Art

Stopa grecka, rzymska, egipska

04.09.2015
Stopa grecka, rzymska, egipska

Stopa człowieka


Jest najbardziej dystalną częścią ciała, ma mocne i sprężyste sklepienie, które ma za zadanie dźwiganie ciężaru całego ciała. Pełni funkcję podporową, nośną i lokomocyjną. Zbudowana jest z 26 kości i aż 33 stawów połączonych więzadłami i torebkami stawowymi. Człowiek ciągu dnia wykonuje średnio od 6 do 10 tysięcy kroków. Budowa i kształt stopy mają ogromny wpływ na jakość stawianych kroków, amortyzację i podpór. Zdrowe i prawidłowo ustawione stopy są warunkiem utrzymania prawidłowej postawy.

Na co dzień nie ma to wielkiego znaczenia, ale warto wiedzieć że kształt naszych stóp może się różnić. Wyróżniamy trzy typy budowy ze względu na długość palców: stopę egipską, grecką i rzymską.

Stopa grecka


W stopie greckiej najdłuższy jest palec drugi, który był charakterystyczny u starożytnych Greków. Ten rodzaj stopy występuje obecnie u 20% populacji. Taka stopa jest częściej narażona na występowanie palców młoteczkowanych, czyli deformacji placów stopy od II do V. Polega na niemożności wyprostowania palców objętych deformacją. Należy odpowiednio dobierać obuwie, żeby nie wywoływać ucisku na długi palec drugi. Pomoże to też uniknąć występowanie halluksa, czyli palucha koślawego.

Stopa rzymska


Nazywana jest także stopą prostą lub kwadratową. Charakterystyczne jest w niej to, że długość pierwszych 2-3 palców jest jednakowa. Dwa ostatnie palce są znacznie krótsze. Stopa rzymska wydaje się o wiele masywniejsza i mocniejsza, a także krótsza niż w rzeczywistości. Dobrze znosi obciążenia i jest odporna na urazy. Występuje u 10 % populacji.

Stopa egipska


Najdłuższy jest w niej paluch, a reszta palców układa się w linii skośnej. Jest też nazywana stopą idealną. Taką stopę ma większość Europejczyków, od 50-70%. W takiej stopie największe obciążenia spoczywają na śródstopiu i paluchu. Dlatego predysponuje do powstawania halluksa- palucha koślawego. Można temu zapobiegać wzmacniając mięśnie stopy, a także wybierając odpowiednie obuwie.

Należy dbać o stopy i zapobiegać schorzeniom do jakich predysponują dane typy. Zaburzenia i deformacje zaburzają biomechanikę chodu, co po dłuższym czasie prowadzi do przykurczów, zaburzeń chodu, bolesności, a nawet niestabilności stawu skokowego. W razie wątpliwości zawsze warto udać się do ortopedy, który pomoże prawidłowo ustawić stopę.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Pierwsza Pomoc

02.09.2015
Pierwsza Pomoc

Pierwsza pomoc ratuje życie!

Udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego z nas.

Według Polskiego prawa:

"Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażania siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."Kodeks karny art. 162 Czy na pewno wiesz jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia lub zadławienia? Przygotowaliśmy infografiki, które ułatwią zapamiętanie kolejnych czynności ratunkowych.  

 

Pierwsza Pomoc Zagrozenie ZyciaPierwsza Pomoc Zadlawienie

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Mniszek lekarski

02.09.2015
Mniszek lekarski

Bardzo popularny mlecz to jedna z najbardziej cenionych roślin w medycynie ludowej. O jego działaniu leczniczym po raz pierwszy wspomniano w pracach arabskich lekarzy w dziesiątym i jedenastym wieku. Nazywano go wtedy dziką cykorią, a z jego korzenia produkowano kawę.

Mniszek lekarski tradycyjnie stosowany jest jako środek żółciotwórczy, wzmagający wydzielanie moczu, pobudzający przemianę materii, odtruwający i poprawiający trawienie.

Mniszek lekarski w 100 gramach zawiera:

- 9% błonnika pokarmowego,
- 19% witaminy B6,
- 20% ryboflawiny
- 58 % witaminy C,
- 338% witaminy A,
- 649% witaminy K,
- 39% żelaza
- 19% wapnia.

Odpowiednio przygotowany napar z mniszka reguluje wypróżnienia i wspomaga leczenie chorób skórnych, a także otyłości. Obniża poziom cukru we krwi, dlatego zalecany u osób z cukrzyca, oraz przy nieprawidłowej tolerancji glukozy. Liście mniszka mają także działanie przeciwmiażdżycowe. Napar z mniszka zapobiega odkładaniu złogów, kamieni żółciowych i zastojom żółci. Chroni wątrobę przed uszkodzeniem, marskością i stłuszczeniem. Herbatka z kwiatów mniszka reguluje miesiączkowanie i łagodzi napięcie przedmiesiączkowe.

Inne właściwości ma korzeń, który ma działanie prebiotyczne.

Suszone liście mniszka można kupić w formie herbaty, w sklepach zielarskich. Z kolei młode listki można zaparzać świeże, albo jeść je na surowo. Dobrze sprawdzają się z sałatkach. Działają oczyszczająco i odtruwająco na organizm. Można wykorzystywać je do detoksykacji wątroby i zmniejszyć w ten sposób skutki uboczne stosowania leków i innych obciążających wątrobę substancji, np. alkoholu. Świeże liście mniszka i korzenie zawierają cenne składniki, które są znane silne przeciwutleniacze, wzmacniają organizm i zapobiegają przeziębieniom. Są bogatym źródłem składników mineralnych, takich jak potas, wapń, mangan, żelazo i magnez.

Mniszka można zbierać samodzielnie w bezpiecznych terenach, oddalonych od miasta i dróg. W przeciwnym wypadku zanieczyszczona roślina może nam zaszkodzić. Mniszka można ususzyć i przechowywać jako herbatę. Świeże listki można dodawać do sałatek, lub przygotowywać soki i koktajle owocowe z dodatkiem zielonych listków mniszka lekarskiego. Warto korzystać z darów natury, które mamy pod ręką. Warto wybrać się za miasto w poszukiwaniu roślin i ziół, z których możemy skorzystać za darmo.

 

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się