Art

Trądzik

16.11.2014
Trądzik

Gruczoły produkują zbyt dużo łoju - naturalnego olejku natłuszczającego skórę - i jego nadmiar zatyka pory. Najbardziej powszechny trądzik (acne vulgaris) pojawia się na twarzy, klatce piersiowej, na ramionach albo plecach w postaci niewielkich wyprysków - białych (podeszłych ropą), czarnych (zaskórników) albo czerwonych. Trądzik torbielowaty, zwany też skupionym (acne cystica), objawia się w postaci bolesnych cyst (torbieli) albo bezbolesnych guzków. Wydzielanie łoju zwiększa się w okresie dojrzewania, podczas miesiączkowania, w ciąży, na początku menopauzy. Mogą na nie wpływać także takie czynniki, jak zażywanie pigułek antykoncepcyjnych, niektóre kosmetyki, opalanie się czy nadmiar stresu. Skłonność do trądziku bywa dziedziczna.

Naukowcy potrafią odczytać ludzki genom, ale nie wiedzą, jak przeciwdziałać tak pospolitej przypadłości, jaką jest trądzik. Na razie musimy więc radzić sobie sami, jeśli nie chcemy, żeby trądzik wpłynął niekorzystnie na nasz wygląd i obniżył samoocenę. Oczywiście w każdej aptece można kupić bez recepty wiele preparatów, które... trochę pomagają. Ale ten sam efekt osiągniemy, stosując proste, naturalne metody.

 

Trądzik - porady


  • Zacznij od dowolnego preparatu (krem, płyn, emulsja, żel) zawierającego nadtlenek benzoilu - na przykład Oxy czy Benzacane. Działa on lekko drażniąco na skórę, ułatwiając złuszczanie się martwych komórek, co z kolei pomaga odblokować pory skóry. Nadtlenek benzoilu działa także bakteriobójczo na drobnoustroje, które namnażają się w zablokowanych porach.

  • Kwasy alfa-hydroksylowe, takie jak kwas glikolowy, także powodują złuszczanie się zewnętrznej warstwy martwych komórek naskórka, co pomaga utrzymać skórę w czystości. Kup w aptece czy drogerii krem lub lotion zawierający kwas glikolowy.

  • Kiedy tylko zauważysz powstający wyprysk, natychmiast weź kostkę lodu, owiń ją szczelnie kawałkiem cienkiej, samoprzylegajacej folii i przykładaj do zmienionego miejsca co najmniej 2 razy dziennie (a nawet co godzinę), ale nie dłużej niż przez 5 minut. Zimno zmniejszy przekrwienie i złagodzi stan zapalny.

  • Weź aspirynę albo ibuprofen. Środki te złagodzą komponentę zapalną trądziku i tym samym zmniejszą ilość wyprysków. Nie przekraczaj zalecanej dawki leku (podana jest na opakowaniu). Bez konsultacji z lekarzem nie zażywaj regularnie aspiryny dłużej niż kilka dni. Nie podawaj także aspiryny dzieciom.

  • Na zmienione miejsce aplikuj 3 razy dziennie po kropli olejku drzewa herbacianego (z malaleuki skrętolistnej) - to złagodzi stan zapalny i przyspieszy gojenie. Wykazano, że pięcioprocentowy olejek drzewa herbacianego jest tak skuteczny w leczeniu trądziku, jak pięcioprocentowy roztwór nadtlenku benzoilu.

  • Jeśli trądzik nasila się przed miesiączką, pij codziennie 1-2 szklanki naparu z niepokalanka pieprzowego. Badania sugerują, że zawarte w nim substancje pomagają utrzymać kobiece hormony w równowadze. Potrzeba jednak 2-3 miesięcy, żeby niepokalanek zaczął działać. Nie pij większych ilości naparu, aby wzmocnić jego działanie - może to zaszkodzić twojej skórze.

  • Przetrzyj wypryski wacikiem zwilżonym octem winnym albo sokiem cytrynowym (kwasy pomogą oczyścić pory). Dobrze działa też pasta do zębów - przed snem nałóż ją na pryszcze.

