Art

Punkty spustowe - czym są i jak je leczyć?

01.06.2015
Punkty spustowe - czym są i jak je leczyć?

Punkty spustowe - czym są i jak je leczyć?

Charakterystyczną cechą punktów spustowych jest wrażliwość uciskowa, jednak nie każda wrażliwa i nadreaktywna okolica ciała jest punktem spustowym. Nadmierna wrażliwość może być spowodowana zmniejszeniem przepływu krwi, zwłóknienia tkanek lub bliznami.

Punkty spustowe tzw. Trigger Points, to włókna mięśniowe o wzmożonym napięciu. Są wyczuwane pod skórą jako małe guzki, czasem mogą być wielkości ziarnka ryżu. Przy ucisku odczuwany jest charakterystyczny ból, który promieniuje według określonych reguł i schematów. Osoba, która posiada aktywne punkty spustowe mięśnia  czworogłowego grzbietu najczęściej cierpi z powodu częstych bólów  głowy.

Punkty spustowe mogą przybierać formą utajoną i aktywną. Utajone nie dają objawów klinicznych, do momentu kiedy nie są celowo drażnione. Sprowokowany ucisk może spowodować tępy ból w danej okolicy, po zwolnieniu ucisku ból ustępuje. Punkty aktywne powoduje objawy bólowe. Czeto występują one w skupiskach i ważną kwestią jest odnalezienie najbardziej aktywnego punktu w obrębie grupy. Mogą umiejscawiać się w różnych miejscach na włóknach mięśniowych, np. na brzuścu, ścięgnach, więzadłach czy okostnej. Każdy mięsień może stać się ich skupiskiem.

Skąd biorą się punkty spustowe?

Przyczyn powstania może być wiele, to niektóre z nich:


  • nadmierne skró­ce­nie, napię­cie lub prze­cią­że­nie mięśnia,

  • uraz,

  • przewlekłe unie­ru­cho­mie­nie,

  • gorączka,

  • zaburzenia przemiany meta­bo­licz­nej ,

  • niedotlenienie tkanek.


Nie należy ich zaniedbywać, bardzo ważne jest uwolnienie punktów spustowych. Dolegliwości bólowe powodują, że organizm wytwarza różne kompensacje, żeby uwolnić się od bólu. Często są to nieprawidłowe wzorce, które mogą prowadzić do powstawania kolejnych punktów spustowych, lub dysfunkcji w obrębie mięśni oraz narządu ruchu. Mogą być przeszkodą do regularnego uprawiania sportu i przeszkadzać w osiąganiu lepszych efektów.

Jak sobie z nimi radzić?

Najważniejsza jest ich dokładna lokalizacja, doświadczony terapeuta dobierze odpowiednie działania terapeutyczne. Istnieje kilka technik uwalniania punktów spustowych. Dodatkowo dla wspo­ma­ga­nia pro­cesu tera­peu­tycz­nego możemy posłu­żyć się ultra­dź­wię­kami czy Kinesiology Tapingiem. Terapia punktów spustowych przynosi bardzo dobre rezultaty.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Dzień bez papierosa

31.05.2015
Dzień bez papierosa

Nie ma wątpliwości, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla naszego zdrowia, prowadzi do wielu chorób, a nawet śmierci. Mimo to, 1,1 miliarda ludzi na świecie pali. Zapraszamy do zapoznania się z naszą infografiką.

DzienBezPapierosaUE

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Komary: uniknij ukąszeń w sposób naturalny

29.05.2015
Komary: uniknij ukąszeń w sposób naturalny

Czy należysz do tych szczęściarzy, których komary nigdy nie gryzą? Jeśli tak, to nie masz potrzeby czytać tego newslettera.

Kieruję go głównie do 20% „nieszczęśników”, których komary atakują zawsze i w pierwszej kolejności. To oni piękne letnie wieczory kończą z pogryzionymi kostkami, mimo stosowania trawy cytrynowej, spiral czy urządzeń ultradźwiękowych przeciw komarom. Komary uodparniają się na syntetyczne środki, dlatego te są coraz mniej skuteczne.

Te metody samoobrony pomijają jedną fundamentalną zasadę każdej strategii wojskowej: poznaj swego wroga.

Aby się nie dać pokąsać, musisz wiedzieć, dlaczego niektóre osoby są dla komarów takie „smaczne”, a inne nie.

Unikanie ukąszenia komarów jest ważne, ponieważ owady te czasami przenoszą pasożyty i choroby wirusowe, takie jak gorączka denga, chikungunya i wiele rodzajów zapalenia mózgu.

1. Twoja grupa krwi

Komary gryzą, ponieważ potrzebują białka, które znajduje się w Twojej krwi.

Rodzaj białek zależy od tego, jaką masz grupę krwi. Jeśli masz grupę krwi 0, masz pecha! Tę grupę krwi komary lubią najbardziej! Z badań (1) wynika, że prawdopodobieństwo, że komary przylecą do Ciebie, a nie do osoby z grupą krwi A, jest aż dwukrotnie większe. Twoja skóra wydziela bowiem związek chemiczny, po którym można rozpoznać grupę krwi.

