Art

Sposoby na chrapanie

22.11.2016
Sposoby na chrapanie

Chrapanie to dolegliwość, która z czasem może prowadzić przewlekłego zmęczenia, rozdrażnienia i kłopotów z koncentracją. To także problem na innych domowników, którzy mogą skarżyć się na hałas w nocy. Ten problem dotyczy blisko połowy społeczeństwa, około 45 % z nas. 

Jeśli chrapiesz nie bagatelizuj problemu, tylko spróbuj sobie z nim poradzić. Co może przynieść poprawę?

 

Udrożnij nos i drogi oddechowe

Nie chrapiemy oddychając przez nos, a kiedy jest zatkany, jesteśmy zmuszeni oddychać przez usta. Często problem z chrapaniem mają osoby z krzywą przegrodą nosową, co można skorygować prostym zabiegiem. Jeśli masz problem z zatokami, wykonuj regularnie inhalacje, żeby udrożnić drogi oddechowe. Przyczyną może być też alergia na kurz lub pyłki.

 

Odpowiednia wilgotność powietrza

Suche powietrze zwiększa problem chrapania. Szczególnie w sezonie grzewczym pamiętaj o ustawianiu pojemników z wodą na kaloryferach, albo rozwieszeniu mokrych ręczników w pomieszczeniu, w którym śpisz.

 

Zadbaj o prawidłową wagę

Nadprogramowe kilogramy prowadzą do odkładania tkanki tłuszczowej na całym ciele, także w okolicy szyi. Może to uciskać drogi oddechowe i przez to zmniejszać ich drożność. Osoby z otyłością częściej mają problem z chrapaniem, utrata kilogramów często daje znaczną poprawę i pomaga w eliminacji schorzenia. 

 

Wybierz dobrą pozycję

Spanie na plecach sprzyja chrapaniu. Przy spaniu na wznak język opada ku tyłowi i blokuje drogi oddechowe. Jeśli masz problem ze spaniem na boku, połóż za plecami gruby koc, który będzie utrudniał przewrócenie się na plecy w czasie snu.

 

Alkohol i inne używki

To czynnik sprzyjający chrapaniu. W czasie snu mięśnie są rozluźnione, a alkohol dodatkowo pogłębia to rozluźnienie. Duże zwiotczenie mięśni sprzyja chrapaniu. Palenie papierosów podrażnia błonę śluzową gardła i nosa, może prowadzić do stanów zapalnych, a nawet obrzęków, przez które oddychanie jest utrudnione.

 

Jeśli proste metody nie pomagają pozbyć się problemu z chrapaniem warto udać się do lekarza. Problemem mogą być choroby układu oddechowego, powiększone migdałki lub inne dolegliwości. Często wystarczy drobna interwencja i udaje się zminimalizować problem. Nie warto odkładać tego na później. Im szybciej wyleczysz ten problem tym lepiej.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Nerwobóle

21.11.2016
Nerwobóle

Nerwobóle towarzyszą najczęściej osobom zestresowanym, spędzającym dużo czasu w pozycji siedzącej. Źródłem bólu może być tez uszkodzenie mechaniczne. Nerwoból wynika z podrażnienia luz uszkodzenia nerwu. Kiedy do tego dojdzie dochodzi do zaburzenia wysyłania i odbierania sygnałów, przewodzonych przez włókna nerwowe.

 

Jak rozpoznać nerwoból?

Ból pojawia się nagle, jest silny i rwący. Pojawia się na kilka minut, ma różne natężenia i może promieniować wzdłuż włókien nerwowych. To bardzo nieprzyjemne uczucie, dodatkowo bólowi może towarzyszyć drętwienie lub mrowienie.

Nie jest to wynik uszkodzenia ciała, ale układu nerwowego.

 

Najczęstsze przyczyny

Jest ich bardzo wiele, ale bardzo często stres jest czynnikiem zapalnym. Duże przygnębienie, niepokój, lęki, nerwica, tłumione emocje, stany depresyjne często nasilają nerwobóle. Im dłużej nie odzyskamy spokoju tym bardziej problem będzie się nasilał. Nie bez powodu osoby chorujące na depresją, narzekają na fizyczny ból ciała. Silny stres najczęściej wywołuje ból w okolicy szyi, karku, obręczy barkowej i ramion. Występują też bóle w klatce piersiowej, który mogą towarzyszyć trudności w oddychaniu.

