Testy RT-PCR na koronawirusa

COVID-19 jest chorobą zakaźną, która wywoływana jest przez koronawirusa SARS-CoV-2. Ze względu, że jest to nowy wirus, z którym świat boryka się od około roku, to stanowi on duże zagrożenie. Do tej pory wirus nie został w pełni zbadany i poznany, nie ma także skutecznej szczepionki, ani leków typowych dla leczenia choroby. Najważniejsza jest diagnostyka oraz skuteczna izolacja osób chorych tak, aby nie mogły zarażać. Podstawową metodą diagnostyczną są testy RT-PCR, rekomendowane przez WHO.
Co to jest test RT-PCR na koronawirusa
Test RT-PCR wykonywany jest u pacjentów, u których zachodzi podejrzenie, że zostali oni zakażeni koronawirusem. Najczęściej podstawą do zlecenia badania są charakterystyczne objawy, które występują u pacjenta. Wśród nich wskazuje się wysoką gorączkę, osłabienie czy też utratę węchu i smaku. Symptomy te pozwalają z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że pacjent jest zakażony koronawirusem.
Badanie nie należy do przyjemnych, jednak dla większości osób jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Laborant przy pomocy specjalnych patyczków pobiera próbkę materiału z gardła oraz nosa. Odpowiednio przygotowana i zabezpieczona próbka przekazywana jest do laboratorium, gdzie poddawana jest diagnostyce.
Istotą badania RT-PCR jest odszukanie w badanym materiale śladów genetycznych wirusa. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu właściwości procesu, jakim jest reakcja łańcuchowej polimerazy. Badanie zalecane jest przez WHO, jako podstawowe narzędzie diagnostyczne COVID-19.
Kiedy wykonać test RT-PCR na koronawirusa
Badanie RT-PCR pozwala na wykrycie bieżącej, akutualnie toczącej się choroby. Jest ono wykonywane u pacjentów, u których występują typowe dla zakażenia objawy. Lekarz POZ wydaje skierowanie po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, najczęściej podczas teleporady.
Test wykonywany jest w celu potwierdzenia zakażenia u osoby, które zgłaszają występowanie gorączki, najczęściej wysokiej, przekraczającej 38 stopni, duszności, kaszlu lub gdy doszło do utraty węchu i/lub smaku.
Wyniki uzyskiwane metoda RT-PCR charakteryzują się dużą dokładnością, dlatego są najczęściej zalecaną metodą diagnostyczną. W przypadku gdy pacjent wykonał wcześniej badania przesiewowe (np. test FRANKD) lub serologiczne i uzyskał wynik dodatni, wówczas konieczne jest potwierdzenie zakażenia w oparciu o test molekularny.
Ze względu na specyfikę replikacji wirusa zaleca się, aby wymaz pobierany był w pierwszym tygodniu od chwili wystąpienia typowych objawów. Wówczas ilość materiału genetycznego SARS-CoV-2 jest największa.
Test RT-PCR posiada pewne ograniczenia. Jeżeli wymaz pobrany zostanie zbyt wcześnie od momentu zakażenia, to materiału genetycznego wirusa może być jeszcze na tyle mało, że uzyskany wynik będzie fałszywie ujemny. Dlatego przed wykonaniem badania warto w pierwszej kolejności zasięgnąć porady lekarza.
Przeczytaj porównanie testów na koronawirusa PCR i RT-PCR.
Wynik testu RT-PCR
Badanie PCR przeprowadzane jest w oparciu o złożone metody biochemiczne, podczas których w warunkach laboratoryjnych wykonuje się odizolowania materiału genetycznego wirusa. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu reakcji łańcuchowej polimerazy.
Badanie RT-PCR pozwala na uzyskanie rzetelnego wyniku po upływie do 24 godzin. Uzyskanie wyniku pozytywnego oznacza, że pacjent jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2. W przypadku wyniku negatywnego interpretacja pojedynczego wyniku nie może z całą pewnością wykluczyć zakażenia, szczególnie jeżeli u pacjenta zaobserwowano występowanie charakterystycznych symptomów. W takiej sytuacji, jak również jeżeli na podstawie wywiadu lekarz podejrzewa, że mogło dojść do zakażenia na skutek np. kontaktu z osobą chorą, konieczne może być powtórzenie badania po upływie od 24 do 48 godzin od momentu uzyskania pierwszego negatywnego wyniku.
Badania na koronawirusa SARS-CoV-2
Test genetyczny przesiewowy
FRANKD do wykonania w punkcie pobrań
Cena: 250 zł
Test na koronawirusa RT-PCR
do wykonania stacjonarnie w Punkcie Pobrań
Cena: 420 zł
Test na koronawirusa RT-PCR
do wykonania w domu pacjenta na terenie Warszawy
Cena: 750 zł
Test wykrywający przeciwciała IgM
Cena: 120 zł
Komentarzy: 27
d-change.net
30.11.2023You really make it appear really easy along with
your presentation but I find this matter to be actually one thing which I believe I'd by no means understand.
It kind of feels too complicated and very large for me.
I am having a look forward on your subsequent submit, I will attempt to get the cling of it!
D Change
29.11.2023Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha
plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours
and I'm having problems finding one? Thanks a lot!
d-change.net
30.11.2023You really make it appear really easy along with your presentation but I
find this matter to be actually one thing which I believe I'd by no means understand.
It kind of feels too complicated and very large for me.
I am having a look forward on your subsequent submit, I will attempt to get the cling of it!