Art

Przyczyny drętwienia palców

22.02.2018
Przyczyny drętwienia palców

Drętwienie palców określane jako parestezja, to nieprzyjemne uczucie. Czasami dzieje się tak na skutek przyjmowania dość niewygodnej pozycji. Jednak jeśli często się powtarza, to może świadczyć o różnych zaburzeniach funkcjonowania organizmu. Drętwienie najczęściej objawia się mrowieniem. Może też występować uczucie gorąca lub zimna, a także pieczenie, czy też ukłucie.   

Drętwienie palców w postaci mrowienia, często występuje gdy nerwy są uciskane. Dzieje się tak, jeśli przez dłuższy czas pozostajemy w jednej pozycji lub wykonujemy jakąś czynność. Najczęściej objaw ten zanika, kiedy rozruszamy palce i wykonamy nimi kilka prostych ćwiczeń. W przypadku jednak, gdy to nic nie daje, a drętwienie pojawia się zbyt często, wtedy przyczyną może być choroba.  

Kiedy drętwienie palców jest tak silne, że budzimy się w nocy i nie możemy zasnąć, to prawdopodobnie znaczy, że cierpimy na zespół cieśni nadgarstka. Należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż może dojść do trwałego uszkodzenia nerwu. Schorzenie to nieleczone prowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania dłoni.  

Parestezja może też wystąpić na skutek uszkodzenia nerwów. Powodem tego bywa nie tylko ucisk, ale także zapalenie nerwu lub zaburzenie ukrwienia skutkujące brakiem dostępu krwi do tkanek. Mówimy wtedy o neuropatii obwodowej. Powstaje ona w wyniku urazów kończyny, a także chorób zwyrodnieniowych dotyczących stawów oraz kręgosłupa. Przyczyną drętwienia palców mogą być też stany zapalne. Tak jest w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Zaburzenie ukrwienia kończyny, którego skutkiem jest drętwienie palców, może także wynikać z chorób umiejscowionych w naczyniach krwionośnych. Tak jest np. w przypadku miażdżycy i występowania żylaków. Niedokrwienie powoduje, że pacjent czuje chłód w palcach. Drętwienie pojawia się też, gdy dochodzi do uszkodzenia tzw. osłonek mielinowych nerwów. Tak jest w przypadku stwardnienia rozsianego oraz Zespołu Guillaina-Barrégo.  

Podwyższony poziom glukozy we krwi może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a także włókien nerwowych. To skutkuje pieczeniem i mrowieniem palców u ludzi z tzw. neuropatią cukrzycową.   

Do uszkodzenia obwodowego układu nerwowego dochodzi też u osób nadużywających napojów alkoholowych. Dzieje się tak na skutek niszczenia włókien nerwowych, a także przez wypłukiwanie witamin z organizmu.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj komentarz


Komentarzy: 2

sdgsdg

29.03.2018

dsadfsdg

mal

29.03.2018

elo

Art

Borelioza - rosnąca epidemia

06.02.2018
Borelioza - rosnąca epidemia

Borelioza jest chorobą która została wykryta stosunkowo niedawno, dopiero w 1977 przez amerykańskiego reumatologa Allena Steera w miejscowości Old Lyme w stanie Connecticut dlatego jest powszechnie nazywana chorobą z Lyme. Jednak dopiero w 1982 roku Willy Burgdorfer amerykański mikrobiolog udowodnił, że przyczyną tej choroby są bakterie roznoszone przez kleszcze. Na jego cześć zostały one nazwane Borrelia burgdorferii.

Borelioza jest najszybciej rozwijającą się chorobą zakaźną

W 2015 w Polsce stwierdzono 14 tysięcy przypadków boreliozy natomiast w 2016 już 23000 przypadków tej choroby.

Jednak przypuszcza się, że może jej być znacznie więcej jednak nie wszystkie zostały rozpoznane. W związku z ociepleniem klimatu i zwiększoną ilością zakażonych kleszczy choroba ta rozwija się coraz intensywniej. Jednak za zwiększoną ilością chorych nie idzie w parze lepsza wykrywalność choroby oraz lepsze możliwości leczenia. Niech będzie przykładem tego Płock gdzie pacjenci rejestrowani do poradni za 20 miesięcy. Powodem tego jest brak lekarzy w Polsce, którzy zajmują się leczeniem chorób zakaźnych oraz słaba znajomość objawów choroby przez lekarzy rodzinnych.

Jak rozpoznać Boreliozę?

