Art

Szkodliwy dwutlenek siarki

02.02.2016
Szkodliwy dwutlenek siarki

Dwutlenek siarki to szkodliwy konserwant, który jest dodawany do wielu produktów spożywczych.

Na opakowaniach występuje jako E220, dlaczego warto zapamiętać to oznaczenie?

Ten konserwant jest pozyskiwany syntetycznie w procesie spalania siarki. Jest trujący i szkodliwy dla środowiska. Opary siarki mogą powodować choroby i podrażnienia układu oddechowego. Ponadto siarka niszczy niektóre ważne dla zdrowia witaminy, głównie A, B1 oraz kwas foliowy (B9). Nadmiar może powodować bóle głowy, gorsze samopoczucie, a nawet nudności.

Gdzie występuje?

Dwutlenek siarki najpowszechniej dodawany jest do wina, oraz do bakalii. Na opakowaniach producenci zaznaczają go E220, jednak można spotkać też inne sposoby: konserwowany siarkę, zawiera siarczany. Warto być czujnym na takie oznaczenia. Pozornie zdrowie suszone owoce mogą zawierać dużą ilość siarki, na szczęście producenci o jej obecności muszą informować na opakowaniu. Jest wiele firm, które nie dodają jej w czasie suszenia. Dzienne spożycia SO2 wynosu 0,7 mg na kilogram masy ciała. Producenci dodają ją do suszonych owoców, aby nie traciły ładnego koloru. Najlepiej widać to na przykładzie moreli. Siarkowane są pomarańczowe, a te bez jej dodatku ciemne. Różnica dla zdrowia jest jednak ogromna.

Owoce bez dodatku siarki są tez decydowanie smaczniejsze, mają naturalny zapach i smak, nie maja chemicznego aromatu. Zawsze należy czytać skład opakowań, siarka może być też w ulubionych płatkach śniadaniowych czy muesli, jeśli zawierają one kawałki suszonych owoców. Najlepiej muesli czy granolę przygotowywać w domu i dodawać do nich sprawdzone składniki.

Miłośnicy wina także powinni być czujni, siarka może znaleźć się nawet z wysoko półkowym winie wytrawnym. Producent musi poinformować o tym kiedy ilość SO2 przekracza 10 mg na litr wina. Najmniej siarczanów zawiera czerwone, wytrawne wino, najwięcej wina słodkie. Siarkowanie to metoda konserwowania wina. Nie da się jej całkowicie wyeliminować, jest to naturalny produkt fermentacji. Niektórzy producenci starają się ograniczyć jej zawartość w winie. Dwutlenek siarki może powodować nieprzyjemnie dolegliwości jeśli wypijemy zbyt dużo wina.  

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Świadome jedzenie

02.02.2016
Świadome jedzenie

Zdecydowana większość noworocznych postanowień to zrzucenie zbędnych kilogramów. Tymczasowe diety nie załatwia jednak problemu. Jedynie zbilansowana dietami najlepiej w połączeniu z ulubioną aktywnością fizyczna da oczekiwane rezultaty. Zdrowe jedzenie to nie tylko troska o ładną sylwetkę, ale przede wszystkim o zdrowie. Pomóż swojemu ciału pozbyć się problemów z trawieniem, bolesnego brzucha, ciągłych skoków cukru, to wszystko prowadzi do pogorszenia samopoczucia. Świadome jedzenie pomoże wyeliminować te problemów. Sprawi też, że poczujesz przypływ energii. Oto kilka prostych reguł, które warto wprowadzić w życia od razu:

1. Jedz śniadanie. To zdecydowanie najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Rano po przebudzeniu nawodnij organizm, wypij szklankę wody lub ziołową herbatę. Następnie około 20-30 minut później zjedz odżywcze i energetyczne śniadanie. Po całej nocy bez jedzenie organizm potrzebuje zbilansowanego posiłku. Dobrze dobrane śniadanie jak np. owsianka, kanapki z wieloziarnistego pieczywa, kasza jaglana z owocami nasycą na wiele godzin. Dostarcza też wielu witamin i minerałów. Udowodniono, że duże śniadanie zapobiega ciągłemu podjadaniu w ciągu dnia.

