Art

Schłodzenie po treningu - dlaczego jest ważne?

05.09.2017
Schłodzenie po treningu - dlaczego jest ważne?

Często na treningu wysiłek jest bardzo duży. Nasze ciało zostaje pobudzone, mięśnie rozgrzane, a umysł nastawiony na intensywne ćwiczenia. Dlatego po kluczowej fazie aktywności należy doprowadzić ciało do uspokojenia. Ten stały element treningu nazywamy schłodzeniem.


Po dużym wysiłku nie zaleca się przejścia od razu do spoczynku. Tak jak na początku, czyli w fazie rozgrzewki, stopniowo zwiększaliśmy natężenie ćwiczeń, by pobudzić mięśnie do pracy, tak teraz należy je ostudzić. Trzeba np. spokojnym biegiem lub ćwiczeniami doprowadzić do zmniejszenia uderzeń serca na minutę i uspokojenia oddechu. Schłodzenie jest nam potrzebne, aby regeneracja przebiegała bardzo sprawnie i bez zakłóceń.

Podczas tej fazy treningu wykonujemy rozciąganie, które ma za zadanie rozluźnić spięte mięśnie. Zapobiegniemy w ten sposób urazom, a w konsekwencji groźnym kontuzjom. Bez tego kolejny trening może być nieefektywny, gdyż tzw. zakwasy będą nam zbytnio dokuczać, żeby podołać wysiłkowi.     

Podczas intensywnego wysiłku nasze ciało dostosowuje się do warunków jakie mu zgotowaliśmy. Krew szybciej krąży, żyły się poszerzają, ciśnienie się podnosi. W przypadku gdy nagle staniemy i przerwiemy ćwiczenia, mogą pojawić się niepokojące objawy: zawroty głowy, problemy ze złapaniem oddechu, a nawet zasłabnięcie. Może także nastąpić kurcz mięsni. Dlatego powolne zwolnienie np. biegu lub stopniowe spowalnianie ćwiczeń uchroni nas przed takimi skutkami.

Nawet osoby, które startują w zawodach, po zakończeniu intensywnego wysiłku, często dla schłodzenia organizmu i jego dojścia do równowagi, zaraz po np. wbiegnięciu na metę stosują trucht i ćwiczenia rozciągające. To pozwala im na szybszą regenerację. Często pojawiający się ból w mięśniach nagle znika, a dana osoba może swobodnie się poruszać. 

Ćwiczenia schładzające, to również znak dla naszego mózgu, że intensywny wysiłek jest już za nami. Można wtedy odetchnąć z ulgą i już zacząć się relaksować. Ten element treningu jest prawdziwą przyjemnością i początkiem regeneracji. Bez niego nie będzie sukcesów na zawodach i lekkości w wykonywaniu ćwiczeń podczas następnego treningu.  

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Sposoby na lepszy słuch

01.09.2017
Sposoby na lepszy słuch

Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka. Dzięki niemu odbieramy bodźce zewnętrzne związane z dźwiękiem. Gdy jest upośledzony, wtedy nie jesteśmy w stanie w odpowiedni sposób zareagować w różnych sytuacjach. Przede wszystkim zakłócona jest nasza komunikacja z innymi osobami, co może nastręczać wiele problemów. Należy więc odpowiednio zadbać o to, żeby dobrze słyszeć.

Ważne jest to, żeby dokładnie czyścić uszy. Przede wszystkim po przespanej nocy, ale również w ciągu dnia, gdyż do ucha może dostać się wiele pyłków, czy też kurz. Ważne jest, żeby nie dłubać w uszach patyczkami, czy wykałaczkami, bo można uszkodzić bębenek uszny. Mycie powinno być delikatne.

Staraj się nie przeciążać zbytnim hałasem swojego aparatu słuchowego. Na koncertach nie stawaj przy głośnikach, a dźwięk z radia czy telewizora niech nie będzie głośno nastawiony. Jeśli używasz słuchawek do odbierania muzyki, to staraj się z nich korzystać jak najrzadziej. 

