Art

Sport kształtuje charakter

02.09.2016
Sport kształtuje charakter

Dzięki regularnym treningom kształtujemy cechy, które przydadzą się także w innych dziedzinach życia. Korzyści będą zauważalne także w życiu codziennym. Co daje nam regularna aktywność fizyczna poza sprawnym i wysportowanym ciałem? To najważniejsze cechy:

Samodyscyplina

Dyscypliny uczy regularne powtarzanie czynności, które wcześniej ustalamy. Realizacja ustalonego planu daje też poczucie spełnienia obowiązku i ogromną satysfakcję. Nie zależnie od pogody, nastroju, pory dnia warto walczyć ze swoimi słabościami i nie odstępować od swoich treningów. Samodyscypliny uczymy się codziennie.

Pewność siebie

Osoby wysportowane i sprawne lepiej czują się w swoim ciele. Są postrzegane jako zdrowsze i bardziej atrakcyjne. Poprawa wyglądu fizycznego i akceptacja siebie przekłada się także na psychikę. Nabieramy przekonania, że nasze możliwości i osiągnięcia zależą tylko od naszej ciężkiej pracy. Mamy ogromny wpływ na to jak wygląda nasze życie i warto podejmować wyzwania.

Optymizm

Intensywny wysiłek fizyczny stymuluje organizm do wydzielenia endorfin, odpowiadających za lepszy nastój. Dzięki nim mamy więcej energii i większą chęć do życia. Endorfiny zwiększają też odporność na ból i zmęczenie. Wiele osób chwali sobie stan tuż po skończonym treningu, kiedy czuje że może wszystko. Warto poczuć to na własne skórze.

Cierpliwość

Nic nie przychodzi od razu, a na rezultaty trzeba poczekać. Mimo chwil zwątpienia warto realizować plan, bo efekty na pewno się pojawią. W drodze do celu znajdzie się wiele problemów i sytuacji, które zniechęca do dalszego działania. Trzeba pamiętać, że na wszystko trzeba sobie zapracować. Całe życie pracowałeś na brzuszek, bolący kręgosłup czy inne mankamenty, więc trzeba czasu, żeby to odwrócić. Warto poczekać.

Świadomość swojego ciała i umysłu

Nie dając za wygraną lepiej poznajemy siebie i umacniamy swój charakter. Lepiej poznając swój organizm możemy lepiej  planować treningi, posiłki, czas na regenerację. Nie ma planu, który sprawdzi się u każdego, najlepiej ułożyć go indywidualnie pod siebie. Warto rozwijać się nie tylko pod względem fizycznym, ale tez poszerzać wiedzę z zakresu treningów, odżywiania in poszerzenia własnych możliwości.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Jakie korzyści przynosi regularna praktyka jogi?

01.09.2016
Jakie korzyści przynosi regularna praktyka jogi?

Korzyści płynące w aktywności fizyczne są dobrze znane. Czy joga daje coś więcej? Osoby praktykujące regularnie mówią, że tak. Ćwicząc jogę z doskoku nie doświadczysz wszystkich jej aspektów, jeśli zastanawiasz się czy iśc na zajęcia, może to cię zachęci.

Joga rozwija ciało, ale też wprowadza więcej spokoju i wpływa na wiele aspektów, oto najbardziej korzystne:

Prosta postawa

Skłonności do garbienia się do plaga naszych czasów. Praca przy biurku, przesiadywanie przed komputerem i wiele codziennych czynności sprawia, że garbimy się, z szyje wyciągamy do przodu.

Joga dużą uwagę skupia na placach, wydłużaniu kręgosłupa i prawidłowym ustawieniu miednicy. Wszystkie te elementy powtarzane w czasie praktyki sprawiają, że łatwiej utrzymać prawidłową postawę na co dzień.

Dzięki temu łatwiej uniknąć przewlekłych bóli kręgosłupa, które są bardzo częstym schorzeniem. Dotyczy to także młodych osób. Prawidłowa postawa na co dzień jest bardzo ważna dla zachowania prawidłowej postawy przez całe życie.

