jak najdalej w przeciwną stronę. Zrób zmianę.

  • Marsz: Najlepiej jesli wyjdziesz na krótki spacer, jesli jednak nie masz takiej możliwości... Maszeruj w miejscu! Dołącz także pracę rąk. Możesz maszerować dowolną ilość czasu – ale nie przesadzajmy, dziesięć kroków w miejscu nie wystarczy, niech to będzie chociaż kilka minut.

  • Oddech: Siedząc wygodnie z wyprostowanym kręgosłupem zamykamy oczy. Dłonie kładziemy na kolanach, najlepiej wnętrzem skierowanym ku górze. Całą swoją uwagę przenosimy na oddech. Uświadamiamy sobie jego tempo, temperaturę, czy jest głęboki, czy płytki. Bierzemy głęboki wdech starając się go maksymalnie wydłużyć. Na chwilę zatrzymujemy powietrze w klatce piersiowej i wykonujemy bardzo powolny wydech. Cykl powtarzamy kilkakrotnie. Powracamy do normalnego oddechu i obserwujemy czy coś się w nim zmieniło względem początku ćwiczenia. Kiedy czujemy się odprężeni i gotowi do dalszego działania otwieramy powoli i spokojnie oczy. Ćwiczenie to pozwala wyciszyć umysł, wyzbyć zbędnych myśli oraz zrelaksować się. Najlepiej jeśli wykonamy je przy otwartym oknie, będzie wtedy skuteczniejsze.


 

Ćwiczenia te pozwalą obniżyć poziom stresu, dotlenią organizm i w efekcie pobudza umysł do pracy.

 

Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Podsumowanie konferencji z okazji startu HaloDoktorze.pl

02.04.2014
Podsumowanie konferencji z okazji startu HaloDoktorze.pl

Fot.by:  tomekpikula.com

Dokładnie dwa tygodnie temu wystartował serwis HaloDoktorze.pl    

O starcie informowaliśmy w notatce z 19 marca: "Szukasz lekarza? Wystarczy wybrać HaloDoktorze.pl"    

O specjalnie na tę okazję przygotowanym raporcie, który wskazuje na to, że Polacy przestali być już biernymi klientami służby zdrowia, a stali się aktywnymi konsumentami, pisaliśmy w publikacji Raport Pacjent 2.0. Teraz nadszedł czas na podsumowanie samego wydarzenia, jakim była konferencja z okazji startu serwisu.  

Frekwencja była spora, przybyło wielu dziennikarzy i zaproszonych gości. Całość wypadła bardzo dobrze, a podsumowanie znajduje się w krótkim filmie.

Co ciekawe w mediach pojawiło się sporo publikacji na temat startu serwisu HaloDoktorze.pl. Napisali o nas min."Rzeczpospolita", "Puls Biznesu", "Dziennik Gazeta Prawna", "Polityka", a także inne tytuły. Relacje pojawiły się w radiu, ciekawy program wyemitowało min. Radio Kolor oraz TOK FM

Co ważne najwięcej publikacji trafiło do internetu. Najciekawsze z nich prezentujemy poniżej, chociaż to jedynie niewielka część.
 
Puls Biznesu:
 
Onet:
 
Spidersweb:
 
Mamstartup:
 
Mambiznes:
 
 
 
Computerworld:
 
TOK FM:
 

Już niebawem kolejne informacje, gdyż tak jak zostało to ujęte w filmie "nie spoczywamy na laurach". Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację z wydarzenia.

 

 

Fot. Magda Pawluk

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Fizjologia Stresu

01.04.2014
Fizjologia Stresu

Autonomiczny układ nerwowy dzieli się na sympatyczny i parasympatyczny. Każdy z nich odgrywa ważną rolę w organizmie, wpływając na działanie narządów wewnętrznych, a także pracę układu oddechowego, krwionośnego, immunologicznego, endokrynnego, jak również na układ pokarmowy i przemianę materii.

 

Układ sympatyczny aktywizuje się w momentach zagrożenia, a sposobem jego działania jest: „walcz albo uciekaj!” Objawy przewagi aktywności układu sympatycznego to: gęsia skórka, nastroszone włosy, potliwość dłoni, rozszerzone źrenice , zwiększone wydzielanie hormonów stresu: adrenaliny oraz noradrenaliny, jak również szybsze krążenie krwi, zwężenie naczyń krwionośnych i zwiększenie ciśnienia, przyspieszone bicie serca, szybki, skrócony oddech, uderzenia gorąca. Jak możemy zauważyć wszystkie powyższe objawy towarzyszą silnym emocjom. Pobudzenie układu współczulnego następuje bardzo szybko a jego aktywizacja pobudza organizm do większej wydajności i aktywności.

 

W przypadku długotrwałego narażenia na stres np. podczas wojny, z powodu niepewnej sytuacji zawodowej, materialnej lub problemów w życiu osobistym, głównym systemem biologicznie aktywnym staje się oś podwzgórze-przysadka-nadnercza odpowiedzialna za wytwarzanie kortyzolu uważanego za jeden z głównych hormonów stresu. Zbyt duża ilość kortyzolu, wraz z niskim stężeniem serotoniny oraz nadaktywność układu sympatycznego obniża odporność organizmu i występuje u osób cierpiących na depresję, zaburzenia lękowe i uzależnienia. Wahania hormonalne u kobiet poddanych dużemu stresowi mogą spowodować zaburzenia miesiączki oraz bezpłodność.

 

Podczas odpoczynku przeważa działanie układu parasympatycznego, który sprzyja regeneracji organizmu. Głównym neuroprzekaźnikiem tego układu jest acetylocholina. Powoduje ona zwężenie źrenic, skurcz oskrzeli, pobudzenie perystaltyki jelit, skurcz mięśni gładkich przewodu pokarmowego i rozkurcz zwieraczy hamowanie pracy serca (zwolnienie tętna, zmniejszenie siły skurczu). Efektem działania układu parasympatycznego jest uspokojenie i wyciszenie oddechu, a co za tym idzie umysłu. Kontemplacja i przeżywanie piękna przyrody, głębokie uczucia, poczucie bliskości, błogości i bezpieczeństwa to stany przeżywane dzięki aktywności układy parasympatycznego.

W naszym życiu konieczna jest równowaga aktywności tych dwóch układów. Zachodzi ona jeśli umiemy właściwie gospodarować naszym czasem. Ważne jest aby zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym i zawsze umieć znaleźć czas na odpoczynek w gronie rodzinnym, a także chwilę na rozwijanie swoich zainteresowań oraz na regenerację. Zaburzenia snu, zmniejszona koncentracja i problemy z pamięcią, nadwrażliwość i skłonność do irytacji, podświadome napinanie mięśni i zaciskanie zębów lub pięści to objawy zaburzenia równowagi w działaniu autonomicznego układu nerwowego, co w konsekwencji może prowadzić do zaburzenia wydzielania hormonów i poważnych chorób o podłożu autoimmunologicznym.

Dlatego jeśli zauważymy u siebie powyższe objawy to znak, że najwyższy czas zastanowić się nad priorytetami i zwolnić! Zadbać o czas dla siebie, o odpoczynek. Poszukać właściwej dla siebie formy relaksacji. Może to być joga, medytacja, basen i sauna, a także masaż relaksacyjny taki jak Terapia czaszkowo- krzyżowa lub masaż Abhyanga.

 

 

Tekst: Urszula Bednarz, fizjoterapeuta

http://gabinetsurya.eu/

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się