 

Jak sobie z nimi radzić?

Konieczne jest holistyczne podejście i przeanalizowanie kilku elementów. Jedną z częstych przyczyn są niedobory witamin, szczególnie witamin z grupy B. Najczęściej konieczna jest suplementacja, warto wykonać badania które wykażą jakich witamin i pierwiastków nam brakuje, wtedy szybciej można eliminować problem.

 

Technik radzenia ze stresem jest wiele i warto znaleźć dobry dla siebie sposób. Nie należy bagatelizować problemu. Jeśli konieczna jest wizyta i specjalisty i terapia lepiej zdecydować się nie nią od razu.

 

Nerwobóle mogą być także wywołane innymi chorobami. Częstym powodem jest cukrzyca, borelioza, stany zapalne w organizmie czy reumatoidalne zapalenie stawów. Dokładna diagnostyka umożliwia szybką lokalizację problemu, niestety skrywane emocje i problemy z radzeniem sobie ze stresem często wymagają dłuższego czasu leczenia. Wtedy konieczne mogą okazać się leki. Leczenie opiera się najczęściej na lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Skutecznymi metodami  jest też masaż relaksacyjny i akupunktura. Naturalne metody często przynoszą podobne rezultaty.

 

Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

Marlena

19.10.2017

Ja czytałam, że na nerwobóle można stosować elektroterapię. Znalazłam, że w Krakowie w RehaPro stosują ten zabieg. chyba się zdecyduję bo mam dosyć łykania leków przeciwbólowych.

Art

Tymianek - jak z niego korzystać?

19.11.2016
Tymianek - jak z niego korzystać?

Tymianek to zioło z małymi, sztywnymi listkami. Ma pikantny i ostry aromat, za sprawą silnego olejku eterycznego tymolu. Najlepiej rośnie w piaszczystej lub gliniastej glebie. Lubi nasłonecznione miejsca i powinien mieć do niego dostęp w ciągu dnia. Tymianek jest znany głównie jako przyprawa, ale ma też wiele innych zastosowań.

Herbata z tymianku

Zawiewa wiele antyoksydantów i jest zlecana przy chorobach górnych dróg oddechowych. Łagodzi bóle brzucha i pomaga złagodzić migreny. Świeże lub suszone zioła należy zaparzać przez 10  minut pod przykryciem. Możesz także płukać naparem jamę ustną, ma działanie antyseptyczne.

Aromaterapia

Chcąc skorzystać z jego właściwości można hodować go w pomieszczeniach, albo skorzystać z olejków eterycznych. Tymianek jest dość ostry i nie należy przesadzać z jego ilością. Warto rozpalać go w dyfuzorze albo kominku, zwłaszcza kiedy jesteśmy przeziębieni.

Naturalna broń na szkodniki

Najlepiej sprawdza się w ogródkach działkowych przy kapuście i kukurydzy. To jedna z bardziej skutecznych metod w gospodarstwach ekologicznych.

Aromatyzowana oliwa

Przygotowana w domu będzie o wiele tańsza i naturalna. W butelce z oliwą zanurz kilka gałązek tymianku i odstaw ją na kilkanaście dni do szafki. Po tym czasie aromat ziół przejdzie do oliwy i będzie idealną podstawą do dressingów dań obiadowych.

Masło ziołowe

Tymianek może wzbogacić smak masła, które dobrze nada się do kanapek, ziemniaków czy pieczonych warzyw. Zawartość ziół wzmacnia aromat potraw, ale też wspomaga trawienie. Masło wymieszaj ze świeżym tymiankiem i odstaw do lodówki na jedną dobę. Po tym czasie możesz je używać.

Bez wątpienia warto hodować w domu świeże zioła. Taki ogródek może być bez problemu utrzymany w każdym wnętrzu. Zioła potrzebują światła i niewielkie ilości wody. Mając je pod ręką będziesz z nich korzystać znacznie częściej. Tymianek to jedno z ziół, które dobrze komponuje się zarówno z warzywami jak i mięsem. Lubi towarzystwo rozmarynu, dlatego warto stosować te zioła w duecie.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się