Jeżeli w miejscu ugryzienia przez kleszcza pojawi się tak zwany rumień wędrujący, to jest to pewny objaw choroby i należy natychmiast wdrożyć leczenie. Jednak nie w każdym przypadku występuje rumień. Czasami nawet nie widać kleszcza, szczególnie jeżeli powoduje to postać larwalna lub nimfa. Nimfa jest bardzo mała, jej wielkość wynosi 1mm i jest przezroczysta szczególnie jeżeli występuje w miejscach mało widocznych może nie być zauważona, tym bardziej, że ugryzienie nie jest bolesne bo kleszcz wydziela substancje znieczulające.

Testy na wykrycie boreliozy:

 • Test ELISA jest najczęściej stosowany ze względu na prostotę oraz najniższą cenę, jednak jest on mało wiarygodny tylko 40% więc na jego podstawie nie można rozpoznać ani wykluczyć boreliozy
 • Test Western Blot jest bardziej wiarygodny szczególnie jeżeli jest wykonywany przez doświadczone laboratorium ale również nie daje 100% pewności
 • Test PCR szczególnie przydatny w przypadku badania kleszcza na obecność bakterii Borelia sp. i koinfekcji
 • Test biorezonansowy daje duże możliwości wykrycia ale zależy od doświadczenie terapeuty. Można zidentyfikować zaawansowanie choroby postęp leczenia oraz gatunki borelii a także koinfekcje.

kleszcz borelioza

Objawy boreliozy są bardzo liczne, ale nie specyficzne :

 • gorączka i poty z nieznanych przyczyn
 • bóle i obrzęk stawów szczególnie wędrujące, zmienne
 • drętwienie kończyn lub tylko palców
 • przewlekłe zmęczenie
 • jednostronny paraliż twarzy, paraliż Bella
 • bóle i skurcze mięśni
 • ból gardła
 • ból jąder
 • ból głowy
 • zła tolerancja alkoholu
 • drętwienie języka szczególnie czubka języka
 • zmiany nastroju, drażliwość depresja
 • zapominalstwo, luki pamięciowe
 • otępienie, brak potrzebnego słowa, problemy ze zrozumieniem tekstu czytanego, problemy ze zrozumieniem szybkich dialogów
 • zaburzenia koncentracji
 • bloki serca lub arytmie
 • przeszywające bóle w klatce piersiowej
 • zaburzenia równowagi, zawroty głowy
 • szumy uszne

Każde dziwne objawy powinny budzić podejrzenie boreliozy.

Jak leczymy boreliozę?

Jak wszystko w boreliozie leczenie też nie jest jednoznaczne.

W leczeniu zasadniczo stosuje się antybiotyki. Są jednak 2 szkoły leczenia:

 • IDSA
 • ILADS

Te dwie metody różnią się przede wszystkim okresem stosowania antybiotyków, oraz ilością stosowanych antybiotyków.

IDSA jest wiodącą szkołą leczenia. Powstała w USA i oddziałuje na cały świat w tym również na Polskę. Udowadniają, że wystarczy 21-28 dni do wyleczenia boreliozy i to tylko jednym antybiotykiem. Jeżeli po tym czasie utrzymują się objawy to jest to zespół poboreliozowy.

ILADS czyli międzynarodowe zrzeszenie pacjentów chorych na boreliozę. Lekarze tutaj zrzeszeni uważają, że boreliozę powinno się leczyć od kilku miesięcy do kilku lat i to kilkoma różnymi antybiotykami jednocześnie.

Oczywiście tak długie stosowanie antybiotyków ma też duże działanie uboczne. Jest dużo kontrowersji co do tego leczenia i w niektórych krajach jest bardzo mocno zwalczane. Czasami jest jednak konieczne. Nie będę pisał na temat stosowanych antybiotyków gdyż ich dobór należy do prowadzącego lekarza.

Czy możemy leczyć boreliozę metodami naturalnymi?

Tak jest wiele naturalnych preparatów, które są bardzo pomocne i skuteczne w leczeniu boreliozy. Wymienię kilka roślin, które skutecznie pomagają w leczeniu boreliozy:

