Art

Sezon na zupy

21.04.2017
Sezon na zupy

Zupy mocno wpisują się w najnowsze trendy żywieniowe. Detoks polegający na jedzeniu zup jest hitem w Stanach, zyskał nazwę „souping”. Biorąc pod uwagę, że zupy na bazie warzyw są bardzo zdrowe i sycące, warto wykorzystać ten trend.

 

Fenomen zup

Niby nic specjalnego, ale jednak mają ogromny potencjał. Oczyszczenie organizmu na „diecie” opartej o zupy jest zdrowe i smaczne. Zupy przygotowywane na bazie warzyw sezonowych, bez tłustej śmietany i dużej ilości soli są bardzo zdrowe. Można przemycić w nich mnóstwo wartościowych składników odżywczych. Trzeba jednak zapomnieć o zabielaniu. Dobrym sposobem jest przygotowanie prostej „śmietanki” roślinnej ze słonecznika, albo orzechów nerkowca. Wystarczy zmiksować namoczone wcześniej pestki lub orzechy w niewielką ilością wody i przypraw. Taka śmietanka zwiera zdrowe tłuszcze i jest dobrym zmiennikiem klasycznej metody zabielania.

Zupa na może być pełna warzyw, najlepiej nie rozgotowanych, żeby nie pozbawić ich składników odżywczych. Jeśli lubisz zupy krem, zmiksuj zupę z blenderze. Zupa warzywna nie dostarczy dużo kalorii, można zjeść jej więcej. Warto dodać do niej 1-2 łyżki lekkostrawnej kaszy jaglanej lub gryczanej. Dzięki temu zupa nasyci na dłużej. Warzywa są najlepszym pożywieniem w czasie detoksu czy diety odchudzającej. Kilka dni na takiej lekkiej diecie płynnej pozytywnie wpłyną na trawienie i samopoczucie.

 

Uzupełniaj kalorie

Dieta nawet w czasie detoksu powinna dostarczać minimum około 1300-1400 kalorii. Tyle potrzebujemy dla zaspokojenia podstawowych potrzeb energetycznych. Utrzymywanie nisko kalorycznej diety przez dłuższy czas jest szkodliwe i prowadzi do zwolnienia przemiany materii. Jest prostą drogą do efekty jo-jo, czyli odzyskania kilogramów z nawiązką.

Żywieniowe trendy pozwalają od czasu do czasu spróbować czegoś nowego, ale też wrócić do tradycyjnego pożywienia. Zupy są naszą rodzimą tradycją i o ile nie są ciężkie z dużą ilością śmietany możemy jeść nawet kilka dokładek.

W czasie detoksu, który może trwać od 3-7 dni codziennie gotuj inną zupę i jedz ją przez cały dzień. Pamiętaj też o dużej ilości wody i herbat ziołowych w ciągu dnia.

Staraj się codziennie zmieniać kolor zupy, tak żeby dostarczać różnorodnych składników odżywczych. Na własną rękę nie zaleca się przeprowadzania dłuższego detoksu.

 

Prosta zielona zupa z brokuła i jarmużu

Składniki:

brokuł

250 g jarmużu

1 cebula

2 cm utartego imbiru

ząbek czosnku

szczypta kurkumy

szczypta gałki muszkatołowej

olek kokosowy (do smażenia)

sól himalajska do smaku

 

Przygotowanie

Umyty brokuł pokrój na mniejsze kawałki, odetnij grube łodygi od jarmużu. Cebulę pokrój w drobną kostkę, podobnie jak czosnek i imbir.

W garnku rozgrzej olej kokosowy i podsmaż cebulę, imbir i czosnek. Po 2 minutach dodaj przeprawy, jarmuż, brokuł i zalej wszystko wrzątkiem. Nie dolewaj dużo wody, zakryj warzywa, lepiej potem dolać wody. Dotuj na małym ogniu pod przykryciem przed 10-15 minut. Po tym czasie zmiksuj zupę na aksamitny krem. Możesz dodać skórkę z cytryny i doprawić do smaku. Zupa dobrze komponuje się z ryżem lub orzechami włoskimi.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 2

kala001

25.04.2017

Pierwsze słysze z zupingu :)

quna

21.04.2017

mhmmmm pycha ;--)

Art

Jak radzić sobie z zaborczością u dzieci?

20.04.2017
Jak radzić sobie z zaborczością u dzieci?

Osoba zaborcza, to taka która chce podporządkować sobie jedną lub nawet kilka osób. Pragnie uzyskać dla siebie jak najwięcej korzyści. Mania posiadania lub skupienia na sobie uwagi innych jest dominującą jej cechą. Osoba zaborcza chwyta się wielu sposobów, aby osiągnąć swój cel. Często próbuje stłamsić indywidualność innych, żeby postawić na swoim.

Jeśli rodzice nie poradzą sobie z zaborczością swojego dziecka, to może mieć to poważne konsekwencje w jego późniejszym życiu. Odbijać się będzie na jego relacjach z innymi w każdej płaszczyźnie życia. W pracy zawodowej, na gruncie towarzyskim, w kontaktach z przyszłymi partnerami oraz z własnymi dziećmi. Dlatego ważną kwestią jest w porę zdać sobie sprawę z zaborczości własnej pociechy i umiejętnie z nią postępować,  żeby całkowicie wyrugować tę cechę.

