Art

Przyprawy. Ich korzystny wpływ na zdrowie.

07.01.2014
Przyprawy. Ich korzystny wpływ na zdrowie.

Do potrawy dodaj pół szczypty czegoś zielonego i suszonego, jedną szczyptę ziarnistego, odrobinę startej kory... - Istne czary! A w rzeczywistości nic innego, jak doprawianie potrawy. Jest w tym jednak coś z magii, bowiem każda przyprawa ma swoje właściwości, nie tylko smakowe, ale również zdrowotne. Jakie? Zobaczmy!

Większość z nas używa przypraw na co dzień, jednak nie zawsze ma świadomość, jakie działanie wywołują w organizmie. Najczęściej, z racji przyjmowania ich w postaci pokarmu, wpływają na trawienie. Nie jest to jednak jedyny proces. Wiele z nich oczyszcza organizm z toksyn, ma działanie bakteriobójcze, moczopędne, wzmaga apetyt, poprawia trawienie, czy wpływa rozkurczowo na mięśnie wewnętrzne.

Możemy je podzielić ze względu na rodzaj rośliny oraz partii, z której zostały wytworzone na:
    •    kłącza - np. imbir, chrzan
    •    ziołowe - np. bazylia, tymianek, oregano
    •    kora - np. cynamon
    •    warzywa przyprawowe - np. papryczka chilli, czosnek
    •    pączki - np. goździki
    •    owoce przyprawowe - np. gorczyca, koper włoski
    •    mieszanki przypraw - np. pieprz ziołowy

Zobaczmy, co potrafią zdziałać poszczególne z nich!  

Anyż

Działa rozkurczowo na mięśnie brzucha, co sprawia, że jest świetnym lekarstwem na kolki i zaparcia. Łagodzi nieżyty górnych dróg oddechowych poprzez działanie wykrztuśne.  

Czosnek

Ze względu na swoje silne właściwości baterio-, wiruso- oraz grzybobójcze uważany jest za naturalny antybiotyk. Odkaża układ pokarmowy. Korzystnie wpływa na krążenie zapobiegając nadciśnieniu. Osoby z chorą wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym powinny jednak unikać jego nadmiaru, ze względu na możliwość wzmożenia dolegliwości.  

Goździki

Działają bakteriobójczo oraz przeciwbólowo. W przypadku gdy zacznie nas boleć ząb, zanim dotrzemy do stomatologa możemy uśmierzyć go rozgryzając goździk. Dodatkowo sprzyja świeżemu oddechowi. Szczególnie polecany jest dla kobiet w ciąży, kiedy borykają się z nudnościami, potrafi przynieść ulgę.  

Koper

Łagodzi wzdęcia i kolki jelitowe. W Indiach od wieków żuje się go w celu odświeżenia oddechu. Wzmacnia organizm w trakcie przeziębienia lub grypy. Poprawia pracę jelit ułatwiając trawienie.  

Imbir

Ma działanie odkażające i odświeżające. Świetnie rozgrzewa, dlatego doskonale nadaje się w porze jesienno-zimowej, kiedy chcemy uniknąć przeziębienia lub grypy. Niweluje nudności, stąd polecany jest dla kobiet w ciąży oraz osób mających problemy z choroba lokomocyjną. Korzystnie wpływa na wzrok oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi.  

Oregano

Zwiększa wydzielanie kwasów żołądkowych, co ułatwia proces trawienia. Zmniejsza wzdęcia, działa przeciwbakteryjnie, wiąże szkodliwe produkty przemiany materii, tym samym oczyszczając organizm.  

Chili

Zapobiega chorobom nowotworowym, krążenia oraz stanom zapalnym. Spowalnia proces starzenia. Nie jest jednak wskazane dla osób z chorobą wrzodową dwunastnicy i żołądka.  

Cynamon

Łagodzi wzdęcia jelitowe, kolki oraz biegunki. Pomaga leczyć grypę, ponieważ zwalcza wirusy. Posiada także właściwości bakterio- i grzybobójcze. Obniża poziom glukozy, co zalecane jest u osób cierpiących na cukrzycę typu II.  

Kolendra

Jej owoce zmniejszają proces fermentacji w układzie pokarmowym, co korzystnie wpływa na trawienie. Wspomaga wydalanie toksyn z krwiobiegu oraz działa rozkurczowo na mięśnie brzucha.  

Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Noworoczne postanowienia. Część 2

02.01.2014
Noworoczne postanowienia. Część 2

Jak skutecznie wprowadzić pozytywną zmianę?

