Art

W wakacje nie zapominaj o ogrodzie

08.08.2017
W wakacje nie zapominaj o ogrodzie

Latem w ogrodzie jest bardzo pięknie. Wzrok przyciągają mieniące się kolorami kwiaty, a owoce i warzywa aż się oproszą, by je spróbować. Ogród to wspaniałe miejsce, by się zrelaksować i psychicznie odpocząć przy pracy i porządkowaniu grządek. Poza tym w takim miejscu świetnie jest spędzać czas w gronie rodziny i przyjaciół, grillując i piknikując.

Najważniejszą kwestią w okresie letnim jest zapewnienie roślinom odpowiedniego nawodnienia. Należy tylko pamiętać, że podlewanie roślin w czasie upałów w ciągu dnia może wywołać poparzenie tkanek. Spowodowane ono będzie przez osadzające się na liściach kropelki wody, które skupiają promienie słoneczne. Najlepiej zatem będzie, aby podlewać rośliny rano lub po zmierzchu. Woda powinna mieć temperaturę powietrza, co sprawi, że zbyt szybko nie wyparuje. Kierujmy jej strumień na podłoże, a nie na liście, gdyż może dojść do uszkodzenia tkanek. Podlewajmy w dużych ilościach, ale rzadko, co sprawi, że woda przeniknie głębiej i będzie dłużej dostępna dla korzeni roślin.

Latem należy pamiętać o usuwaniu kwiatostanów, które przekwitły, a także usuwaniu dziko rosnących pędów na tych roślinach, które szczepiliśmy. Ważne jest, żeby pielić grządki i usuwać wszelkie chwasty pojawiające się przy krzewach. Należy pozbyć się kwiatów, które już przekwitły. Monitorujmy, czy na liściach nie pojawiają się szkodniki i przebarwienia. Jeśli tak się stanie warto odwiedzić sklep ogrodniczy. Specjalista podpowie nam jakich środków należy w takim wypadku użyć. Pamiętajmy także o stosowaniu nawozu, który będzie właściwy dla danych roślin.

Przynajmniej raz w tygodniu starajmy się kosić trawnik. Powinniśmy też pamiętać o jego podlewaniu. W czasie upałów trzeba to robić częściej i obficie. Pięknie wypielęgnowany trawnik jest naszą wizytówką.   

Często posiadacze ogródków działkowych stosują opryski ochronne. To bardzo skuteczny sposób na szkodniki, jednak lepiej jest ostrożnie stosować środki chemiczne. Nie chcemy przecież, aby znalazły się one na owocach, kiedy przyjdzie czas zbiorów.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Jak unikać porażenia piorunem?

07.08.2017
Jak unikać porażenia piorunem?

Najlepszym sposobem na uniknięcie porażenia piorunem jest przeczekanie burzy w budynku chronionym piorunochronem lub innym pomieszczeniu zabezpieczającym nas przed skutkami  wyładowania atmosferycznego. Sezon burzowy zaczyna się w maju, a kończy w sierpniu. Jednak sporadyczne wyładowania atmosferyczne mają miejsce również w kwietniu i wrześniu.  

Jeśli już znaleźliśmy się na powietrzu w czasie burzy, to możemy próbować określić, jak daleko od nas znajduje się centrum wyładowań. Gdy na nieboskłonie zobaczymy błysk, wtedy zaczynamy liczyć sekundy, aż do momentu usłyszenia grzmotu. Tę liczbę mnożymy przez 340, czyli liczbę metrów, którą pokonuje dźwięk w ciągu jednej sekundy. Otrzymany wynik określa odległość w metrach do miejsca, gdzie szaleje burza.  

Woda bardzo dobrze przewodzi elektryczność. Zatem podczas burzy nie należy się kąpać w odkrytych akwenach. Trzeba również unikać jezior, rzek oraz przebywania przy basenach znajdujących się na powietrzu. Dobrymi przewodnikami elektrycznymi są również drzewa. Zaleca się unikanie szukania schronienia pod nimi na czas burzy.

Piorun uderza w najwyżej znajdujące się punkty. Dlatego należy omijać wszelkie pagórkowate tereny. Lepiej poruszać się dolinami, gdy np. znajdujemy się w górach. Jeśli musisz się przemieszczać, to najlepiej małymi krokami. Nie należy biegać, ani też kłaść się na ziemi, czy też siadać. Można natomiast przykucnąć tak, by stopy znajdowały się blisko siebie.

