Art

Slow jogging - sposób na zrzucenie wagi bez morderczych treningów

27.04.2017
Slow jogging - sposób na zrzucenie wagi bez morderczych treningów

Hiroaki Tanaka to japoński profesor, który jest miłośnikiem aktywności ruchowej. Przez wiele lat szukał metody, która mogłaby być świetnym sposobem na utrzymanie organizmu w doskonałej kondycji, zdrowiu oraz pozwolić na bezstresowe i niezbyt męczące pozbycie się nadwagi. Chciał, aby każdy bez względu na wiek mógł uprawiać taką aktywność, która byłaby jednocześnie przyjemna. Wreszcie opracował metodę zwaną slow joggingiem. Obecnie korzysta z niej wiele osób na całym świecie.

Ważną kwestią w slow joggingu jest to, że bieg jest tylko z nazwy. Trudno go nawet porównać do truchtu, bo jest wolniejszy niż marsz. Ważną kwestia jest to, że można go wykonywać nawet w mieszkaniu, na długim korytarzu w pracy, w drodze do szkoły, sklepu dosłownie wszędzie. Ostatnio podróżując do Polski profesor Tanaka trenował tak w samolocie podczas lotu. Miejsce nie jest ważne liczą się chęci.

Zasada jest taka, że biegniemy w swoim tempie. Jednak należy tak się poruszać, aby nie mieć zadyszki. Bez problemu możemy w tym czasie rozmawiać z inną osobą, która wcale nie musi biec, tylko wystarczy, że swobodnie maszeruje. Główną zasadą tej metody jest to, żeby trenować z uśmiechem na ustach. Czyli bez żadnego zmęczenia i pocenia się. Można tak biec do pracy, a potem bez przebierania się w inne rzeczy od razu przystąpić do swoich obowiązków służbowych.

Slow jogging, to doskonała metoda dla osób z nadwagą, gdyż nie obciąża stawów, a poza tym można tak trenować codziennie, co nawet jest zalecane. Organizm nie potrzebuje dużo czasu na regenerację, bo wysiłek w tym przypadku jest prawie żaden. Cały sekret tkwi w stałym ruchu. Możemy tak truchtać w dowolnym momencie w ciągu dnia, robiąc sobie przerwy na inne czynności, kiedy akurat jest to utrudnione lub niemożliwe.  

W swoich badaniach profesor Tanaka udowadnia, że slow jogging bardzo dobrze wpływa również na lepszą pracę mózgu. Pozwala też hamować rozwój takich chorób jak nadciśnienie, cukrzyca, czy też dolegliwości sercowe. 

 

Jarosław Cieśla

   

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak rozpoznać anoreksję u dzieci?

26.04.2017
Jak rozpoznać anoreksję u dzieci?

Anoreksja to zaburzenie odżywiania określane jeszcze jako jadłowstręt psychiczny. Chora osoba w sposób celowy doprowadza się do drastycznego utraty wagi, gdyż wręcz panicznie obawia się przytyć. Dzieje się tak w wyniku fałszywego obrazu własnego ciała. To zaburzenie może pojawić się już u kilkuletnich dzieci, dlatego bardzo ważne jest, aby osoba dorosła umiała rozpoznać pierwsze symptomy choroby i odpowiednio na nie zareagowała.

Na początku warto zwrócić uwagę, czy nasza pociecha z niechęcią odnosi się do każdej formy posiłku, zwłaszcza gdy nagle nie chce spożywać swoich dotychczas ulubionych dań. Czasami tak jest, że dziecko nie chce jeść, bo akurat jest zajęte zabawą albo po prostu dana potrawa mu nie smakuje. Dziecko potrafi podjadać między posiłkami, więc bywa również tak, że w danym momencie nie czuje głodu. Jednak jeśli bez powodu zaczyna zostawiać nietknięte porcje, wtedy należy wykazać czujność.

Warto w takim przypadku obserwować jak dziecko zachowuje się przy stole. Może np. chcieć jeść tylko na małym talerzyku i popijać z jak najmniejszego kubka. Porcje też są w bardzo nikłych ilościach. Z odrazą patrzy na jedzenie, a jeśli już je to małe pokrojone kawałki. Często też stwierdza, że nie chce nic spożywać. Proponuje także, że zje w swoim pokoju później jak poczuje głód. Gdy stwierdzimy, że pokarm zniknął z talerza i to dość szybko, wtedy warto się upewnić, czy np. nie wylądował w koszu, za oknem lub jeszcze w innym miejscu. To dziwne przecież, aby dziecko jeszcze niedawno z niechęcią patrzyło na jedzenie, a później tak szybko je zjadło. Zaczynają się też kłamstwa na temat spożywania pokarmów. Dziecko może np. wmawiać rodzicom, że zjadło już coś w szkole, poza domem, u babci.  

