Art

Rozciąganie izometryczne

28.04.2015
Rozciąganie izometryczne

Rozciągnie mięśni jest bardzo ważną częścią treningu. Ćwiczenia tlenowe i siłowe są często meczące i kolejny etap czyli rozciąganie wielu osobom może wydać się zbędny. Jednak często pomijany może doprowadzić do trwałych przykurczów mięśniowych i ograniczenia ruchomości. Same ćwiczenia wzmacniające nie wystarczą, żeby mięśnie były sprawne, konieczne jest do tego rozciąganie.

Prawidłowy trening zawsze poprzedzony jest rozgrzewką, która może zawierać elementy rozciąganie dynamicznego, a kończyć się statycznym rozciąganiem mięśni. Elementy rozciągania można też wplatać w trening po wykonywaniu ćwiczeń na konkretne większe partie mięśniowe, np. kończyny dolne czy grzbiet.

Korzyści wynikających z rozciągania jest wiele:

- poprawia gibkość,

- zwiększa ruchomość stawów i mięśni,

- zwiększa siłę mięśni, ścięgien i więzadeł,

- zmniejsza się ryzyko kontuzji,

- zmniejsza poziom stresu i napięcia mięśniowego,

- przyspiesza regenerację po wysiłku,

- pomaga się wyciszyć.

Rozciągnie warto wprowadzić nie tylko po treningu, ale także rozciągać się przez kilka minut każdego ranka. Wystarczy kilka głębszych przeciągnięć  na boki, w przód i tył, co zagwarantuje nam gibkość, lepsze dotlenienie organizmu i dobre samopoczucie od samego rana.

Rozciąganie nie powinno sprawiać bólu, nie staramy się na siłę zwiększyć zakresu ruchu. Wymaga to systematycznego i regularnego treningu. Najlepsze efekty osiągniemy ćwicząc codziennie, ale dla optymalnego efektu wystarczy ćwiczyć przez 10-20 minut 3-4 razy w tygodniu.

Jest kilka metod rozciągania, jedną z najbardziej efektywnych jest rozciąganie izometryczne. Polega na rozciągnięciu mięśnia do granicy własnych możliwości, a następnie napięcia na około 3 sekundy i odprężenia mięśnia w tej pozycji. Rozciągnięcie mięśnia powinno być utrzymane przez około 20-30 sekund, taką sekwencję powtarzamy kilka razy. Kolejność wykonywania ćwiczeń rozciągających jest dowolna, warto pamiętać o wszystkich grupach mięśniowych i rozciągać się zawsze symetrycznie, tak samo na każdą stronę, nawet jeśli jedna strona jest bardziej rozciągnięta.

To bardzo skuteczna metoda, jednak wymaga silnych mięśni, żeby zminimalizować ryzyko kontuzji. Metoda ta jest szczególnie polecana osobom ćwiczącym regularnie od dłuższego czasu. Warto poświęcić kilka minut na rozciąganie po każdym treningu, pozwoli to zachować lepszą sprawność organizmu.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Ciecierzyca

27.04.2015
Ciecierzyca

Ciecierzyca jest nazywana inaczej cieciorką lub grochem włoskim. Kształtem przypomina nieco niewielki orzech laskowy, w smaku odbiega od gruchu i innych roślin strączkowych, ma lekko orzechowy posmak. Jest bardzo popularna w kuchni krajów basenu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu, u nas też zdobywa coraz większą popularność. Głównie  dzięki kuchni wegetariańskiej i wegańskiej gdzie ciecierzyca ma wiele zastosowań. Jest dobrym źródłem białka, co potwierdziły liczne badania naukowe. W 100 g ugotowanej ciecierzycy jest aż 8,86 g białka. Powinni sięgać po nią także osoby jedzące mięso.

Ciecierzyca ma dużą zawartość wielu witamin i składników  odżywczych, znajdziemy w niej między innymi:  żelazo, potas, cynk, fosfor, błonnik i większość witamin z grupy B. Jest zalecana przy łamliwości paznokci, nadmiernym wypadaniu włosów, a także przy przeziębieniu  i bólach głowy i gardła. Napar z cieciorki pobudza procesy trawienne, pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Ze względu na dużą zawartość błonnika jest zalecana przy dietach odchudzających oraz chorym z cukrzycą. Dodatkowo jej spożywanie jest zalecane osobom cierpiącym na anemię i niedokrwistość, ze względu na dużą zawartość żelaza. Zaleca się ją także kobietom w czasie miesiączki.
Sposoby na ciecierzycę

Można kupić ją gotową w puszce, jednak najzdrowiej ugotować ją samodzielnie. W tym celu ziarna ciecierzycy moczymy w wodzie przez około 12 godzin, po tym czasie odlewamy wodę i zalewamy ją świeżą, zimną wodą. Gotujemy ją bez soli, jedynie z dodatkiem łyżeczki sody oczyszczonej przez około 40-60 minut. Po tym czasie powinna być miękka i gotowa do przyrządzenia.