2. Zjedz duży obiad. Powinien być bogaty w węglowodany i ubogi w tłuszcze. To sprawi, że będzie lekkostrawny, ale zapewni uczucie nasycenia przez kilka godzin. Lekka sałatka w ciągu dnia to za mało, żeby utrzymać ciało i umysł na wysokich obrotach. Zjedzony około godziny 13-15 obiad będzie całkowicie wykorzystany przez organizm i zapewni dobre funkcjonowanie. Restrykcyjne diety nie działają, bo osoby na nich są wiecznie głodne. Syte posiłki oparte na zdrowych składnikach i ubogie w tłuszcze pomogą osiągnąć sukces.

3. Nie przejadaj się. Skończ posiłek kiedy poczujesz sytość, nie jedz nic na siłę. Kiedy będziesz jeść większe posiłki zapomnisz o potrzebie podjadania. Kiedy organizm ma wystarczająca dawkę egerii nie domaga się desperacko kolejnych przekąsek. O wiele łatwiej jest zapanować nad apetytem. W ciągu dnia między posiłkami sięgaj po owoce lub warzywa. Dobrym rozwiązaniem są też suszone daktyle, morele czy inne owoce. Kilka sztuk na pewno nie zaszkodzi figurze.

4. Nie pij w czasie posiłków. Nie sprzyja to procesom trawienia, woda rozrzedza soki trawienne, a dodatkowo niepotrzebnie rozpycha żołądek w czasie posiłku. Może to tez powodować gorsze samopoczucie, a nawet refluks czy zgagę. Pij wodę około 30 minut przed posiłkiem i 30-60 minut po nim. W czasie jedzenia możesz wypić niewielka ilość jeśli masz taką potrzebę, jednak pamiętaj o dobrym nawodnieniu między posiłkami.  

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Olejek z mięty pieprzowej

02.02.2016
Olejek z mięty pieprzowej

Mięta od wieków była stosowana ze względu na liczne właściwości zdrowotne, szczególnie jako środek wspomagający trawienie. Mięta korzystnie wpływa także na jelita, wątrobę i żołądek. Roślina ta jest łatwa w uprawie, ma także wiele odmian. Mięta pieprzowa to najsilniejsza z rodziny roślina, ma bardzo intensywny zapach. Mentol to jej najważniejszy składnik, często wykorzystywany jest w produktach farmaceutycznych, ale także przy wyrobie kosmetyków- past do zębów, płynów do jamy ustnej, ale też w aromatach spożywczych.

Olejek mentolowy najskuteczniej działa jednak w nieprzetworzonej postaci. Można stosować go do inhalacji przy infekcjach dróg oddechowych, świetnie nadaje się także do odświeżania pomieszczeń. Mięta usprawnia działanie układu pokarmowego, układu krążenia, ale także dróg oddechowych. Ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Pobudza organizm i pomaga pozbyć się toksyn, a także wspomaga układ limfatyczny i zapobiega powstawaniu obrzęków. Badanie potwierdziły jej zbawienne działanie na układ trawienny. Mięta zwiększa kwasowość żołądka, co znacznie ułatwia trawienie, a także wywiera bezpośredni wpływ na ośrodek sytości w mózgu. Dzięki temu szybciej czujemy się syci i nie przejadamy się.

To najczęściej stosowane zioło powinno znaleźć się w każdym domu. Można spożywać ją w formie herbaty, a świeżej mięty używać do deserów, sałatek i innych potraw. Mięta pieprzowa to także naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości, między innymi kolki, biegunki, bóle głowy, reumatyzm, wzdęcia, katar, chore zatoki, bóle zęba, skurcze mięśni i wiele innych schorzeń. Ma bardzo silne i skuteczne działanie.

Należy jednak stosować ją ostrożnie, ponieważ zbyt duże dawki mogą mieć działanie drażniące. Nie zaleca się jej stosowania kobietom w ciąży, a także dzieciom. Przy pierwszym użyciu najlepiej rozcieńczyć olejek i wykonać próbę alergiczną. Przyłożyć wacik nasączony roztworem na niewielkiej powierzchni skóry, Jeśli nie wystąpi reakcja alergiczna można stosować olejek. Trzeba uważać, żeby olejek nie dostał się do oczu i błon śluzowych. Olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane, dlatego mogą uczulać, odpowiednio stosowane mają wiele leczniczych zastosowań.  

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się