Art

Wymiana opon w samochodzie po sezonie zimowym

03.03.2017
Wymiana opon w samochodzie po sezonie zimowym

Już niedługo większość kierowców zacznie wymieniać opony z zimowych na letnie. Trudno oczywiście jest wybrać najlepszy na to moment, gdyż pogoda bywa kapryśna i potrafi spłatać figla nawet, wtedy gdy już od dawna wszystkie znaki wskazują, że nastała wiosna. Warto czasami dłużej z tym poczekać, bo gdy spadnie nagle śnieg, to na letnich oponach jazda może okazać się ryzykowna. Przyjmuje się, że wymianę śmiało można już przeprowadzić, gdy w okresie ok. 14 dni w nocy temperatura nie spada poniżej czterech stopni Celsjusza.

Przy wymianie opon ważne jest, żeby dobrze je wyważyć. Warto o tym pamiętać nawet wtedy, gdy posiadamy komplet zapasowych kół razem z felgami. Od tego będzie zależeć równomierne zużywanie się opon podczas użytkowania. Warto też przesmarować felgę, żeby była zabezpieczona przed zapieczeniem.   

Pamiętajmy o tym, aby ciśnienie w oponach było dokładnie takie jak podane przez producenta. Będzie to miało duże znaczenie podczas jazdy. Przede wszystkim zadbamy w ten sposób o bezpieczeństwo, ale również o komfort prowadzenia pojazdu.

Przy samodzielnym montażu, ważne jest aby samochód znajdował się na płaskiej nawierzchni. Należy zaciągnąć hamulec ręczny i następnie wrzucić bieg.  

W przypadku opon symetrycznych nie ma znaczenia jak je zamontujemy. Natomiast jeśli mamy do czynienia z oponami kierunkowymi oraz asymetrycznymi, to musimy zwrócić szczególną uwagę na oznaczenia na bieżniku. Należy je zamontować tak jak pokazuje to strzałka znajdująca się z boku. Dzięki temu samochód zachowa dobrą przyczepność podczas jazdy. Niewłaściwie założona opona w czasie jazdy będzie głośno huczeć. Opony powinny być tego samego modelu, żeby miały takie same parametry.

Zabierając się za przykręcenie śrub musimy użyć klucza, który idealnie będzie do nich pasował. Nie możemy dopuścić do uszkodzenia łba, ani gwintu. Najlepszy jest klucz dynamometryczny. Jeśli producent nie poda inaczej, to najczęściej przy dokręcaniu używa się siły równej 110 Nm. Śruby warto oczyścić, a następnie spryskać sprayem. Przy montowaniu należy przykręcać ja na krzyż, czyli te które znajdują się naprzeciwko siebie. Najpierw lekko, a później jeszcze raz mocniej. Koła nie mogą być przykręcone za lekko, ani zbyt mocno.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Sok z pokrzywy - babciny sposób na zdrowie

02.03.2017
Sok z pokrzywy - babciny sposób na zdrowie

Stare ludowe przepisy wracają do łask. Kiedyś nasi przodkowie radzili sobie z chorobami bez pomocy lekarzy. Oczywiście wtedy byli znachorzy lub osoby znające się na medycynie ludowej, ale nie zawsze można było od razu skorzystać z ich pomocy. Trzeba było sobie radzić samemu. Tak więc gospodynie domowe przyrządzały wywary z ziół, mikstury na utrzymanie zdrowia oraz napary na przeróżne dolegliwości. Do jednych z takich eliksirów  należy sok z pokrzywy.

Skład pokrzywy

Pokrzywa zawiera witaminy A, B, C i K. Jest też źródłem cennych minerałów takich jak wapń, żelazo, magnez, potas oraz krzem. W jej składzie występuje też kwas foliowy oraz  chlorofil. 

Na starzenie się

Wolne rodniki powodują, że organizm pod wpływem uszkadzania tkanek szybciej się starzeje. Zaradzić na to mogą antoksydanty zawarte w liściach pokrzywy. Jeśli więc chcesz zachować młodość na dłużej pij sok z pokrzywy.

Na oczyszczenie

W pożywieniu często dostarczamy sobie substancje, które zanieczyszczają nasz organizm. Sok z pokrzywy powoduje, że nasze ciało pozbywa się tych niechcianych składników. Jeśli na twojej skórze po wypiciu tej mikstury pojawią się wypryski, to oznacza że organizm był zanieczyszczony.

