Art

Wszy - jak się ich pozbyć?

16.06.2015
Wszy - jak się ich pozbyć?

Wbrew pozorom nie jest to problem osób nie dbających o higienę osobistą. Czasem wystarczy podróż komunikacją miejską, użyć czyjegoś grzebienia, czy przymierzanie nakrycie głowy w sklepie, żeby stać się nosicielem tych pasożytów. Obecnie najczęściej spotykane są u dzieci, w przedszkolach pasożyty łatwo mogę się rozprzestrzenić. Najczęściej są przekazywane całkiem nieświadomie. Dobrze wiedzieć jak sobie z mini radzić, na wypadek jeśli dotknie nas ten problem. Wytępić wszy nie jest łatwo, bronią się przed wieloma substancjami, jednak istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się wszy.

Wszy żywią się ludzką krwią, osiedlają się na owłosionej skórze głowy, zwłaszcza za uszami i nad karkiem. Szybko dają o sobie znać. Objawia się to świądem skóry, który jest podobywany odczynem alergicznym na ślinę owada. Wszy i ich jajeczka tzw. gnidy, są widoczne gołym okiem. Innym objawem, który można zauważyć są białe drobiny przypominające piasek, które pojawiają się na poduszce. To strawiona przez wszy krew ludzka. Nie należy tego bagatelizować, będzie to prowadziło do nasilenie dolegliwości. Swędzenie głowy będzie prowadziło do rozdrapywania i powstawania kolejnych ran.

Jak wyeliminować problem?

Najskuteczniejsze jest leczenie w warunkach domowych. Można kupić wiele preparatów w drogeriach lub aptekach. Dostępne są szampony, balsamy do wcierania w skórę głowy i spraye. Dziele się na bardziej chemiczne zawierające środki owadobójcze, a także bardziej naturalne z olejem w składzie, które oblepiają wszy i gnidy zabierając im dostęp powietrza. Oba rodzaje się skuteczne i bezpieczne dla skóry dziecka. Najczęściej taką kurację należy powtórzyć kilkakrotnie dla optymalnego efektu. Sprawdzają się także domowe sposoby np. wcieranie octu lub nafty w skórę głowy, a także olejków eterycznych szczególnie lawendowego i olejku z drzewa herbacianego. Po zastosowaniu odpowiednich preparatów ważne jest dokładne wyczesanie włosów. Dzięki temu szybciej pozbędziemy się wszy i ich jajeczek. Po każdym użyciu grzebień czy szczotka musi być dokładnie zdezynfekowana.

Pozbycie się wszy z włosów to najważniejszy etap, jednak trzeba zwrócić uwagę także na otoczenie. Wytępić wszy znajdujące się na ubraniach i w pokoju dziecka, dotyczy to dywanu, pościeli, zabawek. Wszy bez dostępu do krwi giną po kilku dniach, wystarczy wynieść przedmioty na kilka dni, a następnie porządnie je wytrzepać. Tym sposobem skutecznie pozbędziemy się pasożytów.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Chrzan - naturalny antybiotyk

15.06.2015
Chrzan - naturalny antybiotyk

Chrzan dziś nieco zapomniany, dawniej był cenioną rośliną i naturalnym antybiotykiem i remedium na wiele dolegliwości. Potwierdzono jego właściwości antywirusowe, bakteriobójcze, grzybobójcze, a także wykrztuśne. Jest łatwo dostępny i warto z niego korzystać.

Chrzan pospolity to wieloletnia bylina z rodziny kapustowatych. Jest bardzo odporna na siarczysty mróz, oraz na doskwierające susze. Potrafi odrodzić się z zaledwie kilku maleńkich korzonków pozostawionych w ziemi, a pojedyncza roślina może przeżyć nawet kilkadziesiąt lat. Chrzan zawiera składniki mineralne- potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, mangan, sód, cynk, siarkę, fosfor, a także  błonnik oraz witaminy (min. A, B, B1, B2, C, E). Jest warzywem mało kalorycznym w 100g ma tylko 70 kalorii. Zawiera również substancje bioaktywne o działaniu przeciwnowotworowym. Często zachwycamy się superfoods (super żywnością) z drugiego końca świata i nie doceniamy tego co mamy pod ręką. Chrzan został dokładnie przebadany przez naukowców, potwierdzili oni jego właściwości zdrowotne. Wbrew pozorom nie jest znany tylko u nas, jest popularny w bardzo wielu krajach. Wykorzystuje się go do celów spożywczych, leczniczych, ale też konserwujących.

