Art

Suplementy syntetyczne, a naturalne? Tabletka, czy dieta?

18.04.2014
Suplementy syntetyczne, a naturalne? Tabletka, czy dieta?

Witaminy i minerały w tabletce są tymi, po które sięga się coraz częściej. Czy wynika to z ich ogólnej dostępności, wygody, czy może skuteczności? Często z pierwszych dwóch oraz  konieczności wspomożenia organizmu. Stres, którego działaniu jesteśmy poddani codziennie oraz liczne niekorzystne warunki, w których przypadło nam żyć niestety powodują zubożenie naszego organizmu w te wszystkie cenne wartości niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oraz zachowania zdrowia.

Dodatkowo należy wiedzieć, że organizm ludzki nie jest w stanie wytwarzać samodzielnie witamin, ani minerałów, co oznacza, iż musimy ich sobie dostarczyć poprzez prawidłową dietę. Jaki sposób na  uzupełnienie niedoborów będzie najlepszy, dieta czy łatwa w przyjęciu tabletka?

Wiadomo, że jeśli wystąpiły w naszym organizmie duże niedobory witamin i minerałów zazwyczaj szybko sięgamy po suplementy, które często w szybkim tempie pomagają nam podnieść ich poziom. Lecz, by utrzymać zdrowie, okazuje się, że zbilansowana dieta jest niezastąpiona! W ciągu ostatnich kilku lat wielu naukowców, w tym Amerykański Instytut Badań nad Rakiem  oraz niezależnych grup przeprowadziło szereg badań i obserwacji nad działaniem suplementów. Niestety wiele z nich wykazało bardzo niską ich przyswajalności, a często nawet zupełny brak. Co więcej badania wykazały również liczne zagrożenia związane z ich przyjmowaniem. Sztuczne witaminy zwykle są krystaliczną nieorganiczną substancją obcą dla organizmu. Skutkiem ich przyjmowania często są przeciążane organy odpowiadające za filtrowanie i oczyszczanie naszego systemu, takie jak nerki i wątroba. Kolejnym efektem niepożądanym jest naruszenie równowagi i proporcji składników mineralnych w organizmie. Pamiętajmy, że wszystko co spożywamy ma wpływ na całą gospodarkę. Co mówią naukowcy o przyczynach takiego działania? Przede wszystkim zauważają, że syntetycznie wyprodukowana witamina jest może identyczna pod względem wzoru chemicznego z tą naturalną, jednak brakuje jej wielu właściwości i związków, które nauka dopiero odkrywa. Jest zatem o wiele uboższa. Co istotne naturalne witaminy oraz minerały spożywane w jedzeniu występują w obecności pełnej gamy innych związków, które wspomagają przyswajanie przez organizm, syntetyczne niestety nie. Wniosek jest prosty jeśli chcemy zachować zdrowie i dobre samopoczucie powinniśmy zatroszczyć się o zbilansowaną i zasobną w witaminy i minerały dietę. Z pewnością pomogą nam przekąski ze świeżych owoców, wyciskane z nich soki oraz sałatki warzywne. Są smaczne, a ich cenne wartości wciąż okazują się być nam nie do końca zbadane.

 

Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Masaż bańką chińską

16.04.2014
Masaż bańką chińską

Masaż bańką chińską staje się coraz bardziej popularny. Tradycyjnie stosowany był przy przeziębieniach, jednak obecnie wykorzystywany jest jako element masażu ciała i zabiegów kosmetycznych.  Według tradycji chińskich bańki „wyciągają” chorobę. Największą popularność bańki chińskie zdobyły dzięki działaniu antycellulitowemu i wyszczuplającemu. Jednak dobrze sprawdzają się w leczeniu stanów zapalnych mięśni i stawów. Skuteczność działania jest poparta wieloma latami doświadczeń.

Masaż bańką chińską uelastycznia i wygładza skórę, rozbija tkankę tłuszczową, zwiększa ukrwienie tkanek. Dzięki temu ułatwione jest wchłanianie preparatów wyszczuplających w głąb skóry. Efektem jest wyraźna poprawa jakości skóry, znacznie zmniejszony, a w niektórych przypadkach zlikwidowany cellulit oraz zmniejszony obwód części ciała, które były poddane masażowi.

