Art

Rower lub spacer? Wyjdź z domu i zaczerpnij świeżego powietrza!

08.04.2014
Rower lub spacer? Wyjdź z domu i zaczerpnij świeżego powietrza!

Zima chyba definitywnie za nami - o tym jak zachować kondycję zimą pisaliśmy już wcześniej. Teraz słońce świeci coraz więcej, a my mamy chęć wychodzić coraz częściej i na coraz dłużej z domu. To bardzo dobrze! A jeszcze lepiej jeśli zafundujemy sobie aktywne zajęcia w plenerze. Jest wiele rodzajów sportu, które zimą były w fazie zamrożenia, teraz możemy się nimi cieszyć. Dlaczego warto?

Każda aktywność na zewnątrz sprawia, że dotleniamy organizm, co jest niezwykle ważne zwłaszcza po zimie, która niezdrowo przetrzymała nas w domu. Jest wiele sportów, które możemy uprawiać. Najważniejsze, by wybrać taki, który będzie pasował do naszych potrzeb, temperamenntu, a tym samym będzie nam sprawiał radość. Jedni będą woleli wybrać się na przejażdżkę konną, drudzy zaś pojeździć na rowerze. Do wyboru mamy na prawdę dużo: jazdę na rolkach, jogging, nordic walking, lub tradycyjny spacer, grę w piłkę nożną, siatkówkę, zabawę friesbee, grę w zośkę, klasy, skakankę, jazdę na deskorolce, na wrotkach, spacer z psem, grę w palanta, zabawy z dziećmi w berka lub chowanego i wiele, wiele innych. Co wybierzemy nie jest, aż tak bardzo ważne, bo liczy się nasza satysfakcja.

Dlaczego tak ważne jest przebywanie na dworze?

Głównie ze względu na dostarczenie organizmowi tlenu oraz wystawienie ciała na działanie promieni słonecznych. Zacznijmy od tego drugiego. To właśnie dzięki Słońcu nasz organizm wytwarza witaminę D, która niezbędna jest do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania m.in. kości, wpływa na kondycję skóry oraz gojenie się ran i skaleczeń. A poza tym któż nie lubi mieć ładnej, opalonej cery?

Teraz coś o ruchu. Dzięki wysiłkowi nasze mięśnie oraz ścięgna pracują poprawiając swoją strukturę. Ich praca przyczynia się do zwiększenia cyrkulacji zasobów zbieranych przez nasz organizm, czyli zmienia się korzystnie matebolizm. Ponadto dzięki wysiłkowi zmienia się ciśnienie i krążenie krwi, dzięki czemu tlen dociera wgłąb tkanek, a to z kolei wpływa na prawidłową pracę organów. Jednym z nich jest również mózg. Jeśli zapewnimy sobie choć odrobinę ruchu na wolnym powietrzu z pewnością korzystnie wpłynie to możliwość naszej koncentracji również w pracy. Każdy z nas wie, że sport świetnie wpływa na poprawę kondycji, a także kształtowanie sylwetki.

Jakie jeszcze korzyści przynosi? Pamiętajmy, że wysiłek fizyczny sprzyja produkcji w naszym organizmie endorfin, czyli tzw. “hormonów szczęścia”. Nie ma chyba nic lepszego niż przyjemne zmęczenie z uśmiechem na twarzy. Dodatkowo jeśli wybierzemy aktywności towarzyskie dojdzie do tego dużo śmiechu, który róznież przyczynia się do naszego zdrowia oraz poczucia zadowolenia.

To się nazywa przyjemne z pożytecznym - rozrywka i dbałość o zdrowie w jednym!

Autorka: Clementine Zielińska

Art

Zdrowe Soki? Jakie owoce i na co?

07.04.2014
Zdrowe Soki? Jakie owoce i na co?

Pomagają, dają energię i wzmacniają odporność …

Chyba wszyscy wiemy, że soki są zdrowe. Lecz warto wiedzieć, że jeden drugiemu nie jest równy. W dzisiejszym świecie niestety często jesteśmy skazani na gotowe produkty. Nie zawsze dysponujemy czasem na to, by wyciskać soki samemu. Choć te, od razu po wykonaniu niewątpliwie są najzdrowsze. Mają największą zawartość witamin i minerałów. Powinniśmy wiedzieć, że większość soków na sklepowych półkach zostało wykonanych z koncentratu oraz zostały poddane pasteryzacji. Proces ten polega na poddaniu produktu bardzo wysokiej temperaturze w celu wydłużenia jego trwałości. Niestety wraz z mikroorganizmami usuwane w bardzo dużej ilości są również największe skarby, czyli  witaminy i minerały.