  • Ludowa metoda na pryszcze to miód z przyprawami: zmieszaj łyżeczkę startej gałki muszkatołowej z łyżeczką miodu i użyj takiej mikstury na pryszcze. Nałóż, pozostaw na 20 minut, a potem spłucz. Nie ma żadnych naukowych dowodów, że to działa - poza faktem, że miód ma właściwości antyseptyczne.

  • Użyj aloesu. Jedno z badań wykazało, że 90 procent zadrażnień skóry ustępuje w ciągu 5 dni po zastosowaniu wyciągu z aloesu. Kup krem z wyciągiem lub wyciśnij świeży żel z liścia aloesu.

  • Przesadne czyszczenie skóry może pobudzać pracę gruczołów łojowych, a więc stymulować rozwój trądziku. Nie używaj preparatów oczyszczająco-peelingowych, unikaj także myjek do twarzy - poza swoją szorstkością mogą stać się miejscem rozwoju bakterii. Myj twarz raczej jednorazowymi wacikami.

  • Przygotuj płyn do mycia twarzy: do 1/2 szklanki wody wsyp łyżeczkę soli gorzkiej (epsomitu) i dodaj 3 krople jodyny. Zagotuj, poczekaj, aż ostygnie i przemuwaj twarz używając wacika.

  • Panowie - jeśli używają wielorazowych golarek, żyletek czy brzytwy - powinni po każdym goleniu dezynfekować ostrze spirytusem, żeby pozbyć się bakterii.


Wyskakujący od czasu do czasu pryszcz nie stanowi poważnego zagrożenia. Jeżeli jednak trądzik przez 3 miesiące nie reaguje na dostępne w aptekach środki, jeśli na skórze jest wiele bolesnych, podeszłych ropą wyprysków, jeśli otaczająca je skóra nabiera czerwonego czy fioletowego odcienia albo robi się twarda - wtedy powinieneś pójść do lekarza. Odwiedź go także, jeśli stale czujesz rumieniec i wypieki, nawet jeśli nie widać na skórze trądziku - może masz początki trądziku różowatego - choroby skóry, która poza trądzikiem objawia się ciągłym zaczerwienieniem i poszerzonymi naczyniami krwionośnymi.

 

Wyciskać czy nie wyciskać - oto jest pytanie...

Jeśli już musisz ręcznie zaatakować swoje pryszcze, zrób to w sposób bezpieczny, zalecany przez dermatologów. Jeśli masz do czynienia z wypryskiem podeszłym ropą - przetrzyj najpierw okolice wyprysku spirytusem. Końcówkę igły wysterylizuj, trzymając ją przez 3 sekundy w pełnym płomieniu. Dopiero potem delikatnie przebij powierzchnię pryszcza. Jego zawartość zbierz wacikiem, a miejsce po ukłuciu przemyj dwudziestoprocentową wodą utlenioną. Nie wyciskaj, nie rozdrapuj go, bo tylko pogorszysz sprawę. Jeśli natomiast masz do czynienia z zaskórnikiem lub wągrem - kup urządzenie do ich usuwania (dostępne w aptece lub w Internecie). Przed jego użyciem zmiękcz skórę, przykładając do niej kompres z gorącej wody na 10 minut.