 • Szczeć pospolita ale także inne gatunki szczeci np. szczeć leśna. Szczeć jest rośliną, która od dawna wykorzystywana była w wyczesywaniu wełny. Szczeć ma wiele aktywnych związków o działaniu leczniczym, nie wszystkie zostały zbadane. Czynne związki należą do saponin, pochodnych kwasu kawowego oraz glukozyd Scabinosid. Szczeć działa szczególnie skutecznie w objawach stawowych. Posiada działanie p/zapalne, oczyszczające, żółciopędne i żółciotwórcze, p/bólowo, wzmacnia ścięgna i kości, działa też p/bakteryjnie. Zastosowanie ma korzeń oraz liście.
 • Rdest japoński w leczeniu wykorzystuje się korzeń.
 • Posiada właściwości p/bakteryjne i p/wirusowe. Wzmacnia układ odpornościowy, szczególnie korzystnie działa na OUN, dlatego jest korzystny w neuroboreliozie. Oddziałuje też na zanikowe zapalenie skóry. Posiada właściwości oczyszczające z endotoksyn uwalnianych z zabitych krętków borelii. Poprawia krążenie poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych.
 • Czystek oczyszcza organizm z toksyn. Działa przeciw bakteryjnie i przeciw wirusowo. Jego szczególnie korzystne działanie polega na wzmocnieniu układu immunologicznego.
 • Koci pazur inaczej Vilcacora. Jest szczególnie polecany w późnej boreliozie gdy antybiotyki już nie działają. Jego działanie polega na stymulowaniu układu immunologicznego a w szczególności specyficznych dla boreliozy komórek CD57. Działa p/bólowo i p/zapalnie, szczególnie na bóle stawowe i mięśniowe.

Co jeszcze może pomóc w leczeniu boreliozy?

Bardzo dobre efekty daje stosowanie podwyższonej temperatury ciała. Bakterie giną w wysokiej temperaturze ale dopiero około 42 stopnie Celsjusza więc zabiegi takie jak sauna, hipertermia mają bardzo korzystne działanie w leczeniu boreliozy.

Jeszcze innym korzystnym działaniem odznaczają zabiegi biorezonansowe. Odpowiednio zastosowane wzmacniają układ immunologiczny oraz działają bezpośrednio na krętki.

 

Życzę dużo zdrowia i omijania kleszczy

Lek. Waldemar Pawłowski

 

Polecamy diagnostykę oraz leczenie w naszym gabinecie. BIONET Waldemar Pawłowski Iława

Oraz od stycznia tego roku została uruchomiona poczta elektroniczna ; gabinetbionetilawa@gmail.com , na którą można się zgłaszać z problemami, a Lek. Waldemar Pawłowski na odpowie na każdy problem.

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Wylecz się jedzeniem - dieta Dr Dąbrowskiej

29.01.2018
Wylecz się jedzeniem - dieta Dr Dąbrowskiej

To co spożywamy ma podstawowe znaczenie dla ogólnej kondycji naszego organizmu. Pożywienie może nam szkodzić, ale również wpływać na poprawę naszego zdrowia. Choroby i schorzenia nie muszą być leczone tylko w sposób farmakologiczny za pomocą preparatów i przy zastosowaniu metod laboratoryjnych lub szpitalnych. Spożywając odpowiednie produkty możemy się leczyć oraz stosować profilaktykę zdrowotną.

Ważne jest, aby nasze jedzenie było ekologiczne, nie wysoko przetworzone, a także żeby nie miało chemicznego składu, który może destrukcyjnie wpływać na organizm. Niestety w obecnych czasach produkowana żywność zawiera składniki, które mogą nam szkodzić. Metody jej wytwarzania również powodują szkody dla ludzkiego organizmu. Jest on zatoksyczniony, co powoduje wiele chorób cywilizacyjnych oraz dolegliwości, które obniżają nasz komfort i sprawiają, że nasze  samopoczucie jest kiepskie. Ważne jest więc, aby odżywiać się w taki sposób, byśmy nie szkodzili własnemu ciału i pozostawali w zdrowiu.

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia dr nauk medycznych Ewa Dąbrowska na podstawie własnych badań opracowała dietę, która miała na celu uruchomić w organizmie mechanizmy pozwalające na jego samoleczenie. To właściwie kuracja, która przebiega w dwóch etapach. Okazało się, że jej stosowanie zaczęło przynosić bardzo pozytywne efekty, dlatego dr Dąbrowska zdecydowała się na publikację jej działania. W swoich pracach naukowych opisywała tę metodę żywieniową, co doprowadziło do jej popularyzacji.

Dieta Ewy Dąbrowskiej oparta jest na produktach warzywno-owocowych. Ma za zadanie pozbycie się toksyn z organizmu i dostarczenie mu odpowiednich środków odżywczych oraz minerałów, które korzystnie i leczniczo wpłyną na funkcjonowanie  ludzkiego ciała. W konsekwencji Dieta Dąbrowskiej ma spowodować poprawę metabolizmu, a także wyleczenie ze schorzeń i chorób. Po takiej kuracji człowiek ma być zdrowy, pełen energii i świadomy potrzeb swojego organizmu.

Dieta owocowo warzywna to w rzeczywistości głodówka, która określana jest też jako post dr Dąbrowskiej. Ważną kwestią jest to, że spożywa się wybrane warzywa i owoce wg określonych zasad.  

