Art

Rajstopy uciskowe - ulga dla zmęczonych nóg

06.06.2015
Rajstopy uciskowe - ulga dla zmęczonych nóg

Wiele kobiet z zaburzeniami krążenia ma problem z bolesnymi i ociężałymi nogami w ciągu dnia. Dotyczy to szczególnie osób, które większość czasu spędzają w pozycji stojącej. Z czasem może to prowadzić do powstawania żylaków, które nie zawsze moją podłoże genetyczne, w większości przypadków odpowiada za to styl życia.

Jeśli układ żylny nie  jest w pełni wydolny, kończyny dolne są opuchnięte i towarzyszy temu uczucie ciężkości, rajstopy kompresyjne mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Nawet jeżeli dokuczliwe objawy nie towarzyszą w ciągu całego dnia warto wspomóc się w tych gorszych momentach.

Kompresjoterapia to metoda zapobiegania i leczenia zaburzeń krążenia mogących prowadzić do powstawania żylaków. Przy zastosowaniu odpowiedniego ucisku na kończyny z wykorzystaniem np. bandaży, pończoch, rajstop czy podkolanówek uciskowych. Ucisk w nich jest zmienny,  tzn. najsilniejszy w kostce i słabnący ku górze. Podstawowym parametrem jest ucisk wywierany na kończyny dolne w poszczególnych obwodach, wyrażany w mmHg (milimetry słupka rtęci) albo w kilopascalach . Można wyróżnić cztery klasy kompresji, ważne  by o wyborze klasy kompresji produktu zdecydował lekarz- I klasa to ucisk łagodny i powierzchowny, ostatnia daje głęboki efekt uciskowy.

Rajstopy kompresyjne są tak zaprojektowane, by uciskać nogi w sposób sprzyjający przepychaniu krwi ku górze. Wybierając je warto zasięgnąć rady lekarza, fizjoterapeuty lub farmaceuty. Ich noszenia ma sens tylko kiedy są dobrze dopasowane do naszego rozmiaru i potrzeb. W innym wypadku wywierany nacisk może być za słaby lub za silny. W obrębie jednego rozmiaru można wybrać rajstopy o różnej grubości, im grubsze tym mocniejszy nacisk.  To, które wybierzemy, powinno zależeć od stopnia dolegliwości i naszych planów, np. jeśli czeka nas wielogodzinne stanie, lepiej jest założyć te silniej uciskające.

Takie rajstopy polecane są przy dolegliwościach bólowych nóg, żylakach, pajączkach na nogach, obrzękach i tendencji do nich. Rajstopy uciskowe do doskonały sposób na problemy  z nogami. Pękające żyłki na nogach i  pajączki to jeden z pierwszych objawów, który może być sygnałem alarmowym. Warto wcześnie zareagować na zbliżający się problem z żylakami. Zapobieganie żylakom  jest łatwiejsze niż ich leczenie.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

5 sposobów na zminimalizowanie strat witamin w czasie gotowania

05.06.2015
5 sposobów na zminimalizowanie strat witamin w czasie gotowania

Żyjemy w czasach gdzie pożywianie traci wartości odżywcze, przyczynia się do tego miedzy innymi masowa produkcja, gorsza jakość gleby czy sztuczne nawozy. W domu warto zadbać o jak najmniejsze straty witamin i składników odżywczych. Oto kilka prostych nawyków, które warto wprowadzić:


  1. Nie obieraj skórki, jeśli nie jest to konieczne.


Najwięcej witamin kryje się pod skórką, słyszeliśmy to od dziecka. Dlatego warzywa i owoce, które można jeść ze skórką należy dokładnie umyć i zjeść w całości. Nawet ziemniaki gotowane w mundurkach są o wiele zdrowsze. Buraki też powinno piec się ze skórką. Dzięki temu dostarczamy sobie o wiele więcej witamin i minerałów.

  1. Uważaj, żeby nie rozgotować warzyw.


Kiedy masz możliwość gotuj warzywa na parze, tak żeby były lekko twardawe. Jeśli musisz je ugotować wlej do garnka jak możliwie najmniejszą ilość wody i gotuj krótko. Pozwoli to zachować część wartości, rozgotowane warzywa mają niestety niewielką ilość witamin. Chrupkie, lekko twarde warzywa są bardzo dobre, zachowują ładny kolor i smak.