Trzeba unikać wszelkich miejsc, gdzie znajdują się tory kolejowe, słupy elektryczne, czy też inne przedmioty wykonane z metalu jak bramy, siatki ogrodzeniowe, znaki drogowe itp. Również ozdoby metalowe, takie jak łańcuszki, spinki, broszki, czy zegarki mogą przyciągać pioruny. Odradza się również w czasie burzy używania telefonów komórkowych. 

Jeżeli po terenie poruszamy się w towarzystwie innych osób, to lepiej jest iść w oddaleniu od siebie o kilka metrów. To może uchronić nas przed grupowym porażeniem piorunem. W przypadku, gdy wyładowanie dosięgnie jednej osoby obok której znajduje się inna, to wtedy iskra może przeskoczyć również na nią. 

Przebywając w pomieszczeniu budynku, na czas wyładowań elektrycznych należy pozamykać okna i drzwi oraz nie wychodzić w tym czasie na balkon. Dobrze jest też wyłączyć wszelkie urządzenia elektryczne.   

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Jak żyć z rozstrzeniem oskrzeli?

06.08.2017
Jak żyć z rozstrzeniem oskrzeli?

Rozstrzenie oskrzeli to choroba nieuleczalna. Dochodzi do niej na skutek uszkodzenia i poszerzenia tzw. światła oskrzeli. Skutkiem tego w płucach bardzo łatwo zalega śluz, a bakterie łatwo się rozprzestrzeniają. Osoba cierpiąca na to schorzenie ma tendencję do infekcji, przeziębień i zachorowań. Może też uskarżać się na duszności i przewlekły kaszel, ból pojawiający się w okolicach klatki piersiowej, znaczne ilości wydobywającego się śluzu oraz tendencję do ciągłego zmęczenia. Do widocznych objawów schorzenia można zaliczyć siny kolor skóry i spadek na wadze.

Mimo tak poważnych komplikacji zdrowotnych, to należy stwierdzić, że z rozstrzeniem oskrzeli można funkcjonować. Trzeba tylko zadbać o odpowiednie leczenie. O rodzaju terapii oczywiście powinien zdecydować specjalista. Choremu często podaje się antybiotyki, które mają za zadanie zahamowanie infekcji. Ważną kwestia jest też spowodowanie, aby pacjent mógł swobodnie oddychać. W tym celu stosuje się farmaceutyki, które pozwolą na udrożnienia dróg oddechowych oraz korzystanie z tlenoterapii. Ze względu na zbieranie się dużej ilości wydzieliny zaleca się także środki powodujące, że flegma jest łatwiej wykrztuszana, a śluz staje się bardziej rozrzedzony. Dzięki temu nie zalega i można się go łatwiej pozbyć. 

Osoba zmagająca się z rozstrzeniem oskrzeli ma tendencję do zachorowań na zapalenie płuc, grypę i częste przeziębiania się. Szczególnie nasila się to w okresie jesienno-zimowym. Dlatego bardzo często stosuje się szczepionki przeciwko grypie, jak też na pneumokokowe  zapalenie płuc. W bardzo skrajnych przypadkach, kiedy na skutek rozstrzenia oskrzeli dochodzi do pojawienia się krwi w płucach, lekarz może zalecić leczenie operacyjne.

Ważną kwestią jest codzienna profilaktyka. Chory powinien starać się, aby jego drogi oddechowe były jak najbardziej udrażniane. Dobrymi metodami są pobyty w miejscowościach uzdrowiskowych. Wyjazdy nad morze pozwolą na bardzo dobre dotlenienie płuc. Skutecznym sposobem może też okazać się aktywność fizyczna. Joga, uprawianie joggingu, jazda na rowerze, pływanie, czy nawet w niektórych przypadkach morsowanie może okazać się najlepszą terapią, którą można stosować w swoim miejscu zamieszkania.  

Osoba cierpiąca na rozstrzenie płuc powinna też stosować ćwiczenia oddechowe, a także  drenaż polegający na takim pokasływaniu, które spowoduje pozbywanie się wydzieliny. Oczywiście ważną kwestia jest też, aby chory nie miał możliwości wdychania środków chemicznych, kurzu, a także dymu tytoniowego.  Jeśli w odpowiedni sposób zadba o siebie, to może normalnie funkcjonować i cieszyć się długim życiem. 

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się