Przede wszystkim trzeba ustalić skąd wynika chęć dominacji u dziecka. Być może za mało  czasu mu poświęcamy lub też czuje, że tylko w taki sposób może zaspokoić swoje potrzeby. Możemy więc dać mu do zrozumienia, że poprzez zachowania agresywne, napastliwe  lub roszczeniowe nie osiągnie celu. Jednak trzeba pamiętać, że samymi nakazami i stwierdzeniami, że się nieodpowiednio zachowuje nie osiągniemy sukcesu, a możemy tylko pogłębić jego frustrację. Należy tu wykazać się łagodnością, ale w sposób stanowczy i jasny dać dziecku przekaz, że z chęcią poświęcimy mu czas, ale nie za każdym razem. Są przecież takie sytuacje, że musimy zająć się także innymi sprawami.  

Zaborcze dziecko chce w swoje sprawy, problemy, zadania angażować innych. Uważa, że to np. najbliżsi powinni mu pomóc lub nawet wykonać za niego jakieś czynności. Nie możemy go wtedy wyręczać, bo w przeciwnym razie nauczy się wymuszać na nas pewne postępowanie, a poza tym będzie niesamodzielne. Gdy samo da sobie radę z jakimś zadaniem, wtedy dzięki  temu wzrośnie jego poczucie własnej wartości.

Warto chwalić dziecko za pożądane zachowania, natomiast te niewłaściwe, spokojnie i rzeczowo z nim omawiać. Powinno znać prawa i obowiązki oraz zwyczaje panujące w rodzinie. Taki jasny styl pozwoli mu poczuć się bezpiecznie w środowisku domowym i wiedzieć na co sobie może pozwolić, a co jest niepożądane.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 2

aloha

21.04.2017

problemy są jak każdy z rodziców ma swój styl na wychowanie dziecka. trzeba wysyłać jeden wspólny przekaz, tak mi się wydaję

candek

20.04.2017

Dobry tekst! Przydało by się, żeby paru znajomych przeczytało:-)

Art

Pozytywne nastawienie gwarancją sukcesu życiowego

19.04.2017
Pozytywne nastawienie gwarancją sukcesu życiowego

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele zależy od naszego wewnętrznego nastawienia w stosunku do innych osób, problemów i podjętych działań. Bywa tak, że już na początku możemy się do czegoś zrazić zupełnie niesłusznie. Później rzutuje to na dalszych naszych krokach i może przyczynić się do porażki. Natomiast pozytywne podejście potrafi przełamać przysłowiowe lody, stopić mur nieufności innych w stosunku do nas oraz pozwolić nam na osiągnięcie sukcesu.

Człowiek, który skupia się tylko na problemach, może być tak zaślepiony, że nie zauważa nic pozytywnego wokół siebie. W ten sposób buduje i otacza się takim negatywnym, niewidzialnym kręgiem, poza którym nie dostrzega nic wartościowego. Przez takie podejście nie cieszy się życiem. Coraz bardziej pogrąża się w marazmie. Trudno jest mu odnieść sukces, bo i tak uważa, że żadne działania nie przyniosą skutku. Natomiast ten, kto cieszy się nawet z najmniejszych sukcesów, a także uważa, że problemy są po to by je rozwiązywać, a nie się  nimi tylko przejmować, z cierpliwością będzie dążył do pokonania trudności. Jeśli mu się to uda, to jeszcze bardziej uwierzy w siebie. Jego poczucie wartości wzrośnie. Natomiast w przypadku niepowodzenia, będzie próbował dalej. Dla takiego człowieka nie będzie rzeczy niemożliwych do wykonania.

Często ludzie odsuwają się od wiecznych malkontentów i osób wciąż narzekających. Chcą być szczęśliwi, cieszyć się życiem, patrzeć pozytywnie na to co zgotuje im los, a przebywanie z kimś kto wiecznie marudzi, jest po prostu w pewnym momencie mało przyjemne.  

Te osoby, które stawiają na pozytywne podejście do życia potrafią zauważyć swoje mocne strony, nawet w sytuacjach wydawałoby się prawie bez wyjścia. Ten, kto się poddaje, ciągle ma do innych pretensje o swoje porażki i uważa siebie za ofiarę. Niestety z takim podejściem  nie odniesie sukcesu. Co więcej jego złe samopoczucie psychiczne i negatywne podejście może odbić się również na zdrowiu. Ciągły stres potrafi wpędzić w nerwicę, depresję, a nawet doprowadzić do osłabienia organizmu, co może skutkować różnymi chorobami, nawet nowotworowymi. Warto więc mieć pozytywne nastawienie, aby móc cieszyć się zdrowiem i pokonywać pojawiające się na naszej drodze życiowej różne przeszkody.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 3

popo

25.04.2017

Ja zawsze patrzę optymistycznie! Ale chyba jak u każdego kryzysy się zdarzają. Kiedy wszystko funkcjonuje normalnym trybem to nie ma problemu. Gorzej jak pojawią się jakieś przeszkody. Mimo to walcze!

zmonter

21.04.2017

fajnie się czyta, ale trudnie wprowadzić w życie

luki_83

20.04.2017

Wszędzie coaching :D bleeeeeee

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się