Art

Rytuały, które dodadzą Ci energii w nowym roku

01.01.2017
Rytuały, które dodadzą Ci energii w nowym roku

Nowy rok to czas kiedy możesz mieć wiele nowych postanowień, starać się poprawić jakość życia i czasu wolnego. Nie zawsze musi wiązać się to z dużymi wyrzeczeniami. Zadbaj o siebie w nowym roku, znajdź codziennie chwilę dal siebie i zajmij się jednym  z tych rytuałów. Pomoże to się wyciszyć, zrelaksować i poczuć się lepiej w codziennym pędzie.

1. Doceniaj małe rzeczy.

Doceń czas na poranną herbatę, albo owocowy koktajl. Wypij go spokojnie i uważnie. Znajdź na to czas każdego ranka, pomoże to lepiej rozpocząć dzień. Aromaty pobudzających olejków eterycznych pomogą się obudzić i nastroją pozytywnie.

2. Odłóż telefon.

Codziennie postaraj się odłożyć telefon, komputer czy tablet na minimum godzinę. Poświęć ten czas na spacer, spotkanie ze znajomymi, poczytaj książkę. Uzależnienie od internetu sprawia, że mamy na to coraz mniej czasu.

3. Zadbaj o jakość czasu wolnego.

Czas dla siebie to bardzo ważny element każdego dnia. Postaraj się dobrze go wykorzystywać, nawet jeśli masz tylko 30-60 minut wykorzystaj go w dobry sposób. Idź na spacer, zrób ulubiony trening, idź na jogę, medytuj. Rób to co sprawia Ci radość i przynosi korzyści dla zdrowia. Pomoże to szybciej się zregenerować i skupić się na nowych zadaniach.

4. Zrób coś innego.

Nie trzymaj się kurczowo schematu, szukaj nowych rozwiązań. Może to dotyczyć każdej sfery życia. Spróbuj nowych przepisów, przeczytaj książkę z nowego gatunku, idź na wystawę sztuki, naucz się pływać jeśli o tym marzysz. Nowe doświadczenia poszerzają horyzonty, dzięki nim w mózgu tworzą się nowe połączenia. Zrób coś dla siebie, nigdy nie jest na to za późno.

5. Podsumuj ostatni rok.

Początek roku to dobry moment na przemyślenie i podsumowanie ubiegłego. Pomyśl czego się nauczyłaś, z czego jesteś dumna, co warto zmienić. Może zabrakło co odwagi na jakieś działania. Podsumowanie i zamknięcie starych spraw to najlepszy sposób, żeby zacząć nowe postanowienia. Postaraj się wykorzystywać szanse, które daje ci nowy rok.

6. Stwórz tablicę marzeń

Napisz na niej swoje marzenia, albo naklej zdjęcia, które je obrazują. Wpisz motywujące afirmacje, zdjęcia osób, które cię inspirują. Zdjęcie miejsca wymarzonych wakacji. Wizualizacja pomaga w realizacji marzeń, kiedy będziesz codziennie patrzeć na tablicę znajdziesz w sobie więcej motywacji do realizacji działań.  

 

Daria Występek  

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Zdrowe nawyki na nowy rok

31.12.2016
Zdrowe nawyki na nowy rok

Nie warto czekać z wprowadzeniem zdrowych nawyków, jednak nowy rok to ciągle dla wielu osób dobry impuls do zmian. Warto stawiać sobie małe, realne cele i zrozumieć, że warto w porę zadbać o swoje zdrowie.

Cele nie powinny być zbyt trudne, ważne żeby dawały szybko zauważalne rezultaty, wtedy o wiele łatwiej będzie w ich wytrwać.

Oto trzy główne cele, na których warto się skupić:

 

Ograniczenie cukru

Całkowita rezygnacja z cukru nie jest łatwa, ale warto zwracać uwagę na etykietki i wybierać lepsze opcje na zdrowia. Cukier jest bardzo szkodliwy, a większość ludzi jest od niego uzależniona. Cukier jest w większości przetworzonych produktów spożywczych, na początku warto skupić się na wykluczeniu produktów które zawierają go najwięcej. Nie jedz gotowych słodyczy, batoników czy czekolad. Wybieraj domowe słodkości, do których dodasz ksylitol, stewie, albo posłodzisz je daktylami. Nie pije jest słodzonych napojów i dosładzanych soków, które nie ją zdrowe.

