Art

Układ pokarmowy- drugi mózg?

27.09.2016
Układ pokarmowy- drugi mózg?

Od dłuższego czasu naukowcy przyglądali się neuronom w układzie pokarmowym i ich roli. Układ pokarmowy jest połączony z układem nerwowym. Można odczuć to kiedy ze stresu zaciska się nam żołądek, albo czujemy ból brzucha. Okazuje się, że układ pokarmowy ma swój własny układ nerwowy, dlatego powstała nowa gałąź medycyny- neurogastrologia. Zajmuje się ona sprawdzaniem jaki wpływ ma trawienie i nastrój i stan psychiczny. Okazuje się, że jest to ze sobą mocno związane.

 

Nasze jelita są pokryte siecią komórek nerwowych identycznych jak te, które tworzą korę mózgową i odpowiadają za pamięć i inteligencję. Komórki nerwowe zlokalizowane w jelitach mogą działać niezależnie od mózgu, było to ogromnym naukowym odkryciem. Praca układu pokarmowego- trawienie, wchłanianie składników odżywczych i wydalenie resztek to bardzo wymagające zadania. Z biegiem ewolucji układ pokarmowy wytworzył swój własny system nerwowy, żeby całkowicie zarządzać tymi procesami.

 

Naukowcy od dawna nazywają układ pokarmowy „drugim mózgiem”. Znajduje się tam około 100 milionów neuronów. Naukowcy stwierdzili, że to za dużo to spełniania zadań jedynie w układzie pokarmowym. Badanie potwierdziły ich przypuszczenia. Układ pokarmowy pracuje samodzielnie, mózg nie kontroluje tempa przemiany materii czy ilości wydzielanych soków trawiennych. Układ pokarmowy jest ściśle połączony z mózgiem i przejmuje niektóre bodźce, między innymi reakcje na stres, kontroluje barierę ochronną organizm, a także podejmuje rekcje w przypadku zagrożeń. Układy nerwowe przesyłają sobie informacje za pośrednictwem nerwu błędnego. Co ciekawe 90% informacji przebiega z jelit do mózgu, a tylko 10% z mózgu do jelit.

 

Przełomowe odkrycie

Bardzo długo szukano powiązań z układem pokarmowym i nerwowym. Wielu pacjentów leczących się na zaburzenia psychiczne miało dodatkowo dolegliwości ze strony jelit. Obecnie wiadomo, że stan jelit znacząco wpływa na pogorszenie stanu psychicznego. Choroby jelit mogą by,c przyczyną przewlekłego stresu, a z czasem prowadzą nawet to depresji. 

 

Silna komunikacja między tymi układami ma wpływ na nasz codzienny nastrój, nawet jeśli jesteśmy zdrowi. Spora część emocji jest związana z pracą jelit. Możliwa jest także odwrotna sytuacja kiedy to nasz stan psychiczny wpływa na funkcjonowanie jelit.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jedzenie, które służy wątrobie

26.09.2016
Jedzenie, które służy wątrobie

Najczęściej słyszymy co szkodzi wątrobie i jakich produktów trzeba unikać by ją chronić Jest też bardzo dużo produktów, które jej służą.

Wątroba to duży i ważny organ, odpowiada na metabolizm, usuwanie szkodliwych substancji, kontroluje poziom cukru i reguluje magazynowanie tłuszczu.

 

Jak traktować wątrobę dobrze? 

Najważniejszym czynnikiem jest odpowiednia dieta, unikanie produktów smażonych, przetworzonych, alkoholu i innych używek. Ważne jest też utrzymywanie prawidłowej wagi, co zdecydowanie ułatwia proste i zdrowe jedzenie.

Nie czekaj na problemy z wątrobą, tylko zacznij w porę traktować ją dobrze. Co jej służy? Głównie produkty nieprzetworzone, pochodzenia roślinnego. Dobra jakościowo żywność, która pozwoli zachować zdrową wątrobę jak i cały organizm.

 

Kiszonki

Najpopularniejsza jest kiszona kapusta czy ogórki, ale można włączać do posiłków także inne fermentowane warzywa, np. buraki czy marchewkę. Zwierają dużą dawkę witamin i antyoksydantów. Dzięki temu wzmacniają odporność i usprawniają pracę wątroby.

