Art

Tymianek - naturalne lekarstwo

27.11.2015
Tymianek - naturalne lekarstwo

Tymianek to aromatyczne zioło, które ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dzięki tym właściwościom często jest skadnikiem syropów i innych leków na kaszel. Wiele preparatów zwalczających trądzik także ma go w swoim składzie. Dzięki dużej zawartości tymolu ma właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Należy stosować go z umiarem, w nadmierze może podrażniać, ale jego stosowanie może przynieść bardzo dobre rezultaty.

Tymianek naturalnie występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego, ale obecnie jest też uprawiany w Europie i Ameryce. Jest też znany w Polsce, gdzie przyjął się bardzo dobrze. Ma bardzo dorbne, zielone listki oraz fioletowe kwiaty. Jest  aromatyczny, pozyskuje się z niego olejek eterycznu,który zawiera tymol, linalol, terpineol, borneol, cyneol i octan bornylu.

Jakie właściwości ma tymianek?

Jest głównie znany jako przyprawa, charakteryzuje się gorzkawym smakiem i najczęściej dodawany jest do dań mięsnych, czy rybnych. Wzbogaca też smak roślinnych pasztetów z soczewicy i warzywnych gulaszy. Dobrze komponuje się z liściem laurowym, czosnkiem, natką pietruszki i cebulą. Nie najlepiej łączy się z majerankiem.

Tymanek ma też działanie lecznicze, wspamaga pracę układu oddechowego, dzięki działanu antybakteryjnemu. Łagodzi infekcje pojawiające się w jamie ustnej. Działa wykrztuśnie i rozkurczowo. Jest częstym składnikiem pastylek lub syropów na kaszel.

Działa także korzystnie na układ pokarmowy, stosuje się go w leczeniu dolegliwości wątrobowych, podrażnienia jelit czy żołądka.

Stosowany w pielągnecji jest polecany szczególnie osobom ze skórą tlustą i trądzikową. Działa oczyszczająco i odkażająco na skórę. Olejek z tymianku często dodawany jest do ziołowych past do zębów, a także do szamponów przeciwłupieżowych.

Warto sięgać po produkty w olejkiem tymiankowych w składzie. Nie należy przesadzać z jego ilością, bo może podrażniać, ale warto wybierać produkty, które go zawiarają. Można też stosować naturalny olejek z tymianku zgodzie z zaleceniami producneta.

Nie powinny używac go kobiety w ciąży, ze wzglądu na silne działanie, może stymulować macice do skurczów.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

10 zalet CEBULI

26.11.2015
10 zalet CEBULI

CEBULA to pospolite i często niedoceniane warzywo. Tymczasem ma ogrom zalet i w okresie jesienno-zimowym powinna często gościć w naszej kuchni. Poznajcie zalety cebuli, by przekonać się, że warto wprowadzić ją do diety! 

10 zalet cebuli

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Śliwki

20.11.2015
Śliwki

W Polsce rosną najsmaczniejsze śliwki na świecie. Często można zjeść je w knedlach, w czekoladzie, w wielu wypiekach. Są też dobrym dodatkiem do mięs i dań wytrawnych. Ze względu na dużą zawartość błonnika śliwki są polacane jako naturalne rozwiązanie na problemy z trawieniem. Jesień to czas kiedy są najsłodsze i mają najsmaczniejszy miąższ, a pestki łatwo odchodzą. Warto wykorzystać ten sezon.

Mimo wielu odmian najbardziej znana jest prawdziwa królowa śliwek węgierka. Łączy słodki i kwaśny smak, doskonale nadaje się na powidła czy knedle. Mimo, że w marketach można dostać wiele importowanych odmian śliwek, najlepiej kupować Polskie odmiany. Te sprowadzane, aby przeżyły w transporcie pryska się chemią, co ma zapewnić ochronę przed insektami i gniciem. Tracą przez to witaminy, ale też cenny smak.

W okresie jesiennym warto zrobić przetwory, które pozwolą cieszyć się smakiem śliwek nawet po sezonie. Owoce można też mrozić, tak przechowywane tracą zaledwie 10% swoich skałdników odżywczych. Suszone są bardzo zdrowe, bo jest w nich skoncentrowane to co najlepsze. Mają 5 razy więcej witaminy A i siedem razy więcej błonnika pokarmowego niż świeże owoce. Mogą być dobrą przekąskę dla dorosłych i dzieci. Suszone śliwki dodane do ciężkostarwnych potraw jak np. bigos, przeciwdziałają niestarawności. Uzupełniają także niedobory żelaza, chorniąc przed anemią. Co ciekawe udowodniono, że ze wszystkich owoców suszonych śliwki najlepiej chronią gęstość kości i chronią przed osteoporozą.

Trzeba pamiętać, że suszone śliwki są bardziej kaloryczne niż świeże. W 100 gramów zawiera około 270 kalorii. Nie można przesadzać z ich ilością. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na substancje konserwujące, które mają za zadanie hamować rozwój plaśni i grzybów. Najczęściej używanym konserwantem jest siarka, która może być silnym alergenem. Śliwki często są też wędzone, co także nie jest najzdrowszym rozwiązaniem. Warto więc kupować naturalnie suszone owoce, albo suszyć je samodzielnie. Jeśli nie mamy innego wyboru przed zjedzeniem warto sparzyć suszone owoce, żeby pozbyć się jak największej ilości szkodliwych substancji.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się