  1. Nie kupuj na zapas.


Dotyczy to szczególnie produktów, które szybko się psują i tracą świeżość. Lepiej robić mniejsze zakupy co kilka dni, wtedy mamy pewność że jedzenie jest świeże i pełnowartościowe. W zapasie można mieć suche produkty jak kasze, ryż, mąka, suszone owoce, orzechy, rośliny strączkowe.

  1. Przechowuj jedzenie w odpowiednich warunkach.


Nawet jeśli nie masz osobnej spiżarki, możesz wygospodarować jedną szafkę, która przeznaczona będzie wyłącznie do przechowywania żywności. Zaciemnione, suche miejsce pomoże uniknąć strat witamin pod wpływem działania promieni słonecznych.

  1. Wykorzystaj zamrażarkę.


Mrożonki zachowują większość witamin i minerałów i są dobrym rozwiązaniem kiedy nie mamy czasu na zakupy. Jeśli kupisz czegoś więcej i wiesz, że nie zużyjesz tego w ciągu dwóch dni, najlepiej schowaj do zamrażarki. Warzywa i owoce po kilku dniach od zborów tracą głównie witaminę C, można tego uniknąć zamrażając je.

Stosując się do tych prostych zasad unikniesz marnowania jedzenia i przyswoisz znacznie więcej składników mineralnych i witamin ze swoich posiłków. To nic trudnego wystarczy dobra organizacja i planowanie posiłków.

Autorka: Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak powstrzymać zachcianki i na co mogą wskazywać?

04.06.2015
Jak powstrzymać zachcianki i na co mogą wskazywać?

Na pewno zdarzyło ci się czuć ogromną ochotę na coś słodkiego słonego, albo lody czy inną konkretną potrawę. Od czasu do czasu to nic złego, ale kiedy zachcianki pojawiają się zbyt często, albo akurat kiedy jesteś w trakcie diety mogą być problemem. Apetyt można poskromić tak, żeby wysiłki nie poszły na marne, jest na to kilka sprawdzonych strategii. Trzeba rozpoznać i zrozumieć wyzwalacze, które dają impuls do zjedzenia przekąski, kiedy nie czujemy głodu. Może to  być nuda, stres, przyzwyczajenie lub zmęczenie i wiele innych. Często powody są inne w zależności od pory dnia.

Poranek

Śniadanie to ważny posiłek, którego nie należy pomijać, daje energię i powinno sycić na długo. Nie bez znaczenia jest to co położymy na swój talerz. Pączki, drożdżówki, słodkie płatki śniadaniowe nie są najlepszym rozwiązaniem. Powodują szybki skok, a następnie spadek poziomu cukru co skutkuje brakiem energii. Może to być powodem sięgania po kolejne niezdrowe przekąski. Najlepszym wyborem będą węglowodany złożone- owsianka, ciemne pieczywo, a nawet kasza czy ryż. Odpowiednie śniadanie pomoże uniknąć podjadania w pierwszej połowie dnia.

Popołudnie

To zwykle pora na kawę i ciastko, co nie jest wskazane dla większości osób. Kawa w godzinach popołudniowych często powoduje problemy z zaśnięciem. Herbata zwłaszcza biała lub zielona będzie dużo lepszym wyborem. Zamiast ciastka warto sięgnąć po garść bakalii, które są zdrową i pożywną przekąską. Energii może dodać tez szybki spacer na świeżym powietrzu jeśli mamy taką możliwość. Dotleniony mózg łatwiej zachowuje koncentrację i nie traci energii, nie domaga się kolejnych przekąsek.

Wieczór

Po powrocie z pracy szukamy odpoczynku i spokoju. Z relaksem często kojarzy się cos słodkiego- ciastko czy czekolada. Taka rutyna może powodować w dłuższej perspektywie nie tylko przybieranie na wadze, ale też problemy zdrowotne. Uczucie chęci zjedzenia czegoś słodkiego często pojawia się po obiedzie. Żeby temu zapobiec zaraz po posiłku umyj zęby.

Zyskanie kontroli nad zachciankami znacznie poprawia samopoczucie i daje poczucie kontroli. Zdrowe nawyki prowadzą do wymarzonej sylwetki więc warto je wprowadzić, z czasem staną się nawykiem.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się