Na czym polega dieta Ewy Dąbrowskiej?  

Żywność wpływa na jakość i funkcjonowanie wszystkich narządów naszego organizmu. Pokarm jaki sobie dostarczamy powoduje, że czujemy się dobrze lub źle. Obecnie produkowane produkty spożywcze są wysoce przetworzone, poddane obróbkom chemicznym i wysokim temperaturom. Poza tym przy jej wytwarzaniu dodaje się do niej wiele substancji chemicznych mających na celu wyostrzenie smaku, zapachu oraz zabezpieczanie przed szybkim zepsuciem. To sprawia, że żywność straciła swoje walory i naturalne cechy, które powodowały pozytywny i nawet leczniczy wpływ na organizm ludzki. To co spożywamy obecnie w dużym stopniu negatywnie wpływa na nasze ciało. Dlatego dieta Dąbrowskiej ma za zadanie oczyścić organizm z toksyn, następnie przywrócić jego właściwe funkcjonowanie, a w przypadku dolegliwości i chorób doprowadzić do samowyleczenia.

dieta post dr ewy dąbrowskiej

Kuracja ta jest tak naprawdę pierwszym i niezbędnym etapem do zmiany sposobu odżywiania się. Post Dąbrowskiej przygotowuje organizm do nowego sposobu żywienia oraz odrzucenia dotychczasowych niezdrowych nawyków i przyzwyczajeń, które destrukcyjnie na niego oddziaływały. Jest to głodówka mająca cel leczniczy. W czasie jej trwania rezygnuje się ze spożywania warzyw oraz owoców wysoko skrobiowych i z dużą zawartością cukrów. To powoduje, że pozbywamy się tzw. złogów. Organizm przetwarza je na energię, zamiast przeważnie wykorzystywanych w takich celach węglowodanów, tłuszczów oraz białek, które dość szybko są wchłaniane.

Usunięcie złogów i szkodliwych substancji powoduje, że następuje regeneracja komórek, pozbycie się uszkodzonych i oczyszczenie z toksyn. Następuje samoleczenie organizmu i poprawa jego funkcjonowania. Podczas detoksykacji następuje też znaczna redukcja wagi. Dieta Dąbrowskiej nie tylko oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji nagromadzonych w wyniku nieprawidłowego odżywiania się.

Podczas spożywania naturalnej żywności w postaci wytypowanych warzyw i owoców, dochodzi do pozbycia się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Organizm otrzymuje też mnóstwo witamin i minerałów potrzebnych do odbudowy zdegenerowanych organów. Zostają przywrócone funkcje, dzięki którym ciało samo się leczy naprawiając nasze wcześniejsze błędy żywieniowe. Poprawia się mikroflora jelit, co korzystnie wpływa na ich funkcjonowanie. Post dr Dąbrowskiej powoduje, że stają się one uszczelnione. To z kolei w konsekwencji hamuje rozwój wielu chorób zwyrodnieniowych jak też i nowotworowych. Głodówka ta oparta na diecie warzywno - owocowej pomaga więc przedłużyć życie i poprawia jego komfort.  

Dieta Ewy Dąbrowskiej w początkowym etapie może trwać kilka dni lub też ok. 6 tygodni. To jednak zależy od wskazań i zaleceń lekarza, pod którego opieką powinna być osoba poddająca się kuracji. Stała kontrola specjalisty pozwoli uniknąć komplikacji i negatywnych reakcji organizmu. Następnie po oczyszczeniu organizmu z toksyn można do diety wprowadzać inne warzywa i owoce, a także produkty mleczne, kasze, czy też mięso. Wtedy następuje drugi etap, czyli właściwa dieta oparta na zdrowym odżywianiu. Teraz można już spożywać warzywa i owoce z większą zawartością skrobi i cukrów. Nie jest zakazane mięso, ziarna, czy też wartościowe tłuszcze. Nadal jednak nie powinno się spożywać produktów wysoko przetworzonych i zawierających substancje chemiczne, takie jak barwniki, słodziki, a także sztuczne środki wyostrzające smak.

Co można jeść, a czego nie podczas stosowania diety Dąbrowskiej?

Ważną kwestią jest to, żeby spożywać naturalne produkty. Najlepiej jeśli warzywa i owoce pochodzą z ekologicznych hodowli lub z indywidualnych gospodarstw rolnych, gdzie nie stosuje się chemicznego nawożenia. Dobrze jeśli uprawy są z dala od zanieczyszczonych obszarów oraz w dużej odległości od tras z natężonym ruchem samochodowym.

