Art

Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego

06.10.2015
Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego

Spośród uszkodzeń wszystkich stawów, aż 30% stanowią urazy w obrębie stawu kolanowego.  Konkretnie dotyczą one struktur stabilizujących staw klonowy czyli,  głównie więzadła krzyżowego tylnego. Więzadło krzyżowe tylne (PCL - Posterior Cruciate Ligament) jest jednym z głównych stabilizatorów kolana. Dzięki niemu możemy wykonywać ruchy zgięcia i wyprostu w stawie kolanowym, sprawia też że łąkotki i chrząstki stawowe pracują prawidłowo.

Przypadków uszkodzenia więzadła krzyżowego tylnego jest mniej niż krzyżowego przedniego. Do jego uszkodzenia dochodzi przy urazach kończyn dolnych, często zdarza się, że są niezauważane.

W jakich sytuacjach może dojść do urazu?


  • upadek na ugiętym kolanie,

  • nagły i gwałtowny wyprost stawu kolanowego.

  • nadmierne zgięcie stawu kolanowego.


Objawy urazu

Pierwszym objawem jest najczęściej ból tylnej części kolona, obrzęk oraz niestabilność stawu kolanowego. Wszystkie te objawy powodują trudności i przemieszczaniu się. Zawsze należy dokładnie sprawdzić z jakim urazem mamy do czynienia. Nieleczony uraz po dłuższym czasie najczęściej prowadzi do choroby zwyrodnieniowej stawu rzepkowo- udowego oraz przewlekłego bólu stawu kolanowego.

Leczenie

Początkowo stosuje się leczenie zachowawcze, które obejmuje niewielkie urazy Polega ono na umieszczeniu kalana w ortezie na okres 6 tygodni. Jeśli jednak nie przynosi ono dobrych rezultatów konieczny jest zabieg operacyjny. Artroskopia jest wykonywana wraz z zabiegiem rekonstrukcyjnym więzadła krzyżowego tylnego.

Na czym poleca zabieg?

Rozpoczyna się artroskopią stawu kolanowego, podczas której po niewielkim nacięciu przy użyciu endoskopu sprawdza się wielkość uszkodzenia więzadła i innych struktur wewnątrz kolana. Jeśli potwierdzi się wcześniejsza diagnoza urazu,  przez drugie nacięcie wprowadza się narzędzia chirurgiczne. Po przeprowadzeniu procedur leczniczych elementów stawowych oraz usunięciu fragmentu uszkodzonego więzadła dokonuje się jego rekonstrukcji.

Obecnie jest to powszechnie wykonywany zabieg, który daje bardzo dobre rezultaty. Zabieg jest bezpieczny, jednak czasem mogą pojawić się powikłania.  Do najczęstszych należą wewnątrzstawowe krwiaki, uszkodzenia nerwów i chrząstki stawowej, infekcje lub zakrzepica żylna.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

W co warto zaopatrzyć się przy małym dziecku?

05.10.2015
W co warto zaopatrzyć się przy małym dziecku?

Pierwsze tygodnie dziecka to bardzo ważny czas budowania odporności. Istotne jest monitorowanie zdrowia nowo narodzonego dziecka. Pomoże z tym kilka przedmiotów niezbędnych w apteczce młodych rodziców.

1.  Termometr jest pewnie w większości domów, ale warto sprawdzić czy na pewno działa. Najlepsze są termometry bezdotykowe, które nie stresują dziecka, a dają precyzyjny wynik. Termometr sprawdzi się też do sprawdzania temperatury wody w wanience czy pokarmu w butelce.

2.  Nawilżacz powietrza to jedno w ważniejszych akcesoriów. Zwłaszcza o okresie zimowym, kiedy powietrze jest bardzo suche może pomóc uniknąć infekcji dróg oddechowych. Do wyboru jest wiele modeli i kształtów, dobrze wybrać uniwersalny model, który będzie nam służył nawet kiedy dziecko podrośnie.

