Art

Przeziębienie czy grypa – jak rozpoznać chorobę u dziecka?

06.06.2017
Przeziębienie czy grypa – jak rozpoznać chorobę u dziecka?

Katar, kaszel, bolące gardło to najczęstsze objawy, że coś rozwija się w  organiźmie. Czy to przeziębienie czy też grypa jak rozpoznać, zwłaszcza jeżeli dziecko nie potrafi informować.

Gorączka, kaszel czy katar mogą spowodować, że maluch stanie się markotny, nie będzie chciał się bawić czy też będzie odmawiał jedzenia. Skąd możemy widzieć czy to coś poważnego czy też zwykłe przeziębienie zanim skontaktujemy się z lekarzem.

 

To przeziębienie gdy:

Objawy nie wystąpiły nagle. Trzeba też obserwować z jaką prędkością pojawiają się kolejne symptomy. Jeżeli jednego dnia zauważyłaś, że dziecko ma katar, a na drugi dzień wystąpił kaszel, to można mówić o przeziębieniu. Nieżyt nosa jest objawem charakterystycznym dla  infekcji wirusowej – stosunkowo rzadko pojawia się przy grypie.

Grypa, zazwyczaj ścina z nóg. Oprócz wysokiej gorączki pojawiają się bóle całego ciała. Jeżeli u dziecka z godziny na godzinę pojawiają się kolejne objawy infekcji wirusowej, to można stwierdzić że to grypa.

Zazwyczaj infekcji grypowej towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Jeżeli gorączka utrzymuje się dłużej niż 2- 3 dni należy skontaktować się z pediatrą.

 

Jak możemy pomóc dziecku?

Dziecko w czasie przeziębienia i grypy może nie mieć apetytu i być marudne i jest to całkiem normalne. Podczas choroby warto podawać dziecku dużą ilość napojów.  Bardzo dobrym sposobem są ciepłe napoje w postaci herbatek owocowych czy też wody z sokiem malinowym, wody z miodem.  Podczas choroby picie jest bardzo istotne, ponieważ minimalizuje ryzyko odwodnienia.

Podczas choroby nasze dziecko może nie mieć apetytu, nie należy zmuszać dziecka do jedzenie gdyż organizm może być zajęty walką z infekcją wirusową. Bardzo dobrym rozwiązaniem podczas choroby jest podawanie warzyw i owoców. Są zdrowe, lekkostrawne oraz  zawierają witaminy. Gdy dziecko nam gorączkuje warto sięgnąć po chłodne okłady, pomogą obniżyć temperaturę.

 

Jak uchronić dziecko przed przeziębieniem lub grypą?

Jak możemy uchronić nasze dziecko przed przeziębieniem czy też grypą ?

Jest kilka prostych sposobów, jeżeli będziemy je przestrzegać to ryzyko na zachorowanie na pewno się zmniejszy.

Higiena
Od najmłodszych lat należy oswajać nasze dziecko z codzienną higieną, pomoże to mu też w funkcjonowaniu w przedszkolu.

Przegrzewanie dziecka
Ubiór dziecka powinien być dopasowany do pogody. Ubieranie kolejnej warstwy po to aby dziecko się nie przeziębiło może spowodować  odwrotny skutek.

Dbaj o dietę
Prawidłowe jedzenie ma nam nie tylko dostarczyć energii ale także wartościowych składników. Jesteśmy tym co jemy dlatego ważne jest aby dieta naszego dziecka była zbilansowana różnorodna oraz przyrządzana z wartościowych produktów. 

 

przedszkoland.pl

 

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Arcydzięgiel lekarski - właściwości lecznicze

05.06.2017
Arcydzięgiel lekarski - właściwości lecznicze

Arcydzięgiel znany także jako dzięgiel litwor, angelika oraz anielski korzeń jest rośliną należącą do rodziny selerowatych. Wykorzystuje się go jako środek leczniczy w postaci naparów i nalewek do spożycia, ale także jako olejek do nacierania. W medycynie ludowej znane są jego właściwości zdrowotne już od czasów średniowiecza.