Produkty rolne najlepiej jeśli są spożywane na surowo. Można więc eksperymentować w kuchni przyrządzając sobie różnego rodzaje sałatki oraz jeść warzywa i owoce w całości. Produkty te nie poddane zbyt dużej obróbce termicznej, posiadają większe wartości odżywcze. Zawarte w nich minerały i witaminy są łatwo przyswajalne przez organizm i w sposób właściwy odżywiają komórki narządów ludzkiego ciała.

post dr dąbrowskiej

Produkty zalecane do spożycia

Dieta Ewy Dąbrowskiej składa się z dwóch etapów. Pierwszy zakłada oczyszczenie organizmu z substancji toksycznych, samoleczenie oraz nabycie zdrowych i właściwych nawyków żywieniowych. To głodówka lecznicza, która trwa od kilku dni do ok. 6 tygodni. Wszystko zależy od indywidualnej potrzeby danej osoby. Jeśli ktoś zdrowo się odżywia lub stosował podobną kurację, to łatwiej zniesie trudy diety.

Dieta Dąbrowskiej zakłada przyjmowanie ok. 800 kcal w ciągu jednego dnia. Jeśli chodzi o warzywa, to można spożywać wyłącznie te o niskiej zawartości skrobi. Dlatego na czas kuracji należy zrezygnować z jedzenia ziemniaków należących do grupy psiankowatych. Z tego rodzaju warzyw można natomiast spożywać paprykę oraz pomidory. Zaleca się jedzenie cebuli i czosnku, które wspomagają układ odpornościowy chroniąc przed przeziębieniami. Z warzyw cebulowych można spożywać też pora. Wśród korzeniowych są to buraki, marchew, rzodkiew, seler, a także pietruszka.

Post dr Dąbrowskiej zakłada też, że w menu powinny znaleźć się ogórki, dynia, czy też kabaczki oraz warzywa kapustne. Zalicza się do nich brokuły, kapustę i kalafior. Z roślin liściastych warto do posiłków dodawać natkę pietruszki i sałaty. Do smaku można stosować naturalne przyprawy. Warzywa można dusić lub piec, a unikać smażenia. Lekkostrawne będą też zupy.

Dieta Ewy Dąbrowskiej zakłada także wypijanie soków przyrządzonych z zielonych pędów warzyw. Szczególnie bogate w wiele składników odżywczych sprzyjających samoleczeniu oraz oczyszczaniu organizmu z toksyn i naprawiających tkanki są napoje wykonane ze świeżego selera naciowego, botwiny, natki pietruszki, szczawiu, szpinaku, brokułu, a także pokrzywy. Takie domowej roboty ,,eliksiry" są bardzo zdrowe, dodają energii i poprawiają samopoczucie.  

Oprócz warzyw należy spożywać owoce niskocukrowe. Należą do nich jabłka, a także jagody. Z tymi ostatnimi jednak nie należy przesadzać i zjadać tylko niewielkie ich ilości. Poza tym w menu mogą się znaleźć także owoce egzotyczne. Do tej grupy należą cytryny oraz grejpfruty. Podobnie jak w przypadku warzyw, owoce najlepiej spożywać na surowo w całości lub tworząc z nich sałatkowy miks. Mogą być też pieczone lub gotowane w zależności od indywidualnych potrzeb.   

W trakcie kuracji zaleca się wypijanie nawet do 3 litrów płynów każdego dnia. Z warzyw mogą to być soki i wywary, z owoców również soki, ale także herbaty i kompoty. Zaleca się też picie wody, która musi być niskomineralizowana.
Dzienna dawka kalorii powinna się kształtować do 800 kcal.

Przykładowy jadłospis na cały dzień

Śniadanie: buraki, różne sałaty, kiszony ogórek, pomidor, rzodkiewka, papryka, do smaku bazylia, pieprz, sól z mikroelementami. Do picia sok ze zmiksowanego jednego jabłka, pietruszki i liścia jarmużu.
II śniadanie: marchewka do chrupania, może być pokrojona w długie plastry.
Obiad: kapuśniak (kapusta kiszona, marchew, jabłko, czosnek, do smaku liście laurowe, ziele angielskie, kurkuma, pieprz, sól z mikroelementami), pieczony bakłażan pokrojony w plastry, na surowo ogórek.
Podwieczorek: jabłko.
Kolacja: zapiekanka z dyni, kalafiora oraz pomidorów, kiszona kapusta. Do picia sok jabłkowy.

