Art

Sposoby na glinkę

24.05.2016
Sposoby na glinkę

Glinka i woda to najlepsze naturalne sposoby na oczyszczenie ciała. Naturalnie występujące glinki zawierają wiele minerałów i pierwiastków. Mają właściwości detoksykujące, antybakteryjne, przeciwzapalne, mineralizujące, przyspieszają także gojenie skóry.

Jak stosować glinkę?

  • Maska do twarzy

To najpopularniejsza forma użycia glinki, która pomaga oczyścić skórę, zmniejszyć pory, odświeżyć i przygotować ją do dalszej pielęgnacji. Można mieszać ją z samą wodą, albo dodać do niej trochę olejku, olejków eterycznych lub octu jabłkowego. Wszystko zależy od tego, czego potrzebuje skóra. Glinka szybko zastyga na twarzy, dlatego trzeba spryskiwać ją wodą termalną, hydrolatem, albo zwykłą wodą. Działa kiedy jest wilgotna, warto potrzymać ją na twarzy czy ciele około 10 minut, żeby miałam możliwość zadziałać.

  • Kąpiel z glinką

Glinka dodana do kąpieli wyciąga z ciała toksyny i brud. Pomaga dokładnie oczyścić pory, wspomaga też leczenie ran. Jak przygotować kąpiel? Do wanny dodajemy 3-4 łyżki glinki i kąpiemy się przez minimum 15 minut. Można dodać olejki eteryczne, które bardzo umilają kąpiel i działają aromaterapeutycznie. Dzięki takiemu zabiegowi skóra jest miękka i oczyszczona. Osoby, które nie lubią kąpieli, albo nie mają wanny mogą nałożyć maskę z glinki na całe ciało.

  • Płyn do płukania jamy ustnej

Około 1/2 łyżeczki glinki mieszamy z 1/4 szklanki wody i płuczmy nią jamę ustną przez około 1 minutę. Powtarzamy czynność do momentu, kiedy roztwór się skończy. To dobra metoda na pozbycie się bakterii i toksyn, warto stosować ją raz w tygodniu, a na koniec opłukać usta wodą. To metoda stosowana od wieków, pozwala zachować zdrowe zęby. Glinka leczy i oczyszcza ciało. W pierwszej kolejności trafia do miejsc, które potrzebują uleczenia. Warto mieć ją w domu i stosować regularnie. Jest tania i łatwo dostępna Najlepiej próbować różnych odmian i znaleźć najlepszą dla siebie. Do rozrabiania glinki nie można używać metalowej miseczki ani łyżeczki, traci przez to swoje właściwości.   Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Ogranicz cukier - kilka praktycznych porad

24.05.2016
Ogranicz cukier - kilka praktycznych porad

Do najpopularniejszych noworocznych postanowień zalicza się najczęściej utratę wagi. Eliminacja cukru z codzienne diety to wielu krok do sukcesu. Jak to zrobić? Początek może być ciężki, ale szybko przyzwyczaisz się do nowych nawyków i osiągniesz sukces jeśli będziesz konsekwentna.

1. Czytaj etykiety.

Poznaj oznaczenia pod jakimi może kryć się cukier. Unikaj zwłaszcza tych produktów, które mają cukier wysoko w składzie. Cukier to także syrop glukozowo-fruktozowy, stosowany w zdecydowanej większości produktów. To oczyszczony i zagęszczony roztwór glukozy i fruktozy czyli cukrów prostych. Jest tanim i najczęstszym zamiennikiem cukru oraz miodu. Jak jeszcze może być oznaczony cukier: glukoza, fruktoza, maltodekstryna, dekstryna, maltoza, miód, melasa, karmel, syrop klonowy, syrop z agawy.

2. Poznaj normy.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie nie więcej niż 25 g cukry dla osoby dorosłej w ciągu dnia. To około 5 łyżeczek cukru. Ogranicz słodzenie, a jako przekąski wybieraj słodkie owoce. Nie kupuj produktów z dużą zawartością cukru, a na słodycze pozwalaj sobie 1-2 razy w tygodniu. Zauważysz zmianę samopoczucia.

3. Zrezygnuj z napojów gazowanych.

Zawierają ogromne dawki cukru i nie dostarczają składników odżywczych. Postaw na świeżo wyciskane soki i wodę mineralną. Dobrze gaszą pragnienie i nie są szkodliwe dla zdrowia.

