Art

Ultramaraton

13.03.2017
Ultramaraton

Bieganie towarzyszy człowiekowi od zawsze. Pozwala szybciej się przemieszczać, ale też wywołuje pozytywne emocje związane z pobudzaniem w trakcie wysiłku i po nim tzw. hormonów szczęścia zwanych endorfinami. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na jogging, regularny trening, a w konsekwencji start w zawodach długodystansowych. Amatorów biegania przybywa.

Wraz z nabieraniem doświadczenia i coraz lepszą kondycją zaczynamy biegać w szybszym tempie zwiększając pokonywane dystanse. Niektórym nawet dystans maratonu, który liczy 42 km i 195 metrów przestaje już wystarczać i postanawiają spróbować swoich sił biegach jeszcze dłuższych. To już jest wyższa szkoła biegania.

Zawody o dłuższym dystansie niż maraton, to ultramaratony. O pokonaniu takiego dystansu decyduje wytrzymałość oraz odpowiednia logistyka. Jeśli chodzi o trening, to tu są różne szkoły. Jedni przygotowują się pokonując podczas treningów wiele kilometrów, natomiast inni preferują mniejsze objętości, za to biegają w szybszym tempie stosując częste odpoczynki. To dotyczy zwłaszcza tych osób, które decydują się startować w ultramaratonach odbywających się w górach. Specyfika tego biegu polega na tym, że pod szczyt najlepiej jest iść, ale za to ze wzniesienia biegnie się bardzo szybko. Wiele osób oprócz biegania w okresie przygotowawczym wzmacnia swoje mięśnie również na siłowni.

Na trasie tych długich biegów co kilkanaście kilometrów znajdują się punkty odżywcze, na których można uzupełnić zapasy oraz posilić się przed dalszą drogą. Ultramaratończycy startują przeważnie ze specjalnymi plecakami, gdzie mają pojemniki na napoje. Wielu organizatorów wymaga również od uczestników zawodów, aby zabierali ze sobą telefon  komórkowy, folię NRC, gwizdek, mapę danego terenu, a jeśli bieg odbywa się po zmroku, to także latarkę czołową. Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo zawodników.

Ultramaratony cieszą się coraz większą popularnością. Co roku zwiększa się frekwencja podczas biegów, a także rośnie liczba zawodów. Do kultowych biegów ultra w Polsce należą 80-kilometrowy Bieg Rzeźnika w Bieszczadach, gdzie startuje się w parach, Mistrzostwa Polski w ultradystansowym biegu górskim, czyli 100-kilometrowy Bieg 7 Dolin w Krynicy Zdrój, a za granicą 246-kilometrowy Spartathlon z Aten do Sparty, którego zwycięzcą w 2016 roku został Polak Andrzej Radzikowski.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

kider

25.04.2017

podziwiam tych ludzi, są niesamowici ile to lat treningu potrzeba

Art

Jak nastolatek powinien dbać o higienę osobistą?

12.03.2017
Jak nastolatek powinien dbać o higienę osobistą?

Młody człowiek w pewnym momencie zaczyna zauważać wiele zmian zachodzących w swoim ciele. Poza tym nastolatek czasami reaguje zbyt emocjonalnie lub przeżywa huśtawkę nastrojów. O młodym człowieku w okresie dojrzewania mówi się, że ,,buzują" w nim hormony. Jednak najbardziej widoczne zmiany, to te fizyczne, dlatego nastolatek w okresie dojrzewania powinien wiedzieć jak dbać o higienę i  pielęgnować swoje ciało, aby czuć się komfortowo.

Najbardziej charakterystyczne zmiany zachodzące w ciele nastolatka, to zwiększone wydzielanie potu. Towarzyszy temu intensywny zapach. Niestety nie jest on przyjemny dla otoczenia. Dzieje się tak dlatego, że gruczoły potowe wydzielają na zewnątrz pot oraz inne substancje. Warto więc uświadomić nastolatka, że powinien myć się zwłaszcza po aktywności ruchowej, nawet kilka razy dziennie, a wieczorem wziąć kąpiel. Dobrze jeśli dorosły doradzi mu używanie odpowiednich kosmetyków, które pomogą w utrzymaniu higieny ciała. Ważne jest również, aby dziecko codziennie zakładało świeżą i czystą bieliznę oraz nosiło ,,oddychającą" odzież.

