Art

W oczekiwaniu na olejek ylang ylang…

03.08.2014
W oczekiwaniu na olejek ylang ylang…
Olejek ylang ylang - poniżej trochę o jego właściwościach. Ylang Ylang to egzotyczny kwiat, który pochodzi głównie z obszaru Indonezji. Można go spotkać w lasach deszczowych wysp Pacyfiku, na Filipinach, Jawie, Sumatrze oraz Polinezji - czyli full exotic :) W języku malajskim oznacza 'kwiat kwiatów'. Kobiety często wpinają kwiaty Ylang we włosy :) Drzewo dorasta do 25 metrów, a jego kwiaty mogą mieć kolor żółty (najczęściej stosowane w kosmetykach i perfumach) , fioletowy lub różowy.

Właściwości:

Olejek ylang ylang poza kojącym zapachem ma również silne właściwości uspokajające.

- łagodzi objawy stresu, bezsenności, niepokoju a nawet depresji

- wzmacnia układ nerwowy

- posiada właściwości antyseptyczne (odkażanie ran, skaleczeń, zadrapań, poparzeń)

- zapobiega powstawaniu infekcji (ochrona przed bakteriami, wirusami i grzybami)

- ma działanie przeciwskurczowe

- pomaga obniżyć ciśnienie krwi

- równoważy gospodarkę hormonalną

- reguluje wydzielanie sebum (podstawowy składnik płaszcza hydrolipidowego, który natłuszcza skórę aby uchronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych) dzięki czemu skutecznie pomaga walczyć z dolegliwościami skórnymi.(pomocny w leczeniu łojotoku)

- przyspiesza gojenie ran

- chroni pzed zachorowaniem na tężec

- wspomaga leczenie dolegliwości żołądkowych oraz układu trawiennego

Zastosowanie:

Należy pamiętać, że co za dużo to niezdrowo :) Zapach mimo, że jest piękny ( zapach spokrewniony z zapachem jaśminu) w za dużych ilościach może spowodować nudności oraz bóle glowy. Zaleca się stosowanie olejku w dużym rozcieńczeniu. A z tych przyjemniejszych kwestii warto wspomnieć, że olejek z ylang ylang ma silne działanie pobudzające zmysły :)       Autorka: Zu Shamanka, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu http://sojosveganos.blogspot.com/

Wegański majonez

02.08.2014
Wegański majonez

Zbierałam się do majonezu bardzo niechętnie. W sprawach kulinarnych bywam czasem trochę leniwa i chcę ułatwić sobie życie robiąc rzeczy łatwe i szybkie, a nie wiedzieć czemu wbiłam sobie do głowy, że majonez wegański musi być strasznie skomplikowany, wymagający niewiadomo jak wyszukanych składników i czasochłonny. A tymczasem okazało się- kiedy zabrałam się wreszcie do roboty, że wszystkie składniki mam w domu a przygotowanie majonezu zabrało mi ok 15-20 minut.

Wyszedł lekki, kremowy i zdrowy i jestem tym faktem podekscytowana, ponieważ nie wierzyłam - przyznaję się, że wyjdzie taki dobry!

Oczywiście wiem, że dla większości 'konserw' majonez musi być ukręcony z jajem i nie ma odstępstw od tej zasady, ale może jeśli nie nazwiecie go majonezem tylko wyrobem majonezopodobnym będzie łatwiej Wam go przełknąć ;-) Przede mną jeszcze majonez z fasoli, zieren słonecznika, migdałów, nerkowca czy tofu a tymczasem.. Panie i Panowie, majonez z płatków ryżowych :)

Składniki:

szklanka płatków ryżowych (do kupienia przypuszczam w każdym sklepie spożywczym)

szklanka mleka sojowego (niesłodzonego!)

2-3 łyżki octu jabłkowego (z  braku jabłkowego użyłam winnego i poza odrobinkę ciemniejszym kolorem końcowym - wszystko było w jak najlepszym porządku)

2-3 łyżki stołowe musztardy, im wyraźniejsza w smaku tym lepsza

szklanka przegotowanej wody

1/3 szklanki oleju (ja użyłam z pestek winogron)

sól morska

świeżo zmielony pieprz kolorowy (taki w ziarenkach, od czasu kiedy spróbowalam - używam tylko i wyłącznie pieprzu świeżo zmielonego w moździerzu - robi różnicę!)

