Art

Trądzik u dorosłych

24.01.2016
Trądzik u dorosłych

Niestety problemy z trądzikiem nie kończą się z wiekiem dojrzewania. Coraz więcej kobiet ma problemy z cerą po 30 roku życia. Często pojawia się on dopiero w późniejszym wieku jako oznaka problemów hormonalnych. Zaburzenia towarzyszą głównie kobietom, szczególnie poddawanym stresującym sytuacjom, bardzo zapracowanym i aktywnym. Istotnym czynnikiem jest też prawidłowa dieta,  a także dobór odpowiedniej pielęgnacji skóry. Trądzik w dorosłym wieku często jest bardzo trudny do wyleczenia, jednak jest to możliwe. Wymaga złożonego działania na wielu płaszczyznach, ale warto podjąć trud i zawalczyć o lepszy wygląd i samopoczucie. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie poziomu hormonów, a także wizyta u dermatologa. Zmiany w menu można przeprowadzić na własną rękę, albo poprosić o pomoc dietetyka. Kiedy trądzik jest bardzo dokuczliwy mogą pomóc testy na nietolerancje pokarmowe. Jednak z zdecydowanej większości przypadków zazwyczaj konieczna jest eliminacja trzech składników- cukru, glutenu i tłuszczów trans. Te grupy odpowiadają na najwięcej szkód w naszym organizmie, skórze, a także samopoczuciu. Dobór odpowiednich kosmetyków także jest bardzo ważny. Zbyt mocno wysuszające kosmetyki mogą pogorszyć problem. Skóra potrzebuje dobrego nawilżenia, w ciągu dnia, a także ochrony przed promieniowaniem słonecznym. W nocy warto postawić na działanie kwasów owocowych, które stopniowo przyczynia się do poprawy wyglądu skóry. Kwasy działają złuszczająco i pomagają w problemach ze skórą. W celu odpowiedniego doboru kuracji warto wybrać się do kosmetyczki. Wiele preparatów o mniejszym stężeniu można nakładać samodzielnie, kosmetyczka wyjaśni jak to robić i takie preparaty sprawdzą się najlepiej przy naszych problemach ze skórą. Najważniejsza jest eliminacja przyczyny, wtedy uda się pozbyć problemu całkowicie. Nie jest to łatwe, wymaga wytrwałości, ale opłaca się. Często wiąże się to ze zmianą stylu życia. Poza ładnym wyglądem można zyskać znacznie więcej, pewność siebie, większy poziom energii i zdrowie. Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Ciągle jest Ci zimno? Co może być przyczną?

23.01.2016
Ciągle jest Ci zimno? Co może być przyczną?

Ciągłe uczuci zimna może być nieprzyjemne, ale też bardzo uciążliwe. Może być to naturalna tendencja, jedynak bardzo często skutków takiego zjawiska można doszukać się w organizmie. Co może być tego przyczyną?

Zbyt niska masa ciała

Często wiąże się to z małą ilością tkanki mięśniowej, które pomaga wytwarzać odpowiednią ilość ciepła w organizmie. Mięśnie pomagają podnieść tempo spoczynkowe metabolizmu, co także zmniejsza szanse na wyziębienie, Warto zacząć aktywnie spędzać czas i znaleźć odpowiednią dla siebie aktywność fizyczną.

Nieprawidłowości tarczycy

Tarczyca to mały, ale bardzo ważny gruczoł w naszym organizmie. Ma duży wpływ na tempo przemiany materii i inne ważne reakcje w organizmie. Przy niedoczynności tarczyca   produkuje niewystarczającą ilość hormonów i może to prowadzić do odczuwania uczucia chłodu. Powoduje także znaczne osłabienie organizmu, problemy z suchą skórą i wypadaniem włosów. Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, koniecznie zbadaj tarczycę.