W ciągu całego dnia należy pić wodę niskomineralizowaną. Przy układaniu jadłospisu należy dobrać takie proporcje, żeby nie przekroczyć 800 kcal.

dieta dr ewy dąbrowskiej

Produkty niedozwolonedo spożycia w trakcie stosowania kuracji

Dieta Dąbrowskiej musi być bezwzględnie przestrzegana w każdym aspekcie. Osoba, która się jej podjęła powinna wykazać się dyscypliną. Sukces kuracji zależy od rygorystycznego przestrzegania zaleceń. Jeśli dana osoba w trakcie leczniczej głodówki złamie jej zasady i spożyje niedozwolone produkty, wtedy nie oczyści w pełni organizmu i post dr Dąbrowskiej, czyli cały ten proces trzeba będzie zacząć od nowa, po to żeby uzyskać pożądane efekty.  Nie należy więc do potraw, czy zup używać mąki, olejów i przypraw, które w składzie mają wiele chemicznych substancji. Słodzenie cukrem napojów, herbat, kompotów, czy też soków też jest niedozwolone.

Oczywiście wszelkie produkty podawane tradycyjnie przy obiedzie, również nie mogą być spożywane. Należą do nich kasze, makarony i ryże. Produkty wysoko przetworzone oraz wszelkiego rodzaju pieczywo, także nie mogą się znaleźć w naszym menu. Podczas gdy dana osoba chce zastosować post dr Dąbrowskiej, to musi zrezygnować ze spożywania mięsa, parówek, kiełbas i wszelkiego innego rodzaju wędlin. Należy też unikać produktów, z których robi się kanapki. Chodzi tu o sery i dżemy oraz oczywiście pieczywo.

Wszelkie słone przekąski, chipsy, czy też słodycze, które towarzyszą wielu osobom na każdym kroku muszą zostać również odstawione. Co do napojów, to eliminujemy z diety te, które są słodzone, barwione chemicznymi substancjami, gazowane oraz wody wysokomineralizowane. Na czas kuracji odstawiamy również kawę oraz mocne herbaty. Napoje alkoholowe także należy sobie darować.

Dieta Dąbrowskiej ma za zadanie oczyszczenie organizmu z toksyn, tak więc najlepiej jakbyśmy unikali wdychania dymu papierosowego. Sami nie powinniśmy palić, ani nie przebywać w towarzystwie palących.

Na co pomaga Dieta Ewy Dąbrowskiej?

To co spożywamy ma wpływ nie tylko na nasze ciało, czyli na wygląd i figurę. Ważne tu jest podejście holistyczne. Po prostu produkty żywieniowe odgrywają znaczącą rolę także na samopoczucie, umysł i całą sferę psychiczną. Zdrowy człowiek, to osoba mająca dużo energii, tryskająca humorem, niedomagająca fizycznie oraz psychicznie. Dieta Dąbrowskiej zakłada też, że produkty, które spożywamy mają nas leczyć i utrzymywać w dobrym zdrowiu. Bez nabywania chorób przewlekłych zarówno fizycznych jak i psychicznych.

Post dr Dąbrowskiej ma na celu przygotowanie nas do zmiany nawyków żywieniowych i innego spojrzenia na to co jemy. Badania wykazały, że po oczyszczeniu z toksyn organizm lepiej funkcjonuje. Narządy pracują w sposób właściwy, a tkanki i narządy zostają bardzo dobrze odżywione poprzez dostarczanie im składników odżywczych znajdujących się w  warzywach i owocach. Są to antyoksydanty, witaminy oraz minerały. Po przywróceniu równowagi organizmu, osoba która zmagała się z różnymi schorzeniami i chorobami może się z nich wyleczyć.

Badania wykazały, że dieta Ewy Dąbrowskiej jest doskonałym rozwiązaniem dla kobiet. Pomaga przy problemach z nadmiarem estrogenów, które to zaburzenie wpływa na  nieprawidłowości z miesiączkowaniem. Dieta warzywno - owocowa dobrze sprawdza się,  także w okresie menopauzalnym. Pozwala zmniejszyć lub też nawet uniknąć symptomów zespołu klimakterycznego. Idealnie też nadaje się dla kobiet, u których zdiagnozowano  torbiele na jajnikach, czy też mięśniaki macicy. Jest także dobrym sposobem na problemy związane z niedoborem hormonów. Dieta Dąbrowskiej zalecana jest więc osobom z niedoczynnością tarczycy, jak też przy pojawieniu się na tym gruczole guzków. Sprawdza się także przy nadmiarze hormonów, tak jak jest to w przypadku zbyt wysokiego poziomu prolaktyny, co może doprowadzić np. do zaburzeń czynności wątroby oraz niewydolności nerek.  