Dlatego w przypadku osób z grupą krwi 0 istotne jest noszenie długich ubrań. Nawet, jeśli pozostali goście są w szortach i komary wcale ich nie gryzą. Jeśli masz grupę krwi B, ryzyko jest na średnim poziomie.

2. Dwutlenek węgla

Komary odnajdują swą ofiarę, rozpoznając dwutlenek węgla wydalany w trakcie oddychania.

Za pomocą tzw. głaszczek szczękowych, niewielkiego narządu w obrębie aparatu gębowego, są w stanie zlokalizować wielkiego ssaka z odległości ponad 50 metrów. (2)

Im mocniej oddychasz, tym więcej dwutlenku węgla wydalasz i tym bardziej przyciągasz komary.

Osoby o dużej masie ciała oraz osoby wykonujące większy wysiłek fizyczny powinny więc chronić się bardziej niż inni. Dlatego dzieci są zwykle mniej kąsane przez komary niż dorośli.

3. Sport

Poza dwutlenkiem węgla, komary wyczuwają u swej ofiary zapach kwasu mlekowego, mocznika i amoniaku. Te substancje również znajdują się w wydychanym powietrzu. Osoby aktywne, osoby z gorączką i osoby, które charakteryzują się wyższą temperaturą ciała, bardziej przyciągają komary.

Tych zapachów można się pozbyć pod prysznicem.

4. Piwo

Po wypiciu jednej puszki piwa bardziej przyciągamy owady. Tak wykazują badania. (3) Uważa się, że to obecność etanolu (alkohol) zachęca komary. Jednak jak dotąd nie potwierdzono tej tezy.

5. Kolor ubrania

Pamiętaj, że komary nie rozpoznają swej ofiary wyłącznie po zapachu. Mają oczy. Widzą Cię!

Jeśli masz na sobie ubranie, które wyraźnie odróżnia się od reszty otoczenia, na przykład ubranie czarne, granatowe lub czerwone, łatwiej Cię znajdą. Tak twierdzi James Day, entomolog z Uniwersytetu Florydy (jak wiadomo, Floryda to miejsce, gdzie występują liczne mokradła pełne komarów) (4).

6. Ciąża

Wiele badań wykazało, że kobiety w ciąży przyciągają dwa razy więcej komarów (5). Powodem jest to, że w ciąży kobiety wydalają o 21% więcej dwutlenku węgla niż zwykle, a temperatura ciała jest wyższa o 0,75°C.

7. Bakterie

Komary lubią miejsca, w których bakterii jest dużo, ale są one mało zróżnicowane gatunkowo. Przykładem takich miejsc są kostki i stopy, które szczególnie przyciągają komary. (6)

8. Przyzwyczajenie

Wielkość ukąszenia nie zależy od tego, jak długo komar wysysał krew, ale od reakcji układu immunologicznego na ślinę komara, wprowadzoną do skóry. Im częściej stykasz się z tym samym gatunkiem komara, tym słabsza reakcja. Niestety na świecie istnieje ponad trzy tysiące różnych gatunków komarów!

9. Nadzieje

Chciałbym jednak zakończyć ten newsletter bardziej optymistycznie. Otóż naukowcy prowadzą obecnie badania nad tym, co powoduje, że niektórych ludzi komary nie atakują w ogóle albo bardzo rzadko. Wydaje się, że te osoby wydzielają jakieś związki chemiczne, które służą za naturalny środek odstraszający. (7)

Być może uda się stworzyć naturalny i skuteczny spray, który przed ukąszeniami komarów chroniłby kobiety w ciąży, osoby z grupą krwi 0, uprawiające sport i noszące ciemne ubranie.

A na razie eksperci z American Mosquito Control Association proponują naturalny sposób na odstraszanie tych agresorów. Na skórę nanieść kilka kropel olejka eterycznego z eukaliptusa cytrynowego (Eucalyptus citriodora). Wiemy także, że posmarowanie skóry sokiem z czosnku może odstraszyć komary na godzinę. Tyle tylko, że ten sam zapach może odstraszyć również Twoich znajomych.

Zdrowia życzę,

Jean-Marc Dupuis

 

 

Artykuł pochodzi z newslettera Poczta Zdrowia, przekazującego najnowsze, potwierdzone badaniami naukowymi, informacje o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom. Można go  bezpłatnie  zaprenumerować na stronie www.PocztaZdrowia.pl

 

Źródła:

1) Landing preference of Aedes albopictus (Diptera: Culicidae) on human skin among ABO blood groups, secretors or nonsecretors, and ABH antigens; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermToSearch=15311477

2) Maxillary Palps Are Broad Spectrum Odorant Detectors in Culex quinquefasciatus; http://chemse.oxfordjournals.org/content/32/8/727.full

3) Alcohol ingestion stimulates mosquito attraction; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermToSearch=12083361

4) Why some people are mosquito magnets; http://www.nbcnews.com/health/why-some-people-are-mosquito-magnets-1C6437380

5) Attractiveness of pregnant women to the malaria vector, Anopheles arabiensis, in Sudan; http://www.nbcnews.com/health/why-some-people-are-mosquito-magnets-1C6437380

6) Composition of Human Skin Microbiota Affects Attractiveness to Malaria Mosquitoes; http://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0028991

7) Finding Smells That Repel; http://online.wsj.com/article/SB10001424052970204660604574378933761528214.html

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się