Przy problemach ze słyszeniem, warto odwiedzić laryngologa, który być może zaleci przepłukanie uszu. Można też domowym sposobem poradzić sobie samemu. Przyrządzenie takiej mikstury jest bardzo proste. Należy wycisnąć sok z kilku ząbków czosnku, a następnie wymieszać go z oliwą z oliwek. Teraz wystarczy zakroplić do ucha 5 kropli mikstury i sprawić, żeby wniknęła głęboko do środka. Słuch na pewno się poprawi.

Gorsza słyszalność może też być spowodowana tym, że nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. Warto więc spożywać produkty bogate w witaminy i minerały. Magnez, który chroni przed dolegliwościami związanymi z hałasem znajdziemy w migdałach, kaszy gryczanej i bananach. Kwasy tłuszczowe wzmacniające narząd słuchu są bogatym źródłem ryb oraz olejów roślinnych. Natomiast witaminę C mającą wpływ na lepsze krążenie krwi, co dla uszu jest też ważną kwestią, znajdziemy w owocach, pomidorach, a także kapustach.    

Aktywność fizyczna wpływa na dotlenianie tkanek naszego organizmu. Dzięki temu lepiej one funkcjonują. To dotyczy także narządu słuchu, dlatego warto codziennie ćwiczyć, pływać, biegać lub jeździć na rowerze. Koniecznie należy unikać dymu papierosowego, który sprawia, że nasze narządy, w tym uszy są niedostatecznie dotlenione.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak radzić sobie z wybuchami złości?

29.08.2017
Jak radzić sobie z wybuchami złości?

Czasy w jakich żyjemy sprzyjają napięciom, nerwowości i konfliktom międzyludzkim. Bardzo często dochodzi do gwałtownych reakcji, złoszczenia się na siebie nawzajem i wybuchom gniewu. Eskalacja takich zachowań prowadzi tylko do nowych problemów oraz odbija się na naszym zdrowiu zarówno psychicznym jak i fizycznym. Złość powoduje same negatywne zjawiska, dlatego warto umieć nad nią panować. Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę z tego, że epatowanie gniewem nie przyniesie niczego dobrego i nie rozwiąże problemów. Może tylko nakręcić spiralę negatywnych uczuć.

Kiedy masz ochotę wybuchnąć złością:

1) Zrób kilka głębokich wdechów. To bardzo relaksuje. Z twojego ciała powinno schodzić napięcie. Nie przerywaj dopóki nie uspokoisz oddechu. Wtedy uświadomisz sobie, że być może twój wybuch złości byłby reakcją nieadekwatną do sytuacji, która wyprowadziła cię z równowagi.

2). Policz do dziesięciu, a jeśli trzeba to licz, aż do momentu uspokojenia się.

3) Odejdź od osoby, na którą chcesz skierować swój gniew. Wyjdź do drugiego pokoju lub gdziekolwiek. Przemyśl sprawę i wtedy zastanów się jak postąpić. Może trzeba będzie porozmawiać z kimś na kogo się złościsz, a lepiej będzie to zrobić spokojnie i bez emocji.

4) Wybierz się na spacer. Dotlenienie mózgu pozwoli ci wszystko efektywniej przemyśleć. Być może sprawa nie warta była nerwów.

5) Pomedytuj w samotności. O niczym nie myśl, nie zastanawiaj się nad sytuacją, która doprowadziła cię do chęci wybuchu złością. Skoncentruj się na czymś przyjemnym. Po uspokojeniu od razu idź wyjaśnić w spokoju, na chłodno sprawę z osobą, która cię rozgniewała.

6) Zajmij się jakąś pracą fizyczną. Posprzątaj mieszkanie, popracuj w ogródku, pobiegaj lub pojeździj na rowerze. Kiedy zmęczysz się fizycznie, to emocje opadną i wtedy inaczej spojrzysz na całą konfliktową sytuację.

Pracuj nad sobą

Często jest nam trudno zapanować nad emocjami w chwili wzburzenia, dlatego warto  nad tym pracować nim wstąpi w nas gniew. Dobrym sposobem jest słuchanie relaksującej muzyki, a także czytanie książek. Świetne rezultaty przynosi także pielęgnacja kwiatów, gdyż ich zapach wpływa kojąco i hamuje stres. Powinniśmy też częściej uśmiechać się do innych i patrzeć na świat z empatią. Wtedy łatwiej nam będzie zrozumieć ich zachowania i zapanować nad wybuchami złości.        

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się