Autor: Zbigniew Hamer, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu

http://sekretyzdrowia.blogspot.com/

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

Sarah Williams

11.07.2020

Pozdrowienia dla widzów z całego świata, dołączcie do mnie i podziękujcie DR.WEALTHY za jego Boską pomoc w moim życiu. 1 rok temu zdiagnozowano u mnie chorobę opryszczki i od tego czasu szukam lekarstwa na to, jak zlikwidować moją chorobę. więc szukałem lekarstwa i oto skontaktowałem się z moim słynnym DR.WEALTHY, który wyleczył ludzi z ich choroby opryszczki, byłem tak zadowolony, że w końcu mogę wyleczyć się z tej niepokojącej choroby, więc skontaktowałem się z jego adresem e-mail wealthylovespell@gmail.com, a kiedy wysłałem mu e-maila, napisał do mnie i dał mi krótką instrukcję, jak przygotować moje lekarstwo, więc on przygotował moje lekarstwo i wysłał do mnie, aby je otrzymać i powiedział mi, że za 2 tygodnie zobaczę jego wielką pracę. przywołałem jego słowa i tak też zrobiłem. otrzymałem moje lekarstwo i użyłem go w ciągu 2 tygodni i byłem całkowicie wyleczony. skontaktuj się z nim już dziś i bądź wyleczony. Więc przyjaciele, radzę, jeśli masz taką chorobę chorobową, HERPES CURE, e-mail: wealthylovespell@gmail.com whatsapp go z +2348105150446

Art

Wrażliwe piersi - z nadwrażliwością piersi jest trochę podobnie, jak z fazami księżyca...

15.11.2014
Wrażliwe piersi - z nadwrażliwością piersi jest trochę podobnie, jak z fazami księżyca...

Piersi przechodzą miesięczny cykl zmian. Zmniejszające się stężenia hormonów - zwłaszcza estrogenów i progesteronu - mają wpływ na wrażliwość tkanki i zatrzymywanie płynów, kiedy to w drugiej połowie cyklu gruczoły mleczne przygotowują się do potencjalnej ciąży. Czasami powoduje to ból albo sprzyja formowaniu się niewielkich guzków. Tę okresową wrażliwość piersi nazywano kiedyś torbielowłókniakowatością - dziś wiadomo, że to tylko "skutek uboczny" okresu przed menstruacją. Dolegliwości takie odczuwa niemal połowa kobiet przed 50. rokiem życia. Czasami przypadłość ta wiąże się z zażywaniem niektórych leków, na przykład preparatów neutralizujących kwasy żołądkowe, które zawierają cymetydynę.

 

Z nadwrażliwością piersi jest trochę podobnie, jak z fazami Księżyca- zmniejsza się i zwiększa cyklicznie. Poniżej - kilka rad, jak poradzić sobie z dyskomfortem wywoływanym przez hormony. Witaminy, środki ziołowe i odpowiednie olejkipomogą kontrolować poziom płynów i zachować względną równowagę hormonalną przyjazną dla piersi (czyli więcej progesteronu, mniej estrogenów). Także niewielkie zmiany w diecie mogą bardzo pomóc.

 

Wrażliwe piersi - porady

 


  • Kiedy bierzesz prysznic, namydl piersi i łagodnie masuj je od środka klatki piersiowej w kierunku pach. Poprawisz w ten sposób przepływ krwi i limfy, przezroczystego płynu, który jest nośnikiem ciał odpornościowych w organizmie.

  • Zawiń w ręcznik torbę kostek lodu albo po prostu torebkę mrożonego groszku i przykładaj taki zimny kompres do piersi - po 10 minut na każdą. Chłód zmniejsza obrzmienie i przynosi ulgę w bólu.

  • Mniszek pospolity (mniszek lekarski) jest naturalnym środkiem moczopędnym. Możesz przyjmować kapsułki z wyciągiem z mniszka albo przyrządzić napar ze sproszkowanego korzenia tej rośliny - kupisz go w torebkach do zaparzania w sklepach ze zdrową żywnością i niektórych aptekach. Zanurz torebkę w szklance wrzątku na 10 minut. Pij 2 szklanki herbatki dziennie, około godziny po większych posiłkach.

  • Olejek z wiesiołka dwuletniego od lat stosowany był na zmniejszenie dolegliwości przedmenstruacyjnych. Zawiera kwas tłuszczowy gamma-linolenowy (GLA), który pomaga wyrównywać poziom kobiecych hormonów i zmniejsza okresową wrażliwość piersi. Zażywaj dziennie 2 kapsułki po 1000 miligramów przez ostatnie 10 dni cyklu, najlepiej w czasie posiłków, żeby GLA lepiej się wchłaniał.

