Art

Warzywa – sprzymierzeńcy rodziców

20.07.2016
Warzywa – sprzymierzeńcy rodziców

Dzieci na ogół nie lubią warzyw. A to dlatego, że nie są słodkie i częstokroć podawane w mało atrakcyjnej formie. Marchewka gotowana przez godzinę w wodzie nie będzie ani smaczna, ani wartościowa. Zadaniem rodziców jest przekonanie dzieci, że warzywa są nie tylko zdrowe, ale i pyszne. Ogromną rolę w kształtowaniu się nawyków żywieniowych naszych pociech odgrywa nasz sposób odżywiania się. Nie możemy wymagać, by maluchy na kolację zjadały po misce warzyw, kiedy sami raczymy się „fast foodem”. Dzieci są najlepszymi wykrywaczami kłamstw. Jeśli będą widziały, że chętnie sięgamy po warzywa i owoce, również pójdą w nasze ślady. W kuchni zdecydowanie najlepszym, najszybszym i najzdrowszym sposobem na obróbkę cieplną jest gotowanie na parze. Warzywa zachowują swój prawdziwy smak i większość składników odżywczych. Kto dotąd nie jadł marchewki, brokuła czy groszku gotowanego w parowarze, ten nie zna ich cudownego smaku. Do wyboru mamy również: gotowanie w sposób tradycyjny, pieczenie, smażenie, zapiekanie, duszenie, a nawet marynowanie. Pozostaje pytanie: co można zrobić z warzyw, było smacznie, zdrowo, a czasem nawet słodko? Oto kilka podpowiedzi:

Burak – doskonale sprawdza się w formie gotowanej, jako dodatek do dania głównego lub sałatek. Można użyć go do upieczenia frytek lub pysznego, buraczano-czekoladowego ciasta.

Kalarepka – najlepszy na świecie zamiennik jabłka, gdy mamy do czynienia z reakcjami krzyżowymi. Doskonale smakuje na ciepło z dodatkiem smażonej cebulki, kaszy jaglanej i majeranku.

Cukinia – warzywo idealne. Doskonały dodatek do zapiekanek, kasz. Pokrojona w talarki i upieczona w piekarniku z dodatkiem żółtego sera stanowi pyszną przekąskę. Wspaniale smakuje w formie ciasta lub muf finek. Nie każdy wie, że można z niej wyczarować pyszny i lekkostrawny makaron.

Batat – słodki zamiennik ziemniaka. Dobra alternatywa dla uczulonych na skrobię i jej pochodne. Bardzo dobrze sprawdza się w słodkich wypiekach, kopytkach, kotletach warzywnych z dodatkiem kaszy i zapiekankach.

Marchewka – ma zbawienny wpływ na układ trawienny. Można z niej wyczarować babciną marchwiankę, zapiekankę, kotlety warzywne, ciasto lub muffiny. Startą marchewkę można dodać do mięsa mielonego w trakcie robienia kotletów.

Pasternak – kojarzy nam się z jarzyną w zupie. Warto spróbować go w formie pieczonej z dodatkiem marchewki, cebuli, ziemniaków i majeranku. Pycha!

Jest też zdrowa alternatywa dla amatorów wieczornego podjadania. Z marchewki, pasternaku, jarmużu oraz buraka można zrobić pyszne chipsy. Wystarczy pokroić je na cieniutkie plasterki, posolić, posypać papryką lub kurkumą i rozłożyć równomiernie na pergaminie, który należy cienko wysmarować olejem rzepakowym. Po kilku minutach w piekarniku można bezkarnie ucztować. Jak widać wszystko zależy od granic naszej wyobraźni. Kupujmy warzywa korzeniowe, gotujmy, smażmy, pieczmy, duśmy i kochajmy. Wtedy pokochają je nasze dzieci. Smacznego!   Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Sposoby na bezsenność według ajurwedy

19.07.2016
Sposoby na bezsenność według ajurwedy

Według ajurwedy bezsenność wynika z zaburzeń energii w naszym ciele, dotyczy to układu nerwowego, a jakie naszego umysłu. Wpływ na to ma wiele czynników- przemęczenie, stres, zbyt wiele obowiązków. Problemu nie można lekceważyć, bo może nieść poważne konsekwencje. Jak sobie pomóc?

Zioła

Na kilka godzin przed snem popijaj herbatki ziołowe, najlepiej działający kojąco rumianek. Możesz także zmieszać go z korzeniem kozłka lekarskiego (waleriany). Zioła zaparzaj około 10-15 minut pod przykryciem, a następnie popijaj małymi łykami.