Naturalnym cukrem, który nam nie zaszkodzi jest ten zawarty w owocach, nie trzeba się go obawiać.

 

Jedz zdrowe tłuszcze

Orzechy, awokado czy pestki to zdecydowanie najlepsze źródła łuszczu w diecie. Ocenia się, że spożywanie około 50 g tym produktów z ciągu dnia zmniejsza śmiertelność. Szczególnie dobrze wpływają na układ sercowo- naczyniowy. Tłuszcze nie muszą być szkodliwe, trzeba wybierać je rozsądnie i dostosować o swoich potrzeb.

Orzechy czy awokado można podać na wiele sposobów, na słodko i wytrawnie. Warto poznać bliżej te produkty.

 

Więcej warzyw i owoców

Szczególnie zielona warzywa liściaste mają zbawienny wpław na nasze zdrowie. Coraz popularniejsze zielone koktajle powinny być częścią tygodniowego jadłospisu. Włączaj warzywa lub owoce do każdego posiłku, dzięki temu szybciej poczujesz sytość, a przy okazji dostarczysz sobie cennych składników odżywczych.

Większa ilość błonnika pomoże utrzymać szczupłą sylwetkę i lepsze zdrowie.

 

Picie wody

Przyjmowanie odpowiedniej ilości niesłodzonych napojów jest bardzo istotne. Zarówno latem jak i zimą powinno się wypijać około 1,5 litra wody lub herbat ziołowych, bez dodatku cukru. Ilość płynów powinna być większa kiedy dodatkowo uprawia się sport.

 

Daria Występek

 

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Co kiedy przedawkujesz kawę?

30.12.2016
Co kiedy przedawkujesz kawę?

Jedna kawa dziennie to nic złego, może być pita z przyjemności, dla smaku i pobudzenia. Gorzej jeśli na nią pojawiają się kolejne, coraz mocniejsze, albo słodsze. Niestety statystyki pokazują, że Polacy sięgają po nią za często. O ile w małych ilościach działa na organizm korzystnie, większe ilości nie są wskazana.

 

Kawa a serce

Normalny rytm serca mieści się między 60-80 uderzeń na minutę. Po trzeciej kawie wzrasta do 100, taki stan utrzymuje się przez 1-2 godziny. Spadek sprawia, że czujemy się ospali i sięgamy po kolejną kawę. Takie podtrzymywanie ciśnienia na wyższych obrotach może skończyć się bólem głowy, zawrotami, a przedłużany w nieskończoność może skończyć się silnymi bólami w klatce piersiowej.

Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób z nadciśnieniem. Przy dodatkowo zwiększonym ciśnieniu spoczynkowym zbyt duża ilość kawy może skończyć się zawałem mięśnia sercowego.

 

Przemiana materii

Kawa podkręca przemianę materii i pobudza wydzielanie kwasów żołądkowych. Jedzenie nie zostaje z żołądku zbyt długo, szybko przechodzi przez cały układ pokarmowy. Nie jest to pozytywne zjawisko, ponieważ nie wszystkie składniki odżywcze mają możliwość się wchłonąć. Jest to szczególnie istotne w przypadku żelaza i magnezu, te pierwiastki są zazwyczaj na bardzo niskim poziomie u kawoszy.

 

Problemy z żołądkiem

Zwiększona ilość kwasu żołądkowego po wypiciu większej ilości kawy może z czasem prowadzić do zgaga, a nawet refluksu. To bardzo nieprzyjemna dolegliwość związana z cofaniem się treści pokarmowej z żołądka. Duża ilość kwasów żołądkowych może wywoływać także skurcze i silne bóle żołądka.

 

Chroń zęby

Nie chodzi o kolor zębów, bo jak się okazuje o wiele groźniejsza dla szkliwa jest teina zawarta w czarnej herbacie. Słodka kawa wypijana kilka razy dziennie zdecydowanie zwiększa ryzyko próchnicy, cukry zawarte są także w mleku, warto o tym pamiętać.

 

Nie należy demonizować kawy, ale warto wiedzieć jakie skutki może mieć wypijanie jej zbyt często. Jedna- dwie filiżanki w ciągu dnia sprawią, że poprawimy swoją koncentrację i dostaniemy zastrzyk energii. Potem zdecydowanie lepiej sięgać po herbaty ziołowe.

 

Daria Występek

 

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się