4. Znajdź zdrowie zamienniki.

Słodkie nie zawsze musi być niezdrowe, poza naturalnie słodkimi owocami, można sięgać lepsze zamienniki cukru. Stewia czy ksylitol są coraz bardzie popularne. Zielone listki stewii są naturalnie słodkie, warto mieć tą rośliną w swojej kuchni, liście można zasuszyć, zmielić i dodawać do herbaty czy deserów. Ksylitol jest bardziej przetworzony, ale to cukier brzozowy, który mogą stosować nawet osoby z cukrzycą, nie podnosi bowiem poziomu cukru we krwi. Warto szukać zdrowszych zamienników.

5. Przestań słodzić herbatę i kawę.

Postaw na herbaty ziołowe z lukrecją, która ma naturalnie słodki smak, do kawy dodaj więcej aromatycznych przypraw- wanilię, cynamon, kardamon. Oszczędzając dziennie kilka czy nawet kilkanaście łyżeczek cukru o ograniczysz wiele kalorii i poczujesz przypływ energii.

6. Jedz słodycze, które przygotujesz samodzielnie.

To nie takie trudne, te sklepowe mają długie składy i rzadko są zdrowe. Pozwalaj sobie na zdrowe desery. Spróbuj musu z orzechów nerkowca, rafaello z kaszy jaglanej, domowej nutelli. Zdziwisz się ile możliwości dają zdrowe produkty.

7. Nie wszystko co zdrowe jest dobre.

Mimo, że w sklepach ze zdrową żywnością można znaleźć wiele „zdrowych” słodyczy, nie daj się nabrać. Wiele produktów typu fiy czy light ma mniejszą zawartość tłuszczu, a w zamian podwojoną ilość cukru. Uważaj na muesli, granolę lepiej przygotować je samodzielnie w domu. Początki mogą być trudne, jednak nie poddawaj się po kilku potknięciach. Zmiany nie muszą być drastyczne. Nic się nie stanie jeśli czasem zdarzy ci się zjeść coś niezdrowego. Ważne, żeby zachować zdrowy rozsądek i nie sięgać po takie desery zbyt często.   Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

Mariusz

30.05.2016

Ja odstawilem cukier calkowicie. Jest mi z tym ok.

Art

Kiedy i jak podawać lekarstwa?

24.05.2016
Kiedy i jak podawać lekarstwa?

Przyjmowanie lekarstw ma w wielu przypadkach kluczowe znaczenia na działanie leku. Ma to duże znaczenie zarówno w przypadku dorosłych jak i dzieci. Zawsze należy stosować się do zalecań lekarze oraz informacji podanych na ulotce, są jednak pewne podstawowe zasady, o których należy pamiętać.

W przypadku dzieci najlepiej sprawdzają się leki w formie płynnej, często mają one problem z połknięciem leku. Warto zapytać lekarza o taką formę, bo znacznie ułatwi to przyjmowanie leku dziecku. Jest tez wiele pastylek o ssanie, które dzieci lubią. Leki w formie płynnej zazwyczaj szybciej działają, ponieważ organizm nie musi najpierw strawić otoczki tabletki.

Niektóre tabletki można też rozkruszyć i wymieszać je z wodą. Dobrze sprawdza się to zwłaszcza w przypadku dużych kapsułek.

Tabletki zawsze powinno podawać się w wodą, napoje, soki, herbata czy mleko mogą osłabiać, a czasem nawet neutralizować działanie leku. Szklanka wody pomoże pozbyć się nieprzyjemnego smaku, który pozostawiają niektóre lekarstwa. Taki nawyk warto wpajać dzieciom od początku. Często nie da się przewidzieć reakcji jakie mogą wystąpić kiedy połączymy leki z innymi substancjami. Nie warto ryzykować. Szczególnie dotyczy to mleka i soków cytrusowych.

Leki należy przechowywać w temperaturze pokojowej, chyba że inne zalecania są na opakowaniu. Muszą znajdować się w miejscu niedostępnym dla dzieci. Najlepiej zachować oryginalne opakowanie z opisem działania leku i z wskazówkami dozowania.

Leki najlepiej przyjmować o stałych porach. Informacje o tym czy lek ma być przyjmowany przed, w czasie czy po posiłku zawsze znajduje się na opakowaniu.

Trzymając się wskazówek sprawiamy, że składniki aktywne zawarte w lekach działają skuteczniej. Należy też przestrzegać ustalonej dawki, zarówno niedobór jak i nadmiar może być niebezpieczny. Wszelkie dolegliwości należy zgłaszać lekarzowi pierwszego kontaktu. W przypadku dzieci, ważna jest obserwacja, bo nie zawsze muszą one zgłaszać niepożądane działanie leków.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

Mariusz

27.05.2016

Ja moje leki przyjmuje zawsze o stalych porach - tak zalecil lekarz i tego sie trzymam

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się