Na ból i reumatyzm  

Kiedy małe dziecko poparzyło się pokrzywą, to babcia zawsze mówiła, że to wyjdzie mu tylko na zdrowie. Sok z pokrzywy pomaga przy reumatyzmie, bólach stawów oraz działa przeciwzapalnie.

Działanie moczopędne

Sok z pokrzywy działa moczopędnie, dzięki temu jest doskonałym specyfikiem przy zatruciach wątroby. Bardzo dobrze zdaje egzamin, jeśli organizm w sposób niekontrolowany zatrzymuje zbyt dużo wody. Działanie soku z pokrzywy bardzo korzystnie wpływa również na pracę nerek.

Działanie wzmacniające

Pokrzywa przyczynia się do zahamowania rozprzestrzeniania się w organizmie różnego rodzajów wirusów i szkodliwych bakterii. Działa też przeciwgrzybicznie. Zwiększa odporność, a także pomaga w przypadku osłabienia fizycznego, jak też psychicznego. Pokrzywa zawiera żelazo powodując, że jest ono świetnie przyswajalne przez organizm. Dlatego sok z niej zaleca się osobom, które mają niski poziom hemoglobiny.  

Przepis na sok z pokrzywy

Po zebraniu z łąki świeżej pokrzywy, należy ok. 20 listków pokrzywy zalać jednym litrem wrzącej wody. Naczynie, w którym napar się znajduje trzeba przykryć. Tak przygotowany sok, po ostudzeniu należy przechowywać w lodówce. Można dodawać go do soków owocowych, warzywnych, napojów, koktajli lub wypijać osobno.

 

Jarosław Cieśla 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

viola4

02.05.2017

Nie jet smaczny ale tu w Polsce to jeden z lepszych naszych krajowych środków

Art

Jak trenować pamięć?

01.03.2017
Jak trenować pamięć?

Młody człowiek łatwo przyswaja wiedzę i zapamiętuje różne wiadomości. Z wiekiem coraz bardziej nasza pamięć staje się słabsza. Dlatego warto o nią dbać, czyli po prostu ćwiczyć. Jeśli nie będziemy jej trenować to coraz trudniej będzie nam cokolwiek zapamiętać i odtwarzać pewne informacje. Jak zatem ćwiczyć pamięć?

Zapisuj i zapamiętuj
Jeśli mamy problem z pamięcią, to zazwyczaj zapisujemy różne informacje. Tylko, że takie rozwiązanie nie pomoże nam w ćwiczeniu pamięci. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zapisanie na kartce np. planu dnia, a następnie ,,wykucie go na blachę". Tak samo z numerami telefonów. Zapisz je w swojej komórce, ale w każdej wolnej chwili staraj się je zapamiętać powtarzając na głos lub w myślach.

Rozwiązuj zagadki
W Internecie znajdziesz wiele stron poświęconych rebusom, zagadkom, quizom, a także krzyżówkom. Rozwiązuj je i wysilaj umysł. Możesz zaproponować swoim bliskim grę w ,,patrz i zgaduj". Polega ona na tym, że na spacerze staracie się zapamiętać jak najwięcej szczegółów. W pewnym momencie twój towarzysz prosi cię o odpowiedzi na pytania w stylu: ,,jaki kolor miał mijany przed chwilą samochód", ,,ile manekinów stało na wystawie mijanego sklepu", ,,jaki był kolor dachu budynku po prawej stronie" itd., itp. Potem sprawdzacie poprawność twoich odpowiedzi. 

Ucz się
Najlepszym sposobem na trening pamięci jest po prostu nauka. Możesz zapisać się na jakiś kurs, uczyć się języków obcych, wierszy i piosenek lub gry na jakimś instrumencie. Taka nauka nie powinna być dla ciebie zbyt trudna i męcząca, jeśli wybierzesz coś co będzie sprawiać ci radość i będzie w kręgu twoich zainteresowań.

Czytaj
Poszerzaj swoje wiadomości. Czytaj książki historyczne, podróżnicze, przygodowe, a potem opowiadaj ich fabułę rodzinie i znajomym. Możesz także pisać jakieś opowiadania, np. bajki, a następnie zapamiętać to o czym pisałeś i opowiedzieć np. dzieciom na dobranoc.    

Dotleniaj mózg
Często przebywaj na powietrzu. Bądź aktywny ruchowo. Zrelaksowane ciało, to spokojniejszy i lepiej funkcjonujący umysł. Lepsze krążenie korzystnie wpłynie na efektywniejszą pracę twojego mózgu.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

lipski

25.04.2017

a testy na IQ dostępne w internecie? warto robić?

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się