Dzieci, a zwłaszcza nastolatkowe często mają kompleksy na punkcie własnego wyglądu. Dbać o siebie i własne zdrowie oczywiście należy, ale gdy dziecko zbyt często mówi, że jest za grube, a w rzeczywistości tak nie jest, to należy z nim o tym porozmawiać. Jeśli taka sytuacja się powtarza, a dodatkowo nie zauważamy, żeby nasza pociecha dużo więcej jadła niż zwykle, wtedy być może istnieje już problem. Również rzucenie się w wir ćwiczeń fizycznych i ciągłe sprawdzanie wagi ciała po każdym treningu powinno wzbudzić niepokój u rodziców.

U osoby chorej na anoreksję waga spada w znacznym stopniu. Z innych widocznych objawów do najbardziej częstych należą podkrążone oczy. Skóra na ciele jest sucha, tak samo jak włosy. Dziecko ciągle jest osłabione, apatyczne i bez energii życiowej. Takie objawy powinny uświadomić rodzicom, że dziecko ma już poważne problemy i należy niezwłocznie udać się z nim do specjalisty.  

     

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Popraw pamięć

25.04.2017
Popraw pamięć

Pamięć wcale nie musi pogarszać się wraz z wiekiem. To prawda, że z wiekiem spadają funkcje poznawcze, ale osoby które dbają o swój umysł i ciągle uczą się nowych rzeczy, zdobywają wiedzę i mają w sobie ciekawość świata cieszą się lepszą pamięcią. To bardzo pozytywne odkrycie może zmotywować do stymulowania się i zachowania sprawnego umysłu do późnej starości.

 

Mózg - centrum dowodzenia

Komórki mózgowe mają zdolność regeneracji, trzeba stworzyć im do tego odpowiednie warunki. Niezbędne jest ćwiczenie mózgu, dbać o ogólną formę i nie zatruwać się toksynami. Zdrowe ciało jest niezbędne do zachowania ogólnej sprawności, dlatego trzeba o nie dbać. Uczenie się nowych rzeczy czy zdobywanie wiedzy czy rozwijanie sfery fizycznej jest stymulujące i usprawnia rozwój komórek mózgowych.

 

Co sprzyja komórkom mózgowym?

Relaks jest konieczny dla dobrego funkcjonowania. Niezbędny jest odpowiednio długi sen, prawidłowe odżywianie i ćwiczenia które usprawnią logiczne myślenie czy polepszą pamięć. Zasmakuj mózg nowymi pomysłami, próbuj nowych rzeczy. Rozwiązuj krzyżówki, czytaj książki, wymyśl niecodzienny sposób na zwykła czynności. Zmieniaj ścieżki którymi chodzisz, odwiedzaj nowe miejsca, nie przewiązuj się do codziennych rytuałów. Otwórz się na nowe, nieznane smaki, zapachy, wyprawy. Życie może być zaskakujące, warto tego doświadczyć.

Spróbuj zapamiętać wiersz, nauczyć się nowych wyrazów, może w tym pomóc słownik wyrazów bliskoznacznych. Możliwości jest bardzo wiele, wszystko zależy od pomysłowości i chęci.

 

Dieta na lepszą pamięć

Dieta powinna być lekkostrawna, w dużej mierze oparta na warzywach, owocach i nie przetworzonej żywności. Składniki odżywcze zawarte w tych produktach są niezbędne dla zachowania zdrowego umysłu. Dzięki temu procesy regeneracyjne będą przebiegały sprawniej.

Negatywny wpływ ma długotrwały stres, napięcie emocjonalne, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, a także dieta uboga w witaminy i składniki mineralne. Eliminacja tych czynników powinna być twoim priorytetem, jeśli chcesz zachować sprawny umysł na całe życie.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

Jaga

25.04.2017

fajny artykuł, dzięki, przekaże "starszyźnie" w rodzinie :)

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się