Art

V miesiąc ciąży – cz I

20.05.2015
V miesiąc ciąży – cz I

V miesiąc ciąży – cz I

W tym miesiącu ciąża nabiera całkiem realnego wymiaru. Brzuszek jest już niemały, a niedługo poczujesz pierwsze ruchy dziecka. Jesteś dopiero w połowie drogi do rozwiązania, ale ten czas minie tak samo szybko, jak pierwsze 17 tygodni. Sprawdźmy, co u malucha.

18 tydzień

Maluch ma długość 14 cm, a jego waga to około 140 g.  W tym tygodniu intensywnie ćwiczy czkanie i ziewanie. Coraz bardziej precyzyjne stają się kopnięcia i ciosy. Wszystkie z wymienionych poczujesz w najbliższym czasie. Nie martw się, gdy w pewnym momencie stwierdzisz, że ktoś w twoim brzuchu ma czkawkę. To normalne i bardzo powszechne. Ciekawostką jest, że już teraz na dziecięcych paluszkach rąk i stóp znajdują się unikatowe linie papilarne.

19 tydzień

Dziecko urosło kolejny centymetr i waży teraz 225 g. Jego skórę chroni śliska, biała substancja zwana mazią płodową. Gdyby nie ona, dzieci rodziłyby się bardzo pomarszczone.

20 tydzień

W tym tygodniu maluch jest bardzo zajęty. Ma jeszcze sporo miejsca, więc wierci się, obraca, robi fikołki, kopie, piąstkuje itp. Podczas badania usg, lekarz będzie w stanie określić płeć dziecka. Jeśli to chłopczyk, właśnie teraz następuje przemieszczanie jąderek z jamy brzusznej do tworzącej się powoli moszny. Dziewczynka ma już w pełni ukształtowaną macicę i kilka milionów prymitywnych komórek jajowych. Zaczyna się również tworzyć kanał pochwowy.

W trakcie tego miesiąca możesz zauważyć:


 • Przypływ energii

 • Wzmożony apetyt

 • Bóle i zawroty głowy

 • Zaparcia

 • Zgagę, wzdęcia

 • Zwiększenie ilości białej wydzieliny z pochwy

 • Nieżyt nosa, któremu może towarzyszyć krwawienie

 • Krwawienie dziąseł po szczotkowaniu

 • Żylaki nóg

 • Hemoroidy

 • Ruchy płodu

 • Bóle podbrzusza i boków

 • Bóle pleców

 • Skórcze nóg

 • Obrzęki

 • Zmianę pigmentacji skóry na brzuchu i twarzy


W połowie piątego miesiąca macica sięgnie wysokości pępka. Będzie wielkości małego melona. To już taki moment, w którym brzuszka nie da się ukryć. Dlatego wyprostuj się i uśmiechnij. Ciąża to wspaniały czas. Ciesz się nim.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Brzoza - skarb natury

26.05.2015
Brzoza - skarb natury

Brzozę nazywano kiedyś drzewem mądrości, z uwagi na liczne właściwości lecznicze. Od wieków sok z brzozy stosowany był jako lekarstwo na szkorbut, wywoływany przez niedobór witaminy C. Współczesne badania odkryły wiele innych zalet spożywania soku z brzozy.

Sok z brzozy przez wieki był uznawany za symbol odnowy, warto po niego sięgać szczególnie wiosną, kiedy jest najbardziej wartościowy. Pomaga wzmocnić i oczyścić organizm, a także dodaje energii. Zawiera naturalne składniki między innymi witaminę C, flawonoidy o właściwościach przeciwutleniających, taniny, kwas chlorogenowy. Jest także bogaty w wapń, magnez, siarkę, sód i potas. Świeży sok z brzozy dodatkowo zawiera tez łatwo przyswajalne pierwiastki takie jak miedź, mangan, cynk i żelazo, rzadko występujące w pożywieniu.

Obecnie picie soku z brzozy zaleca się przy wielu dolegliwościach. Udowodniono, że zapobiega odkładaniu blaszki miażdżycowej i pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Jest stosowany w ramach leczenia anemii, gruźlicy, kamicy nerkowej, nowotworów, dny moczanowej, choroby zwyrodnieniowej stawów, chorób reumatycznych, a także przeziębień i chorób skóry.

Kwas chlorogenowy zawarty w soku z brzozy zmniejsza apetyt, ułatwia wykorzystywanie tłuszczów, a także zmniejsza wchłanianie węglowodanów. Przy odpowiednim odżywianiu i aktywności fizycznej może być pomocny w gubieniu zbędnych kilogramów.