Nasze pożywienie może tez mieć wpływ na jakość i efektywność funkcjonowania ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego. Dlatego dieta Ewy Dąbrowskiej jest zalecana przy schorzeniach i chorobach neurologicznych. Zalicza się do nich stwardnienie rozsiane, udary, niedokrwienie mózgu, chorobę Parkinsona oraz nerwice. Dieta warzywno - owocowa świetnie regeneruje mózg. Poprawia się funkcjonowanie umysłu, wyostrza pamięć, następuje wyciszenie i uspokojenie, zwłaszcza tych osób, które często są nienaturalnie pobudzone. Pomaga, także w przypadku występowania napadów padaczkowych.  

Post dr Dąbrowskiej może być dobrym sposobem na zrzucenie wagi i pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jednak osoby z otyłością powinny tak jak i w innych przypadkach najpierw skonsultować się ze specjalistą, który dokładnie przeanalizuje ten konkretny przypadek. Dieta warzywno - owocowa może pomóc w poprawie odporności i przywrócić  równowagę organizmu. Zalecana jest więc jako zapobieganie infekcjom bakteryjnym i wirusowym. Powoduje ustąpienie bólów głowy oraz mięśniowych, pomaga alergikom, astmatykom, zmniejsza objawy chorób skóry np. łuszczycy. Badania dr Dąbrowskiej wykazały również, że dieta daje dobre rezultaty w leczeniu zapalenia tarczycy  Hashimoto. Stosowanie kuracji przynosi wiele korzyści osobom chorym na nadciśnienie oraz chorobę wieńcową.  

Kto nie powinien decydować się na dietę dr Dąbrowskiej?

Decyzja o rozpoczęciu kuracji musi być dokładnie przemyślana oraz skonsultowana z lekarzem. Powinniśmy mieć świadomość wszelkich dolegliwości i konsekwencji, które mogą wyniknąć w trakcie leczniczej głodówki. Post dr Dąbrowskiej jest restrykcyjny, dlatego potrzebujemy, wiedzy, silnej woli oraz utrzymania postanowienia przeprowadzenia kuracji w całości do końca jego trwania.

Dieta Ewy Dąbrowskiej nie może być stosowana przy występowaniu chorób, które doprowadzają do rujnowania organizmu. Tak jest w przypadku zaawansowanego stadium nowotworu, a także przy niewydolności wątroby, nerek, serca, czy też nadczynności tarczycy. Kuracji nie przeprowadza się u kobiet w ciąży, a także karmiących piersią. Dieta Dąbrowskiej jest przeciwwskazana dla dzieci i dziewczynek w wieku dojrzewania. Osoby cierpiące na bulimię, anoreksję, czy też zmagające się z niedowagą, również nie powinny stosować leczniczej głodówki. Innymi przeciwwskazaniami do stosowania diety są depresja, choroby zakaźne oraz przyjmowanie niektórych leków, takich jak cytostatyki, czy też hormony sterydowe.  

Choroby układu pokarmowego mogą spowodować, że osoba poddana kuracji będzie odczuwała uciążliwe i bolesne dolegliwości żołądkowe. Zatem najpierw trzeba skonsultować się z lekarzem, czy post dr Dąbrowskiej jest dla niej właściwy. Może się okazać, że w danym przypadku, kuracji nie będzie można przeprowadzić. 

dieta dr dąbrowskiej

Zalecenia  

Osoby, które mają przewlekłe schorzenia powinny bardzo dokładnie przemyśleć kwestię przejścia na dietę dr Dąbrowskiej. Konieczna jest w takim przypadku konsultacja z lekarzem. Być może będzie można skorzystać z kuracji, jednak pod pewnymi względami. I tak jeśli ktoś jest diabetykiem, to powinien zrezygnować z gotowania niektórych owoców i warzyw. Taka obróbka termiczna spowoduje, że po ich spożyciu wzrośnie poziom cukru we krwi. Do takich warzyw można zaliczyć buraki, dynie oraz marchew. Wśród owoców są to przede wszystkim jabłka. Tak więc osoby chore na cukrzyce powinny wykluczyć przyrządzanie wymienionych wyżej produktów w postaci wszelakich zup, soków i musów.  

Osoby z nadciśnieniem również muszą uważać na to co spożywają. Koniecznością u nich jest wykluczenie z diety soli, która powoduje podniesienia ciśnienia tętniczego. Nie powinny więc spożywać produktów solonych, czyli kiszonych ogórków i kiszonej kapusty.   
Dieta Ewy Dąbrowskiej oparta jest na warzywach i owocach. Niektóre z tych produktów mogą być zagrożeniem dla alergików. Dlatego z menu trzeba wykluczyć te, które nie będą tolerowane przez osobę poddającą się kuracji.  

