Art

Wakacje z rodziną - jak sprawić by były udane?

30.07.2017
Wakacje z rodziną - jak sprawić by były udane?

Podczas wspólnego urlopu wakacyjnego rodzina najczęściej będzie przebywać ze sobą przez cały czas. W ciągu roku jest tak, że każdy zajmuje się różnymi swoimi obowiązkami. Teraz ma być inaczej. Każdy jednak po swojemu wyobraża sobie ten okres, co może prowadzić po przyjeździe na miejsce wypoczynku do różnych sytuacji konfliktowych. Co więc zrobić, aby wszyscy byli zadowoleni, a urlop był miło wspominany?

Narada rodzinna

Przede wszystkim warto przed wyjazdem omówić wiele kwestii. Jeśli będzie to wypoczynek pod namiotem, to dobrze jest rozważyć sprawę tego, kto jest odpowiedzialny za posiłki, kto za przygotowanie ogniska, sprzątanie obozowiska itp. Później obejdzie się bez problemów i sporów, a przecież chodzi nam o to, żeby było miło.

Czas na indywidualne potrzeby

Chcemy, aby podczas wspólnych wakacji wszyscy byli zadowoleni. Ktoś będzie chciał się opalać, inny pójść na koncert odbywający się na powietrzu albo spędzać czas na aktywności fizycznej. Dobrze będzie, gdy ustalimy, że oprócz chwil spędzonych wspólnie każdy będzie mógł poświęcić się swoim upodobaniom. 

Plan atrakcji   

W rodzinie, to nie tylko rodzice mają być odpowiedzialni za obmyślenie czasu dzieciom. Warto, aby one też w tym uczestniczyły. Niech każdy z członków familii zaplanuje na jeden dzień jakąś atrakcję dla wszystkich. Może to być wycieczka do muzeum, wspólne gry i zabawy, wyprawa do lasu na jagody, czy też wyjście do kina na jakiś film. Takie zadanie pokaże dzieciom, że dorośli liczą się z ich zdaniem oraz nauczy odpowiedzialności.  

Więcej luzu

Wakacje to czas, kiedy możemy choć na chwilę zapomnieć o wielu obowiązkach i zwyczajach. Zamiast kłaść dzieci o ustalonej godzinie do łóżek, to można przecież dłużej z nimi posiedzieć rozmawiając. W takich chwilach być może zechcą nam się zwierzyć z jakiś swoich sekretów. Możemy też pozwolić im się dłużej bawić niż zwykle, bo przecież nie muszą wcześnie rano iść do szkoły. Jako dorośli pamiętajmy, że ten czas nie ma polegać tylko na tym, że będziemy odpoczywać, bo mamy urlop, a dzieci niech się same sobą zajmą. Rodzinne wakacje mają na celu właśnie to, żeby wreszcie pobyć razem i dowiedzieć się nawzajem czegoś o sobie, jednocześnie radośnie i miło spędzić wspólnie czas. Dzięki wszyscy będą zawsze z chęcią wybierać się na taki wypoczynek.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak kobieta aktywna ruchowo powinna dbać o biust?

27.07.2017
Jak kobieta aktywna ruchowo powinna dbać o biust?

Biust to bardzo wrażliwa część ciała kobiety. Podczas aktywności fizycznej zostaje wprawiany w ruch, który jest często silny i intensywny. Piersi ulegają zatem zniekształceniu. Nie jest to jednak powód, aby zrezygnować z uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej. Należy tylko zadbać o komfort i bezpieczeństwo biustu.

Bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniego stanika. Przede wszystkim należy udać się do specjalistki, czyli brafitterki która pomoże wybrać najbardziej odpowiedni. Brafitting polega na prawidłowym dopasowaniu biustonosza. Liczy się rozmiar piersi oraz komfort podczas wykonywania ćwiczeń, biegu itp.  