W okresie dojrzewania nastolatek nagle może stwierdzić, że włosy częściej się przetłuszczają. To wpływ gruczołów łojowych, które na tym etapie życia młodego człowieka, zaczynają aktywniej pracować. Tak więc dzieci mające dłuższe włosy, zwłaszcza dziewczynki w tym okresie powinny częściej je myć.

Zmiany na ciele nastolatka, to również występujący trądzik zwłaszcza w okresie dojrzewania. Na tą dolegliwość mogą poradzić różne preparaty ziołowe na bazie rumianku lub też aloesu, które są dostępne w aptekach. Czasami jednak taka pielęgnacja nie wystarczy. Trądzik może nie schodzić, więc należy po poradę udać się do dermatologa.   

Bywa tak, że działanie hormonów, które zaczynają mocniej pracować powoduje większe gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Dlatego, żeby nie przytyć nastolatek powinien uprawiać sport lub być aktywny fizycznie. Ruch i powietrze, to dla niego najlepszy sposób na przetrwanie ,,burzy hormonów".

Ważną też kwestią jest higiena i pielęgnacja miejsc intymnych u nastolatków. Dziewczynki zawsze powinny nosić przy sobie podpaski na wypadek pojawienia się miesiączki, zwłaszcza gdy na początku może być nieregularna. U chłopców mogą występować nocne wytryski nasienia, więc też powinno im się zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację miejsc intymnych.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Sposoby na chandrę

11.03.2017
Sposoby na chandrę

Ludzkie życie, to istna huśtawka nastrojów. Czasami mamy wyśmienity humor, a innym razem jesteśmy przygnębieni. Powodów na złe samopoczucie jest tyle ilu ludzi. Jednak zdarzają się takie okresy w życiu, że niezależnie od czynników po prostu mamy kiepski nastrój. Mówi się np. o jesiennej chandrze, kiedy to otaczająca nas codzienna szarość nie poprawia naszego samopoczucia. 

Chandra to uczucie przygnębienia, które może objawiać się poczuciem niskiej wartości. Osoba z tą przypadłością skarży się na złe samopoczucie. Nie widzi wyjścia z trudnych sytuacji, uważając je wręcz za beznadziejne. Taka apatia może trwać przez wiele dni. Jednak nie należy się poddawać temu nastrojowi, a skutecznie z nim walczyć.

Przede wszystkim nie możesz uciekać od ludzi i świata. Najgorsze jest uleganie złemu nastrojowi. Mimo pochmurnej, a czasami nawet deszczowej pogody, warto wychodzić z domu. Długi spacer po parku lub pośród przyrodniczych terenów to dobry pomysł. Wdychanie świeżego powietrza i dotlenienie mózgu pozwoli inaczej spojrzeć na problemy. Koniecznie zażywajmy ruchu zwłaszcza podczas słonecznych dni.

Doskonałym sposobem na chandrę jest aktywność fizyczna, czyli bieganie, jazda na rowerze, ćwiczenia gimnastyczne, a także pływanie. Wysiłek fizyczny powoduje pobudzanie endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Poza tym podczas ćwiczeń można się całkowicie ,,wyłączyć" zapominając o troskach.   

Warto przebywać w towarzystwie innych osób. Można wybrać się  z nimi do restauracji, kawiarni lub pubu. Rozmowa na pewno poprawi humor. Nie chodzi o to, aby tylko zwierzać się ze swojego kiepskiego nastroju i rozwodzić nim, ale żeby wesoło spędzić czas na miłej pogawędce.   

Przy przygnębiającym nastroju staraj się kierować swoje myśli ku czemuś miłemu i sympatycznemu. Mogą to być wydarzenia z przeszłości albo obrazy pięknych widoków. Odpoczywaj i wysypiaj się. Relaks potrafi wprowadzić w dobry nastrój. Możesz też udać się na masaż np. gorącymi kamieniami. Pamiętaj, że zadbane i zregenerowane ciało ma ogromny wpływ na samopoczucie psychiczne.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

celcjusz

25.04.2017

chandra może przerodzić się w depresje, trzeba uważać!

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się