Jeśli wymienić najpopularniejsze rzeczy związane z rozpoczęciem Nowego Roku to z pewnością będą to: sylwester, fajerwerki, zabawa, bilans dokonań roku minionego raz niewątpliwie lista postanowień na nadchodzący. Czego najczęściej dotyczą? Czy zawsze udaje nam się ich przestrzegać i łatwo wprowadzić je w życie? W poprzedniej części omawialiśmy temat nawyków i ich zmian oraz jak niepowodzenia potrafią przepełnić nas rezygnacją. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Wyobraźmy sobie, że przez kilka dni nagłych zmian udaje nam się podjąć wyzwanie, przestrzegamy planu, ale po tygodniu jest nam bardzo trudno, załamujemy się i zachowujemy według starego schematu. Co się wtedy dzieje? Zazwyczaj popadamy w rezygnację, a naszą wiodącą myślą jest: “to bez sensu, nie dla mnie i tak nie dam rady, koniec”.  Dajmy sobie trochę tak zwanego luzu. I nie stresujmy się sami sobą. Oczywiście dyscyplina jest konieczna, bez niej nie ma nawet co zaczynać, jednak warto być choć czasem i choć odrobinę pobłażliwym dla siebie. Będzie nam łatwiej. A kiedy pojawią się drobne niepowodzenia z uśmiechem podejmijmy działania na nowo, jeszcze nic straconego. Zawsze warto spojrzeć na to czego już dokonaliśmy i docenić swój wkład i determinację. A co jeśli zupełnie nam się nie chce? Wtedy warto zastanowić się na spokojnie i wymienić wszystkie korzyści idące za tym, by jednak podjąć wyznaczony przez nas samych kierunek. Przecież idei i wreszcie działaniom przyświecał jakiś wyższy cel, niż tylko praca nad sobą. Dodatkowo warto pamiętać, że zaczynamy coś nowego w życiu, bo w końcu ile można tkwić w starych i dobrze już nam znanych schematach. Zawsze dobrze jest poznawać nowe, by nie poddać się nudzie, ani rutynie.

Jak zatem powinna wyglądać nasza noworoczna lista postanowień?

Kilka podstawowych informacji: jakie to postanowienia, cel, któremu służą;  jakich środków oraz narzędzi zamierzamy użyć w celu ich wprowadzenia oraz rozpisany plan działania, czyli wdrażania etap po etapie naszych zmian w życie. Dodatkowo bardzo dobrze jest zamykać poszczególne etapy w klamrach czasowych, będzie nam łatwiej skutecznie ale i rozsądnie mobilizować się do działania.

Wszystkim dążącym do nowych jakości w życiu z nowym rokiem życzę powodzenia!  

Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Noworoczne postanowienia. Część 1

30.12.2013
Noworoczne postanowienia. Część 1

Jak skutecznie wprowadzić pozytywną zmianę?

Jeśli wymienić najpopularniejsze rzeczy związane z rozpoczęciem Nowego Roku to z pewnością będą to: sylwester, fajerwerki, zabawa, bilans dokonań roku minionego raz niewątpliwie lista postanowień na nadchodzący. Czego najczęściej dotyczą? Czy zawsze udaje nam się ich przestrzegać i łatwo wprowadzić je w życie?  

Zazwyczaj są to górnolotne plany, których osiągnięcie wymaga prawdziwego wysiłku oraz samodyscypliny. Mają nam pomóc w nam osiąganiu sukcesów zawodowych, zachowaniu dobrego wyglądu i zdrowia. W skrócie dzięki nim mamy być szczęśliwymi ludźmi. Czy jednak tak się dzieje kiedy sami na siebie nakładamy  ostre restrykcje chcąc wprowadzić diametralne zmiany w życiu z dnia na dzień? Wywołuje to raczej więcej stresu, niż szczęścia. Zatem coś co stoi w całkowitej opozycji do naszego celu. Aby znaleźć rozwiązanie, przyjrzyjmy się w czym tkwi problem. Weźmy sobie prosty przykład: załóżmy, że codziennie kładziemy się późno spać, powiedzmy ok. godz. 2 w nocy. Nagle postanawiamy zmienić swój nawyk i zacząć wstawać raniutko o 6.00. Czy z dnia na dzień będzie to proste? Może jednorazowo nam się to uda, ale na dłuższą metę może się to okazać bardzo męczące. Możliwe, że siłą rozpędu wstaniemy nawet kilka dni pod rząd wcześnie, ale kolejnego poczujemy, że nie ma mowy, chcemy pospać dłużej, szczególnie, iż wątpliwe będzie nasze dużo wcześniejsze kładzenie się wieczorem. Ta prosta historyjka pokazuje nam, że nasz umysł nie lubi nagłych i radykalnych zmian. Stąd prosty wniosek, by wprowadzać je stopniowo, krok po kroku przyzwyczajając się zarazem i przygotowując do kolejnego etapu. Pozwoli nam to nie tylko łatwiej przyjąć nowe nawyki, ale możemy w ten sposób sprawić, że będą one przyjemne.  Na co jeszcze jesteśmy narażeni w swojej “terapii szokowej” to rezygnacja. Ale o tym w drugiej części…

Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się