Art

Toksyczne produkty, na które trzeba uważać

04.09.2016
Toksyczne produkty, na które trzeba uważać

Zdrowy tryb życia wymaga eliminacji kilku najbardziej szkodliwych składników pokarmowych. Inne mniej szkodliwe można ograniczyć i zstąpić lepszymi odpowiednikami. Z czego warto całkiem zrezygnować?

Tłuszcze trans

Znajdują się głównie w przetworzonych produktach i gotowych daniach. Trzeba być na nie czujnym także w batach typu fast-food. Wszystkie dania do podgrzania czy podsmażaniem mają je w swoim składzie. Są niebezpieczne ponieważ znacznie podwyższają poziom złego cholesterolu. Częste spożywanie może prowadzić do poważnych schorzeń, jak np. choroba wieńcowa czy otyłość. Najlepiej ograniczyć spożywanie smażonych potraw. Oleje pod wpływem wysokiej temperatury stają się toksyczne i bardzo szkodliwe dla organizmu.

Substancje słodzące

Często są o wiele bardziej szkodliwe od cukru. Lepiej stopniowo eliminować cukier i jego pochodne z diety. Uważaj na aspartam, który znajduje się w większości cukierków i gum do żucia. Na etykietach znajdziesz go także pod oznaczeniem E-951. Spożyty w nadmiarze może powodować wymioty, nudności, bóle głowy czy spadek nastroju.

Unikaj też syropu fruktozowo- glukozowego. Jest dodatkiem bardzo wielu produktów spożywczych i warto mieć tego świadomość. Unikając cukru zmniejszamy ryzyko wielu chorób głównie otyłości i cukrzycy. Nie należy także nadużywać z pozoru zdrowych słodzików jak syrop z agawy, syrop ryżowy czy inne słody z roślin. Także są to produkty wysoko przetworzone i spożywane w nadmiarze mogą szkodzić.

Jedzenie z mikrofalówki

Gotowe posiłki do przygotowania w mikrofalówce są szkodliwe dla zdrowia. Plastikowe pojemniki zawierają toksyczne substancje toluen i benzen. W kontakcie z ciepłem obie substancje przenikają do posiłku, a później są wprowadzane do organizmu. W konsekwencji pożywienie traci większość wartości odżywczych. Regularne jedzenie podgrzewanego w mikrofalówce jedzenie może być szkodliwe dla zdrowia. Nie bez znaczenia jest też promieniowanie jakie wydziela mikrofala, zaleca się wchodzenie z pomieszczenia, w którym jest włączona.

Wystarczy wprowadzić proste zmiany i pozbyć się mikrofali z kuchni, żeby polepszyć swoje zdrowie i zauważyć efekty.

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Sport kształtuje charakter

02.09.2016
Sport kształtuje charakter

Dzięki regularnym treningom kształtujemy cechy, które przydadzą się także w innych dziedzinach życia. Korzyści będą zauważalne także w życiu codziennym. Co daje nam regularna aktywność fizyczna poza sprawnym i wysportowanym ciałem? To najważniejsze cechy:

Samodyscyplina

Dyscypliny uczy regularne powtarzanie czynności, które wcześniej ustalamy. Realizacja ustalonego planu daje też poczucie spełnienia obowiązku i ogromną satysfakcję. Nie zależnie od pogody, nastroju, pory dnia warto walczyć ze swoimi słabościami i nie odstępować od swoich treningów. Samodyscypliny uczymy się codziennie.

Pewność siebie

Osoby wysportowane i sprawne lepiej czują się w swoim ciele. Są postrzegane jako zdrowsze i bardziej atrakcyjne. Poprawa wyglądu fizycznego i akceptacja siebie przekłada się także na psychikę. Nabieramy przekonania, że nasze możliwości i osiągnięcia zależą tylko od naszej ciężkiej pracy. Mamy ogromny wpływ na to jak wygląda nasze życie i warto podejmować wyzwania.