Masaż bańką chińską podobnie jak tradycyjny masaż klasyczny pobudza krążenie krwi oraz innych płynów ustrojowych. Pomaga pozbyć się toksyn i produktów przemiany materii z organizmu.  Jest to prosty zabieg, który można samodzielnie wykonać w domu. Bańki są łatwo dostępne i nie drogie.

Nie jest to jednak metoda dla każdego. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest bardzo wrażliwa i delikatna skóra, pękające naczynka, żylaki, rany otwarte, uszkodzenia skóry oraz nowotwory.

Bańka chińska nie jest jednak przeznaczona tylko do masażu wyszczuplającego. Można wprowadzić ją do masażu mięśni przykręgosłupowych. Wywołuje ona silne przekrwienie struktur, poprawia trofikę skóry, dzięki czemu mięśnie łatwiej się rozluźniają.

Siłę masażu można kontrolować, na początek najlepiej zacząć od delikatnego masażu, który stopniowo przystosuje skórę do mocniejszego ucisku. Masaż wykonujemy za pomocą kilku rodzajów ruchów- kolistych, podłużnych, bądź zygzakowatych.  Zabieg powinno się wykonywać regularnie, masaż bańką jest bardzo intensywny. Można go wykonywać codziennie lub 3-4 razy w tygodniu przez około 15-30 minut. Po kilku tygodniach cellulit jest mniej widoczny, a skóra wygląda na zdrowszą. Zestaw baniek można kupić już za około 20 zł, więc warto spróbować. W połączeniu ze zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną możemy uzyskać świetne rezultaty!

Autorka: Daria Rogowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Sok, nektar, napój - czym się różnią? część 2

15.04.2014
Sok, nektar, napój - czym się różnią? część 2

Warto poruszyć temat  trzech różnych, choć kojarzonych ze sobą płynów: soki świeżo wyciskane, napoje oraz nektar. Czym różnią się od siebie? Które z nich są najzdrowsze i dlaczego?

W poprzedniej części artykułu przedstawiliśmy definicje soku oraz nektaru. Teraz kolej na “napój”.

Napój według norm UE zaliczają się do grupy tzw. napojów bezalkoholowych produkowanych na bazie soków. Jedynym założeniem kontrolującym ilość owoców jest to, że zawierają mniej soku niż nektar. Najczęściej zawierają 3-5% lub wcale, ale są i takie, które mają 20%. Do grupy napojów róznież zaliczamy te, które zawierają ilość soku powyżej nekteru, jednak zawierają dodatki zabronione przy  produkcji soków i nektarów. Są nimi: sztuczne substancje słodzące, aromaty, konserwanty i barwniki. Informacje takie zazwyczaj możemy znaleźć na etykiecie.

Widać teraz wyraźnie, które z podanych trzech rodzajów będą dla nas najzdrowsze.

Oczywiście soki!

Pamiętajmy, że najzdrowsze produkty to zawsze te, które są świeże i nieprzerobione. Zatem najlepsze soki będą, te które spożyjemy zaraz po wyciśnięciu. Im dłużej stoją, zwłaszcza otwarte, tym więcej witamin ulatnia się z nich bezpowrotnie, głównie przez proces utleniania. W dzisiejszym świecie niestety często jesteśmy skazani na gotowe produkty. Nie zawsze dysponujemy czasem na to, by wyciskać soki samemu.

Zatem na co zatem warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Przede wszystkim, by sok był świeżo wyciskany i niepasteryzowany. Proces ten polega na poddaniu produktu bardzo wysokiej temperaturze w celu wydłużenia jego trwałości. Niestety wraz z mikroorganizmami usuwane w bardzo dużej ilości są również witaminy i minerały.

Jak mówi Prof. dr hab. Michał Tombak: “Zawsze musimy pamiętać, że w szklance świeżo przyrządzonego soku, który wycisnęliśmy własnoręcznie znajduje się wiele pierwiastków chemicznych, które są jeszcze nieznane nauce, ale które stworzyła najbardziej unikalna apteka ze wszystkich istniejących - sama natura!"

A ta dba o nas najlepiej dając do dyspozycji pełne spektrum środków na każdą dolegliwość. Spójrzmy jak możemy wesprzeć swój system pijąc odpowiednie soki.

 

Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się