  • Witaminy E i B6 przyjmowane razem także mogą przynieść ulgę. Optymalna dawka to 500 miligramów witaminy E i 50 miligramów B6 dziennie. Bardzo trudno przyjąć taką dawkę w pożywieniu - dlatego jedz dużo kiełków pszenicy, używaj w kuchni olejów roślinnych, jedz orzechy, ziarna i produkty pełnoziarniste (zawierają witaminę E), a także awokado, ryby, drób, chude mięso, banany i szpinak (są bogate w witaminę B6)

  • W czasie, kiedy twoje piersi są szczególnie wrażliwe, zamiast stanika z fiszbinami noś biustonosz podtrzymujący. Niektóre panie w tym czasie zakładają miękki, podtrzymujący stanik także na noc. Kiedy przymierzasz nowy biustonosz, sprawdź dokładnie, czy jego miseczki nie uciskają ani nie szczypią. Stare, porozciągane staniki, które nie spełniają już swojego zadania (nie podtrzymują odpowiednio piersi), po prostu wyrzucaj.

  • Postaraj się jeść więcej soi i produktów sojowych. Badania populacyjne wykazały, że w tradycyjnych kulturach azjatyckich, gdzie je się dużo soi, kobiety rzadziej doświadczają problemów wynikających z zaburzeń poziomu estrogenu - także wrażliwości piersi i typowych objawów menopauzy. Soja zawiera fitoestrogeny, substancje roślinne przypominające estrogeny, które poprawiają działanie organizmu w czasie obniżenia stężenia własnych estrogenów (w czasie menstruacji czy menopauzy). Spróbuj sojowych pasztetów, dodaj do posiłku tofu. Doskonałym źródłem fitoestrogenów jest również mleko sojowe - jedz je z płatkami, pij mleczne koktajle.

  • Jedz także dużo pokarmów zawierających błonnik - owoców, warzyw, roślin strączkowych (na przykład fasoli, groszku), a także pokarmów pełnoziarnistych. Badania dowodzą, że organizmy kobiet jedzących więcej błonnika wytwarzają więcej estrogenu.

  • Ustaw swoją dietę tak, żeby nie więcej niż 30 procent przyjmowanych przez ciebie kalorii pochodziło z tłuszczów. Kobiety żyjące w kulturach o niskim spożyciu tłuszczów rzadziej miewają problemy z wrażliwością piersi.

  • Jedz jak najmniej pokarmów zawierających uwodornione, czyli utwardzone tłuszcze roślinne - margaryny, ciastek robionych z jej użyciem i gotowych przekąsek. Im więcej takich tłuszczów w diecie, tym gorzej organizm radzi sobie z przetwarzaniem kwasów tłuszczowych w kwas gamma-linolenowy (GLA). A to bardzo ważny element w łańcuchu reakcji chroniących piersi przed nadwrażliwością.

  • Zmniejsz spożycie metyloksantyn. "Metylo- czego? - zapytasz zapewne. Metyloksantyny to nazwa grupy substancji działających pobudzająco, do której należą między innymi kofeina i teobromina, składniki kawy i czekolady. Można je znaleźć także w wielu innych pokarmach i napojach - w coli, herbacie, winie, piwie, bananach, serze, maśle orzechowym, grzybach i marynatach. Kobiety, które cierpią na wrażliwość piersi albo występujące okresowo bolesne guzki, mogą poczuć się znacznie lepiej, kiedy zmniejszą ilość zawierających te substancje pokarmów lub w ogóle wyeliminują je ze swojej diety.

  • Nie używaj za dużo soli. Uważaj także na ilość spożywanego sodu - jest go dużo w puszkowanym i paczkowanym jedzeniu. Sód wpływa na większe zatrzymywanie wody w organizmie, co może powodować obrzmienia piersi. Ogranicz jedzenie soli szczególnie na 2 tygodnie przed wystąpieniem miesiączki.

  • Wypróbuj kremy lub żele zawierające progesteron. Przede wszystkim przynoszą ulgę w stanach napięcia przedmiesiączkowego i przypadłościach związanych z menopauzą, ale w przypadku nadwrażliwości piersi także mogą się okazać pomocne. Wcieraj je w skórę codziennie, zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania.