Najpopularniejszą potrawą z ciecierzycy jest hummus, czyli pasta z ciecierzycy z dodatkiem  sezamu, oliwy, soku z cytryny i przypraw. Warto jej spróbować, może zastąpić pasty do kanapek, albo być z jedzona jako dip do warzyw.

Kotlety i pasztety z ciecierzycy są kolejnym dobrym pomysłem na obiad, można ją dodawać do domowych zup, gulaszów, sałatek. Ponadto z ciecierzycy można uzyskać mąkę i wykorzystać ją do zrobienia chleba, ciast czy naleśników. Nie posiada glutenu i jest odpowiednia dla alergików.

Zastosowań jest wiele, warto wyszukiwać ciekawych przepisów i urozmaicać swoje odżywianie.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Skuteczne oczyszczenie jelit

27.04.2015
Skuteczne oczyszczenie jelit

Dopóki zdrowie dopisuje, twój organizm jest w stanie zwalczać pasożyty i trucizny w stadium tak wczesnym, że nie zdążą one wyrządzić większych szkód. Niemniej ich obecność stanowi stałe zagrożenie, gdyż mogą one doprowadzić do poważnej choroby w takim momencie, gdy twój organizm będzie osłabiony na skutek niewłaściwej diety, nieodpowiedniego stylu życia, obciążenia chemią i złogami czy stresu. Nieoczyszczone jelita to nie tylko problemy z trawieniem i wydalaniem, lecz także przyczyna wzdęć i otyłości. Ponadto mogą powodować niedożywienie innych organów wewnętrznych, w tym serca i mózgu, oraz ogólne poczucie zmęczenia.

Kuracja na oczyszczenie jelit przynosi w rezultacie: poprawę perystaltyki jelit, pozbycie się szkodliwych bakterii, pasożytów i grzybów (np. Candida albicans),  usunięcie złogów, co prowadzi do lepszego wchłaniania witamin i minerałów, przyspieszenia przemiany materii, poprawy sylwetki i podwyższenia poziomu energii. Oczyszczanie jelit ułatwia naszemu organizmowi przyswajanie witamin, minerałów i innych niezbędnych składników z naszego pożywienia oraz pozwala mu efektywniej walczyć z wszelkiego rodzaju zagrożeniami zewnętrznymi.

Składniki kuracji to znane rośliny stosowane w medycynie ludowej od tysiącleci.

Ekstrakt z orzecha włoskiego i czarnegoreguluje pracę układu pokarmowego. Ma działanie odtruwające. W medycynie ludowej uważany jest za naturalny środek przeciw robaczy.

Ekstrakt z goździków poprawia trawienie, zapobiega wzdęciom i gazom, skurczom żołądkowym i jelitowym oraz przykremu zapachowi z jamy ustnej.

Ekstrakt z piołunu przyspiesza przemianę materii i ułatwia trawienie. Polecany przez zielarzy na pobudzenie funkcji wydalniczych oraz jako środek odkażający i przeciw robaczy.

Antiquus – ekstrakt ziołowy na bazie rozmarynu, lawendy, tymianku, melisy, mięty i pokrzywy.Sporządzony według receptury z XIV w. Reguluje pracę układu pokarmowego. Wspomaga przemianę materii i pozbywanie się związków toksycznych z organizmu. Wzmacnia system immunologiczny między innymi przy przeziębieniach, kaszlu, zatruciach pokarmowych, chorobach przewlekłych i bólach reumatycznych. Działa ogólnie regenerująco.

Olejek oregano – 100% olejek oregano, nierozcieńczany w oliwie z oliwek. Wyciąg z lebiodki pospolitej. Wzmacnia, uspokaja organizm i reguluje pracę układu pokarmowego. Wykazuje własności bakteriobójcze, wiąże toksyczne produkty przemiany materii, działa przeciwskurczowo i uspokajająco. Olejek oregano jest środkiem od tysięcy lat znanym i uznanym przez medycynę naturalną. Już Hipokrates, jeden z najsłynniejszych lekarzy starożytnej Grecji, uważał go niemal za panaceum na wszystkie dolegliwości. Znane jest też jego działanie przeciwgrzybiczne.

Ornityna – produkt dostarcza składnika o działaniu regulującym metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białka oraz ma działanie regenerująco-budulcowe. Ornityna przyspiesza procesy odtruwania. Wspomaga pracę jednego z najistotniejszych filtrów organizmu – wątroby, co jest szczególnie ważne przy niezdrowym trybie życia.

  mediflowery2

Medi-Flowery ApS Sp z o.o.www.medi-flowery.com Tel. 506 807 654  

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się