Optymizm

Intensywny wysiłek fizyczny stymuluje organizm do wydzielenia endorfin, odpowiadających za lepszy nastój. Dzięki nim mamy więcej energii i większą chęć do życia. Endorfiny zwiększają też odporność na ból i zmęczenie. Wiele osób chwali sobie stan tuż po skończonym treningu, kiedy czuje że może wszystko. Warto poczuć to na własne skórze.

Cierpliwość

Nic nie przychodzi od razu, a na rezultaty trzeba poczekać. Mimo chwil zwątpienia warto realizować plan, bo efekty na pewno się pojawią. W drodze do celu znajdzie się wiele problemów i sytuacji, które zniechęca do dalszego działania. Trzeba pamiętać, że na wszystko trzeba sobie zapracować. Całe życie pracowałeś na brzuszek, bolący kręgosłup czy inne mankamenty, więc trzeba czasu, żeby to odwrócić. Warto poczekać.

Świadomość swojego ciała i umysłu

Nie dając za wygraną lepiej poznajemy siebie i umacniamy swój charakter. Lepiej poznając swój organizm możemy lepiej  planować treningi, posiłki, czas na regenerację. Nie ma planu, który sprawdzi się u każdego, najlepiej ułożyć go indywidualnie pod siebie. Warto rozwijać się nie tylko pod względem fizycznym, ale tez poszerzać wiedzę z zakresu treningów, odżywiania in poszerzenia własnych możliwości.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Jakie korzyści przynosi regularna praktyka jogi?

01.09.2016
Jakie korzyści przynosi regularna praktyka jogi?

Korzyści płynące w aktywności fizyczne są dobrze znane. Czy joga daje coś więcej? Osoby praktykujące regularnie mówią, że tak. Ćwicząc jogę z doskoku nie doświadczysz wszystkich jej aspektów, jeśli zastanawiasz się czy iśc na zajęcia, może to cię zachęci.

Joga rozwija ciało, ale też wprowadza więcej spokoju i wpływa na wiele aspektów, oto najbardziej korzystne:

Prosta postawa

Skłonności do garbienia się do plaga naszych czasów. Praca przy biurku, przesiadywanie przed komputerem i wiele codziennych czynności sprawia, że garbimy się, z szyje wyciągamy do przodu.

Joga dużą uwagę skupia na placach, wydłużaniu kręgosłupa i prawidłowym ustawieniu miednicy. Wszystkie te elementy powtarzane w czasie praktyki sprawiają, że łatwiej utrzymać prawidłową postawę na co dzień.

Dzięki temu łatwiej uniknąć przewlekłych bóli kręgosłupa, które są bardzo częstym schorzeniem. Dotyczy to także młodych osób. Prawidłowa postawa na co dzień jest bardzo ważna dla zachowania prawidłowej postawy przez całe życie.

Szczupła sylwetka

Joga pomaga schudnąć, nie jest jednak szybkim sposobem na utratę zbędnych kilogramów. Z czasem joga wysmukla ciało i sprawia, że mamy bardziej umięśnioną sylwetkę. Najszybciej taki efekt zobaczymy przy regularnej praktyce dynamicznych odmian jogi.

Poza tym joga wzmaga pragnienie zachowania zdrowia, a za tym idzie częstsze wybieranie zdrowej żywności. Dlatego osoby praktykujące są zazwyczaj szczupłe.

Spokój na co dzień

Joga skupia się także na prawidłowym i spokojnym oddechu. Zazwyczaj oddychamy płytko i za szybko, joga pomaga uspokoić rytm co przydaje się w sytuacjach stresowych. Głębszy oddech wykonywany wolniej działa kojąco i wyciszająco. Przekłada się to na redukcję stresu.

Więcej energii

Sprawny i dobrze dotleniony organizm na znacznie więcej energii. Warto praktykować jogę rano, to najlepszy zastrzyk energii na cały dzień. Nawet 15-20 minut każdego ranka robi różnicę. Warto sprawdzić to na sobie. Wykonanie kilku powitań słońca, stanie na głowie, albo znacznie łatwiejsze pozycje sprawią, że poczujesz się lepiej w swoim ciele.

Joga to także dobry sposób na bezsenność, jest kilka assan, które pomagają się wyciszyć i ułatwiają zasypianie.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się