Art

Sypialnia, czyli miejsce wypoczynku. Część 2.

19.01.2014
Sypialnia, czyli miejsce wypoczynku. Część 2.

Już w starożytności wiadomo było, że odpowiednio zaaranżowana przestrzeń wpływa na nasz dobry nastrój i samopoczucie. W każdym domu istnieje punkt, który powinien być urządzony ze szczególną dbałością. To sypialnia! A jak ją zaaranżować, by korzystnie na nas wpływała?

Zobaczcie! Tak jak pisaliśmy w pierwszej części cyklu, średnio każdy z nas spędza ⅓ życia w łóżku. Dla większości z nas sypialnia jest pomieszczeniem o większej liczbie funkcji. W miejscu tym często nie tylko śpimy, ale również bardzo często pracujemy, uczymy się, czytamy, oglądamy TV lub jemy. W sypialni szukamy relaksu i odprężenia, kumulujemy energię na cały dzień. Musimy się tam  czuć zawsze komfortowo, to nasz mały azyl, w którym znajdujemy schronienie po ciężkim dniu. Według kultur wschodu sypialnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu, ponieważ służy do wypoczynku. Zależnie od tego jak będziemy odprężeni, na tyle sukcesywnie będziemy potrafili działać. Oznacza to, że dobrze jeśli umiejętnie zaaranżujemy tę przestrzeń, będziemy mogli więcej czerpać z życia na różnych jego planach.

A oto kilka zasad Feng-Shui i Wastu jak urządzić sypialnię. Może akurat, którąś z nich uda się zastosować.
•           łóżko nie powinno stać na przeciwko drzwi, ani w linii “drzwi-okno”, “drzwi w drzwi”;
•           łóżko pary powinno się składać z jednego materaca;
•           w sypialni nie powinno być luster;
•           nie powinniśmy tu trzymać zdjęć osób zmarłych lub naszych przodków;
•           pod łóżkiem nie powinniśmy przechowywać żadnych rzeczy, w szczególności książek i gazet;
•           za ścianą wezgłowia łóżka nie powinny się znajdować instalacje elektryczne, wodne, piece, anteny, etc.;
•           sypialnia nie powinna się znajdować nad garażem;
•           drzwi od sypialni nie powinny znajdować się na wprost WC;
•           dobrym miejscem na sypialnię jest część zachodnia domu;

Zachęcam również do własnych poszukiwań źródeł wiedzy, na temat “zdrowego” aranżowania przestrzeni według Wastu oraz Feng-Shui. Warto sprawdzić, które metody pracują dla nas najlepiej i znaleźć złoty środek. Dobrym przewodnikiem może okazać się również własna intuicja. Bo w końcu kto wie lepiej od nas samych, kiedy czujemy się najlepiej.

Autorka: Clementine Zielińska

Art

Jak szybko wyzdrowieć? Domowe sposoby i receptury. Część 2.

17.01.2014
Jak szybko wyzdrowieć? Domowe sposoby i receptury. Część 2.

Tak jak pisaliśmy w pierwszej części artykułu, dorosły choruje średnio trzy razy w roku, a dzieci nawet do siedmiu razy. Szczególnie narażeni na infekcje jesteśmy w okresie przesileń. Organizm po lecie trudno dostosowuje się do chłodu i wilgoci jesienno, zimowej. Na szczęście są sposoby na zapewnienie sobie odporności oraz jeśli już dojdzie do choroby - leczenie domowymi metodami.

Oprócz właściwej diety istnieje wiele domowych sposobów na zwalczenie choroby, które większość z nas wciąż pamięta z dzieciństwa. Przypomnijmy je sobie.

Przede wszystkim kiedy już czujemy rosnącą gorączkę powinniśmy się położyć, wygrzać pod kocem i wypić herbatkę najlepiej malinową. Na zbicie gorączki świetnie zadziała szklanka świeżo wyciśniętego soku z cytryny z dodatkiem miodu. Doskonale sprawdzają się również napary z ziół takich jak lipa, która działa przede wszystkim napotnie oraz łagodzi ból gardła, rumianek - świetny na również na gardło oraz katar, a także odkażający tymianek. Jeśli zaczął nam się katar bardzo pomocne będą inhalacje z tymianku i szałwii. Warto swoje dania wzbogacić w naturalne antybiotyki, czyli i cebulę i czosnek.

Pamiętam kiedy byłam jeszcze małą dziewczynką, a moja babcia robiła mi pyszny, słodki syrop z cebuli. Kroiła ją bardzo drobno, a potem zasypywała cukrem, rano był już gotowy. Przyznaję się, tak bardzo mi smakował, że poza dawkami: łyżką stołową rano i wieczorem, wyjadałam go ukradkiem. Słodkie wspomnienia...