Warto również zaznajomić się z definicjami dotyczącymi różnic między sokiem, nektarem, a napojem. Obecnie w internecie można znaleźć wiele materiałów na ten temat. Pamiętajmy, że producent ma obowiązek informowania nas o składzie produktu, stąd warto zaglądać do etykiety, która powie nam znacznie więcej, niż hasła reklamowe.

Pamiętajmy, że najzdrowsze produkty to zawsze te, które są świeże i nieprzerobione. Zatem najlepszymi sokami będą, te które spożyjemy zaraz po wyciśnięciu.

Jak mawia wielu dietetyków, szklanka własnoręcznie wyciśniętego soku zawiera wiele substancji, których nie zdążyła jeszcze poznać nauka. Stworzyła je sama natura!

A ta dba o nas najlepiej dając do dyspozycji pełne spektrum środków na każdą dolegliwość. Spójrzmy jak możemy wesprzeć swój system pijąc odpowiednie soki.

Sok z marchwi - poprawia kondycjęskóry, włosów, paznokci i zębów, wzmacnia odporność, korzystnie wpływa na wzrok oraz system nerwowy.

Sok z jabłek - wzmacnia kości oraz stawy, poprawia perystaltykę jelit, co pozwala usunąć zbędne resztki pokarmowe zalegające w jelitach, wskazany również przy chorobach wątroby i nadnerczy.

Sok pomidorowy - korzystnie wpływa na pracę serca, dzięki bogactwu aktywnego przeciwutleniacza (likopenu) ma działanie przeciwrakowe, silnie działające fitocyty hamują procesy fermentacyjne i gnilne w naszych jelitach.

Sok z buraczków - ze względu na dużą zawartość żelaza świetnie wpływa na polepszenie składu krwi, pomaga w wytwarzaniu czerwonych krwinek, leczeniu anemii, nieżycie jelita grubego oraz stanach napięć lękowych.

Sokz cytryny - skutecznie pomaga obniżyć temperaturę, pomocny jest przy przeziębieniach, a szczególnie przy zapobieganiu infekcji, działa napotnie; dobrze wpływa na pracę wątroby.

Sok z kiszonej kapusty - regularnie pity pomaga usnąć wrzody żołądka, poprawiatrawienie oraz wzmacnia organizm.

Sok z dyni - działa przeciwgorączkowo i moczopędnie, wzmacnia i regeneruje wątrobę (pobudza wydzielanie żółci).

Sok z arbuza - działa moczopędnie, oczyszcza wątrobę i nerki oraz pomaga zapobiegać miażdżycy.

Autorka: Clementine Zielińska

Art

Profilaktyka chorób kręgosłupa - kilka prostych rad!

04.04.2014
Profilaktyka chorób kręgosłupa - kilka prostych rad!

Lepiej  jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli Twoje mięśnie podczas pracy sztywnieją, przeszkadza Ci ból karku promieniujący do barków, lub w okolice łopatek albo ból w lędźwiach i te odczucia powtarzają się codziennie lub prawie codziennie, jest to najwyższy czas, żeby zadbać o Twój kręgosłup.   Poniżej kilka skutecznych rad jak możesz to zrobić w pracy:

• Dla kręgosłupa i mięśni gorszy od nieprawidłowej postawy przy pracy jest bezruch, dlatego zmieniaj pozycję ciała co 30 - 45 min.
  • Do siedzenia używaj poduszki sensomotorycznej (beret rehabilitacyjny dostępny w sklepie rehabilitacyjnym). Wymusza on ruch i pracę mięśni głębokich , tzw. posturalnych, czyli tych, które są odpowiedzialne za utrzymanie kręgosłupa w pionie. Na początku siedzenie na niej może być nieco niewygodne, ale po jakimś czasie nie będziesz mógł się bez niej obyć…
  • Co 2-3 godz. zrób kilka kroków i rozciągnij się, a jeśli możesz połóż się na 10 min. Pozycja siedząca jest dla kręgosłupa zabójcza (gorsza od chodzenia i stania)
  • Przynajmniej raz w ciągu kilku godzin pracy wykonaj proste ćwiczenia kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego (szukaj poniżej). Zajmie Ci to nie więcej niż 10 min., a dzięki nim wyeliminujesz ból pleców
  • Bez ruchu ani rusz! Przynajmniej raz w tygodniu zaplanuj czas na pływanie, bieganie, jogę czy pillates. Mięśnie nie będą zdrowe, jeśli nie dostarczysz im odpowiedniej dawki ruchu.

Jeśli mimo wszystko nadal bolą Cię plecy, zapraszam na diagnostykę, masaż leczniczy i ćwiczenia do Gabinetu Surya   Tekst: Urszula Bednarz, fizjoterapeuta http://gabinetsurya.eu