  • Jeśli stosujesz hormonalną antykoncepcję albo hormonalną terapię zastępczą, zapytaj lekarza, czy możesz zmienić przyjmowane leki. Czasami wystarczy niewielka zmiana dawki, żeby poczuć dużą różnicę.

  • Ćwicz intensywnie - 30 minut, przynajmniej 3 razy w tygodniu, zwłaszcza na tydzień przed wystąpieniem miesiączki. Wysiłek fizyczny zmniejsza poziom "hormonów stresu" w twoim organizmie - a to ma duże znaczenie, bo również te hormony odpowiedzialne są za bolesność piersi. Ćwicząc, zmniejszasz także ilość płynów w organizmie i podnosisz poziom substancji mózgowych odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.

  • Naucz się wyciszać i uspokajać - pomogą ci w tym medytacja, ćwiczenia oddechowe i inne techniki relaksacyjne, które redukują stres i napięcie.


Jeśli przyjmujesz jakieś leki na receptę, powiedz lekarzowi o bolących czy nadwrażliwych piersiach - może się okazać, że to uboczne działanie lekarstwa. Jak najszybciej pokaż lekarzowi każdą niepokojącą zmianę w piersi, zwłaszcza jeśli jest to guzek (także pod pachą). Miękkie guzki to zwykle zbierający się płyn, ale jeśli guzek jest okrągły i twardszy, konieczne będą szczegółowe badania (USG, mammografia, a być może biopsja), aby upewnić się, że nie jest to zmiana nowotworowa. Lekarz powie ci, jak rozróżniać zwykłe guzki od takich, które należy zbadać dokładniej. Nawet jeśli zawsze w czasie miesiączki bolą cię piersi, to zgłoś się do lekarza, jeżeli ból staje się silniejszy niż zwykle albo jeśli zauważysz jakikolwiek wyciek z brodawki (zwłaszcza krwawy).

Autor: Zbigniew Hamer, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu

http://sekretyzdrowia.blogspot.com/

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Plamy wątrobowe - wyglądają zwykle jak piegi, lecz są dużo od nich większe...

14.11.2014
Plamy wątrobowe - wyglądają zwykle jak piegi, lecz są dużo od nich większe...

Choć zwykle kojarzą nam się z osobami w podeszłym wieku, plamy wątrobowe nie są efektem starzenia się skóry. To po prostu obszary, w których gromadzi się nadmiar pigmentu - zwykle na skutek długotrwałego wystawienia skóry na działanie promieni słonecznych. Dawka promieniowania słonecznego kumuluje się i z reguły efekty widać dopiero po wielu latach, często w starszym wieku.

Osoby, które bardzo dużo przebywają na słońcu, mogą jednak mieć je na rękach czy twarzy już w wieku dwudziestu kilku lat. Przyjmowanie niektórych leków (między innymi środków moczopędnych, tetracykliny, leków na cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi) czyni skórę bardziej wrażliwą na słońce, a w efekcie bardziej podatną na tworzenie się plam.

 

Tak zwane plamy wątrobowe to duże obszary skóry zabarwionej brązowym pigmentem, pojawiające się najczęściej na grzbiecie dłoni. Aby ich uniknąć - i uchronić się przed nowotworem skóry - trzeba używać kremu z mocnymi filtrami przeciwsłonecznymi. Jeśli już występują takie przebarwienia, dobrze jest zastosować jakiś krem odbarwiający (można go kupić bez recepty) albo użyć łagodnego, naturalnego rozjaśniacza. Zanim jednak nastąpi widoczna poprawa, może minąć kilka miesięcy. Dlatego nie warto wychodzić z domu bez odpowiedniej ochrony przed słońcem!

 

Plamy wątrobowe - porady


  • Smaruj plamy sokiem z cytryny 2 razy dziennie. Jego lekko kwaśny odczyn jest wystarczająco silny, aby usunąć zewnętrzną warstwę naskórka i rozjaśnić przebarwienia.