Za krótki sen

Niedosypianie i nocne życie powodują wiele zmian w układzie nerwowym. Zaburzają między innymi mechanizm termoregulacji. U osób, które spały krócej zaobserwowano niższą temperaturę ciała, a także spowolnione tempo metabolizmu. Dbaj o odpowiednią dawkę snu każdego dnia, około 7-9 godzin to optymalny czas snu dla dorosłej osoby.

Palenie papierosów

Palacze bardziej narażeni się na choroby związane z układem krążenia. Nikotyna zawarta w papierosach ma działa obkurczająco na naczynia krwionośne. Powoduje to, że organizm jest mniej ukrwiony i może to powodować uczucie chłodu. Szczególnie dotyczy to dystalnych części ciała dłonie i stopy.

Anemia i niedobór witaminy B12

Zbyt mała ilość czerwonych krwinek prowadzi do anemii. Częściej ten problem dotyczy kobiet, jednym z najczęstszych objawów jest ciągłe uczucie zimna. Z anemią często wiąże się niski poziom żelaza, dlatego warto sprawdzić czy masz wystarczającą ilość tego minerału. Podobny problem dotyczy niedoboru witaminy B12, który może dotyczyć każdego nie tylko wegan. Brak tej witaminy może prowadzić do obniżenia ilości czerwonych krwinek. Jeśli nie jesz czerwonego mięsa, nabiału i jego przetworów zadbaj o suplementację.  

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Skala Apgar

22.01.2016
Skala Apgar

Skala Apgar jest używana do oceny stanu zdrowia noworodka zaraz po porodzie. Kiedy dziecko otrzyma 8-10 punktów, oznacza to, że jest zdrowe i nie wymaga interwencji lekarskiej. Kiedy otrzyma mniej punktów zazwyczaj wymaga dodatkowych badań, obserwacji i konsultacji specjalistów.

Co ocenia skala?

Dziecku przyznaje się od 0-2 punktów za 5 parametrów. Oceniana jest czynność serca, zabarwienie skóry, reakcja na bodźce, oddech i napięcie mięśniowe.

8-10 punktów to najwyższa ocena, dzieci tak oceniane są zazwyczaj zdrowe. Kiedy noworodek otrzyma od 4-7 punktów oznacza, że maluch może gorzej oddychać, słabo reagować na bodźce, akcja serca nie jest prawidłowa, powodów może być wiele. Ocena pozwala parametrów umożliwia szybkie podjęcia kroków, jeśli nieprawidłowości nie zostały wykryte w czasie ciąży.

3 punkty i mniej w skali Apgar odznacza konieczność przebywania dziecka na oddziale intensywnej terapii pod opieką neonatologa.

Po ocenie skalą Apgar dziecko trafia jeszcze na obserwację, gdzie jest mierzone i ważone. Sprawdzane są także inne parametry drożność przełyku czy akcja serca. Kiedy wszystko jest w porządku dziecko może trafić do matki. Jej bliskość jest dla malucha najważniejsza, dzięki temu czuje się bezpiecznie. Jest to także bardzo ważny moment dla mamy. Po krótkiej aktywności dziecko zazwyczaj szybko zasypia.

Przed wypisaniem do domu dziecku wykonuje się także szczepienia oraz badanie słuchu. Wyklucza się też obecność chorób metabolicznych, takich jak fenyloketonuria i hipotyreoza. Matka i dziecko zostają w szpitalu około 3 dni, jeśli poród odbył się naturalnie. Kobiety po cesarskim cięciu muszą spędzić w szpitalu dodatkowe 48 godzin.

Jeśli dziecko uzyskało 8-10 punktów w skali Apgar może wyjść do domu razem z mamą. W innym wypadku noworodek może być zatrzymany na dłużej, szczególnie jeśli wykryje się u niego problemy neurologiczne czy inne wady rozwojowe. Im szybciej leczenie zostanie podjęte tym lepiej. Czasem np. złe ustawienie kończyn może wymagać natychmiastowej rehabilitacji.

 

Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się