Szczupła sylwetka

Joga pomaga schudnąć, nie jest jednak szybkim sposobem na utratę zbędnych kilogramów. Z czasem joga wysmukla ciało i sprawia, że mamy bardziej umięśnioną sylwetkę. Najszybciej taki efekt zobaczymy przy regularnej praktyce dynamicznych odmian jogi.

Poza tym joga wzmaga pragnienie zachowania zdrowia, a za tym idzie częstsze wybieranie zdrowej żywności. Dlatego osoby praktykujące są zazwyczaj szczupłe.

Spokój na co dzień

Joga skupia się także na prawidłowym i spokojnym oddechu. Zazwyczaj oddychamy płytko i za szybko, joga pomaga uspokoić rytm co przydaje się w sytuacjach stresowych. Głębszy oddech wykonywany wolniej działa kojąco i wyciszająco. Przekłada się to na redukcję stresu.

Więcej energii

Sprawny i dobrze dotleniony organizm na znacznie więcej energii. Warto praktykować jogę rano, to najlepszy zastrzyk energii na cały dzień. Nawet 15-20 minut każdego ranka robi różnicę. Warto sprawdzić to na sobie. Wykonanie kilku powitań słońca, stanie na głowie, albo znacznie łatwiejsze pozycje sprawią, że poczujesz się lepiej w swoim ciele.

Joga to także dobry sposób na bezsenność, jest kilka assan, które pomagają się wyciszyć i ułatwiają zasypianie.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Poznaj właściwości syropu klonowego

31.08.2016
Poznaj właściwości syropu klonowego

Syrop klonowy od niedawna jest u nas bardzo popularny. Moda na ten słodzik dotarła za Stanów Zjednoczonych, gdzie od dawna jest jednym z najczęściej wybieranych zamienników cukru. Czy rzeczywiście ma dobry wpływ na zdrowie i warto go wybierać?

Alternatywa dla cukru

Syrop klonowy to gęsty i ciepmy syrop, który jest bardzo słodki. Bardzo dobrze komponuje się z wieloma deserami, jest częstym dodatkiem do gofrów czy naleśników. Można słodzić nim herbatę, kawę, dodawać do owsianki czy jaglanki.

Czy można stosować go bezkarnie?

Rzeczywiście jest zdrowszy od cukru i ma wiele cennych właściwości. Jest zdecydowanie lepszym wyborem od cukru i sztucznych słodzików. Dlaczego warto mieć go w kuchni? Słód pozyskiwany z drzewa klonowego pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Jest on naturalny i mniej przetworzony niż np. syrop z agawy. Posiada niski indeks glikemiczny i jest źródłem wielu składników odżywczych. Jego słodki smak hamuje apetyt na słodycze.

Syrop klonowy zwiera sporą dawkę magnezu i cynku, te pierwiastki pomagają w redukcji wagi i budowaniu mięśni. Warto włączyć syrop kolony do zbilansowanej diety. To nie tylko puste kalorie ja w przypadku cukru, dlatego na jego tle syrop wypada znacznie lepiej. Jest szybko trawiony, dostarcza energię i wspomaga eliminację nagromadzonej w organizmie wody.

Jak go stosować?

Poza słodzeniem napojów nadaje się także do wypieków i przygotowania domowego napoje energetycznego. W tym celu należy wymieszać 1 łyżeczkę syropu klonowego z sokiem z połowy cytryny, kilkoma plasterkami imbiru i 0,5 litra wody. Taka mieszanka pobudza organizm i wspomaga oczyszczanie. Warto pić go po wysiłku fizycznym i kiedy czujemy spadek energii. Jest o wiele zdrowszy niż gotowe napoje pobudzające.

Należy jednak pamiętać, że trzeba jeść go z umieram, wystarczą 2-3 łyżeczki dziennie. Nie należy przesadzać z jego ilością, bo jest to jednak słodzik, który w nadmiarze nie jest zalecany.

Syrop klonowy jest łatwo dostępny i znajdziesz go w większości marketów, a także  w sklepach ze zdrową żywnością

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się