 

Algi morskie

Nori znane dobrze z sushi, ale też inne jak np. wakame i dulse absorbują toksyny i pomagają wydalić je z organizmu. Warto dodawać je do swoich posiłków- zup, sałatek, przekąsek.

 

Ciemno zielone warzywa

To jeden z najzdrowszych pokarmów świata. Szpinak, jarmuż, natka pietruszki, szczaw, czosnek niedźwiedzi i wiele innych. Zawierają bardzo cenny chlorofil, który pomaga usunąć z organizmu chemikalia, metale ciężkie i pestycydy. Warto wybierać zielone liście pochodzące  pewnych źródeł.

 

Owoce i warzywa

Niektóre z nich szczególnie wspierają pracę wątroby- jabłka, szparagi, awokado, buraki, jagody, maliny, jeżyny, kapusta, marchewka, czosnek, kolendra, grzyby, cebula i pietruszka.

 

Zdrowe oleje

Wybieraj oleje nierafinowane np. olej kokosowy, oliwę z oliwek i inne oleje tłoczone na zimno.

 

Ziarna

Ziarna konopi, chia, dynia, słonecznik to dobry dodatek do śniadania czy sałatki. Dostarczają wielu składników odżywczych i antyoksydantów bardzo korzystnych dla nas.

 

Przyprawy

Niektóre z nich mają leczniczą moc, należą do nich imbir, pieprz cayenne, cynamon i kurkuma. Warto mieć je w kuchni i często stosować w czasie gotowania.

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

mrogowski

29.09.2016

warto dbać o wątrobę

Art

Tulsi

25.09.2016
Tulsi

Tulsi jest odmianą bazylii, która rośnie dziko w tropikalnym klimacie. Ma purpurową barwę i liczne zdrowotne właściwości. W tradycji ajurwedyjskiej jest bardzo często podawana w formie herbaty. Ma działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne, dzięki temu jest naturalnym lekarstwem na wiele dolegliwości. To remedium na kaszel, katar, przeziębienie, gorączkę, problemy żołądkowe, choroby płuc, artretyzm, trądzik i wiele innych schorzeń.

Tulsi może być ziołową herbatką, która jest często nazywana „eliksirem życia”, ale można stosować ją też w domowych wypiekach, deserach czy w lemoniadach. Popularne są także lecznicze ziołowe nalewki, do których nadaje się też to zioło.

Właściwości tulsi:

  • Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, może pomóc przy bolesnych miesiączkach, skurczach astmatycznych czy skurczom przewodu pokarmowego.
  • Hamuje rozwój bakterii i grzybów w przypadku chorób skórnych, a także układu pokarmowego i oddechowego.
  • Obniża poziom cukru we krwi.
  • Zmniejsza wrażliwość ból, jest składaniem wielu maści o działanie znieczulającym.
  • Obniża poziom cholesterolu we krwi
  • Jest zalecana także przy wspomaganiu leczenia nowotworów i chorób reumatycznych.
  • Wspomaga proces trawienia.
  • Przeciwdziała próchnicy i nieprzyjemnego zapachowi z ust.

Nie należy przyjmować więcej niż 10 g ziół tulsi na dobę. Warto stosować ją w większej dwace doraźnie, a na co dzień przyjmować mniejsze dawki.

Jak przygotować napar?

1 łyżkę ziół zalewamy szklanką wrzątku i zostawiamy pod przykryciem na około 15 minut. Po tum czasie napar jest gotowy. Profilaktycznie warto pić napar raz dziennie, a w razie infekcji, przeziębienia czy innych schorzeń 2-3 raz dziennie.

Przeciwwskazania

Zioła mają liczne zdrowotne właściwości, jednak zawsze należy zapoznać się także w przeciwwskazaniami. Niektóre zioła nie mogą być łączona z konkretnymi lekami, więc zawsze trzeba skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem, jeśli mamy leki które bierzemy regularne.

Tulsi nie zaleca się przy niewydolności wątroby, niedoczynności tarczycy i przy zaburzeniach spermatogenezy u mężczyzn.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się