Zbieranie soku z brzozy nie wymaga uszkodzenia czy  wycinania drzewa. Po nacięciu lub wywierceniu poziomego otworu w drzewie sok zaczyna wyciekać kropla po kropli i zbiera się w odpowiednio zamontowanym pojemniku. Drzewo może dostarczać od 1 do 3 litrów soku dziennie, a duże drzewa nawet dwukrotnie więcej. Po zakończeniu zbioru soku należy zabezpieczyć i uszczelnić zrobione otwory, by uchronić drzewo przed uszkodzeniem i zakażeniem.

Skuteczna kuracja sokiem z brzozy powinna być regularna i trwać około 3 tygodnie. W tym czasie należy wypijać sok z brzozy na czczo. W czasie 21 dni zaleca się wypicie minimum 3 litrów soku, czyli około 150 ml każdego dnia. Najlepsze efekty można osiągnąć zwiększając tą ilość do 5 litrów, czyli 250 ml dziennie. Taką kurację zaleca się osobom zmęczonym, cierpiącym na schorzenia reumatyczne, a także osobom które chcą oczyścić organizm.

Najlepszym momentem na zbiórkę soku jest czas po nowiu księżyca w marcu. Warto zbierać go samodzielnie, albo kupować od rolników. Sok dostępny w sklepach często jest mieszanką wielu składników i ma znikome ilości soku z brzozy.

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

V miesiąc ciąży – cz II

22.05.2015
V miesiąc ciąży – cz II

V miesiąc ciąży – cz II

Minęło już 19 tygodni waszej wspólnej przygody. Dla mamy to najlepszy czas. Brzuszek nie jest jeszcze bardzo duży i nie męczą już nudności, więc można korzystać z życia pełnymi garściami. Spacerować, spać i jeść wszystko (z umiarem), na co przyjdzie ochota.  Sprawdźmy, co u malucha.

21 tydzień

Dziecko jest wielkości sporego banana, ma około 18 cm długości i waży prawie 315 g.  Jego rączki i nóżki mają już odpowiednie proporcje, a neurony tworzą połączenia między mięśniami i mózgiem. Wszystko to powoduje, że ruchy ktosia w twoim brzuchu są coraz lepiej skoordynowane. W tym tygodniu maleństwo rozpoczyna wspaniałą przygodę ze smakami. Poznaje je podczas ćwiczeń połykania i trawienia wód płodowych. W ten sposób nawadnia organizm i dostarcza sobie niezbędnych składników odżywczych. Jeśli nie chcesz, aby twoje dziecko było niejadkiem, jedz różnorodnie i zdrowo. Smak i zapach wód płodowych zmienia się w zależności od tego, jak wygląda twoje codzienne menu. Pamiętaj też, że ostrość potraw również dociera do malucha. Może to powodować zintensyfikowanie jego ruchów w niedługim czasie po posiłku.

22 tydzień

Dziecko waży już prawie pół kilograma. W tym tygodniu rozwija zmysł dotyku, słuchy, wzroku i smaku. Na badaniu usg można czasem zaobserwować, jak maluchy chwytają pępowinę. To jedyna rzecz, jaką mają pod ręką, ale do ćwiczeń nadającą się idealnie. Dziecko potrafi również odróżnić jasność od ciemności. Intensywne światło skierowane na brzuch spowoduje reakcję malucha. Słyszy ono głos twój i członków rodziny, odgłosy dobiegające z twojego wnętrza i z otaczającego cię świata. Między innymi dlatego dzieci po narodzinach uspokajają się, kiedy słyszą głos mamy. Jest to jedna z niewielu rzeczy, która nie jest im obca.

W trakcie tego miesiąca możesz odczuwać:


 • Coraz większą świadomość bycia w ciąży

 • Roztargnienie

 • Drażliwość lub płaczliwość, choć w znacznie mniejszym stopniu niż w pierwszych miesiącach ciąży


Połowa drogi już za tobą. Dbaj o siebie, wypoczywaj i magazynuj siły na zbliżające się rozwiązanie. Nie słuchaj opowieści rodem z horroru. Poród to wspaniała chwila. Musisz się do niej dobrze przygotować i pozytywnie nastawić. Teraz jest najlepszy czas, aby zacząć wdrażać to dobre nastawienie w codzienność.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się