Liście chrzanu służyły dawniej do zabezpieczania żywności przez szybkim psuciem. Owijano nim chleb czy mięso. Dzięki temu zachowywały świeżość, to zasługa zawartych w liściach glikozydów siarkocyjanowych, które niszczą wirusy, bakterie i grzyby.

Chrzan ma dużą zawartość witaminy C, dzięki czemu zwiększa odporowość organizmu. To nie jedyna zalety, jest lekarstwem na wiele dolegliwości:


  • niszczy wolne rodniki,

  • łagodzi objawy przeziębienia (katar, zapalenie zatok),

  • ma na działanie odkażające i rozgrzewające,

  • zapobiega i łagodzi objawy infekcji,

  • rozrzedza krew i usprawnia jej krążenie,

  • pobudza przemianę materii i wspomaga odchudzanie,

  • obniża poziom cholesterolu,

  • działa moczopędnie i jest  zalecany w leczeniu kamicy nerkowej,

  • wspomaga leczenie anemii,

  • odkwasza organizm,

  • oczyszcza z toksyn,

  • zapobiega osteoporozie,

  • łagodzi bóle reumatyczne,

  • przeciwdziała zaparciom,

  • odkaża jamę ustną i zapobiega paradontozie.


W wielu krajach uznawany jest za lek. Warto stosować go w swojej kuchni. Świeży chrzan jest łatwo dostępny, jego korzeń powinien być jędrny, twardy i mieć intensywny zapach. Można używać  go jako przyprawę, dobrze komponuje się z ziemniakami, burakami, jabłkami. Jest dobrym dodatkiem do zup, sałatek i surówek. Najwięcej wartości zachowuje świeży chrzan zaraz po otarciu, w takie postaci można dodać go na kanapkę. Jest ostry i trzeba uważać z jego ilością.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak się pozbyć cellulitu?

14.06.2015
Jak się pozbyć cellulitu?

To pytanie dręczy wiele kobiet, zwłaszcza przed wakacjami. Cellulit ma podłoże w genetyce, ale przede wszystkim w stylu życia jaki prowadzimy. Odżywianie i aktywność fizyczna to dwa kluczowe sposoby zwalczanie pomarańczowej skórki.

Przetworzona żywność, mocno zakonserwowana składnikami chemicznymi i cukrem sprawia, że organizm nie jest w stanie zneutralizować działania szkodliwych składników. Odkładające się toksyny i cukier przyspieszają namnażanie grzyba Candida. Przy nieodpowiednim sposobie odżywiania nawet wzmożona aktywność fizyczna nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Podstawową formą zwalczania pomarańczowej skórki jest odpowiednia dieta, która przyspieszy metabolizm i ułatwi pozbywanie się toksyn. Warto usunąć z jadłospisu przetworzoną żywność z wysoką zawartością tłuszczu. Unikać cukru, alkoholu i glutenu, czyli ulubionymi składnikami grzybów candida. Eliminacja soli zapobiegnie odkładaniu wody w organizmie.

Dieta antycellulitowa powinna bazować głównie na warzywach, produktach bogatych w błonnik pokarmowy oraz białko. Ważne jest też wypijanie odpowiedniej ilości wody, około 2 litrów dziennie. Sama dieta to jednak za mało, żeby na stałe wyeliminować cellulit. Konieczne jest wprowadzenie aktywności fizycznej. Nie każdy rodzaj ruchu ma tak samo dobry wpływ na pozbywanie się cellulitu. Często osoby szczupłe i wysportowane, które sporo czasu spędzają w klubach fitness czy na siłowni, mają wyraźny cellulit. To dlatego, że powiększające się pod wpływem treningu mięśnie uciskają tkankę podskórną i nierówności stają się jeszcze bardziej widoczne. Lepsze są takie formy ćwiczeń, które zamiast budować masę mięśni, wysmuklą je, są to między innymi- pływanie, Pilates, joga, tai-chi czy jazda na rowerze, nordic walking i spacery. W czasie ćwiczeń wzrasta ilość tlenu w komórkach, co przyspiesza spalanie tłuszczu i pozbywanie się toksyn z organizmu.

Nie ma kosmetyków, które samodzielnie poradzą sobie z cellulitem, jednak mogą być one dobrym wspomaganiem. Najlepiej postawić na preparaty, które wymagają wmasowania, automasaż przy użyciu urządzeń manualnych czy nawet samych rąk zwiększa ich skuteczność.Dobre efekty dają też profesjonalne masaże manualne, a także drenaż limfatyczny. Przy zastosowaniu systematycznej kuracji obejmującej dietę, ruch i masaż efekty będą skuteczne i do lata uda się zmniejszyć problem cellulitu.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się