Podczas kuracji najlepiej jest spożywać świeże i surowe owoce oraz warzywa. To właśnie w nich znajduje się wiele cennych składników odżywczych takich jak błonnik, który we właściwy sposób wpływa na mikroflorę naszych jelit. Oczywiście może się zdarzyć, że niektóre osoby na początku nie będą dobrze znosić spożywania surowych roślin. Skutkiem ubocznym mogą więc być biegunki, wzdęcia i bóle brzucha. W takiej sytuacji można warzywa i owoce gotować lub piec, a także przyjmować je w formie soków.    

Post dr Dąbrowskiej może być na początku jego stosowania dużym szokiem dla organizmu. Dlatego należy nastawić się na to, że może pojawiać się uczucie zmęczenia, zawroty głowy przy np. szybkim wyprostowaniu się z pozycji leżącej lub stojącej, a także częste biegunki oraz wymioty. Czasami temperatura naszego ciała może być wyższa niż normalnie. Zdarza się też, że osoba poddająca się kuracji będzie miała problemy z zaśnięciem. Te objawy, czyli efekty uboczne stosowania diety warzywno - owocowej dr Dąbrowska określa jako kryzysy ozdrowieńcze. Oznacza to, że nasz organizm pozbywa się toksyn i przywraca normalne funkcjonowanie narządów i organów wewnętrznych.  

Po kuracji i detoksykacji organizmu należy dalej odżywiać się bazując na produktach naturalnych. Przede wszystkim ważna jest świadomość potrzeb swojego organizmu oraz zmiana nawyków żywieniowych. Po pierwszym etapie, czyli zakończeniu leczniczej głodówki można już spożywać inne warzywa oraz mięso. Ważne jest jednak, żeby nie doprowadzać do zanieczyszczenia organizmu. Dlatego wysoce nie wskazane jest spożywanie produktów typu fast-food, lodów, ciast, produktów zawierających gluten, a także napojów alkoholowych, sztucznie słodzonych i gazowanych.

Dr Dąbrowska zaleca, aby co pewien czas wracać do  leczniczej głodówki. Taka kuracja oczyszczająca polegająca na wyłącznym spożywaniu warzyw i owoców może być powtarzana np. raz w tygodniu przez jeden lub dwa dni. Innym rozwiązaniem jest stosowanie jej przez cały tydzień. Taki cykl można powtarzać raz w miesiącu. Możliwe są też inne warianty dla zastosowania postu, jednak należy je skonsultować ze specjalistą.   

Każde odstępstwo od zasad diety wcześniej, czy później doprowadzi do powrotu dolegliwości, złego samopoczucia oraz przybierania na wadze.       

To należy wiedzieć na temat diety Ewy Dąbrowskiej

 • Post dr Dąbrowskiej wywołuje zmiany w naszym organizmie. Dlatego jeśli ktoś przyjmuje leki, to ich działanie po wpływem przyjmowania tylko owoców i warzyw, może wywołać różne nieprzewidziane skutki uboczne. Dlatego konieczne jest konsultowanie się na bieżąco z lekarzem.    
 • W surowych owocach i warzywach znajduje się najwięcej potrzebnych do prawidłowego funkcjonowanie i zdrowia witamin, enzymów, składników mineralnych i przeciwutleniaczy.
 • Dieta Dąbrowskiej w czasie trwania kuracji nie wyklucza ruchu, czy ćwiczeń sportowych. Jednak należy do tego tematu podchodzić z dużym rozsądkiem. Organizm na początku będzie trochę osłabiony, więc nie należy jeszcze bardziej wyczerpywać go stosując zbyt duży wysiłek.  
 • Rośliny strączkowe podczas diety dr Ewy Dąbrowskiej są niewskazane do spożycia.
 • Dieta Ewy Dąbrowskiej prowadzi do oczyszczenia organizmu z toksyn. To z kolei na początku kuracji może objawiać się różnymi skutkami ubocznymi jak np. ból głowy. W takiej sytuacji dr Dąbrowska sugeruje, że można wykonać lewatywę oczyszczającą, stosować aktywność ruchową oraz wypijać większą niż zwykle ilość wody.   
 • Dieta Dąbrowskiej nie powinna być przeprowadzana u osób, które z powodu zaburzeń krzepnięcia krwi przyjmują farmaceutyki. 
 • Kuracja warzywno - owocowa pomaga osobom, które zmagają się z bólami stawów oraz mięśni.
 • Pozbycie się zbędnych kilogramów nie jest podstawowym celem założeń diety dr Dąbrowskiej. To po prostu efekt poprawy funkcjonowania organizmu i doprowadzenia do równowagi wewnętrznej.  Jarosław Cieśla

 

Źródło:

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się