3.  Waga dla kontroli rozwoju dziecka. Wagi dziecięce pomagają zważyć, ale tez zmierzyć dziecko. Są niezwykle dokładne i pomagają kontrolować prawidłowy rozwój dziecka. Są szczególnie przydatne dla dzieci z niską masą urodzeniową, może to pomóc uniknąć zbyt częstych kontroli u lekarza.

4.  Termofor przydaje się w każdym wieku, ale dzieciom jest szczególnie potrzebny, zwłaszcza w czasie kolek i bólów brzucha. U dzieci najlepiej sprawdzi się kolorowy i miękki pluszowy termofor. Będzie przypominać dziecięca maskotkę i skutecznie rozgrzeje dziecko, kiedy będzie taka potrzeba. Dobrze sprawdzi się także przy infekcji dróg moczowych. Ciepło jakie wytwarza rozluźnia napięte mięśnie i ma działanie relaksujące.

Nie wszystkie te akcesoria są konieczne, jednak warto zastanowić się, które mogło by ułatwić codzienna pielęgnację. Niezbędny może okazać się zwłaszcza termofor i nawilżacz powietrza, albo bezdotykowy termometr jeśli dziecko nie chce utrzymać tradycyjnego.

Autorka: Daria Występek  
Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Krav maga - sztuka walki i samoobrony

04.10.2015
Krav maga - sztuka walki i samoobrony

Krav maga to system samoobrony, wywodzący się z Izraela. Początkowo utajniony i wykorzystywany jedynie przez armię, z czasem zaczął być wykorzystywany przez służby mundurowe, a także przystosowywany do potrzeb samoobrony.

Krav maga nie jest typowym sportem czy sztuką walki. Przez wielu uważana jest za bezwzględna i brutalną dyscyplinę. Jednak kiedy służy wyłącznie obronie przed aktami agresji i przemocy ze strony potencjalnego przeciwnika, może być wykorzystana w dobry sposób. Krav maga przygotowuje w zakresie umiejętności walki, obrony życia własnego i innych. Uczy głównie wyczuwania i unikania zagrożeń oraz samoobrony dostępnymi w danym momencie przedmiotami, a także obrony przed atakami uzbrojonymi i nieuzbrojonymi napastnikami.

Główne cele krav magi

Przede wszystkim ważne jest jak najszybsze obezwładnienie przeciwnika, obrona i ucieczka, a jeśli nie ma innej możliwości, atak. Atakować i bronić się należy szybko, skutecznie i przy wykonaniu jak najmniejszej ilości ruchów. Opiera się prostych i skutecznych ruchach, są to głównie uderzenia, kopnięcia, chwytanie czy podduszenia. W ramach samoobrony można zadawać ciosy wszystkimi dostępnymi narzędziami i przedmiotami codziennego użytku znajdującymi się na wyciągniecie ręki. Celem ataku są zazwyczaj czułe miejsca ciała, np. oczy, krtań, brzuch, krocze.

Opanowanie tego systemu wymaga dobrego przygotowania fizycznego. Krav maga nie dysponuje wyjątkowymi technikami walki. Trenowanie wzmacnia nie tylko mięśnie, ale też  pewność siebie i uczy zachowania zimnej krwi w sytuacjach zagrożenia. Pozwala poznać różnego typu niebezpieczeństwa i możliwości ataku. Wzmacnia mięśnie całego ciała, zwiększa siłę, a także wytrzymałość do ciężkiego wysiłku i treningu. Bardzo istotne jest też opanowanie emocji w sytuacji zagrożenia, szybka analiza sytuacji i podejmowanie szybkich działań. Systematyczna praca prowadzi do większego spokoju i lepszej sprawności. Opanowanie podstaw samoobrony jest ważne zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, warto wybrać odpowiedni dla siebie system ćwiczeń.


Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się