Na problemy skórne

Z arcydzięgla wyrabia się olejek, a także spirytus. To doskonałe lekarstwo na różnego rodzaje bóle korzonków i reumatyzm. Sprawdza się także przy nerwobólach i wszelkiego rodzaju ,,łamaniach w kościach". Arcydzięgiel ma zastosowanie w medycynie ludowej w przypadku występowania bielactwa. Zawarte w tej roślinie substancje powodują zwiększoną produkcję melaniny i ustępowanie białych plam na skórze.
Olejek i spirytus z arcydzięgla łagodzą podrażnienia, swędzenia i stany zapalne skóry. Można je więc zastosować w przypadku występowania świerzbu, trądziku oraz łuszczycy.      

Na problemy żołądkowe

Arcydzięgiel stosuje się nie tylko jako smarowidło na różnego rodzaju dolegliwości skórne, ale również przyjmuje się go doustnie. W tym celu wykorzystuje się korzeń rośliny, z którego powstaje napar. Można go stosować na problemy żołądkowe. Działa rozkurczowo, łagodzi ból oraz wspomaga pracę układu pokarmowego. Jest doskonałym środkiem w przypadku wrzodów żołądka. Działa też wiatropędnie. Arcydzięgiel od dawna używany jest w medycynie ludowej w leczeniu niestrawności i braku apetytu.   

Na nerwy

Napar z korzenia tej rośliny jest też stosowany jako środek na uspokojenie. Dlatego zaleca się go osobom, które cierpią na nerwice. Arcydzięgiel pomaga w stanach głębokiego wzburzenia, pobudzenia i kiedy czujemy niepokój. Może być stosowany jako środek nasenny oraz pomagający się wyciszyć i zrelaksować.

Na zdrowie

Od dawna arcydzięgiel przyjmowano na zachowanie młodości i poprawę zdrowia. Można nim płukać włosy w celu pozbycia się łupieżu oraz wtedy, gdy mają tendencję do przetłuszczania. Roślina ta stosowana w postaci spirytusu lub olejków wspomaga regenerację mięśni po wzmożonej aktywności fizycznej. Wpływa też na pozbycie się toksyn z organizmu, dlatego warto ją stosować po zatruciach chemikaliami, jak też alkoholem. 

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Gdy Twoje dziecko także jest palaczem

04.06.2017
Gdy Twoje dziecko także jest palaczem

Palenie papierosów to najczęstszy nałóg , według statystyk Ministerstwa Zdrowia papierosy pali około 9 milionów Polaków. Dzieci rodziców którzy palą nie dość że są biernymi palaczami to jeszcze coraz bardziej są narażeni na palenie w dorosłym życiu.  Wielu rodziców nie ma świadomości jak szkodliwe jest palenie papierosów podczas ciąży czy też w trakcie karmienia piersią.

 

Bierne palenie, na jakie narażone są dzieci palaczy jest dużo bardziej niebezpieczne niż czynne, gdyż boczny strumień dymu zawierać może aż 15 razy więcej tlenku węgla i nawet 20 razy więcej szkodliwej i uzależniającej nikotyny niż dym wdychany przez palącego.

Badania pokazują, iż około 3 milionów dzieci w Polsce jest biernymi palaczami – około 700 tysięcy stanowią przedszkolaki.  Dziecko palącego przy nim rodzica „pali” zatem nawet 20 razy więcej niż on sam. Choroby, płuc i serca, nowotwory  to zagrożenia jakie stanowi bierne palenie dla dzieci. Dym tytoniowy  oraz szkodliwe substancje w nim zawarte mogą wywołać alergie u dzieci ich objawy to łzawienie oczu, podrażnienie błony  śluzowej nosa, czy też częstym zapaleniem dróg oddechowych, a nawet astmą. Bierne palenie bardzo źle wpływa na koncentrację, oraz mogą też pojawiać się problemy ze złym samopoczuciem .

Rodzice, którzy stosują kompromis polegający na wychylaniu się przez okno lub wychodzeniu na balkon nie rozwiązuje problemu, gdyż okazuje się że około 90 % tytoniu jest niewidoczne. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale  często dym ze szkodliwymi substancjami przedostaje się przez systemy wentylacyjne. Najlepszym rozwiązaniem jest porzucenie nałogu.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być całkowite porzucenie palenia ze względów zdrowotnych oraz dla dobrego przykładu dla naszego dziecka.  Drogi rodzicu – nie chciałbyś widzieć w przyszłości  swojego dziecko  z papierosem w dłoni, prawda?

 

przedszkoland.pl

 

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się