Uspokój oddech

Przed snem bardziej skup się na oddechu, wykonaj wdech i powoli wypuszczaj powietrze. Dobrym sposobem na wyciszenie układu nerwowego jest oddychanie z zatkanie jednej dziurki nosa. Oddychaj lewą dziurkę, to pozwoli na wyciszenie układu nerwowego, pomada uspokoić ciało i umysł. Uważny oddech to umiejętność nad jaką warto pracować, przed snem jest na to najlepszy moment.

Ciepła kąpiel i olejki eteryczne

Kąpiel z dodatkiem ziół lub olejków eterycznych może przynieść ukojenie. Najlepiej sprawdzi się rumianek, lawenda i  melisa. Kąpiel w ciepłej, ale nie gorącej wodzie powinna trwać od 15-20 minut. Po wyjściu z wanny warto zrobić sobie krótki masaż z użyciem naturalnych olejów i olejków eterycznych. Masaż pozwoli wyciszyć, a olejki dodatkowo zadziałają odprężająco. Warto sięgnąć po olejki o ciepłym aromacie jak drzewo sandałowe, lawenda, cynamon, kadzidłowiec czy goździk.

Ciepłe mleko

Jeśli nie mamy mleka prosto od krowy, najlepiej sięgnąć po mleko roślinne. Najlepsze będzie owsiane, sojowe albo migdałowe. Do mleka dodajemy aromatyczne przyprawy- cynamon, kardamon, gałkę muszkatołową i pół łyżeczki masła klarowanego. Ciepłe mleko pijemy przed snem.

Joga i medytacja

Pomagają usunąć pobudzenie z organizmu. Wykonaniu kilku wyciszających assan pomoże się uspokoić i rozluźnić sie po ciężkim dniu. Krótka praktyka zakończona medytacją to dobry sposób na zakończenie dnia. Medytować można tuż przed snem w pozycij leżącej. Powoli wyciszamy oddech i pozwalamy myślom swobodnie przepływać. Nie skupiamy się na nich, dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam zasnąć.   Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Czy diety roślinne są najzdrowsze?

18.07.2016
Czy diety roślinne są najzdrowsze?

Wegetarianizm i weganizm mają coraz więcej zwolenników. Zdrowe produkty roślinne coraz częściej zalecane są także dla tych, którzy na co dzień jedzą mięso. Owoce i warzywa zajmują najważniejsze miejsce w piramidzie zdrowia, produkty zbożowe ustąpiły im miejsca. Czy rzeczywiście dieta roślinna gwarantuje zdrowie? Ministerstwo zdrowia potwierdza, że odpowiednio skomponowana dieta wegetariańska i wegańska dostarcza wszystkich składników odżywczych i zapewnia prawidłowy rozwój na wszystkich etapach życia. Mimo to świadomość aspektów zdrowotnych związanych z eliminacją mięsa ciągle jest niska.

Na czym polega dieta roślinna?

Wegetarianie eliminują mięso ze swojego menu, weganie nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, eliminują mięso, nabiał, jaja. Wbrew pozorom taka zmiana wychodzi na dobre, można wyeliminować ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych. Dieta roślinna opiera się na kilku grupach produktów- warzywa, owoce, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, orzechy. Stosowanie takiej diety wymaga suplementacji witaminy B12, której nie ma w produktach pochodzenia roślinnego.

Dieta roślinna a zdrowie

Badania przeprowadzone w ostatnich 30-40 latach dowodzą, że dieta roślinna korzystnie wpływa na zdrowie. Wyniki zebrane od wielu tysięcy wegetarian pokazują, że mają oni znacznie niższą zachorowalność na chorobą niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę. Mają znacznie niższą wagę i niewielkie stężenie cholesterolu. Co ciekawe niskotłuszczowe dieta wegańska, oparta na nieprzetworzonych produktach może także cofnąć zmiany miażdżycowe. Zdaniem naukowców sposób odżywiania można zapobiegać chorobom, a także wspomagać ich leczenie. Z badań wynika, że diety eliminujące produkty odzwierzęce wpływają korzystanie na reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane i wiele innych poważnych chorób. W krajach gdzie spożycie mięsa jest niewielkie choroby te nie występują wcale. Podsumowując diety roślinne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Nawet jeśli wydaje się, że życie be mięsa jest ciężkie, warto początkowo eliminować mięso z posiłków co drugi dzień, albo 2 razy w tygodniu. Próbowanie nowych roślinnych przepisów pozwoli odkryć nowe smaki i przekonać się do roślin strączkowych i wielu ciekawych warzyw.   Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się