Art

Raczkowanie - ważny etap w życiu dziecka

25.05.2015
Raczkowanie - ważny etap w życiu dziecka

Raczkowanie to ważny etap w rozwoju dziecka, to pierwszy samodzielny sposób przemieszczania się. Dzięki temu dziecko może być w pewnym sensie niezależne od rodziców, i ma szanse samodzielnie dotrzeć do ulubionej zabawki czy innego upatrzonego celu.

To kiedy dziecko zaczyna raczkować jest indywidualnie zależne, jednak zazwyczaj przypada na 8-10 miesiąc życia dziecka. Dla małego człowieka jest to skomplikowany sposób poruszania wymagający dużej koordynacji ruchowej. Kiedy dziecko opanuje raczkowanie o wiele łatwiej przychodzi  mu nauka chodzenia. Mięśnie tułowia są mocniejsze i dzięki temu lepiej przygotowane na stawianie pierwszych kroków. Raczkowanie jest ważnym wzorcem ruchowym. W gruncie rzeczy to bardzo trudny i kompleksowy proces, do którego dziecko przygotowuje się we wcześniejszych etapach rozwojowych. Poruszanie na czworakach wymaga naprzemiennych, skrzyżowanych ruchów, dzięki którym mięśnie rozwijają się równomiernie i kształtuje się prawidłowe napięcie mięśniowe. Wpływa także na struktury układu nerwowego, szczególnie na rozwój spoidła wielkiego mózgu, które integruje obie półkule, stymuluje też ośrodek równowagi. Niemowlę dzięki raczkowaniu ćwiczy też orientację w przestrzeni, rozwija ciekawość świata i uczy się koncentrować na przedmiotach.

Nie każde dziecko raczkuje i nie musi być to powód do zmartwień. Niektóre dzieci wybierają inną formę przemieszczania, np. ślizgają się na brzuchu, lub pupie. Ważne, żeby przemieszczając się osiągało swój wymarzony cel. Czasem dziecko przyjmuje pozycję czworaczą i balansuje do przodu i do tyłu, ale nie wykorzystuje możliwości poruszania się w tej pozycji. Już samo przyjęcie właśnie tej pozycji przynosi olbrzymie korzyści rozwojowe. Można też zachęcić dziecko do raczkowania. Wiedząc jak bardzo ważny jest to etap nie próbuj ominąć go przy pomocy chodzika, albo prowadzeniem dziecka podtrzymując pod pachami. Mięśnie powinny być wcześniej wzmocnione, zbyt wczesne stawianie dziecka na nogi może być szkodliwe dla kręgosłupa i dla rozwijającego się mózgu dziecka. Każde dziecko jest inne i powinno rozwijać się w swoim tempie. Ważne, żeby miało przestrzeń do zabawy i poruszania się. Do raczkowania najlepsze są ubranka niekrępujące ruchów dziecka, do momentu kiedy dziecko nie zacznie chodzić, buty są zbędne.

Zadbaj o to, żeby przestrzeń po której porusza się dziecko była bezpieczna. Warto zabezpieczyć szafki i kanty, wszystkie kontakty, kable i wszystkie szkodliwe chemikalia. Dziecko, które może przemieszczać się swobodnie czuje się najlepiej.