Odpowiedni biustonosz powinien oczywiście być przeznaczony do aktywności ruchowej. Najlepiej jeśli jest pozbawiony szwów. Te podczas ruchu mogą obcierać ciało kobiety, tworzyć ranki i powodować ból, co po pewnym czasie spowoduje, że trening będzie niemożliwy do wykonania i nieefektywny. Dopasowanie musi uwzględniać intensywny ruch podczas treningu. Ważną kwestią jest także odpowiedni materiał. Biustonosz powinien być wykonany z tkaniny zapewniającej termoaktywność. Oddychający materiał pozwoli na odprowadzenie wilgoci na zewnątrz i da kobiecie właściwy komfort.

Biustonosz powinien stabilizować piersi. Ma spełniać rolę amortyzatora, a także ograniczać ich ruch do minimum.  

Istotne jest także dbanie o biust, czyli odpowiednia pielęgnacja. Trenując daną dyscyplinę sportu staramy się wzmacniać mięśnie oraz stawy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że od wszystkich partii naszego ciała zależy powodzenie. Tak samo jest z biustem. Należy o niego dbać, żeby wytrzymał trudy treningu oraz nadal był jędrny. W tym celu warto stosować masaże za pomocą pilingu. Dzięki temu skóra na piersiach będzie gładka i odpowiednio ukrwiona. Automasaże pozwolą też na sprawdzenie, czy nie tworzą się jakieś guzki lub czy nie ma innych niepokojących zmian. Warto stosować okrężne ruchy, aby piersi były właściwie stymulowane. Trzeba też zadbać o kosmetykę biustu. Dobrze jest nakładać na piersi nawilżające i odświeżające balsamy. Dzięki temu skóra będzie bardziej elastyczna i odżywiona.

 

Jarosław Cieśla   

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Kinezyterapia, czyli ruch to zdrowie

25.07.2017
Kinezyterapia, czyli ruch to zdrowie

Podczas rehabilitacji bardzo dobre efekty daje stymulowanie mięśni oraz stawów. Ma to na celu poprawianie sprawności organizmu oraz przywrócenie właściwej ruchomości stawów. Takie leczenie ruchem określa się jako kinezyterapia. Oczywiście ćwiczenia są odpowiednio dozowane w zależności od możliwości danej osoby.

Kinezyterapia doskonale sprawdza się u dzieci z wadami postawy. Ma na celu wzmocnić mięsnie, wyrobić prawidłowe nawyki w celu utrzymania właściwej postawy, nauczyć odpowiedniego oddychania.
Kinezyterapię stosuje się dla osób, które uskarżają się na bóle w stawach. Jest też bardzo dobrą metodą wpływającą na poprawę ogólnej kondycji i sprawności. Odpowiednie ćwiczenia pozwalają również poprawić wydolność i krążenie u osób z zaburzeniami układu oddechowego i problemami z sercem.

Ćwiczenia są wykonywane często przy udziale fizjoterapeuty. Czasami ogranicza się on tylko do korygowania błędów, jednak w niektórych przypadkach również pomaga. Ćwiczenia często wykonuje się za pomocą specjalnych mechanicznych urządzeń.

Kinezyterapia jest zalecana przy notorycznych bólach kręgosłupa oraz w przypadku chorób reumaidalnych. Taka gimnastyka ruchowa sprawdza się u osób po zawałach i udarach mózgu. Ruch ma na celu pobudzenie różnych narządów do prawidłowego funkcjonowania. Ćwiczenia ruchowe nie wykonuje się tylko dla wzmocnienia mięsni, czy też lepszej kondycji. Kinezyterapię stosuje się np. do poprawy pracy wątroby, a także żołądka. Dzięki ćwiczeniom człowiek minimalizuje ryzyko pojawienia się różnych infekcji w nerkach, drogach moczowych i jelitach. Sprawniej działający układ pokarmowy oznacza lepsze samopoczucie i brak występowania niektórych schorzeń.     

Rodzaje ćwiczeń przy leczeniu ruchem ustala specjalista, który wszystko koordynuje. To on dostosowuje do pacjenta dane ćwiczenia oraz intensywność ich wykonania. Niektórym osobom odradza się stosowania kinezyterapii. Tak jest w przypadkach występowania stanów gorączkowych, jak też przy bardzo silnym przebiegu chorób układu krążenia oraz oddechowego. Nie powinno się stosować ćwiczeń jeśli ktoś ma ostre stany zapalne stawów, mięśni, a także kości.   

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się