Kolejną zdrową słodkością jest miód, który ma właściwości antybakteryjne. Powinniśmy jednak pamiętać, że podgrzany do temperatury powyżej 40°C traci swoje lecznicze właściwości, a co gorsze utoksycznia się. Lepiej poczekać parę i minut, aż herbatka ostygnie i dodać miodek do odpowiedniej temperatury. Świetnie połączyć czosnek z miodkiem w mleku, a dla lepszego przyswojenia można dodać odrobinę masełka. Oczywiście należy pić cieplutkie.

Kolejne lecznicze napoje, serwowane na gorąco warte naszej uwagi to napar z czarnego bzu oraz mieszanka imbiru z pomarańczą, cytryną i miodem. Dobrze rozgrzewają ciało, pobudzają krążenie, co wspomaga i mobilizuje organizm do walki z chorobą.

Ból gardła uśmierzą ciepłe płukanki z szałwii oraz soli i kurkumy: do szklanki wody należy dodać 2 łyżeczki soli kuchennej i 1 łyżeczkę kurkumy - płukać jak najdłużej i najlepiej nie pić i nie jeść nic przez pół godziny, tak by roztwór zdążył zadziałać.

Pamiętajmy, że gdy dopadnie nas choroba powinniśmy pić dużo ciepłych napoi, może być zwykła woda oraz nawilżać powietrze. Lecz najważniejsze jest by wyleżeć 2 - 3 dni, tak by dać odpocząć naszemu ciału i odpowiednio się zregenerować.

Autorka: Clementine Zielińska

O buraku słów kilka

16.01.2014
O buraku słów kilka

"Cudze chwalicie, swojego nie znacie" - tym o to przysłowiem moglibyśmy zacząć rozważania o buraku, bo właściwie czemu zachwycamy się cudownymi właściwościami dajmy na to ciecierzycy, mając pod nosem roślinę, która w niczym jej nie ustępuje?

Wiele osób kojarzy buraka z surówką zasmażaną przez Babcię czy z Wigilijnym barszczem, natomiast zawarte w nim witaminy i minerały dobrze wpływają na nasz organizm i są podstawą codziennej, zbilansowanej diety.

W korzeniu buraka ćwikłowego znajduje się witamina C, która wzmacnia odporność, a także witaminy A, B1 i betakaroten, które wpływają na zdrową kondycję włosów, skóry i paznokci. Wapń jest podstawowym budulcem kości, a potas reguluje ciśnienie tętnicze krwi. Spora dawka kwasu foliowego przyczyni się do zdrowia kobiet w okresie rozrodczym i tym ciężarnym.

Komu z nas zdarza się oddawać krew, na pewno wie, że sok z buraka korzystnie wpływa na jakość czerwonych krwinek- odpowiedzialne jest za to żelazo, które niezbędne jest przy transporcie tlenu do komórek oraz kobalt potrzebny przy tworzeniu czerwonych płytek krwi. Sok powstający z tej rośliny nie tylko pomaga uwolnić się od anemii, ale także wzmacnia odporność organizmu, działa wykrztuśnie i pomaga przy stanach zapalnych gardła.

Przy stosowaniu diet odchudzających warto pamiętać o buraku. Jego pokłady błonnika pomagają przy przemianie materii, zwalczają zaparcia, a zawarte w nim pektyny wspomagają niszczenie bakterii gnilnych obecnych w przewodzie pokarmowym. Poza tym ta cudowna roślina zawiera też bardzo małą dawkę kalorii, dlatego jest dobrym uzupełnieniem zbilansowanych posiłków. Jedynie cukrzycy powinni na buraka uważać, gdyż szybko podnosi poziom cukru we krwi.

Według badań przeprowadzonych w Niemczech w latach 60, spożywanie buraków powstrzymuje rozwój komórek nowotworowych, z racji dużej zawartości rubidu, cezu i przeciwutleniaczy.

Jak widać właściwościom tej karminowo czerwonej bulwy nie ma końca, kto wie, może kryje ona w sobie dużo, dużo więcej. Zachęcam do buraczanej diety nie tylko ze względu na zdrowie, ale też wyjątkowy smak i miszmasz potraw jakie można z tej rośliny przygotować ;)

Smacznego!

50 gr moreli suszonej

50 gr orzecha włoskiego

Łyżka oliwy

Łyżka octu balsamicznego

Sól, pieprz, chilli w płatkach

Pietruszka

Upieczonego uprzednio buraka kroimy w cienkie plasterki i układamy na talerzu na kształt zegara. Polewamy łyżka oliwy i octu. Posypujemy kostką twarogu i posiekanymi orzechami i morelami oraz natką pietruszki. Przyprawiamy solą, pieprzem i chilli do smaku. Gotowe!

NATALIA PANCEWICZ

Pomysłodawczyni i współwłaścicielka BITE HEART- projekt freakowo żywieniowy,

pasjonatka zdrowej diety, gotowania i nowinek pokarmowych, managerka gastronomii

www.facebook.com/BiteHeartfood