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Zespół cieśni nadgarstka

24.05.2015
Zespół cieśni nadgarstka

To stan chorobowy, który powstaje w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego  biegnącego w kanale nadgarstka. Może znacznie pogorszyć nasze samopoczucie i wywoływać nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Często konieczne jest unieruchomienie ręki i odpowiednia terapia ruchowa, która pomoże przywrócić sprawność stawom nadgarstkowym. W stawie nadgarstkowym znajduje się tzw. kanał nadgarstkowy, przez który przechodzi 9 ścięgien. Odpowiadają one głównie za poruszanie palcami. Jeśli dojdzie do stanu zapalnego powstały obrzęk uciska nerwy. Najczęstszym powodem powstawania zespołu cieśni nadgarstka jest długotrwałe powtarzanie tych samych ruchów przez dłuższy czas. Głównym objawem jest mrowienie odczuwane w okolicy stawu nadgarstkowego, ale też drętwienie palców, strzelające bóle nadgarstka, które mogą promieniować do przedramienia. Może występować także ból ramion i szyi. Pracownicy biurowi skazani na pracę przed komputerem przez większość czasu często borykają się z tym schorzeniem. Jeśli nie ma możliwości zmniejszenia ilości czasu spędzanego przed komputerem, warto przyjrzeć się stanowisku pracy. Istotne jest ustawienie krzesła i klawiatury, w czasie pisania ręce powinny być zgięte pod kątem prostym, a nadgarstki układać się równolegle do blatu biurka. Plecy powinny się proste i nogi ustawione pod kątem prostym. Stukanie w klawiaturę powinno być lekkie, tak żeby wkładać w nie jak najmniej siły. Można skorzystać z akcesoriów ułatwiających odciążenie nadgarstka jak np. podkładka pod nadgarstek, a także wygodną dla siebie klawiaturę. Bardzo ważne są też przerwy, co godzinę przerwij pracę i wykonaj kilka prostych ćwiczeń stawów nadgarstkowych. Największym problemem są dolegliwości bólowe, które można złagodzić za pomocą zimnych okładów. Można do tego użyć dostępnych w aptekach wkładów chłodzących, albo wykorzystać kostki lodu zawinięte w ręcznik. Chłodzenie bolesnej okolicy kilka razy dziennie przyniesie zdecydowaną ulgę. Jeśli mięśnie są nadmiernie spięte ciepłe okłady mogą pomóc rozluźnić mięśnie. Ważna jest jednak obserwacja reakcji organizmu, bo ciepła temperatura podnosi ciśnienie w nadgarstku. Na noc należy usztywniać rękę, istnieje ryzyko złego ułożenia ręki w czasie snu, co może dodatkowo zwiększyć ucisk nerwów. Ręka powinna być usztywniona w naturalnym położeniu. Można kupić gotowe ortezy i mankiety, które są bardzo proste w użytkowaniu. Ważne jest też wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę, powinny być wykonywane regularnie nawet kilka razy dziennie. Wszystkie te działania powinny zmniejszyć dolegliwości bólowe i przyspieszyć wyleczenie stanu zapalnego. Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Waga w ciąży jest ważna

23.05.2015
Waga w ciąży jest ważna

Ciąża to wspaniały czas, kiedy bezkarnie można spełniać swoje zachcianki żywieniowe. Kto to przeżył, ten wie, że na apetyt w ciąży nie ma mocnych. To dwa brzuszki do wykarmienia i słodki ciężar do uniesienia. Każda mama przybiera w trakcie ciąży średnio od 11 do 16 kilogramów. Co się na nie składa, skoro przeciętny noworodek po narodzinach waży około 3 kilogramów?

W naturze wszystko ma sens. Tak też jest z kilogramami w trakcie ciąży. Zdawałoby się zbędna tkanka tłuszczowa potrzebna jest do zmagazynowania energii na czas porodu oraz karmienia piersią. Te dodatkowe zasoby to 3,2 kg. Organizm magazynuje również płyny, które stanowią 3,6 kg, z czego połowa to zwiększona objętość krwi. Powiększone piersi to 0,9 kg. Tyle samo waży powiększona macica, która ma utrzymać i pomieścić dziecko oraz płyn owodniowy. Łożysko, którego zadaniem jest dostarczenie pokarmu i tlenu rozwijającemu się maleństwu, odbiera wytwarzane przez niego zbędne produkty przemiany materii  oraz dwutlenek węgla. Waży ono około 0,7 kg. Masa ciała przeciętnego noworodka  to około 3,4 kg. Sumując uzyskujemy 13,4 kg. Oczywiście u poszczególnych kobiet wartości te mogą się nieco różnić.

Każdy kilogram uzyskany w ciąży czemuś służy. Oczywiście trzeba zdrowo się odżywiać. Dziecko w łonie matki potrzebuje bardzo dużo wartościowego pokarmu. Są jednak i takie kobiety, które o wagę muszą wyjątkowo dbać. Należą do nich te chorujące na cukrzycę ciążową. Zdrowa mama bez problemu zrzuci kilogramy zyskane w trakcie 9 wspaniałych miesięcy. Bardzo często zdarza się i tak, że karmiąc piersią, kobiety osiągają rezultaty, jakich nie przyniosło im stosowanie drakońskich diet.

W trakcie ciąży łazienkową wagę należy używać tylko do kontrolowania właściwego przyrostu masy. Nie stosujmy żadnych diet, ani w trakcie ciąży, ani w trakcie karmienia piersią. Takie działania mogą tylko zaszkodzić. Zaufajmy dziecku, które bardzo szybko pomoże nam odzyskać właściwą nam figurę. Jedyne czego potrzeba to czas.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się