2-3 ząbki czosnku (opcjonalnie - bo nie każdy lubi)

Przygotowanie:

Płatki ryżowe zalewamy mlekiem i wstawiamy na mały ogień - na 2 minuty. Przekładamy do blendera (najlepszy ten kielichowy, bo wtedy jest szansa, że majonez zostanie w kielichu a nie na ścianie). Dodajemy pół szklanki wody, blendujemy. Dolewamy olej, ocet, musztardę, ewentualnie czosnek. Blendujemy. Jeżeli wyszedł za gęsty możemy dolać resztę  wody. Jeżeli konsystencja jest zadowalająca poprzestajemy na połowie szklanki. Przyprawiamy do smaku.

Po przełożeniu do słoika trzymamy w lodówce.     Autorka: Zu Shamanka, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu http://sojosveganos.blogspot.com/

Joga i relaks - część 1.

01.08.2014
Joga i relaks - część 1.

Z Clementine Zielińską certyfikowanym instruktorem jogi i technik oddechowych Fundacji Art of Living rozmawiała Magdalena Pawluk.

W zdrowym ciele zdrowy duch
Zdrowe i piękne ciało jest marzeniem niemal każdego człowieka. Jednak różne problemy i stres, utrudniają nam zachowanie spokoju ducha i znalezienie czasu tylko dla siebie. Rozmowa o tym, jak połączyć pielęgnację ciała i ducha.

Dlaczego joga jest obecnie tak popularną formą ruchu?

Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach, nasz tryb życia nie zwalnia, a jedynie przyspiesza. Wiąże sie to m.in. z podatnością na stres. Każdy z nas codziennie spotyka sie z takimi sytuacjami. Okazuje się, że potrzeba odnalezienia skutecznej formy relaksu jest coraz większą, do tego, by radzić sobie z nim na co dzień. Odpowiedzią jest właśnie joga, ponieważ podchodzi do nas holistycznie. Nie jest jedynie zbiorem ćwiczeń fizyczno-ruchowyh, a systemem obejmującym: nasze ciało, umysł, ducha oraz świadomość.

Jakie formy jogi uprawiane są najczęściej?

Na zachodzie (myślę tu o krajach europejskich oraz USA) mówiąc joga myślimy raczej o hatha jodze, która związana jest z pracą poprzez ciało i oddech. To przede wszystkim na tej ścieżce się skupimy. Warto jednak wiedzieć, iż jest ona jedną z wielu. Choć daje również inne korzyści, hatha joga na pewno może się przyczynić do wymodelowania sylwetki. W obecnych czasach możemy się spotkać z bardzo wieloma rodzajami tej ścieżki. Oprócz tej klasycznej, choć również bardzo zróżnicowanej w zależności od Mistrza, od którego sie wywodzi, znajdziemy wiele wariantów prowadzonych w fitness clubach, a nawet yoga dance.

Na jakie części ciała wpływają ćwiczenia jogi, jakie grupy mięśni są aktywizowanie?

Zależnie od tego jaki rodzaj jogi wybierzemy, w taki sposób będziemy pracować. Warto wiedzieć, że system ten daje nam pełen wachlarz pracy z ciałem. Zależnie od potrzeb dobiera się odpowiedni komplet asan (poszczególne pozycje jogi), tak by w harmonijny i zrównoważony sposób rozwinąć te partie, które są sprawne oraz zaktywizować, te które są mniej. Wynika stąd, iż możliwa jest praca z mięśniami wszystkich części ciała. Oprócz doboru asan możemy dobrać tempo wykonywanych ćwiczeń, co pozwala pracować na rzeźbę mięśni lub na ich wytrzymałość. Dość istotne jest również poprawienie giętkości i wytrzymałości ciała, co związane jest nie tylko z mięśniami, ale także ze ścięgnami.

Czy joga pomaga w kształtowaniu ciała?

Oczywiście, że tak. Mówimy cały czas o hatha jodze, czyli o rodzaju związanym z pracą nad ciałem. Wiemy, że każda praca mięśni powoduje ich kształtowanie się. Jest wiele szkół doskonalenia asan, niektóre zakładają osiągnięcie jakiegoś konkretnego efektu, inne np. Sri Sri Yoga, czy Purna Yoga mówią, by nie forsować ciała i uważnie pracować, w zgodzie z nim, czyli na tyle na ile nam pozwala przy jednoczesnym świadomym użyciu oddechu. Jednak efekt w postaci kształtowania ciała przyniesie każdy rodzaj.

Dlaczego?

Jak wiemy, w procesie działania progres jest nieunikniony. W każdym z tych przypadków wykonujemy pracę. Bardzo wielu moich znajomych tancerzy chwali jogę jako uzupełnienie ćwiczeń, doceniając efekty jakie przynosi. Coraz częściej spotykamy sie również z połączeniem jogi i tańca w bardzo wielu odmianach.