  • Jeżeli zmiksujesz miód z jogurtem, otrzymasz domowy rozjaśniacz. Wystarczy łyżeczka naturalnego jogurtu i łyżeczka miodu. Raz dziennie nałóż tę papkę na plamy, pozostaw wyschniętą przez 30 minut, a potem spłucz.

  • Pokryj plamy żelem z aloesu - jeśli to możliwe, wyciśniętym ze świeżych liści. Zerwij liść, przetnij go w połowie i wyciśnij gęstą, żelowatą galaretkę. Aloes zawiera substancje, które przyspieszają złuszczanie naskórka i wzrost nowych, zdrowych komórek. Nakładaj żel 1-2 razy dziennie.

  • Ludowa mądrość głosi, że dobrym sposobem na plamy wątrobowe jest przecieranie ich maślanką. Maślanka zawiera kwas mlekowy, który pomaga delikatnie złuszczyć uszkodzoną przez słońce skórę oraz zlikwidować przebarwienia.

  • W innych krajach można kupić kremy rozjaśniające plamy wątrobowe (na przykład sporządzone na bazie podbiału pospolitego), które zawierają zwykle dwuprocentowy roztwór hydrochinonu (ciemniejsze plamy mogą wymagać mocniejszego roztworu, ale wtedy musisz mieć od lekarza receptę). Zanim użyjesz takiego kremu - uważnie przeczytaj ulotkę informacyjną.

  • Plamy wątrobowe można ukryć za pomocą korektora kosmetycznego dostępnego w drogeriach i aptekach. Niektóre z takich korektorów wzbogacone są dodatkowo substancjami nawilżającymi. Poproś farmaceutę albo pracownika drogerii, aby pomógł ci wybrać odpowiedni odcień korektora - zwykle powinien być nieco jaśniejszy od twojej naturalnej karnacji - i pokazał ci, w jaki sposób go nakładać.

  • Staraj się unikać słońca, zwłaszcza w czasie, kiedy operuje ono najmocniej, czyli w godzinach od 10 do 16 latem, a do 14 przez resztę roku.

  • Codziennie, 30 minut przed wyjściem z domu, nałóż krem z filtrem przeciwsłonecznym na twarz i grzbiet dłoni. Powinien to być naprawdę mocny filtr - minimum 15. Kremy najlepiej chroniące skórę przed powstawaniem plam zawierają tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Jeśli masz zamiar spędzić na dworze więcej czasu, nakładaj nową warstwę kremu co 2 godziny.

  • Noś kapelusz z szerokim rondem (przynajmniej 10 centymetrów). Osłonisz w ten sposób przed słońcem twarz i szyję, co zmniejszy prawdopodobieństwo występowania przebarwień w tych miejscach. Kapelusz powinien być z materiału albo przynajmniej mieć bawełnianą wyściółkę - słomkowe nakrycia głowy nie dają wystarczającej ochrony.

  • Po dłuższym przebywaniu na słońcu nałóż na skórę olejek z witaminą E. Witamina E jest znanym przeciwutleniaczem, który może zapobiec powstawaniu przebarwień, neutralizując wolne rodniki niszczące skórę. Pamiętaj jednak. żeby używać takiego olejku dopiero po powrocie do domu - witamina E wystawiona na działanie promieni słonecznych sama może się stać źródłem wolnych rodników.


Plamy wątrobowe - wyglądające zwykle jak piegi, tylko dużo od nich większe - są raczej niegroźne. Jeżeli jednak w takim miejscu czujesz mrowienie, swędzenie, jeśli plama zmienia kolor albo zaczyna krwawić - jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Niektóre rodzaje nowotworów skóry - na przykład czerniak - mogą w początkowym stadium wyglądać jak plamy wątrobowe. Jeżeli domowe metody nie pomagają - twój lekarz może skierować cię do dermatologa, który obejrzy zmiany i zaleci właściwe leczenie. Czasami przebarwienia można usunąć laserem albo za pomocą ciekłego azotu. Niestety, takie zabiegi nie są zwykle refundowane przez NFZ.

Autor: Zbigniew Hamer, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu

http://sekretyzdrowia.blogspot.com/

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się